Connect with us

Nauka i tehnologija

Kako da zaštitite svoju privatnost od Google-a

Ukoliko želite da živite u digitalnom svijetu, teško da možete da zaobiđete Google. Ovaj pretraživač sakuplja mnoge podatke o vama i vašim navikama na internetu, ali postoji nekoliko trikova kojima možete da ograničite gd‌je će da vas prati i koje će sve informacije o vama moći da prikuplja, odnosno šta ćete od njega moći da sakrijete.

Google Maps

Na primjer, kada god koristite Google Maps kako biste pronašli lokaciju ili put do odredišta u Google-u čuvaju podatke o tome gd‌je ste bili, kako bi ih poslije koristili da unaprede svoje usluge i prikažu vam relevantne oglase.

Na raspolaganju su vam tri opcije pomoću kojih možete da odredite koliko podataka o vama prikupljaju u Google-u. To ćete uraditi tako što ćete otići u “Location History“. Ako isključite ovu opciju izgubićete mogućnost naknadnog pregleda mjesta koja ste posjetili i ruta kojima ste putovali. Mimo toga, nećete niti primjetiti da je neaktivna.

Location – ova opcija je hiperveza na opcije GPS-a u vašem smartfonu. Ako je isključite Google Maps neće imati pristup podacima o vašoj trenutnoj lokaciji. Možete čak i da uskratite dozvolu pristupa baš toj aplikaciji kako vas ne bi špijunirala u pozadini.

Web and App Activity – ako isključite ovu opciju onda ćete onemogućiti Google-u skladištenju svih vaših aktivnosti u bilo koji Googleov proizvod ili uslugu. Ona takođe omogućava deljenje podataka o vašoj lokaciji među Googleovim aplikacijama.

Sve tri opcije ćete naći u aplikaciji Google Maps ako otvorite opciju s navigacijom i kliknete na – Settings pa Personal Content i zatim App History and Location Settings.

Na istoj stranici ćete naći hiperveze potrebne kako biste obrisali postojeće podatke o lokaciji. Potražite Delite all Location History i Delite Location History Range.

Ako koristite pametni telefon s operativnim sistemom, Android Google ne treba aplikaciju Maps kako bi mogao da vas prati.

Stalno vas prati

Iako vam jeste ili nije uključena opcija u vezi sa lokacijom, vaš Android vas stalno prati i bilježi gd‌je idete. Jedini način kako možete da ga onemogućite je da isključite opcije “Web & App Activity i Location History“.

Ako želite da isključite, ali niste instalirali Google Maps evo šta treba da uradite. Otvorite stranicu My Activity i u opcijama na levoj strani potražite ih pod Activity Controls.

Na pametnim telefonima s Androidom Google takođe skladištite veliki broj ličnih podataka, poput kontakata, sastanaka unešenih u kalendar i načina na koji koristite aplikacije. Zna kad ste uključili određenu aplikaciju, koliko često je koristite i tome slično u meri dovoljnoj za stvaranje mape obrazaca ponašanja.

Želite to da onemogućite? Otvorite stranicu Activity Controls i pronađite opciju Device Information. Ako poželite da obrišete tačno određeni unos, moraćete da se vratite na My Activity.

Google vas prati i procjenjuje i kad unosite pitanje u njegov pretraživač. I to možete da promenite na stranici My Activity, gd‌je na primjer, možete da uklonite istoriju pretraživanja ili da pauzirate praćenje.

Istorija pretrage na YouTube

U Googleu takođe znaju šta ste sve tražili i gledali na YouTube-u. Alate kojima to možete smanjiti i promeniti ćete naći pri dnu stranice Activity Controls. Za brisanje otvorite tab Delite Activity By. Možete takođe i u aplikaciji YouTube otvoriti Settings, pa zatim History & Privacy.

Pretraga u Chrome-u

Googleov web pretraživač Chrome takođe sve prati i pomno bilježi. Kako biste isključili istoriju pretraživanja i praćenje aktivnosti otvorite stranicu Activity Controls pa pod Web & App Activity isključite opciju Include Chrome history.

Takođe u opcijama Chrome-a odznačite Help improve safe browsing i Automatically send usage statistics. Pojedinačne unose moraćete ukloniti putem stranice My Activity. A možete i zamijeniti Chrome nekim drugim pretraživačem.

Google asistent

Sva vaša pitanja i razgovori s digitalnim pomoćnikom Google Assistantom takođe su praćeni i trajno uskladišteni. To možete isključiti, ali imajte na umu da ćete time onemogućiti neke od opcija ovog asistenta, kao na primjer, višestruke profile za Google Home.

Opcije ćete naći na tabu Activity Control, pod Voice and Audio Activity. Želite ukloniti nešto specifično? Opet ćete morati na stranicu My Activity.

Fotografije i video zapisi u Google Photos

Fotografije u Google Photos se koriste za prepoznavanje objekata i lica. Na žalost, to možete da uklonite samo ako prestanete da koristite tu platformu, prenosi B92.

Nauka i tehnologija

KUDA OVO VODI? Apple razvija sistem koji može da razumije šta KORISNIK VIDI NA EKRANU

Apple istraživački tim napravio je veliki korak napred u razvoju vještačke inteligencije novim sistemom koji olakšava komunikaciju sa glasovnim asistentima tako što može preciznije da razumije šta korisnik vidi na ekranu i u kom kontekstu se nalazi.

ReALM koristi velike jezičke modele za rješavanje složenih problema identifikacije referenci na ekranu, pretvarajući ih u zadatak modeliranja jezika. Ova inovacija dozvoljava sistemu značajna poboljšanja u performansama u poređenju sa postojećim metodama, čime se olakšava razumijevanje konteksta od strane glasovnih asistenata i omogućava korisnicima da postavljaju pitanja vezana za ono što vide na svom ekranu.

Jedna od ključnih inovacija ReALM-a je sposobnost rekonstrukcije vizuelnog prikaza ekrana kroz tekstualnu reprezentaciju, što uključuje parsiranje entiteta na ekranu i njihove lokacije. Ovo omogućava da se fino podešavanje jezičkih modela specifično za razumijevanje referenci, čime se postižu bolje performanse u odnosu na postojeće modele, uključujući i GPT-4.

Ovo istraživanje pokazuje potencijal specijalizovanih jezičkih modela za obavljanje zadataka poput rješavanja referenci u realnim sistemima, gdje je upotreba velikih modela ograničena zbog zahtjeva za brzinom ili računarskim resursima. Apple svojim radom na ovom polju signalizira nastavak investicija u razvoj Siri i drugih proizvoda, čineći ih sposobnijim za razumijevanje konteksta i pružanje prirodnijih interakcija.

Uprkos ovom napretku, istraživači upozoravaju na ograničenja, kao što su izazovi u obradi kompleksnijih vizuelnih referenci, što može zahtijevati integraciju tehnika iz računarske vizije i multimodalnih pristupa.

Ejpl se nalazi u AI trci, gdje se suočava sa jakom konkurencijom od strane vodećih tehnoloških kompanija. Uprkos svojoj poznatoj tajnovitosti, najave o novim AI inicijativama i proizvodima ukazuju na to da kompanija intenzivno radi na širenju svojih AI kapaciteta, uključujući potencijalno predstavljanje novih modela i AI funkcija na svojoj godišnjoj “WWDC” konferenciji, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA! Uočena najstarija “mrtva” galaksija

Naučnici su otkrili galaksiju koja je prestala da stvara nove zvijezde prije više od 13 milijardi godina, što je čini najstarijom ‘mrtvom’ galaksijom ikada viđenom.

Otkriće pomoću svemirskog teleskopa “Džejms Veb” moglo bi da promijeni naša saznanja o ranom univerzumu, prenijela je Ansa.

Istraživanje je sproveo međunarodni tim na čelu sa Tobijasom Luserom, sa Kavli instituta Univerziteta u Kembridžu.

U istraživanju je učestvovao i Italijan Stefano Karnijani iz Skuole Normale Superiore di Piza. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nejčer.

“Galaksijama je potrebna bogata zaliha gasa za formiranje novih zvijezda, a rani univerzum je bio kao bogat bife“, rekao je Luser.

Međutim, prema podacima sa teleskopa Veb, drevna galaksija je bila kratkog vijeka i stvarala zvijezde između 30 i 90 miliona godina, a zatim se zaustavila.

Postoji nekoliko mogućih razloga za to, ali najvjerovatnije je prisustvo velike crne rupe koja je uvukla većinu međuzvjezdanog gasa u sebe, uklanjajući sirovine potrebne za formiranje novih zvijezda.

To se obično dešava u novijim erama, dok novootkrivena galaksija datira samo 700 miliona godina nakon Velikog praska.

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

STIŽE PRVI SAVITLJIVI AJFON! Evo kad će ga tačno predstaviti

Agencija za istraživanje tržišta Omdia predviđa da će Apple 2026. godine predstaviti svoj prvi sklopivi iPhone sa ekranom veličine između 7 i 8 inča. Ova informacija objavljena je na konferenciji za štampu u Seulu, gde je stariji istraživač Kang Min-So podelio detalje o planovima razvoja OLED panela i sklopivih ekrana kompanije Apple.

Omdia takođe navodi da će Apple lansirati OLED iPad Air 2028. godine, označavajući značajan korak u evoluciji Apple tablet uređaja. Uz to, izvještaj sugeriše rastuću potražnju za OLED notebook-ovima, sa prognoziranim globalnim isporukama koje će dostići preko 58 miliona jedinica do 2030. godine.

Prema Omdia, Apple sklopivi iPhone predstavljaće značajan pomak u dizajnu mobilnih uređaja, koristeći prostor za inovacije koje su već istražili konkurenti kao što su Samsung i Huawei. Ovo bi moglo da omogući Apple-u da svojim korisnicima ponudi nove funkcionalnosti i poboljšano korisničko iskustvo.
Predviđanje o lansiranju OLED iPad Aira 2028. godine ukazuje na Apple-ove planove da unapredi kvalitet ekrana svojih tablet uređaja. OLED tehnologija omogućava tanje panele, bolji kontrast i manju potrošnju energije u poređenju sa tradicionalnim LCD ekranima.

Očekuje se da će potražnja za OLED notebookovima rasti zbog njihovih prednosti u odnosu na LCD ekrane, uključujući bolji prikaz boja i viši kontrast. Omdia predviđa značajno povećanje isporuka OLED notebook-ova, što ukazuje na promjene u preferencijama potrošača i strategijama proizvođača, prenosi Telegraf

Nastavi čitati

Aktuelno