Connect with us

Društvo

Afrička kuga: Eutanazirano oko 6.800 svinja, šteta veća od 2,5 miliona KM

Srna

Zbog afričke svinjske kuge u Republici Srpskoj je dosad eutanazirano više od 6.800 ovih životinja, a taj broj bi u narednih 24 časa trebao da bude i više od 7.500, jer se u ovom trenutku čiste velike farme u Bijeljini.

Ovako enormne brojke znače da je šteta zbog zaraze već preko 2,5 miliona KM, a procjene nadležnih govore da će to biti i iznad tri miliona KM.

Već od sutra (petak) počinju se izdavati prva rješenja proizvođačima kada je u pitanju pričinjena šteta u njihovim oborima, a od ponedjeljka počinje isplata tih sredstava, potvrdio je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, koji je danas sa predstavnicima ministarstva i članovima Republičke uprave Civilne zaštite posjetio Bijeljinu i tom prilikom razgovarao sa gradonačelnikom Ljubišom Petrovićem i uzgajivačima.

Uprskog brojnim peripetijama koje su vladale prethodnih dana na relaciji lokalna vlast u Bijeljini i Vlada RS, novinarima je potvrđeno da je konačno postignut dogovor o otkupnim cijenama za svinje.

Tako će otkup krmače koštati 1.000 KM, tovljenik od 80-130 kg biće otkupljen po jediničnoj cijeni koja će po kilogramu iznositi 4,20 KM, što je okvirno oko 500 KM.

Za prasad težine do 30 kg, cijena po kilogramu biće 6,50 KM.

Ovi iznosi su zadovoljavajući za gradonačelnika Bijeljine Ljubišu Petrovića, koji je poručio da će insistirati na transparentnosti postupka, kako otkupom ne bi bili zanemareni mali proizvođači.

“Tražili smo da se putem interventnog otkupa ne izostave mala i srednja poljoprivredna gadzinstva. Jako je važno da putem tog otkupa imamo obuhvaćena ona gazdinstva koja imaju jednu, pet, 10, 20 ili 50 tovljenika”, rekao je Petrović.

On je naglasio da je vrlo važno da se ispoštuje otkup i sva priča oko klanja prasadi, te da će iz rebalansa budžeta grada Bijeljina biti izdvojena sredstva za obezbjeđivanje ugroženih farmi.

Sa druge strane, prvi čovjek Bijeljine smatra da nisu dovoljna sredstva od tri miliona KM koje je Vlada Srpske obezbijedila za ove namjene.

“Tri miliona nisu dovoljna za nadoknadu štete, tražimo da se kompletna država uključi u ovo, a ne samo Bijeljina, Republika Srpska. U najavi nažalost imamo i druge najave za eutanaziju na farmama. Broj eutanaziranih svinja preći će cifru od 7.500 što je u šteti u novcu sigurno preko dva ipo, tri miliona”, rekao je Petrović, te dodao da će u ponedjeljak u Bijeljini biti održan zajednički sastanak veterinarskih službi, kako bi se na republičkom nivou dogovorili kako da se postupa sa kompletnim stočnim fondom.

“Imamo dovoljan broj stručnih lica, doktora veterinasrske medicine u Srpskoj da izmijene postojeći Pravilnik, pa da se jasno definiše kako se prodaju goveda, kako se prodaju ovce, kako se kolju svinje i sve ostalo. Ne možemo se pomiriti sa time da naše domaće meso putem eutanazije ide u rupe, a da nam valja meso iz uvoza. Insistiramo da se Pravilnik na nivou Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS mijenja”, poručio je prvi čovjek Bijeljine.

Resorni ministar Savo Minić podsjeća da je Vlada zasad obezbijedila tri miliona KM za ove namjene, kao i dva miliona KM za Pravilnih o klanju zdravih životinja.

“Mjera koja se već počela sprovoditi prema novom Pravilniku jeste klanje zdravih životinja uz uzorkovanje od 100 odsto, što ne radi nijedna zemlja u regionu. Želimo da pokažemo društvenu odgovornost i da imamo mogućnosti za to u dvije klanice koje imaju biosigurnosne mjere. To meso će obavezno ići u preradu, a za to je Vlada RS obezbijedila dva miliona KM, koje će biti utrošeno kao učešće od 50 odsto u cijeni koštanja zdrave životinje, a prerađivači će obezbijediti ostalih 50 odsto. Konkretno, tu će biti iskorišćeno četiri miliona za kupovinu zdravih svinja, koje su u tovu u ugroženom području, a koje će onda ići u preradu”, pojasnio je Minić.

Kada je u pitanju sastanak nadležnih veterinarskih službi, te zahtjeva za izmjenu postojećeg Pravilnika za saniranje posljedica afričke kuge svinje, Minić je poručio da će ukoliko bude trebalo donijeti izmjene i dopune tog pravilnika u smislu onoga što su tražili uzgajivači.

“U smislu kako da iskoristimo životinje koje su zdrave, te načine funkcionisanja stočnih pijaca”, naveo je on.

NEZAVISNE

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno