Politika
CVIJANOVIĆ TVRDI! “Rezolucija o Srebrenici TRIK zbog sukoba u Gazi”
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da rezolucija o Srebrenici predstavlja trik kako bi se oko tog pitanja spojili Istok i Zapad koji imaju različite stavove o sukobu u Gazi, te istakla da “sam put rezolucije pokazuje kakve su njene namjere”.
– Dakle, idete iz zemlje, od predstavnika jednog konstitutivnog naroda, niste obezbijedili unutrašnju saglasnost oko toga, niste nikoga konsultovali iako se odnosi na mnoge. Onda se na kraju pojavljuju sponzori i kosponzori koji su kroz istoriju teško okrvavili svoje ruke. Ono što su oni radili nije došlo na dnevni red Generalne skupštine UN, ali je došlo pitanje Srebrenice – rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je rekla da ne želi, niti je ikada umanjila, bilo koju žrtvu.
– Svi strašni zločini su za osudu. Svaki zločinac kako god se zove i gdje god živi treba da bude suočen sa pravdom – poručila je Cvijanovićeva.
Ona je navela da su u pitanju političke igre u kojima treba da se stavi pečat rezolucijom koja je neobavezujuća.
– Svode to na oblast kulture, sjećanja i slično da bi mogli da manipulišu sa brojevima koje će dobiti tokom glasanja. Pitanje koje spada u domen Savjeta bezbjednosti oni prebacuju u Generalnu skupštinu. Dakle, to je puno manipulacija – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da NJemačka vodi glavni proces na način da razbija povjerenje u BiH i ne promoviše nikakvo pomirenje.
– Oni su samo doskočili triku i zloupotrijebili žrtve zato što danas ne mogu da postignu ni jednu saglasnost oko važnog pitanja, a to je Gaza. Sada su našli ovu temu da bi spojili Istok i Zapad koji sasvim durgačije misli o tome – rekla je Cvijanovićeva.
Srpski član Predsjedništva BiH je ukazala da oni to ne čine zato što im je stalo do BiH, žrtava, mira, već da pokažu da postoji “jedan mali mostić koji može da ih poveže danas u moru problema koja imaju i totalno razbijene planete zbog tog sukoba”, ocijenivši da je to bezobrazno.
Ona je rekla da poštuje sve žrtve i da je spremna svakoj žrtvi da se pokloni.
– To je strahota koju smo mi preživjeli ovdje. Ali, ovo što rade oni koji sponzorišu rezoluciju, oni peru svoje biografije i nastoje da nađu tačku povezivanja između onoga što je Amerika i neki zapadni svijet i onih koji su danas okupljeni na drugoj strani u tom sukobu u Gazi – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da u tome nema ničeg plemenitog.
– Ja čak mislim da je to na neki način i uvreda za nas sve. Za sve nas, ne samo za Srbe, nego mislim generalno – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila na riječi predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića da rezolucija došla na 29-godišnjicu dešavanja u Srebrenici.
– Što se niste sjetili toga neredne godine? Sad imate problem sa Gazom, pa ste se sjetili toga. Povređujete nas sve, a onda dajete mogućnost da se neko zbog takve stvari ovdje osjeća pobjednikom, a neko gubitnikom. To je za mene strašna stvar. To je pokvareno i bezobrazno, a onda kažu da to služi pomirenju – rekla je Cvijanovićeva.
Srna
Politika
BOŽOVIĆ UZVRATIO CVIJANOVIĆEVOJ: Ko je Konakoviću prepustio Ministarstvo spoljnih poslova?
Povodom izjave Željke Cvijanović da je Elmedin Konaković „pogrešan čovjek na pogrešnom mjestu“, oglasio se član Predsjedništva SDS Marinko Božović sa pitanjem: – Ko je, ako ne SNSD, u dva uzastopna mandata prepustio Ministarstvo spoljnih poslova BiH bošnjačkim kadrovima?
Božović je dalje upitao ko je dao saglasnost za imenovanje Zlatka Lagumdžije za ambasadora BiH pri UN i Svena Alkalaja za ambasadora BiH u Sjedinjenim Američkim Državama.
On je podsjetio Cvijanovićevu da su za takva imenovanja neophodna saglasnost Predsjedništva BiH?
-Upravo su kadrovske i političke odluke SNSD-a dovele do ovakvog stanja. Ne možete prvo nekoga dovesti na funkciju, a onda se predstavljati kao njegov najveći kritičar – naglasio je Božović.
On je na kraju konstatovao da je očigledno SNSD-u važnije bilo da u raspodjeli vlasti zadrži Ministarstvo finansija i Upravu za indirektno oporezivanje, nego Ministarstvo spoljnih poslova, kako bi imao dovoljno ruku za izglasavanje posla poput kupovine „Kumove zgrade“.
-Strateško predstavljanje srpskog naroda u svijetu žrtvovano je zbog kontrole novca i političkih interesa – zaključio je Božović.
Politika
KRESOJEVIĆ TRAŽI HITNU SJEDNICU: Vlada mora ispraviti grešku prema roditeljima njegovateljima
Nedavne izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti nisu riješile ključne probleme roditelja njegovatelja, poručio je na konferenciji za novinare poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević. Od Vlade traži da se što prije održi posebna sjednica parlamenta kako bi nepravda bila ispravljena.
Premijer Republike Srpske Savo Minić je tvrdio da će pravo na naknadu dobiti svi roditelji djece sa invaliditetom nezavisno od starosti djeteta, kaže Kresojević i dodaje da je sa novim zakonom ostalo neriješeno pitanje starosne granice od 30 godina.
“Što znači da roditelji koji su ranije imali dijete od 40 godina i po ranijem zakonu zbog ograničenja od 30 godina nisu dobijali pravo na naknadu za roditelja njegovatelja da ni po novom zakonu neće dobiti”, kaže Kresojević.
On kaže da je premijer Minić najavio da će pravo na nakndatu dobiti i roditelji čija djeca pohađaju školu, ali da to novim zakonom nije predviđeno.
“Tražimo hitno zasijedanje Narodne skupštine na kojoj će se izmijeniti Član 37a Zakona o socijalnoj zaštiti gdje će biti omogućeno baš svakom roditelju njegovatelju da dobije pravo na naknadu. Takođe tražimo bez odlaganja da škola i boravak u dnevnim centrima ne bude prepreka za naknadu roditeljima njegovateljima”, smatra Kresojević.
Kaže da vlast vrši pritisak na udruženja i narodne poslanike, ali da će istrajati da ova nepravda bude ispravljena.
“Kada dođete u Narodnu skupštinu i kažete da veliki broj ljudi na Kliničkom centru ima problem sa bolničkom bakterijom oni kažu nemojte da govorite o tome. Kada kažete u Narodnoj skupštini da treba borci da dobiju pet najboljih godina zato što su poklonili 4 ili 5 najboljih godina u rovovima za Republiku Srpsku da onda im se Rebublika Srpska za penziju oduži sa najboljim godinama tada dođe predsjednik BORS-a i kaže da pojedini poslanici to koriste u predizborne svrhe”, kaže Kresojević.
Insistiraćemo i na tome, kaže Kresojević, da preko hiljadu boraca koji imaju PTSP, a nemaju mogućnost da ostvare pravo na invalidninu po tom osnovu, da to dobiju. Ako ima novca za Serdarova i Vijadukt, smatra Kresojević, isti se mora naći i za ove kategorije.
BN
Politika
MARKOVIĆ TVRDI: RiTE Ugljevik tone u gubitke, dugovi premašili 100 miliona KM
Zamjenik šefa Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slaviša Marković kaže da se danas za stanje u Rudniku i Termoelektrani Ugljevik može reći samo jedno – direktor je ugasio termoelektranu i krenuo u kampanju.
„Tako se može reći danas za stanje u Rudniku i Termoelektrani Ugljevik. I pored remonta koji je trajao par mjeseci, i pored kupovine koncesije na ugalj Istok 2 i gubitka narodnih para, 240 miliona KM, isplaćenih iz budžeta Republike Srpske, Rudnik i Termoelektrana opet ne rade. Obrazloženje je jednostavno – nema uglja i ne mogu da se obezbijede potrebne količine za nesmetan rad termoelektrane”, kaže Marković.
On, međutim, tvrdi da je stvarno stanje znatno drugačije i ukazuje na velike finansijske gubitke, kao i sumnje u zloupotrebe tokom remonta.
„Ali istina je, čini nam se, totalno drugačija. RiTE Ugljevik su za samo prvih šest mjeseci napravile gubitak od oko 40 miliona KM. Ovi gubici nisu smetali upravi da pravi fiktivne ugovore za remont preduzeća. Postoje osnovane sumnje da su dio remonta radili radnici preduzeća, a da su te usluge fakturisane RiTE Ugljevik. O tim zloupotrebama javnost će biti brzo i detaljnije upoznata.“
Marković ističe da su, prema njegovim navodima, poslovni gubici u prvoj polovini ove godine veći nego tokom cijele prethodne godine, te da su razlozi za to višestruki.
„Poslovni minusi preduzeća veći su od onih iz cijele prethodne poslovne godine, već za prvih šest mjeseci 2026. godine. Razlozi za gubitke u tekućoj godini uključuju probleme s otkopavanjem uglja na novim kopovima i česte zastoje u radu elektrane, ali i početak predizborne kampanje”, kaže on.
Dodaje da su dugovanja prema dobavljačima premašila 100 miliona KM i upozorava da je, kako tvrdi, krajnji cilj aktuelne uprave privatizacija preduzeća.
-
Region3 dana agoŠOK NA JADRANU: Restorani zjape prazni, ugostitelji priznali – „Mislili smo da ovako možemo vječno“
-
Politika3 dana agoSRAMOTA SISTEMA: Student generacije i kćerka RVI već dvije godine ne može do posla
-
Društvo3 dana agoNI TREĆA SREĆA: Propala prodaja zemljišta „Pošta Srpske“ vrijednog tri miliona KM
-
Društvo3 dana agoMUP PRIZNAO UPOTREBU SILE NA PALAMA: Šta slijedi dalje i ko utvrđuje odgovornost?
-
Svijet3 dana agoTRAMP DEKLASIFIKOVAO DOKUMENTE O KINESKOM MJEŠANJU U IZBORE, svi osim njega tvrde da su optužbe lažne
-
Društvo3 dana agoIRB REKAO „NE“: Procijenjeno da je preuzimanje imovine Banke Srpske previše rizično
-
Društvo3 dana agoIZ BRČKOG OTISAO BEZ POSLA, U PRAGU POSTAO DIREKTOR ŠKOLE: “Nisam bio podoban, ali znanje je pobijedilo”
-
Politika3 dana agoKAKVA JE BUDUĆNOST OHR-a: Sve više onih koji glasno traže njegovo gašenje
