Društvo
VOLITE TREŠNJE? E, pa spremite se da za kilogram IZDVOJITE 12 KM

Dolaskom proljeća mnogi se raduju i prvim plodovima sezonskog voća, a među omiljenim su svakako i trešnje.
Međutim, građane je ovog proljeća na tezgama dočekala izrazito visoka cijena trešanja.
Ekonomska situacija u BiH nije na zavidnom nivou, a česta poskupljena dodatno opterećuju kućne budžete. Svaka pa i najmanja poskupljenja udar su na džepove građana, koji već odavno jedva “sastavljaju kraj s krajem”.
Iz godine u godinu primjetan je rast cijena namirnica, pa tako i voća, a ovog proljeća cijena trešanja je dostigla svoj maksimum. Naime, za kilogram ovog sezonskog voća na sarajevskoj tržnici Markale građani moraju izdvojiti 12 KM.
Poređenja radi, u Sarajevu je prošle godine cijena trešanja iznosila od 8 do 10 KM.
Prodavači ističu da je cijena visoka zbog toga što je riječ o prvim plodovima odnosno da još uvijek nije njihova puna sezona kada će cijene biti nešto niže.
Dok je cijena trešanja u glavnom gradu BiH izrazito visoka, u Hercegovini je situacija nešto drukčija. Prve trešnje krajem aprila na hercegovačkim tržnicama koštale su osam KM za kilogram, da bi im cijena početkom maja iznosila od pet do sedam KM za kilogram, piše Klix
Treba istaknuti da je ova cijena takođe viša od prošlogodišnje, koja je na početku sezone iznosila pet KM.
Porast cijena trešanja zabilježen je i u komšiluku. Naime, cijena prvih ovogodišnjih trešanja u Hrvatskoj, tačnije na splitskoj tržnici, dostigla je čak 12 evra.
Društvo
SUTRA DAN ŽALOSTI zbog pogibije mladića tokom Drinske regate

Opština Ljubovija donijela je odluku da ponedeljak, 14. jul bude proglašen za Dan žalosti povodom smrti Radiše Mijailovića, koja je nastupila na manifestaciji Drinska regata.
“U znak sjećanja i poštovanja prema preminulom, Dan žalosti biće obilježen spuštanjem zastava na pola jarbola (koplja) na zgradi Opštinske uprave, kao i na svim javnim ustanovama i preduzećima čiji je osnivač Opština Ljubovija”, saopštila je opština na svom Fejsbuk nalogu.
Tokom trajanja Dana žalosti, zabranjeno je emitovanje narodne, zabavne i druge muzike vedrog karaktera, kao i organizovanje javnih manifestacija i događaja zabavnog sadržaja.
Elektronski i drugi mediji koji djeluju na teritoriji opštine Ljubovija dužni su da svoj programski sadržaj usklade sa obilježavanjem Dana žalosti, dodaje se u saopštenju.
Mijailović je izgubio život juče tokom Drinske regate nakon čega je opština saopštila da je dalji program u okviru manifestacije Dani Drinske regate u Ljuboviji otkazan, prenosi Tanjug.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz umjerenu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti sunčano uz umjerenu oblačnost i maksimalnom temperaturom vazduha do 36 stepeni Celzijusovih.
Od sredine dana očekuje se postepeno naoblačenje od zapada, gdje je poslije podne moguća slaba kiša.
Vjetar će u prvom dijelu dana biti slab, zatim umjeren do jak jugozapadni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha biće od 14 do 20, na jugu do 23, a najviša dnevna od 30 do 36 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
Cijene DIVLJAJU, aplikacija za praćenje NIJE POMOGLA!

U Republici Srpskoj cijene u marketima svakodnevno rastu. Pokušaj ministarstva trgovine i turizma da ublaži kupovinu građanima uvodeći na određene proizvode 0 posto marže i nije baš poboljšao životni standard. Sada je u najavi novi pokušaj kroz kreiranje aplikacije za praćenje cijena. Međutim, potrošači kažu, bolje smanjite cijene jer aplikacija ništa pomoći neće.
Brojne kampanje i najave ograničavanja i sniženja cijena osnovnih životnih namirnica nisu donijele značajne rezultate. Ne samo da nije došlo do nižih cijena hrane nego su za brojne proizvode cijene nastavile nekontrolisano da rastu.
Većina građana već dugo vremena žive na ivici egzistencije i kampanje im ne znače ništa ukoliko se ne ograniči osnovna cijena proizvoda. Resorno ministarstvo još nije zašlo u oblast ozbiljnog ograničavanja cijena ali će kroz aplikaciju za praćenje cijena, koju radi sa Službenim glasnikom, pokušati da pomogne građanima da znaju gdje su cijene najniže.
„Cilj je da se građani mogu informisati gdje je skuplje ili jeftinije mlijeko, ulje i to će dodatno uštediti i vrijeme građanima koji će moći da biraju gdje da kupuju po jeftinijoj cijen“, kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Iz udruženja potrošača kažu da je ideja o aplikaciji za praćenje cijena dobra ali je upitno kako će se to zakonski provoditi kod nas. Upitno je i koliko će sve to koštati, da li će aplikacija biti dostupna svima i da li će to zaista pomoći građanima da uštede novac u kućnom budžetu.
„To su aplikacije koje su jako skupe. Uvijek se stvara sumnja dogovarnja plaćanja koja nisu potrebna. U ovom momentu možda bi taj novac trebalo da ide za nekim drugim važnijim stvarima. Ono što bih ja uradila da zaštitim potrošače jeste politika cijena, da imamo odgovornu politiku cijena, da sve ono što je obuhvaćeno zaštitom potrošača da to bude kroz stateška dokument urađeno“, kaže Snežana Šešlija, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača Toper iz Doboja.
Ono što bi stvarno uticalo na poboljšanje životnog standarda građana, i što se u nekoliko navrata i pokušalo prije nekoliko godine, je uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Međutim, za tako nešto nije bilo volje ni razumijevanja. Ekonomisti ne vjeruju ni da će aplikacija za praćenje cijena pomoći građanima da bolje žive.
„To nije mjera koja će doprinijeti promjeni odnosa na tržištu i boljim uslovima za potrošače u smislu dostupnosti proizvoda po nižim cijenama mnogo značajniji faktori su ostali van fokusa trgovinske politike, a to je domaća proizvodnja i ponuda to je rješenje za spuštanje cijena i da imamo snažnu konkurenciju ponudu i da je riječ o proizvodaim domaće proizvodnje“, kaže Milenko Stanić, ekonomista.
Pored toga što uskoro nećemo moći da priuštimo ni osnovne životne namirnice, nećemo moći čak ni da se zasladimo uz kafu jer su cijene kafe u maju bile oko 61 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a čokolada je skuplja za 58 odsto. U međuvremenu vlast na sebi ne štedi, kupuju se novi automobili, poslovni prostori vrijedni desetine miliona maraka, a građani su prepušteni sami sebi i ostavljeni da se, kako znaju, bore sa inflacijom odnosno drastičnim skokovima cijena.
(BN)
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika1 dan ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUKA BRINE O NAJSTARIJIMA: 25.000 penzionera vozi se besplatno gradskim prevozom!
-
Politika3 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše
-
Region2 dana ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod
-
Svijet2 dana ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju
-
Region1 dan ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”