Politika
BANJAC “Ustav Republike Srpske je OSNOV STABILNOSTI I IDENTITETA”
Danas Republika Srpska obilježava značajnu godišnjicu – Dan donošenja svog prvog Ustava, 1992 godine. Kao osnovni dokument koji oblikuje pravni i politički identitet Republike Srpske, Ustav predstavlja osnovu na kojoj se zasniva njena stabilnost, suverenitet i prosperitet.
Ustav, proglašen 28. februara 1992. godine, simbolizuje posvećenost demokratskim principima, pravnoj sigurnosti i zaštiti prava i sloboda svih građana. Ovaj dokument je ne samo pravni okvir, već i izraz duha zajednice te njene vjere u samoopredeljenje i autonomiju.
U proteklim decenijama, Republika Srpska je prošla kroz različite izazove, ali je uvijek ostala dosljedna svojim ustavnim načelima. Upravo zahvaljujući čvrstoj osnovi koju pruža Ustav, Republika Srpska je uspela održati stabilnost u teškim vremenima i krenuti putem napretka i razvoja.
Danas, dok slavimo ovu važnu godišnjicu, pozivam sve građane Republike Srpske da se prisjete vrijednosti koje Ustav predstavlja – poštovanja ljudskih prava, vladavine prava i demokratskih principa. Neka nam ovaj dan bude podsjetnik da je naša snaga u zajedništvu i u vjeri u budućnost koju gradimo zajedno.
Politika
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ: “Nema pravo tuđu djecu slati u zatvor da bi on bildao lažne patriotske mišiće”
Vrhunac Dodikovog licemjerja je da mladim ljudima obećava neke privilegije za zapošljavanje ako odsluže vojni rok u Srbiji, kaže ona.
Nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uzburkao javnost izjavom kako će osigurati da mladići iz RS služe vojsku u Srbiji, članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević je kratko, ali vrlo precizno reagovala kazavši da je Nikola Špirić potpisao Zakon o odbrani BiH, kojim se zabranjuje služenje vojnog roka u Srbiji, čak i onim koji imaju dvojno državljanstvo.
Pandurevićeva u razgovoru za “Slobodnu Bosnu” kaže da vjeruje da se iza ove Dodikove priče stoji neko od njegovih savjetnika sve u cilju skretanja pažnje sa najavljenih poskupljenja, ali i situacije u “Šumama RS”.
Nema pravo tuđu djecu slati u zatvor da bi on bildao lažne patriotske mišiće
– Vrlo brzo je povukao ručnu i aterirao. Vjerujem da je to umotvorina nekog od njegovih savjetnika kojima se učinilo zgodno da ispale neku temu kojom bi skrenuli pažnju sa najavljenog drastičnog poskupljenja struje i svih onih posljedica koje to poskupljenje vozi za sobom – od poskupljenja osnovnih životnih namirnica, preko inflacije i sve praznijih džepova do opterećenja privrede. Nisu baš radi da se priča i o ‘’Šumama RS’’ gdje nakon toliko godina progledaše i ugledaše organizovani kriminal. Znate, to su one ‘’Šume’’ koje su softver Prointera platile 17 miliona KM, dok je isti softver u Srbiji koštao 2,8 miliona evra. S tom razlikom da je onaj u Srbiji radio bez problema, a ovaj naš je imao grešku u program. Uvjerena sam da je izjavu o vojnom roku Dodik ‘’ispalio’’ na svoju ruku, iz svojih dnevno-političkih razloga i ne vodeći računa o tome kakav teret tovari na leđa Srbiji i u šta je uvlači. Svakog dana, on je sve veći i veći teret i Republici Srpskoj i Srbiji – kaže Pandurević, te dodaje:
– Vrhunac Dodikovog licemjerja je da mladim ljudima obećava neke privilegije za zapošljavanje ako odsluže vojni rok u Srbiji, i to dok su biroi i danas puni nezaposlenih demobolisanih boraca i njihove djece. Krajnje je neodgovorno pustiti takvu buvu u uši mladih ljudi koji zbog toga sutra mogu krivično odgovarati i to po zakonu koji su usvojili poslanici SNSD-a. Nema pravo tuđu djecu slati u zatvor da bi on bildao lažne patriotske mišiće – kaže ona.
Nakon ove skandalozne izjave, Dodik je imao neku vrstu podrške iz Srbije, tačnije od Aleksandra Vulina, ali i od Gorana Selaka iz SPS-a. Selak je tako, između ostaloga, rekao da “Republika Srbija ima puno pravo da pozove svoje državljane, uključujući i državljane Republike Srpske koji posjeduju državljanstvo Srbije, na službu u oružanim snagama.”
Pandurevićeva kaže da je Selak potrčao da bude veći “Dodik od Dodika”, te da ju je iznenadilo njegovo neznanje.
– U Selakovoj izjavi mene je jedino zadivila količina neznanja i površnosti. Niti zna šta piše u Sporazumu o specijalnim paralelnim vezana niti je pročitao odluku Vlade Srbije o obaveznom vojnom roku. On je samo načuo da ti dokumenti postoje i potrčao da bude ‘’veći Dodik od Dodika’’. Problem je kada cijenu tuđeg neznanja plaćaju oni koji nisu ni krivi ni dužni, nego blanko povjeruju opskurnim likovima koji se nađu u javnom prostoru – kaže ona.
Što se tiče potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandra Vulina, naša sagovornica kaže da je on slobodni strijelac i njegovi stavovi često nisu na liniji stavova vlasti u Srbiji.
– Odluka Vlade Srbije, u dijelu koji se odnos na dijasporu i lica s dvojnim državljanstvima, u potpunosti uvažava zakone svih tih država – i BiH, Švedske, Austrije, Njemačke itd. Ko hoće da čita, to može vidjeti – dodaje Pandurević
Politika
RUKOVODSTVO SDS-a NA “PROVJERI”: “Ako stranke želi da testira svoje povjerenje neka to učini kako Statut nalaže”
Na sjednici Predsjedništva stranke 30.10.2024. na koju sam pozvan da prisustvujem, jasno sam upozorio i predsjednika i članove Predsjedništva na statutarne norme po kojima članove Predsjedništva bira Glavni odbor, a predsjednika stranke Skupština SDS.
Rekao je ovo Vukoata Govadarica, novoizabrani načelnik Gacka.
“To znači da možete ponuditi ostavku samo organu koji vas je izabrao odnosno da nema potrebe da se o ponuđenoj ostavci izjašnjava organ koji vas nije birao.
Predsjednik i Predsjedništvo stranke su prihvatili zaključak da se ide sa “provjerama” mandata i na Glavni odbor i na Skupštinu stranke”, objasnio je Govedarica.
On je dalje dodai i da se jedini po tom pitanju oglašava predsjednik stranke koji izbjegava da kaže i da će se pored Glavnog odbora sazvati i Skupština SDS.
“Dakle, ako rukovodstvo stranke želi da testira svoje povjerenje neka to učini kako Statut nalaže. A ako neko od svih prisutnih na sjednici Predsjedništva smatra da sam iznio navode koji ne odgovaraju činjenicama neka me demantuje”, poručio je Govedarica.
Politika
I OVO JE BiH! Ustavni sud poništava Ustav
Ustavni sud BiH u krnjem sazivu, prema tvrdnjama pravnika iz Republike Srpske, potvrdio je svoje antiustavno djelovanje time što je sutkinja Seada Palavrić ostala u toj fotelji i nakon što je proslavila 70. rođendan.
Ustavom BiH je, naime, propisano postojanje i rad te pravosudne institucije u dijelovima koji se odnose na sastav, procedure, nadležnosti i odluke, a u tom najvišem pravnom aktu svake zemlje piše da će sudije koje su imenovane nakon prvog saziva služiti do navršenih 70 godina života, izuzev ako podnesu ostavku ili budu s razlogom razriješene na osnovu konsenzusa ostalih sudija.
Međutim, Ustavni sud BiH funkcioniše u krnjem sastavu, jer duže već nema nijednog od dvoje sudija iz Republike Srpske, koliko je propisano Ustavom, zbog penzionisanja te činjenice da Srpska zahtijeva da se sud uvede u zakonski okvir i to bez troje stranih sudija pa onda da imenuje svoje predstavnike.
U Sudu trenutno od devet sudija ima njih sedam – četvoro je imenovano u Predstavničkom domu FBiH i radi se o Bošnjacima i Hrvatima, a preostali su stranci koji dolaze iz Njemačke, Albanije i Švajcarske. Oni su, naime, krajem maja usvojili odluku o dopuni pravila po kojima funkcioniše Ustavni sud BiH te propisali da, ako nadležni organi, odnosno entitetske skupštine, ne izaberu sudiju do dana prestanka mandata sudije zbog starosnog doba, taj sudija će vršiti sudijsku dužnost sve dok nadležno organ ne izabere novog sudiju i dok novoizabrani sudija ne preuzme dužnost.
Za predstavnike Srpske i ta odluka, ali i njene posljedice, su ništa drugo nego udar na Dejtonski sporazum i Ustav BiH. Pravnik Ognjen Tadić je upozorio da Palavrićeva od juče protivustavno sjedi u Ustavnom sudu BiH.
– Da je BiH država portir bi u Ustavnom sudu BiH zaustavio gospođu Palavrić, oduzeo joj službenu legitimaciju i pitao je kod koga ide – rekao je Tadić.
On je za “Glas”, reagujući na kritike i optužbe zbog tog stava stigle iz FBiH, naglasio da je Ustav BiH jasan.
– Član šest, koji definiše rad Ustavnog suda BiH, jasno propisuje da je trajanje mandata sudija koji su izabrani poslije prve garniture najduže do navršenih 70 godina života. To je ustavna odredba koja bi mogla da bude promijenjena samo ako bi Parlament BiH izvršio amandmanom izmjenu tog člana Ustava. Nijedan drugi organ niti institucija BiH, pa ni Venecijanska komisija, ne može mijenjati takvu odredbu niti je može na bilo koji pravno održiv način relativizovati kao što je to pokušao da učini krnji sastav suda mijenjajući svoja pravila odredbom u kojoj kaže da mandat nakon navršenih 70 godina nastavlja da traje do izbora novog sudije koji mijenja onog koji zbog starosne granice mora da prekine svoj rad u Ustavnom sudu BiH – kategoričan je Tadić.
Isti stav iznio je i profesor ustavnog prava Radomir Lukić, naglasivši da je taj sud još jednom pokazao da ne čuva Ustav nego ga praktično poništava svojim normama.
– Mandat sudije prestaje onog časa kada napuni 70 godina. Određivanje dužine mandata sudije je isključivo stvar Ustava. To predstavlja takozvanu ustavnu materiju i to nije materija koju može određivati bilo ko drugi. Ustavni sud je još jednom pokazao da ne čuva Ustav nego ga praktično poništava, jer svojim normama i aktima kao što su Pravila pokušava da promijeni ustavne norme. Reklo bi se – na Zapadu ništa novo i na taj način Ustavni sud BiH urušava sam sebe – naveo je Lukić.
Iz Ustavnog suda BiH juče je “Glasu” potvrđeno da su 19. januara ove godine obavijestili Predstavnički dom Parlamenta FBiH da 10. novembra 2024. godine Seada Palavrić navršava 70 godina života te da joj s tim danom ističe mandat.
– Kako od strane doma nisu preduzete nikakve aktivnosti na popunjavanju pozicije sudije, Ustavni sud je 30. maja, nakon pribavljenog mišljenja Venecijanske komisije, dopunio svoja Pravila i odredio da će sudija koji navrši 70 godina života nastaviti svoj mandat sve dok nadležne vlasti ne izaberu njegovu zamjenu i novi sudija ne stupi na dužnost. Pored toga 9. septembra 2024. Palavrićeva je i u ime Ustavnog suda i vlastito uputila urgenciju predsjedavajućem Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, podsjećajući ga da su preostala nepuna dva mjeseca dok sutkinja Palavrić ne navrši 70 godina života te zamolila da se konačno postupak izbora novog sudije sprovede i okonča – naveli su u odgovoru na naše pitanje.
Predstavnici vlasti u Srpskoj su istrajni u zahtjevu da bude usvojen zakon o Ustavnom sudu BiH koji bi propisao pravila rada, ali i definisao da samo domaći stručnjaci mogu biti sudije u toj pravosudnoj instituciji, ali takav stav, za sada, ne dijele politički predstavnici prije svega Bošnjaka.
Doživotne uloge
Poslanik Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milan Petković rekao je za Srnu da je činjenica da se Ustavni sud BiH postavio iznad Ustava i zakona i preuzeo ulogu i zakonodavca i ustavotvorca.
– Ovo je flagrantno kršenje Ustava BiH. Imate sutkinju koja je ispunila uslove za penziju, ali su nekakvim pravilima, koja su akt niže pravne snage i od zakona i od Ustava, oni propisali da takav sudija koji je napunio 70 godina može nastaviti da radi – izjavio je Petković i dodao da je to učinjeno samo da bi sebi obezbijedili dodatne prihode te postali doživotne sudije.
Glas
-
Hronika2 dana ago
STRAVIČNA TRAGEDIJA U BANJALUCI! Pronađeno tijelo mlade žene
-
Politika2 dana ago
ČUBRILOVIĆ VIŠE NE ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK DEMOS-a, rukovodstvo stranke odbija prijedlog?
-
Banjaluka2 dana ago
PORODICA MOLI ZA POMOĆ! Nestala mlada majka iz Banjaluke
-
Društvo3 dana ago
MILE ZA 10 MINUTA OSTAO BEZ 1000 KM! Tvrdi da je kupovao na Temuu
-
Zanimljivosti2 dana ago
ZNAJU ŠTA ŽELE Ovo su najbolje godine za pronalaženje ljubavi
-
Region3 dana ago
IZ SRBIJE PISALI TRAMPU! Pozvali na povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova
-
Hronika2 dana ago
UŽAS KOD ĆUPRIJE! Čopor pasa ZAKLAO stado ovaca
-
Svijet2 dana ago
NAPAD U MANASTIRU, ubijen sveštenik