Connect with us

Nauka i tehnologija

Automobili se kradu uz Nokiu 3310?

Nov način krađe automobila zapažen je na teritoriji SAD, i to uz pomoć legendarnog Nokia 3310 telefonskog aparata, pišu Vrele gume.

U kratkom snimku na YT kanal Motherboard prenosi kako se može uspešno pokrenuti motor Toyote RAV4 uspješno pokrenuti motor Toyote RAV4 jednim kablom i jednim klikom na Nokiji 3310. Ipak, stvarnost je malo komplikovanija.

Stari mobilni telefon je ipak samo maska za specijalni uređaj koji kradljivcima pomaže da eliminišu zaštitni sistema vozila.

Nauka i tehnologija

STIŽE PRVI SAVITLJIVI AJFON! Evo kad će ga tačno predstaviti

Agencija za istraživanje tržišta Omdia predviđa da će Apple 2026. godine predstaviti svoj prvi sklopivi iPhone sa ekranom veličine između 7 i 8 inča. Ova informacija objavljena je na konferenciji za štampu u Seulu, gde je stariji istraživač Kang Min-So podelio detalje o planovima razvoja OLED panela i sklopivih ekrana kompanije Apple.

Omdia takođe navodi da će Apple lansirati OLED iPad Air 2028. godine, označavajući značajan korak u evoluciji Apple tablet uređaja. Uz to, izvještaj sugeriše rastuću potražnju za OLED notebook-ovima, sa prognoziranim globalnim isporukama koje će dostići preko 58 miliona jedinica do 2030. godine.

Prema Omdia, Apple sklopivi iPhone predstavljaće značajan pomak u dizajnu mobilnih uređaja, koristeći prostor za inovacije koje su već istražili konkurenti kao što su Samsung i Huawei. Ovo bi moglo da omogući Apple-u da svojim korisnicima ponudi nove funkcionalnosti i poboljšano korisničko iskustvo.
Predviđanje o lansiranju OLED iPad Aira 2028. godine ukazuje na Apple-ove planove da unapredi kvalitet ekrana svojih tablet uređaja. OLED tehnologija omogućava tanje panele, bolji kontrast i manju potrošnju energije u poređenju sa tradicionalnim LCD ekranima.

Očekuje se da će potražnja za OLED notebookovima rasti zbog njihovih prednosti u odnosu na LCD ekrane, uključujući bolji prikaz boja i viši kontrast. Omdia predviđa značajno povećanje isporuka OLED notebook-ova, što ukazuje na promjene u preferencijama potrošača i strategijama proizvođača, prenosi Telegraf

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

BUDITE NA OPREZU SA INFORMACIJAMA: AI četbotovi imaju ovu VELIKU MANU

Ukoliko korisite ChatGPT, trebalo bi da budete oprezni s informacijama koje s njim dijelite.

aime, šef laboratorije za istraživanje ofanzivne vještačke inteligencije na izraelskom Univerzitetu Ben-Gurion Jisroel Mirski otkrio je da je trenutno moguće čitati privatne razgovore sa ChatGPT i drugih sličnih servisa.

Iako usluge kao što je ChatGPT koriste šifrovanje za zaštitu razgovora između korisnika i servisa, kako Mirski ističe, to šifrovanje nije dovoljno dobro da zaštiti podatke.

Objašnjava kako hakeri, ili drugi zlonamjerni akteri koji su na istoj mreži kao i “žrtva”, mogu da posmatraju saobraćaj između korisnika i servisa i uz pomoć metapodataka i velikih jezičkih modela koji su posebno obučeni za ovaj zadatak, preciziraju ove podatke i otkrijte o čemu su “hakovani” raspravljali u razgovoru.

– Otkrili smo da je ovaj napad izuzetno dobar u dešifrovanju odgovora na uobičajena pitanja koja ljudi postavljaju svojim pomoćnicima (npr. istorijski podaci, savjeti), ali se muči da dešifruje proizvoljan sadržaj (npr. rješavanje zagonetke) – napisao je Mirski.

Napad je pasivan i može se desiti bez znanja OpenAI ili njihovog klijenta.

– OpenAI šifruje njihov saobraćaj kako bi spriječio ove vrste napada, ali naše istraživanje je pokazalo da je način na koji OpenAI koristi šifrovanje pogrešan i da je sadržaj poruka izložen – rekao je on za Ars Technica.

Zanimljivo je da ChatGPT nije jedini četbot koji je izložen takvom napadu, ali takođe, jedini chatbot koji nije ranjiv je Google Gemini.

Istraživači su u svojoj studiji dali dva prijedloga za ublažavanje efikasnosti takvih napada. Prvi je da slijedite Google-ov primjer i prestanete da šaljete pakete jedan po jedan, jer slanje na taj način olakšava njihovo otkrivanje i prevođenje. Druga je primjena tehnike koja dodaje nasumične količine razmaka paketima tako da svi imaju fiksnu dužinu jednaku najvećem mogućem paketu. To bi otežalo njihovo prepoznavanje.

Ali problem je u tome što bi primjena oba prijedloga bio usporen odgovor četbota korisniku, što bi degradiralo korisničko iskustvo. Kako Mirski objašnjava, slanje tokena u velikim serijama može izazvati kašnjenja, dok bi dopunski paketi povećali količinu saobraćaja koji se šalje u svakom odgovoru.

Nakon što je ova studija objavljena, OpenAI i Cloudflare su implementirali promjene koje bi trebalo da smanje mogućnost ovakvih napada, prenosi B92.

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

NA OSNOVU TEKSTA MOĆI ĆETE KREIRATI VIDEO! Model Sora kompanije Open AI će ubrzo biti dostupan široj javnosti

Novi model generativne vještačke inteligencije Sora koji umije da kreira kratke video snimke na osnovu unijetog teksta će do kraja 2024. biti dostupan široj javnosti, izjavila je tehnička direktorka (CTO) kompanije Open AI Mira Murati u intervjuu za WSJ.

Murati je najavila da bi Sora mogla da bude dostupna široj javnosti “već u narednim mjesecima, a sasvim sigurno do kraja godine”.

U ovom trenutku je pomenuti AI alat dostupan samo ograničenom broju ljudi.

“Sora je u stanju da generiše složene scene sa više likova, specifičnim tipovima pokreta i tačnim detaljima subjekta i pozadine. Model razume ne samo šta je korisnik tražio, već i shvata i kako stvari postoje u fizičkom svetu”, navodi se na veb stranici Open AI.

Princip je sasvim jednostavan za korisnike, koji samo treba da napišu “scenario” (takozvani “prompt”) i puste Soru da radi, tako da tehnologija može i da zameni neke manje kvalitetne animatore, ali i da pomogne prilikom snimanja filma.

Maksimalna dužina video snimaka koji su Full XD rezoluciji je za sada jedan minut.

Kompanija na svom sajtu objavila neke AI video snimke modela Sora koji predstavljaju zasneženi Tokio, trku mamuta, elegantnu ženu koja korača noćnim ulicama glavnog grada Japana ili kosmonaute u svemiru.

Nastavi čitati

Aktuelno