Connect with us

Društvo

AKO JE INVESTIRANJE U BIH ISPLATIVO, zašto nema većih investicija?

Investiranje u Bosnu i Hercegovinu je isplativo zbog niskog poreza na dobit od svega 10 odsto te toga što nema poreza na dividendu.

Zbog čega onda BiH nema većih investicija, postavlja se pitanje.

Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) i Vijeće stranih investitora BiH (FIC) u utorak su održali javnu diskusiju pod nazivom “Zašto (ne) investirati u Bosnu i Hercegovinu?”, okupivši predstavnike privrednog sektora, donosioca odluka, međunarodne zajednice, te domaće i strane investitore.

Diskusija se fokusirala na ključne izazove s kojima se investitori suočavaju, uključujući pravnu nesigurnost, složen regulatorni okvir, nedostatak kvalifikovane radne snage te zelenu tranziciju.

Marko Kubatlija, direktor FIPA, kazao je da će Agencija nastaviti aktivno da se bavi rješavanjem svih barijera i administrativnih problema s kojima se susreću investitori i svi oni koji ulažu u ovu zemlju.

“Pozivam investitore da nastave ulagati svoj kapital u BiH, jer prema zvaničnim podacima, 80 odsto investitora koji ulažu u ovu zemlju se vraća da reinvestira. Imamo šta da ponudimo”, naglasio je Kubatlija.

Sanja Miovčić, direktorica FIC-a, istakla je kako su članice ovog tijela oči i uši ove zemlje na terenu.

“Oni posjeduju informacije iz prve ruke o tome kako poslovno okruženje funkcioniše u praksi, koji su pozitivni aspekti, a koji problemi, te u kojoj mjeri i na koji način se zakonodavstvo primjenjuje. Ove informacije su izuzetno važne za sve donosioce odluka u Bosni i Hercegovini, jer je percepcija privrede o napredovanju reformi u različitim oblastima ključna, posebno s obzirom na kompleksnost i fragmentiranost našeg sistema”, navela je Miovčićeva.

Na konferenciji je rečeno da će se nastaviti raditi na stvaranju bolje investicione klime u BiH i daljem podsticanju produktivnog dijaloga sa pojedinim ministarstvima u vezi sa nekim od najznačajnijih zakona te jačanju saradnje između javnog i privatnog sektora.

“Investicije su ključni pokretač ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, ali je nužno unaprijediti pravni i regulatorni okvir kako bi se stvorili uslovi za dugoročna i održiva ulaganja, te svakako intenzivirati dijalog sa predstavnicima vlasti”, rekli su organizatori konferencije.

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da, kada bismo gledali indikatore koji se vežu za prenos kapitala, mogli bismo utvrditi da smo jedna od najpovoljnijih evropskih investicionih destinacija.

“Problem je što imamo i neke druge kriterijume koji određuju da li je zemlja dobra za investicionu djelatnost, tipa određeni politički, ekonomski i pravni rizici. Nažalost, još imamo izuzetnih problema u vezi s navedenim ili s percepcijom navedenog da se BiH percipira kao vrlo rizična zemlja za investiranje gdje se može doći u probleme i sa zakonom, i sa lokalnom administracijom. Na primjer, u Krivičnom zakonu FBiH još ima mogućnost da neko odgovara za zloupotrebu položaja iako je firma u privatnom vlasništvu, te može u zatvor zbog toga. Nijedan investitor zbog toga ne želi rizikovati i investirati. Tu je i pitanje državne imovine. Možemo reći da je politika jedan od najvećih problema zašto nemamo više investicija”, objasnio je Čavalić.

Društvo

OPET MIJENJAJU UDŽBENIKE! Đacima u Srpskoj biće potrebne 44 nove knjige

Pred učenicima osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj od naredne školske godine mogla bi se naći nova 44 udžbenika. Iz 17 novih će učiti osnovci, dok će iz 27 udžbenika za opšteobrazovne predmete znanje usvajati srednjoškolci.

Naime, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Novo Sarajevo na osnovu dostavljenog Plana školskih udžbenika za školsku 2025/2026. godinu raspisao je konkurs za pribavljanje rukopisa udžbenika.

“Razlika u odnosu na prethodne godine je što nisu navedeni udžbenici za srednje stručne škole, već je postignut dogovor da se udžbenici za srednje stručne škole u strukama i zanimanjima gdje do sada nismo imali udžbenike obezbjeđuju neposrednom ponudom autora koja je, takođe, definisana zakonskim propisima”, navode iz Zavoda za “Nezavisne novine”, dodajući da se u skladu sa Zakonom o izdavačkoj djelatnosti udžbenik za osnovne i srednje škole izdaje poslije provedenih priprema i pribavljenog odobrenja za upotrebu.

Kada je riječ o osnovnoj školi, konkurs je raspisan za one udžbenike i nastavne predmete gdje je došlo do promjene programa te za Digitalni svijet 5 koji je uveden kao novi predmet.

“Novi udžbenici u razrednoj nastavi potrebni su za Muzičku kulturu 2, Muzičku kulturu 3, Moju okolinu 3 i Digitalni svijet 5. U predmetnoj nastavi, u šestom razredu, novi udžbenici se traže za Geografiju, Tehničko obrazovanje, Likovnu kulturu, Muzičku kulturu i Ruski jezik. Za sedmi razred za Muzičku kulturu, za osmi razred za Istoriju i Hemiju, a za deveti razred za Biologiju, Hemiju, Osnove informatike i Likovnu kulturu. Potrebno je obezbijediti i Zbirku zadataka iz srpskog jezika od 6. do 9. razreda kao dodatno nastavno sredstvo”, ističu iz Zavoda, dodajući da školski udžbenik i druga nastavna sredstva koja služe za potrebe nastave iz vjeronauke u osnovnoj školi i nastave u srednjoj vjerskoj školi i za vjersku pouku može izdavati i nadležni organ crkve, odnosno vjerske zajednice.

Kada je riječ novim udžbenicima za srednjoškolce, u konkursu je navedeno da se traže udžbenici, ali i zbirke zadataka za Matematiku, kao i udžbenici iz Hemije, Informatike i Etike. Takođe, na listi su se našli i udžbenici i radne sveske za Njemački i Italijanski jezik za različite razrede.

“Ranijih godina bila je situacija da se traže udžbenici za stručne škole, za koje ne dobijemo rukopise, i to se ponavljalo. Sada smo u aktivnostima na obezbjeđenju udžbenika za struke zdravstvo, saobraćaj i ekonomija, pravo i trgovina neposrednom ponudom autora”, objašnjavaju oni, navodeći da je primjetan porast broja udžbenika u stručnim školama.

Međutim, koliko će se novih udžbenika naći pred učenicima, znaće se naknadno.

“Mi ćemo sprovesti zakonom propisanu proceduru, a o broju novih udžbenika za sljedeću školsku godinu ne možemo govoriti u ovom momentu. Suviše je rano za to. Najvažnije je da dobijemo kvalitetne udžbenike”, ističu iz Zavoda za “Nezavisne novine”.

Podsjećamo, konkurs za pribavljanje rukopisa nabavlja se na osnovu Plana školskih udžbenika za određenu školsku godinu koji donosi ministar na prijedlog Republičkog pedagoškog zavoda.

“Plan školskih udžbenika sadrži potrebe za novim, odnosno adaptacijom postojećih školskih udžbenika”, kažu oni.

Nastavi čitati

Društvo

Danas nam stižu KIŠA I SNIJEG, pogledajte kada

U Republici Srpskoj i FBiH danas će biti pretežno oblačno, poslije podne sa padavinama.

Kiša se krajem dana očekuje u nižim krajevima, dok će u višim predjelima od jugozapada ka istoku kiša prelaziti u susnježicu i snijeg, a do narednog jutra padavine će prestati u svim krajevima, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera ili južnih smjerova, na sjeveru Hercegovine tokom dana na momente i pojačan jugo. Tokom večeri vjetar će u Hercegovini okrenuti na umjerenu do pojačanu buru.

Najviša temperatura vazduha biće od tri do osam, na jugu do 13 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u sedam časova: Livno minus četiri, Kalinovik, Han Pijesak minus tri, Sokolac, Kneževo, Bjelašnica, Drvar, Ivan Sedlo minus dva, Čemerno, Srebrenica, Šipovo, Gacko, Mrakovica, Sarajevo, Bugojno nula, Višegrad, Tuzla, Jajce jedan, Foča, Bihać, Gadačac dva, Banjaluka, Bijeljina, Novi Grad, Srbac, Široki Brijeg, Zenica tri, Bileća pet, Trebinje šest, Mostar sedam stepeni Celzijusovih.

Na Han Pijesku jutros je izmjereno 28 centimetara snijega, na Čemernu sedam, Kalinoviku pet, Sokocu tri centimetra.

Nastavi čitati

Društvo

STIŽE LI NAM PRAVA ZIMA? Pogledajte kakvo nas vrijeme očekuje narednih dana, SNIJEGA ĆE BITI u ovim krajevima

Pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz povremene padavine se nastavlja i narednih dana.
Izuzetak će biti subota uz sunčanije vrijeme, saopštili su iz meteorološke stanice BHmeteo.

Sutra će uglavnom biti oblačno vrijeme uz rijetko sunčane periode. Poslijepodne i naveče premještanjem oslabljenje fronte sa sjevera, biće prolaznih padavina u većem dijelu zemlje u manjim količinama. Kiša, a na nadmorskim visinama iznad 1.000 metara susnježica i snijeg.

Jutarnja temperatura između -2 i 4, na jugu do 7 stepeni, dnevna između 4 i 10, na jugu do 12 stepeni. Pred nailazak fronte na planinama prolazno umjeren do na udare jak jugo, u ostatku zemlje vjetar slab promjenjivog smjera.

Nakon prolazne fronte u petak, subota donosi kratkotrajnu stabilizaciju, uz većinom pretežno sunčano vrijeme. Lokalno po kotlinama i nizinama na sjeveru zemlje moguća dugotrajna magla ili niska oblačnost.

Jutarnja temperatura između -2 i 4, na jugu do 7 stepeni, dnevna između 4 i 10, na jugu do 15 stepeni. Na jugu i jugozapadu ujutro prolazno umjerena bura, a kasnije u nastavku dana posvuda slab do lokalno umjeren vjetar promjenjivog smjera.

U nedjelju nove padavine. Usljed izražene ciklonalne aktivnosti nad sjeverom Italije, tokom dana će biti kiše širom naše zemlje. Najviše padavina se očekuje na jugu, jugozapadu i zapadu uz lokalno obilnije, dok će u ostalim krajevima padavine biti uglavnom prolazne i u manjim količinama.

U nedjelju poslijepodne i naveče na zapadu Krajine moguć prodor hladnijeg vazduha, uz koji bi bilo i nešto snijega. Ostatak zemlje bi se nalazio u toplijem sektoru ciklona, pa bi snijega bilo samo na nadmorskim visinama iznad 1.500-1.600 metara.

Na jugu, jugozapadu i zapadu u nedjelju umjeren do jak jugo uz lokalno olujne udare. Pojačanog vjetra bi bilo i na krajnjem sjeveru i sjeveroistoku zemlje – uticaj košave sa područja Srbije, dok bi u ostatku zemlje bio uglavnom povremeno umjeren jugo.

Jutarnja temperatura između 0 i 8, na jugu do 10 stepeni, dnevna između 3 i 9, na jugu i sjeveroistoku do 12 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice nastavak pretežno oblačnog i nestabilnog vremena uz lokalne padavine. U nižim krajevima kiša, na planinama snijeg.

Nastavi čitati

Aktuelno