Connect with us

Politika

ONLAJN PRIJAVU za izbore do sada napravilo 290 STRANAKA I NEZAVISNIH KANDIDATA

Centralnoj izbornoj komisiji BiH je do danas 290 političkih stranaka i nezavisnih kandidata predalo zahtjeve za otvaranje korisničkog naloga za pristup online portalu e-izbori, saopšteno je iz CIK BiH.

Zahtjeve je podnijelo 113 političkih stranaka, 163 nezavisna kandidata, 12 nezavisnih kandidata pripadnika nacionalnih manjina, dva udruženja građana – kandidovanje nezavisnog kandidata pripadnika nacionalnih manjina.

Rok za podnošenje prijava za ovjeru učešća na izborima za političke stranke i nezavisne kandidate ističe 24.05.2024. godine u 16:00 časova, podsjećaju u CIK-u.

“Do danas su tri nezavisna kandidata u potpunosti završila proces podnošenja prijave, odnosno osim elektronskog slanja prijave izvršili su obavezu dostavljanja originalne dokumenatacije u sjedište Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine. Centralna izborna komisija BiH neće objavljivati pregled političkih stranaka i nezavisnih kandidata koji su podnijeli zahtjev za otvaranje korisničkog računa ili prijavu prije isteka roka za podnošenje prijava za ovjeru učešća na Lokalnim izborima 2024. godine”, saopšteno je iz CIK-a BiH.

Podsjećaju da jse prijava za ovjeru političkog subjekta, kao i prijave kandidata i kandidatskih listi, podnose se isključivo elektronski, putem online portala Centralne izborne komisije BiH „e-izbori“. Pristup online portalu se ostvaruje korištenjem bilo kojeg internet-pretraživača koristeći adresu izbornog portala Centralne izborne komisije BiH ( https://eizbori.izbori.ba).

Nagalašavaju da prijava za ovjeru političke stranke ili nezavisnog kandidata, pored ostalog, mora da sadrži i broj računa političke stranke, odnosno nezavisnog kandidata za finansiranje izborne kampanje, kao i izvještaj o prometu posebnog računa za finansiranje troškova izborne kampanje, u skladu sa članom 15.1d stav (1) Izbornog zakona BiH (izvodi banke sa računa ili analitička kartica banke).

“Ističemo da prijava podnešena elektronskim putem ne oslobađa političke subjekte obaveze da originalne dokumente dostave lično u sjedište Centralne izborne komisije BiH (Ul. Danijela Ozme 7, Sarajevo) prije isteka roka za podnošenje prijava”, saopšteno je iz CIK BiH.

Centralna izborna komisija BiH podsjeća da državljani BiH koji su u inostranstvu, ukoliko se žele prijaviti da glasaju iz inostranstva potrebno je da podnesu svoju prijavu za glasanje izvan BiH putem portala e-Izbori do 23.07.2024 do 24:00 časova.

Detaljne informacije o postupku elektronske registracije birača iz inostranstva Centralna izborna komisija BiH je objavila u Video vodiču za elektronsku prijavu birača izvan BiH koji je dostupan na videu:

Do danas portalu e-Izbori pristupilo je i otvorilo nalog 1.219 korisnika. Obrađene su 623 prijave od čega 526 birača ispunjava uslove za upis u Centralni birački spisak za glasanje izvan BiH, dok 97 birača ima nedostatak u prijavi te su obavješteni da otklone nedostatke.

“Na kraju podsjećamo da raseljene osobe unutar BiH, ukoliko žele izvršiti promjenu biračke opcije za Lokalne izbore 2024. godine, potrebno je da podnesu zahtjev nadležnom opštinskom/gradskom centru za birački spisak do 23.07.2024. godine”, podsjećaju u CIK.

Politika

GRAĐANI BI PONOVO IZABRALI STANIVUKOVIĆA! Najnovije istraživanje pokazuje koliku prednost ima

Uoči predstojećih izbora objavljeno je istraživanje javnom mnijenja na teritoriji grada Banjaluke.

Ispitanici ovog istraživanja je trebalo da odrede ko će odnijeti pobjedu u trci za gradonačelnika najvećeg grada Srpske.

Samo istraživanje je trajalo od 6. do 26. juna i obuhvatilo je ukupno 1002 građanina.

Od navedenog broja ispitanih Muškaraca je bilo 504, a žena 498. Prosječna starosna dob ispitanih je 42 godine, a samo istraživanje nosi nivo pouzdanosti od 94.5 odsto.

Pogledajte rezultate istraživanja:

KOGA BISTE PODRŽALI ZA GRADONAČELNIKA BANJA LUKE?

DRAŠKO STANIVUKOVIĆ 26.7%

NIKOLA ŠOBOT 21.4%

IGOR RADOJIČIĆ 20.9%

JELENA TRIVIĆ 20.8%

NIKO OD NAVEDENIH 10.2%

KOJI POLITIČKI SUBJEKT BISTE PODRŽALI U BANJALUCI?

SNSD 24.7%

PDP 22.1%

NF(JELENA TRIVIĆ) 13.2%

NLSP(IGOR RADOJIČIĆ) 12.9%

ZPR(NEBOJŠA VUKANOVIĆ) 6.1%

UJEDINJENA SRPSKA 4.2%

SDS 4.1%

SPS 3.0%

SP 2.4%

DEMOS 2.1%

SDP 1.8%

DNS 1.2%

NP BLZ SAŠA LAZIC 1.2%

NDP 0.6%

NPS(DARKO BANJAC) 0.4%

Nastavi čitati

Politika

SAKAN ZAJEDNIČKI KANDIDAT SDS-a i PDP-a za načelnika Kotor Varoša

Na sastanku delegacija Opštinskih odbora SDS-a i PDP-a Kotor Varoša potpisan je sporazum o zajedničkom kandidatu ove dvije stranke za načelnika opštine Kotor Varoš.

Sakan zajednički kandidat za načelnika Kotor Varoša
Kandidat PDP-SDS na predstojećim lokalnim izborima biće aktuelni načelnik opštine Zdenko Sakan (PDP).

Sporazum, koji su potpisali Sakan kao predsjednik OO PDP i Mladen Trivunović, predsjednik OO SDS Kotor Varoš, podrazumijeva i nastavak zajedničkog djelovanja nakon izbora.

– Potpisnici sporazuma su saglasni da zajedno nastave učešće u izvršnoj vlasti Opštine Kotor Varoš i nakon provedenih lokalnih izbora 2024. godine – stoji u tekstu sporazuma.

Potpisnici su pozvali i ostale političke subjekte da podrže zajedničkog kandidata SDS-a i PDP-a na lokalnim izborima.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

U JAVNOST CURE DETALJI SPORAZUMA o mirnom razdruživanju Srpske i Federacije

Dokument o mirnom razdruživanju imaće naziv “Sporazum o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i FBIH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”.

Kako javlja ATV, početkom naredne sedmice materijal će biti dostupan narodnim poslanicima, a kako nezvanično saznajemo, krajem sedmice biće održana i posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.

“Mi smo to veoma studiozno uradili. To je na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma jer Dejtonski sporazum predviđa da je Republika Srpska strana kao što je i Federacija. Tu se neće uključivati zajednički nivo. On nema ništa sa tim, izveden je iz dva entiteta. A sve što se dešava u BiH upravo želi da favorizuje tu priču o zajedničkim, odnosno centralnim, kako to muslimani vole da kažu, organima“, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Dokument predviđa formiranje dvije nezavisne političke i teritorijalne cjeline koje će funkcionisati u skladu sa sporazumom. Dokument će biti upućen i u Parlament drugog entiteta.

„On upravo obuhvata probleme i protivpravne radnje sa kojima se Republika Srpska suočava od dana potpisivanja Dejtonskog sporazuma pa do danas. I vrlo je jasno da ove radnje i pokušaji neće stati i krajnji cilj upravo jeste ukidanje Republike Srpske. I stvaranje unitarne BiH“, izjavio je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.

Oni koji su radili na izradi Sporazuma za ATV neformalno kažu da će narodnim poslanicima biti upućena informacija o tome kako je godinama narušavan Dejtonski sporazum. Kažu i da se ne radi o secesiji, te da su razdruživanje odavno započeli u FBiH. U Srpskoj nemaju velika očekivanja od političkog Sarajeva.

„Ono što se nalazi u sporazumu, a što je najvažnije je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. I to je ono što treba isticati. Mi nismo tražili ništa što je izvan toga. Republika Srpska je strana potpisnica tog sporazuma. Znači, ako ste mogli da ga zaključite kao strana možete da ponudite i ovakav sporazum. Vidjećemo kako će na to reagovati političko Sarajevo. Međutim, ta politika iz Sarajeva do sada nije pokazala razumijevanje ni za šta, tako da ne treba imati velika očekivanja“, istakao je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske

Dokument je reakcija na stalne napade međunarodne zajednice ali i političkog Sarajeva, kažu zvaničnici Srpske. Poručuju i da se radi o mirnom rješavanju problema, i zaštiti interesa Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno