Connect with us

Društvo

ALARM JE ODAVNO UPALJEN! Gotovo svaki dan jedna žena zatraži pomoć

Skoro svaki dan jedna žena potraži pomoć zbog nasilja u porodici, a evidentno je da je sve više nasilja nakon razvoda, zbog čega je potrebno da se pojača institucionalna borba protiv ove negativne pojave, poručeno je danas na okruglom stolu u Banjaluci, koju je organizovala Fondacija “Udružene žene”.

Tema okruglog stola bila je “Krivična djela nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja u Republici Srpskoj – statistika, multisektorski odgovor i koordinacija u 2024. godini”, a zajedno sa Ministarstvom porodice, omladine i sporta RS, te sa predstavnicama OJT Banjaluka i Prijedor i profesorom krivičnog prava Milom Šikmanom, iznijeli su podatke o prijavama nasilja u porodici i nasilja nad ženama.

Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije “Udružene žene”, kazala je da se ova krivična djela svakodnevno prijavljuju.

“U 2024. godini smo u okviru rada Sigurne kuće zbrinuli 40 osoba, od čega 22 djece i 18 žena. Tu su bili različiti oblici nasilja, ne samo nasilja u porodici. Ono što smo primijetili kroz pravno i psihološko savjetovalište, a što se dosad nije dešavalo, i to nakon ubistva u Gradačcu, jeste da skoro svaki dan imamo novu ženu koja potraži pomoć, i to najčešće u dvije situacije, kad iscrpe sve resurse u lokalnoj zajednice, tj. prijavljivale su nasilje, ali nisu dobile reakcije kakve su očekivale, ili nam se javljaju žene koje su u strahu da prijave nasilje, ali ne mogu dalje”, rekla je Ivićeva.

Pojašnjava da im se javlja sve više žena koje imaju problem sa nasiljem koje se dešava nakon razvoda, tj. kad krene proces viđanja djece sa partnerom.

“Tada kreću različite vrste manipulacije, zlostavljanja, ucjena za vrijeme kontakta. Lani je bilo, prema podacima iz medija, 13 ubistava u BiH, a samo u decembru su tri žene ubijene”, kazala je Ivićeva i dodala da je najbitnije izricanje hitnih i zaštitnih mjera u slučajevima kada dođe do nasilja u porodici.

Prema riječima Selme Čabrić, ministarke porodice, omladine i sporta RS, multisektorski pristup je ključ svega.

“Ako jedna karika u lancu zakaže, onda smo u zaostatku i gubimo dragocjeno vrijeme. Stav Ministarstva je nulta stopa tolerancije na sve vrste nasilja, a naročito ako se radi o djeci. Ne želeći da prebacim lopticu u tuđe dvorište, moram reći da smo odavno donijeli Opšti protokol o postupanju, a lokalne zajednice su bile obavezne da postupe po zakonu i donesu svoje protokole o postupanju koje su ključne, no nisu sve lokalne zajednice to uradile. Dosad smo apelovali na njih da se probude i urade to, ali više nećemo biti tako blagi, i uskoro ćemo izaći sa imenima lokalnih zajednica koje te protokole nemaju”, rekla je Čabrićeva.

Kako je kazala Slađana Marić, v.d. glavnog okružnog javnog tužioca u OJT Prijedor, prošle godine su podnesena 154 izvještaja za krivična djela nasilja u porodici.

“Na svim izvještajima se radi, podignute su 33 optužnice, što je solidna brojka. Nadalje, kad se potvrdi optužnica, ide suđenje. Imali smo tri podnesena prijedloga za određivanje pritvora, a Sud je sve prihvatio”, rekla je Marićeva.

Nikolina Ševa, okružna javna tužiteljka OJT Banjaluka, koja je zaposlena na referatu krvnih i seksualnih delikata, pojasnila je da radi na predmetima nasilja u porodici i porodičnoj zajednici i drugim oblicima nasilja nad ženama.

“OJT u Banjaluci je najveće tužilaštvo u RS, te obuhvata sva krivična djela koja su izvršena na području Banjaluke, ali i područje Srpca, Gradiške, Laktaša, Prnjavora i Mrkonjić Grada, zbog čega se najviše krivičnih djela sliva u ovaj OJT. Kada je u pitanju krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, tokom 2024. u OJT Banjaluka je došao 491 izvještaj, od kojih je 481 izvještaj podnesen putem MUP-a, a 10 izvještaja direktno Tužilaštvu”, istakla je Ševa i dodala da je, kada je u pitanju rad na predmetima, OJT podigao 103 optužnice, a za pet osoba je određen pritvor.

“Broj prijava je nešto manji u odnosu na 2023, ali vidimo povećanje broja prijava u odnosu na 2021. i 2022. godinu, a taj broj se povećao od momenta kada su ukinuti prekršaji za kažnjavanje nasilja u porodici”, zaključila je Ševa.

Društvo

“U FOKUSU POVEĆANJE…” Novi prvi sindikalac ima velike planove, evo šta mu je prioritet

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Goran Stanković rekao je da će u fokusu rada Saveza biti povećanje plata radnicima i iznosa najniže plate.

“Radnici treba da imaju pristojne, dostojanstvene plate od kojih mogu da žive”, izjavio je Stanković Srni.

On je rekao da ćeposvetiti i da radna mjesta budu bezbjedna, te poštovanju zakonom propisanih prava, o čemu će Savez organizovati sastanke sa socijalnim partnerima, Vladom i Unijom udruženja poslodavaca Srpske.

“Moramo zaštititi naše radnike iz Republike Srpske da nam ne dolaze radnici iz trećih zemalja”, istakao je Stanković.

On je naglasio da će Savez sindikata nastaviti aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije, islate plata radnicima u kovertama čemu se, kako je naveo, mora stati ukraj.

Podsjetio je da je Savez sindikata prije dvije godine krenuo u aktivnosti u vezi sa donošenjem novog sistema plata, utvrđivanja plata za svako radno mjesto kako se ne bi dešavalo da nekvalifikovani radnik i inženjer u jednom preduzeću imaju istu platu koja je tada iznosila 900 KM.

“Prvi korak smo napravili prošle godime kada smo uveli diferencirane iznose najnižih plata za nekvalifikovanog radnika, za kv radno mjesto, za srednju, višu i visoku stručnu spremu”, pojasnio je Stanković.

On je dodao da se iznosi tih plata moraju povećati, te utvrditi drugi stepeni najnižih plata da bi obuhvatili sve radnike.

Goran Stanković izabran je za predsjednika Saveza sindikata Republike Srpske na osmom Izbornom kongresu održanom u Tesliću 8. jula.

Nastavi čitati

Društvo

IAKO JE CIJENA NAFTE NISKA: Gorivo u BiH nastavlja da poskupljuje

Posljednji podaci Federalnog ministarstva trgovine pokazuju da je cijena prosječnih naftnih derivata porasla.

U mjesecu junu cijena premium bezolovnog benzina 95 (BMB 95) iznosi 2.37 KM po litru, dok cijena dizela (BAS ЕN 590 – 10 ppm) iznosi 2.36 KM po litru.

U poređenju na prošli mjesec, cijena benzina je skočila za 0.05 KM/l a dizela za 0.11 KM/l. Ako uzmemo u obzir podatke od prošle godine iz istog perioda cijena benzina je niža za 0.07 KM/l a dizela za 0.06 KM/l.

Iz Ministarstva su kazali kako cijena sirove nafte na svjetskom tržištu utiče na cijene goriva.

Privremeno smirivanje geopolitičke situacije na Bliskom istoku doprinijelo je stabilizaciji tržišta i usporilo daljnji rast cijena derivata.

U cilju kontrole cijena, još je na snazi Odluka o maksimalnoj marži – 0,06 KM/l za veleprodaju i 0,25 KM/l za maloprodaju. Nadzor nad primjenom vrše federalni i kantonalni inspektori.

Građanima je i dalje na raspolaganju besplatna mobilna aplikacija FMT FBiH oil info, koju trenutno koristi otprilike 50.000 korisnika. Aplikacija omogućava uvid u cijene goriva na pumpama širom FBiH, kao i prijavu eventualnih nepravilnosti, čime se podstiče konkurencija i doprinosi zaštiti potrošača, kazali su iz Ministarstva.

Nastavi čitati

Društvo

MILIONSKE TUŽBE PROTIV JAVNIH PREDUZEĆA U SRPSKOJ: “Željeznice” prednjače sa 116 sporova

Protiv javnih preduzeća u Republici Srpskoj vodi se na stotine sudskih parnica, a te tužbe, koje predstavljaju i potencijalne obaveze, teške su više miliona maraka.

Po svemu sudeći najviše je aktivno tužbi protiv “Željeznica”, a na kraju prošle godine protiv ovog preduzeća vodilo se čak 116 sudskih sporova od kojih je 90 radnih, šest stambenih i 20 ostalih sporova.

“Ukupna vrijednost sporova iznosi nešto više od tri miliona maraka. Sa druge strane ovo javno preduzeće javlja se kao tužilac u 153 sudska spora čija je vrijednost 2,59 miliona KM”, navedeno je u nezavisnom revizorskom izvještaju “Željeznica” za prošlu godinu.

Nezavisni revizori kontrolisali su i poslovanje “Pošta” u 2024. godini, a u tom dokumentu naveli su da se protiv preduzeća vodi 18 sudskih sporova u vrijednosti od 1,74 miliona maraka bez kamate.

“Nakon izvršene analize sudskih sporova, koji se vode po tužbama protiv preduzeća, procjena rukovodstva je da su rezervisanje po osnovu sudskih sporova u ukupnom iznosu od 181.954 KM dovoljna i odražavaju najbolju procjenu”, naveli su revizori.

Sa druge strane ovo preduzeće se pojavljuje kao tužilac u čak 287 sudska spora sa ukupnom procijenjenom vrijednosti od 2,64 miliona KM.

“Najveći dio sudskih sporova preduzeće je pokrenulo protiv Fonda za zdravstveno osiguranje RS, a razlog ovih sporova je odbijanje Fonda da prizna pravo na refundaciju bolovanja preko 30 dana”, stoji u izvještaju.

Revizorski izvještaj o poslovanju “Aerodroma” za prošlu godinu nije objavljen, a prema ranijim podacima nakon završetka 2023. godine protiv ovog preduzeća pokrenuto je šest novih sudskih sporova u vrijednosti od 411.640 KM.

Pored toga, zaključno sa krajem 2023. godine protiv “Aerodroma” su vođena tri sudska spora sa procijenjenom vrijednosti od 460.429 KM.

“Iznosi konačnih gubitaka po osnovu sudskih sporova mogu biti uvećani po osnovu obračunatih zateznih kamata do datuma okončanja sporova, odnosno do datuma konačnih isplata po sporovima”, naveli su ranije revizori.

Sa druge strane “Aerodromi” se javljaju kao tužilac u jednom sudskom sporu sa procijenjenom vrijednosti od 62.383 KM.

Podaci o sudskim sporovima protiv drugih najvećih javnih preduzeća, kao što su “Elektroprivreda” i “Šume” nisu dostupni, a i evidentno je, prema ranijim izjavama, da se i protiv ovih preduzeća vodi veliki broj sudskih sporova.

Sindikati
Radnici “Željeznica RS” podnosili su tužbe protiv preduzeća zbog neisplaćenih naknada za prevoz, ali i neizmirenih obaveza za prekovremene sate. Predstavnici sindikati su do sada u više navrata naglasili da im tužbe ostaju jedina mogućnost kako bi dobili ono što su zaradili i što im prema zakonu pripada.

“”Željeznice” su definitivno najviše tuženo preduzeće u istoriji Srpske i ni sami radnici ne znaju koliko su ga do sada puta tužili. To dovoljno govori u kakvoj se situaciji nalaze”, poručili su predstavnici sindikata.

Nastavi čitati

Aktuelno