Svijet
BAJDEN TVRDI! “Amerika jedina iz krize izlazi jača”
Sjedinjene Države jedina su zemlja koja iz kriza izlazi snažnija nego što je bila kada je u njih ušla, poručio je američki predsjednik Džozef Bajden.
Bajden je govorio je o stanju nacije u tradicionalnom obraćanju u Kongresu u kom razmatra značajne teme za američko društvo, unutrašnju i spoljnu politiku.
Predsjednik Sjedinjenih Država je pohvalio ekonomski napredak ostvaren tokom mandata administracije koju predvodi.
– Prije dvije godine naša ekonomija je doživela potres. Međutim, u međuvremenu smo, uz pomoć mnogih građana, otvorili 12 miliona novih radnih mjesta. Više ih je otvoreno nego za vrijeme mandata bilo kog predsjednika tokom četvrogodišnje vladavine – rekao je Bajden.
Prema njegovim riječima, Sjedinjene Američke Države su izašle snažnije iz pandemije korona virusa i kovid više ne kontroliše živote Amerikanaca.
U dijelu govora posvećenom spoljnoj politici američki predsjednik je istakao da su se Sjedinnje Države usprotivile ruskoj agresiji u Ukrajini.
– Zajedno sa NATO-om pokazali smo snagu pred ruskom agresijom na Ukrajinu. Zajedno smo učinili ono što Amerika inače radi na najbolji mogući način. Predvodili smo! Ujedinili smo NATO i izgradili globalnu koaliciju. Usprotivili smo se Putinovoj agresiji i podržali ukrajinski narod – istakao je Bajden.
Ukrajinskom ambasadoru, koji je bio prisutan tokom Bajdenovog obraćanja, poručio je da su SAD ujedinjene u podršci Ukrajini.
– Bićemo uz vas koliko god da je potrebno – rekao je Bajden.
Bajden se osvrnuo i na odnose sa Kinom u svjetlu nedavne trzavice kineskih balona, za koje američke vlasti tvrde da su špijunski.
Američki predsjednik nije konkretno govorio o tom slučaju, istakavši da je kineskom predsjedniku Si Đinpingu jasno stavio do znanja da se SAD zalažu za konkurenciju, a ne sukob.
Agencije
Svijet
REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade
Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.
Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.
Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.
Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.
Svijet
Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.
“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.
Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.
Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.
Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.
Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.
Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.
Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.
Svijet
PORUKA IZ VAŠINGTONA “Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom”
Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom ako bude uvučen u ukrajinski sukob, smatra penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis.
“A ako izbije rat sa Evropom, Rusija će se, prema riječima Vladimira Putina, boriti i pobijediti – ona ima kapacitete za to”, napisao je Dejvis na Iksu.
On je napomenuo da Zapad nema dovoljno zaliha municije, pogona za proizvodnju vojne opreme, ni ljudska snaga za rat sa Rusijom.
“Eskalacija prijeti da uvuče SAD u sukob koji ne možemo da dobijemo. A sa nuklearnom opasnošću koja se nadvija, svi će izgubiti”, zaključio je Dejvis, prenosi Sputnjik.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je da na konferenciji za novinare da su tvrdnje o navodnim planovima Rusije da napadne Evropu smiješne.
Kremlj je izjavio da Rusija ni za koga ne predstavlja pretnju, ali da neće ignorisati dejstva koja su potencijalno opasna po njene interese.
-
Zanimljivosti3 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet3 dana agoUPOZORENJE IZ BUDIMPEŠTE: Narednih dana se odlučuje da li će se rat proširiti na Evropu
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ: Vlada razvlašćuje Banjaluku i uzima nadležnosti lokalnim zajednicama
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Politika3 dana agoBORAČKA PITANJA NISU POSAO JEDNE PARTIJE: Institucije RS moraju preuzeti odgovornost
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Društvo1 dan agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Društvo3 dana agoŽIVOTNA PRIČA PASTIRA IZ BiH! Kad vidim oženjene, drago mi je što se nisam ženio (VIDEO)
