Politika
Vlada Srpske u izvještaju SB UN dostavila ZAKLJUČKE MEĐUNARODNE KOMISIJE

Vlada Republike Srpske je uz 31. izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija dostavila i priloge među kojima su zaključci Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.
U navedenim zaključcima je navedeno da su, nakon temeljne istrage, utvrdili da su “ubistva u Srebrenici 1995. godine bila ratni zločin, ali da se nije dogodio, niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte”.
Влада Српске је уз 31. Извјештај Савјету безбједности Уједињених нација доставила и прилоге међу којима су закључци Међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. година.https://t.co/v9qSOgcWiu
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) May 14, 2024
Riječ je o poglavlju 11 Izvještaja Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.
– Izvještaj je sastavljen na osnovu naučne metodologije od strane eminentnih stručnjaka svjetskog ranga iz svojih oblasti sa prestižnih univerziteta i instituta, na čelu sa izraelskim istoričarem Gideonom Grajfom, koji je profesor na Univerzitetu u Teksasu i jedan od vodećih istraživača Holokausta u svijetu, dok su ostali članovi Komisije bili su istaknuti akademici iz SAD, Јapana, Australije, Nigerije, Italije, Srbije i Njemačke – ističe se u saopštenju Vlade Srpske.
U izvještaju je navedeno da je zločin u Srebrenici 1995. godine uslijedio nakon etničkog čišćenja te regije od strane muslimanske-bošnjačke vojske, u kojem su na stotine srpske djece, žena i staraca namjerno mučene i ubijene.
– Srpski narod dožio je strašne zločine na ovom području, što je potpuno zanemareno, već postoje namjere da se prikaže da su bošnjačke žrtve u Srebrenici jedine žrtve – navodi se.
Ubistva srpskih civila, uključujući djecu
Takođe, rečeno je da srebreničku regiju, odnosno Srednje Podrinje, sa istorijskog aspekta nije moguće posmatrati u svjetlu događaja iz jula 1995. godine, jer kako se može vidjeti iz izvještaja, sukobi između Srba i muslimana u Srednjem Podrinju započeli su aprila 1992. godine, a početkom maja izntenzivirale su se napadačke aktivnosti muslimanskih oružanih snaga na području opštine Srebrenica, koje su započele sistematičnu kampanju etničkog čišćenja srpskih sela u okolini Srebrenice, sa ciljem zauzimanja Bratunca i presijecanja Republike Srpske na dva dijela.
Kako je opisano u izvještaju, jedno od većih srpskih sela u Srebrenici, Podravanje, napadnuto je 24. septembra.
Tada je ubijen 31 civil i pripadnik seoskih straža, nekoliko ih je zarobljeno, a selo je spaljeno.
Srpsko selo Fakovići u opštini Bratunac, spaljeno je 5. oktobra, a ubijeno je 28 civila i pripadnika seoskih straža, od čega 12 žena.
– Svega nekoliko dana kasnije (8. oktobra) u opštini Zvornik, u selima Šetići i Malešići, ubijeno je 14 civila i pripadnika seoskih straža srpske nacionalnosti. Veliki napad muslimanskih snaga iz Srebrenice na srpska sela Bjelovac, Sikirići i Loznica u opštini Bratunac odigrao se 14. decembra 1992. godine – podsjećaju u izvještaju.
U ovom napadu ubijena su 62 lica srpske nacionalnosti, dok su mnogi Srbi, uglavnom žena i djeca odvedena u zarobljeništvo. Јedna grupa žena i djece, njih 17, razmijenjena je 6. februara 1993. godine.
– Na veliki hrišćanski praznik Božić 7. januara 1993. godine muslimanske jedinice iz Srebrenice započele su opsežan napad na srpska sela u opštini Bratunac, posebno ciljajući selo Kravicu – ističe se u saopštenju.
Dodaje se da je tom prilikom prognan sav srpski živalj, dok su sela bila razrušena, popaljena i opljačkana. U napadu je ubijen 51 civil i pripadnik seoskih straža.
Јedan dio Srba je, kako se navodi, zarobljen i odveden u Srebrenicu.
– U istom naletu i u sklopu velike ofanzive koja se izvodila prema opštini Bratunac, muslimanske snage su 16. januara 1993. godine izvršile napad na Skelane. Srpsko civilno stanovništvo na ovom području bilo je u okruženju sa tri strane, te je pod pritiskom protjerano u Srbiju – navodi Vlada Srpske u svom izvještaju.
Dodaju da je u napadu ubijeno 57 civila i pripadnika seoskih straža.
Vlada Srpske dalje ističe da napadom na Skelane 16. januara 1993. godine od strane muslimanskih snaga sa sjedištem u Srebrenici čije su akcije bile koordinisane od strane vojnog i političkog vrha iz Sarajeva, zaokružena je teritorija muslimanske enklave Srebrenica, u tom trenutku etnički najčistijeg područja u ratnoj Bosni i Hercegovini.
Demilitarizacija Srebrenice i Žepe
Muslimanske oružane snage, takozvane ARBiH, su na ovom području očigledno počinile brutalne i sistematske zločine za koje je njihova komanda u Sarajevu znala.
Sa druge strane, do ovog perioda bilo je i napada Vojske Republike srpske na oružane snage tzv. ARBiH u muslimanskim naseljima, u kojima je stradao određen broj vojnih obaveznika i civila.
U izvještaju podsjećaju da je sredinom aprila 1993. godine postignut je Sporazum o demilitarizaciji Srebrenice i Žepe, koji su potpisali predstavnici VRS, tzv. ARBiH i UN-a koji su bili garant provođenja ovog sporazuma odnosno i demilitarizacije enklava Srebrenica i Žepa, ali ističu da muslimanske snage u Srebrenici na čelu sa svojim rukovodstvom u Sarajevu ni u jednom trenutku nisu dozvolile da budu razoružane, nego su na demilitarizovanu zonu gledali kao na utočište za reorganizaciju svojih vojnih potencijala iz kojeg bi u buduće mogli da vrše dejstva po dubini Vojske Republike Srpske.
– Od kada je stupio na snagu ovaj Sporazum pod pokroviteljstvom UN-a od sredine marta 1993. pa do sredine ljeta 1995. godine pripadnici 8. OG, osnosno 28. divizije ubili su oko 450 srpskih civila i vojnika na području oko Srebrenice. Sa druge strane, u periodu od 1992. godine pa do početka 1995. godine, prema muslimasnkim i drugim izvorima muslimanska strana je u ovoj regiji imala oko 2.100 poginulih, od kojih je, kako je navedeno u zvaničnoj monografiji 28. divizije tzv. ARBiH, 1.800 bilo vojnika, od kojih je određen broj danas sahranjen u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari – stoji u izvještaju.
U izvještaju se može vidjeti da su, zbog sve agresivnijeg djelovanja pripadnika 28. divizije i realne opasnosti da se ostvare njihovi vojno-politički planovi o presijecanju Republike Srpske u Srednjem Podrinju, snage VRS krenule sa izvođenjem akcije kodnog naziva „Krivaja 95“. Prvobitna akcija nije predviđala zauzimanje samog grada Srebrenica, ali kako je 28. divizija odlučila da napustiti odbranu grada i svoje porodice i krene u proboj iz okruženja, VRS je odlučila da uđe u sam grad.
– Posmatrajući novonastalu situaciju iz vojno-taktičkog aspekta, pri tome imajući u vidu nizak broj žrtava i dovoljno materijalno tehničkih sredstava, kao i podršku holandskog bataljona UNPROFOR-a, da je 28. divizija odlučila da brani grad do samog pada Srebrenice ne bi došlo tako lako – naglašava se.
Proboj prema Tuzli
Ipak, komanda 28. divizije naredila je da se u Šušnjarima okupi svo aktivno i rezervno vojno osoblje, srebrenička policija, i svi borbeno sposobni muškarci iz Civilne zaštite i radne obaveze. Svi stacionirani vojni obveznici u Šušnjarima primili su naređenje da izvrše borbenu operaciju proboja prema Tuzli i formirali su borbeni poredak koji se zaputio prema Tuzli kroz teritoriju pod kontrolom VRS-a. U koloni se nalazilo oko 12.500 ljudi.
Relevantni izvori, prvenstveno dokumenti vojne i civilne bezbjednosti tzv. Republike BiH, zatim dokumenti MKSЈ, potvrđuju vojni status kolone. Izjave učesnika u proboju koje su date organima civilne i vojne bezbjednosti BiH, a koje su citirane u ovom izvještaju, detaljno opisuju vojnu prirodu kolone, vojni statusu česnika, lanac komandovanja, borbeni raspored, naoružanje itd. Takođe, kolona je trebala proći put, izvršiti proboj, pod borbom dug preko 80 kilometara i sukobila se sa oko ukupno 4.000 pripadnika VRS.
Rekonstrukcija događaja vezana za kretanje pomenute kolone, odnosno proboj iz okruženja, predstavlja jedan od značajnih dijelova Izvještaja Komisije. Na osnovu postulata krivične istrage put i dešavanja za kolonu praćena su od mjesta iz sata u sat, i iz dana u dan. Na osnovu procjene gubitaka bazirane na izjavama preživjelih svjedoka u proboju i izvještajima tzv. Armije BiH, sa velikom vjerovatnoćom možemo reći da je tokom cijele rute kretanja kolone stradalo u borbama, međusobnimo bračunima i samoubistvima između 4.000 – 5.000 ljudi.
– Upravo na osnovu tog broja, kao i analizirajući ukupan broj stradalih, bili smo u mogućnosti da vršimo procjenu broja zarobljenih učesnika u proboju. Na osnovu analiziranih podataka, komisija je procijenila da je minimalan broj zarobljenih pripadnika muslimanske vojske, redovnog i rezervnog sastava, između 1.500 – 2.000 a maksimalan između 2.500 – 3.000 ljudi – ističe se.
Kako bi se utvrdio broj osoba koje su ubijene u masovnim strijeljanjima, polazilo se od pretpostavke da je ukupan broj zarobljenih učesnika u proboju maksimalan broj strijeljanih lica. Pored toga, mora se uzeti u obzir činjenica da određeni broj zarobljenika nije strijeljan, već da je kasnije razmijenjen. Dakle, ovaj pomenuti broj od maksimum 2.500-3.000 zarobljenih, odnosno strijeljanih lica u periodu od 14. do 16. jula 1995. godine, do koga je došla kriminalistička istraga je u potpunosti u skladu sa rezultatima forenzičko-antopološke analize vršene od strane Komisije.
Budući da su svi masovno pogubljeni pojedinci u početku bili ukopani u primarne grobnice, iz ugla forenzičke arheologije urađena je analiza tih grobnica. Forenzička analiza pokazala je da, teoretski uzevši, najveći broj individua koje su mogle da se nalaze u primarnim grobnicama ne prelazi 3.715 individua, i to samo u slučaju da su grobne jame iskorištene u potpunosti – bez praznog prostora između tijela.
Manipulacija imenima žrtava
Takođe u izvještaju se navode manipulacije sa imenima žrtava, o čemu je detaljno u Izvještaju navedeno na stranama 367-385, 400-401.
U izvještaju kada se govori o pojmu genocida u kontekstu dešavanja u srebreničkoj regiji i presudama Međunaronog krivičnog suda za bivšu Јugoslaviju ( MKSЈ-a), neosporno treba kritički posmatrati činjenicu da je Tribunal imao suviše ograničen pogled na događaje iz jula 1995. godine.
– MKSЈ nije raspravljao o raznim motivima poput onog da je i srpska strana ponudila razmjenu Srebrenice i Žepe za teritoriju pod kontrolom Srba u i oko Sarajeva, nije se osvrnuo ni na konstantnu vojnu prijetnju koju je predstavljala 28. divizija tzv. ARBiH koja je bila stacionirana u Srebrenici u trenutku demilitarizacije od 1993. godine – navodi se u izvještaju Vlade RS.
Dodaje se da je nakon temeljne istrage Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, zaključeno da se u Srebrenici nije dogodio, niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.
Iako Komisija ne smatra ubistva koja su se dogodila oko Srebrenice genocidom, ona u uvažava činjenicu da su hiljade ljudi (uglavnom ratnih zarobljenika) ubijene i da odgovorne za ove zločine treba kazniti.
– Svako licitiranje brojkama veoma dehumanizujuće za sve žrtve svih naroda, jer su tu radi o ljudskim životima i sudbinama u ratu i da su brojke u ovom slučaju navedene isključivo za potrebe naučnog istraživanja bez želje da se bilo koja žrtva negira ili ponizi – zaključeno je u izvještaju, piše RTRS.
Politika
STEVANDIĆ IZGUBIO KOMPAS: Iznio monstruozne optužbe

Novi skandal Nenada Stevandića, predsjednika NSRS, sinoć u Skupštini. Nakon što je juče sa sjednice izbacio šefa poslaničkog kluba Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, nazivajući ga psihopatom, Stevandić je sinoć otišao još jedan korak dalje. Optužio je Vukanovića da je sam sebi zapalio automobil ispred svoje porodične kuće u Trebinju prije tri i po mjeseca.
Tokom rasprave o rebalansu budžeta za ovu godinu, Vukanović je kazao da su tužilaštvo i sud u Trebinju iz budžeta dobili devet miliona maraka.
“Kako sa tolikim novcem za tri mjeseca nisu uspjeli da naprave nijedan korak da utvrde ko mi je zapalio auto ispred kuće?”upitao je Vukanović o nastavio da je to vama urađeno, gospodin Karan (Siniša) bi do sada uhapsio sto ljudi.
“Ne daj Bože da vam fali dlaka sa glave. Ne priželjkujem”, kazao je Vukanović.
Uključujući se u raspravu, Stevandić je kazao Vukanoviću: – Ma pustite Vi to. I meni su polupali auto i kuću I nikad nisu saznali.
Vukanović je upitao Stevandića: – Ko? Kad?
– Takvi neki kao ti, a možda si i sam sebi. Ja tebi ništa ne vjerujem, odgovorio je Stevandić.
Šokiran izjavom, Vukanović je kazao: – Ja sam sebi zapalio auto”?
Na to Srevandić je rekao: – Pa ja sumnjam. Imamo pravo da sumnjam. To meni liči na tebe.
“I ja treba poslije ovoga da diskutujem”, uslijedilo je pitanje Vukanovića, koji je podsjetio da se paljenje njegovog automobila desilo kada je u NSRS i to nekoliko sati nakon Stevandićevih riječi izgovorenih za skupštinskom govornicom:
“To se dogodilo nakon par sati kada ste Vi rekli: “Sve ću ih pobiti”. “Pobiću ih majke mi”. kazao je Vukanović.
Kako je to izgledalo pogledajte u snimku:
Politika
KRESOJEVIĆ: Besmisleno je govoriti o jačanju države bez robnih rezervi

Narodni poslanik PDP, Bojan Kresojević poručio je da uvođenje pomoćnog sastava policije može biti element jačanja institucija, ali samo ako se provodi u okviru cjelovite i dosljedne strategije koja odgovara realnim potrebama građana.
– Da li je to stvarno u funkciji jačanja države? Volio bih da jeste, jer vjerujem da takav mehanizam može da bude dio institucionalne snage, ali istovremeno je apsolutno besmisleno da govorimo o jačanju države u situaciji kada nemamo robne rezerve – istakao je Kresojević.
On je naveo i da postoji očigledna nedosljednost u odlukama vlasti i podsjetio da je u budžetu izdvojeno 50 miliona KM za lobiranje, dok su istovremeno ministri iz evropskih zemalja protjerivani iz Republike Srpske.
– Gde je tu logika? Ako se zaista trudimo da jačamo institucije, onda mjere moraju biti dosljedne i sistemski povezane, a ne proizvoljne i kontradiktorne – poručio je.
Kresojević je postavio i konkretno pitanje u vezi sa obrazloženjem prijedloga zakona, u kojem se navodi da je uvođenje pomoćnog sastava policije potrebno zbog povećanog broja policijskih službenika koji su u penziji.
– Ne kažem da to nema smisla, ali ako je zaista povećan broj penzionisanih službenika, onda to znači da postoji prostor u postojećoj sistematizaciji za nova zapošljavanja. Postavlja se pitanje zašto se ne raspisuju konkursi i zašto se ne popunjavaju redovna radna mjesta, umjesto što se uvode vanredni mehanizmi – zaključio je Kresojević.
Politika
POLITIČARI NI RIJEČI O “VIADUKTU”: Ćute jer neće plaćati iz svojih džepova

Već danima u javnom političkom diskursu nema ni riječi o aferi “Viaduct”, što nikoga ne iznenađuje budući da dug od 112 miliona maraka, uvećan za kamate koje rastu iz dana u dan, neće plaćati oni, nego građani.
O ovom slučaju se mjesecima unazad govorilo na sva zvona, a onda je nastao muk, koji vlada od 19. juna, kada je bilo javno saslušanje pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, na kojem je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao da su oni, u okviru predmeta koji imaju u radu, saslušali pojedine pravobranioce.
“S obzirom na to da neizvršavanje presude predstavlja krivično djelo, u Tužilaštvu BiH je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika ‘Viaducta’ zbog neizvršenja navedene presude i prijavljeni su članovi Vijeća ministara i članovi Predsjedništva BiH”, rekao je Kajganić.
Šta smo zaključili iz Kajganićeve tvrdnje? Tužilaštvo BiH, dakle, ne istražuje zašto je došlo do ove afere, nego zašto BiH nije isplatila pare “Viaductu”.
Podsjećanja radi, koncesija u slučaju “Viaduct” će građane Srpske koštati više od 112 miliona maraka. Rok za izmirenje duga prema slovenačkom “Viaductu” istekao je, što znači da će BiH, tačnije Srpska, na osnovni dug od oko 110 miliona KM morati da plati i kamate, koje zasad iznose više od dva miliona KM. Srpska će, naime, morati slovenačkoj kompaniji da isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
Branislav Borenović, predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije, kaže da danas imamo institucionalno ćutanje od strane ključnih političkih ličnosti u ovoj zemlji kao da je jedan dio njih, “a morao je biti”, upleten u sve ove malverzacije.
“Što je najžalosnije i potpuno je jasno: to će biti plaćeno iz narodnog budžeta. U pitanju je regionalna muljaža, u kojoj sigurno ima domaće primjese, od strane vjerovatno pojedinaca u političkim elitama ove zemlje”, naveo je Borenović u izjavi za “Nezavisne novine”.
On kaže da se zbog slučaja “Viaduct” mora pokrenuti opsežna istraga.
“Mi ćemo tražiti sljedeće sedmice na sjednici Predstavničkog doma: pravosuđe se mora pokrenuti, mora se pokrenuti ozbiljna istražna radnja prema svima. Pohapsiti sve te barabe, bez obzira na to da li se nalaze u institucijama, u koncesionarima, u pravosuđu”, poručuje Borenović.
Ekonomisti kažu da je ključni razlog zbog kojeg imamo ćutanje vrlo jednostavan, iako tragičan: “Nije ih briga jer taj novac nisu oni zaradili i plaćaju ga građani i privreda”.
“A oni se osjećaju potpuno spokojno da lično neće ni za šta odgovarati ni materijalno, a pogotovo ne zatvorski. Ovo važi za apsolutno sve strane, neovisno od toga ko je dug stvorio. Dodatni nivo problema su oni koji su najdirektnije uzrokovali i pokretanje arbitraže i gubitak postupka i odbijanje nagodbe i izbjegavanje plaćanja kada je dug bio daleko manji, a za koje postoje i sumnje da to nisu učinili naivno, nego svjesno, radi nekog sasvim nezakonitog interesa ili dogovora s ‘Viaductom’ ili advokatima. Za ovo, naravno, nema javno dostupnih dokaza, ali ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se jednog dana potvrdi, ako iko to ozbiljno istraži”, kaže ekonomista Igor Gavran.
Treći nivo je, dodaje on, to što pojedini čak sada “planiraju nove potpuno apsurdne zakone kojima bi bilo zabranjeno i istraživati njihove postupke i optužiti ih za bilo šta i uhapsiti, odnosno da se trajno zaštite od svake odgovornosti i bukvalno sebe stave izvan okvira zakona”.
“Ako imamo takva razmišljanja i konkretne planove – onda je to opet kao začarani krug, poticaj svima u lancu da računaju da nikad neće odgovarati za štetu nanesenu javnom novcu, odnosno građanima i privredi, te samim time ovako i postupaju. Evo, vidimo kako su u Federaciji BiH uz beskrajno bahate komentare nanizali poskupljenja za građane i privredu, a neće im biti mrsko povećavati i poreze da pokrivaju svoje neuspjehe. Dakle, ne očekujem nikakve promjene s obzirom na to da je građanima izgleda sve ovo super jer ne pokazuju na izborima ni javno da im se to ne dopada”, kaže Gavran za “Nezavisne novine”.
-
Region3 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region3 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Društvo2 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Društvo3 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”
-
Banjaluka3 dana ago
ZATVORITE PROZORE! Akcija zaprašivanja komaraca sutra i prekosutra u Banjaluci
-
Politika18 sati ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”