Hronika
Banjalučki inspektor ne ide u zatvor, jer mora da radi!
Bivši policijski inspektor iz Banjaluke Srđan Radulović, pravosnažno osuđen zbog organizovanog kriminala i trgovine drogom na području Banjaluke, još uvijek je na slobodi, jer je osuđeni diler od nadležnog suda zatražio, i na kraju dobio, odlaganje izvršenja kazne i odlaska u zatvor.
Nakon izvršenog uvida u CMS sistem za automatsko upravljanje predmetima utvrdili smo da je ovaj sud rješenjem od 13. juna 2022. osuđenom Srđanu Raduloviću dozvolio odlaganje kazne zatvora na period od šest mjeseci, odnosno do 13. decembra 2022, shodno odredbi člana 78. stav 10. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija RS, a iz razloga što je osuđeni jedini hranilac porodičnog domaćinstva, a supruga je rodila treće dijete u maju 2021. godine, navodi se u odgovoru banjalučkog Osnovnog suda.
Još 3 godine i 11 mjeseci
Radulović je u ponovljenom postupku pravosnažno osuđen na osam godina i pet mjeseci zatvora zbog organizovanog kriminala i trgovine drogom.
Vrhovni sud RS je u aprilu ove godine pravosnažno osudio Radulovića i njegovog bivšeg radnog kolegu Ognjena Stijaka iz Kostajnice na ukupno 13 godina i pet mjeseci robije zbog organizovane prodaje narkotika i drugih krivičnih dela, prenosi Srpskainfo.
Radulović je osuđen na jedinstvenu kaznu od osam godina i pet mjeseci zatvora, a osim za prodaju droge osuđen je i za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, te falsifikovanje ili uništavanje službene isprave i iznudu iskaza. Stijak je osuđen na pet godina i to zbog prodaje droge i zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja.
S obzirom da se radilo o ponovljenom postupku, Raduloviću je kazna smanjena za mjesec dana, a Stijaku za tri mjeseca zatvora u odnosu na prvostepenu presudu Okružnog suda u Banjaluci u julu 2021. godine.
Obojici je u kaznu uračunato vrijeme koje su do sada proveli u pritvoru i na izdržavanju kazne od ukupno četiri i po godine i jedan dan.
Tako je Raduloviću ostalo da u zatvoru provede još tri godine i 11 mjeseci, a Stijaku je po novoj presudi ostalo da odsluži još pola godine.
Zastara
Vijeće Vrhovnog suda RS je presudu objavilo nakon što je odbilo kao neosnovanu žalbu Republičkog tužilaštva, a djelimično uvažilo žalbe optuženih i njihovih branilaca i Stijakove majke.
Tako su oba optužena posljednjom presudom oslobođeni jednog krivičnog djela, “falsifikovanje ili uništavanje službene isprave”, koje im je bilo stavljeno na teret optužnicom i ranijim presudama.
Odlukom Vrhovnog suda RS oslobođeni su optužbe da su 20. septembra 2011. godine prilikom pretresa stana i drugih prostorija koje koristi osumnjičeni naveli lažne podatke o prisustvu svjedoka toj radnji.
Ovih optužbi su oslobođeni, jer je za to konkretno krivično djelo nastupila apsolutna zastara.
Ostali dio posljednje izrečene presude Okružnog suda u Banjaluci je potvrđen, pa je tako Radulović označen kao vođa kriminalnog udruženja, a Stijak kao pripadnik organizovane kriminalne grupe.
Pravosnažnom presudom osuđeni su, jer su bili dio organizovane grupe koja je na području Banjaluke preprodavala drogu od 2011. do oktobra 2013. godine. Navodi se da su djelovali u sastavu kriminalnog udruženja na čijem čelu je bio Radulović, koji je angažovao narkodilera Gorana Bošnjaka da za njih preprodaje drogu. Prema navodima iz presude, Bošnjak je za inspektore prodao oko osam kilograma heroina i Raduloviću predao 100.000 KM.
Takođe, kako se navodi u presudi, optuženi su za potrebe zločinačkog udruženja uzimali dio droge zaplijenjene tokom policijskih akcija.
Prodavali drogu u krugu škole
U presudi se još navodi da su optuženi angažovali i druga lica da za njih prodaju narkotike, te su tako Damiru Č. i Vladimiru K. davali da za njih prodaju marihuanu.
Dvojac je prodao oko 6,7 kilograma marihuane za 17.000 KM.
Oni su drogu prodavali i kod Osnovne škole “Branko Ćopić” u Boriku.
Presudom je Srđanu Raduloviću i Ognjenu Stijaku zabranjeno obavljanje poslova službene dužnosti u trajanju od pet godina.
Vrijeme provedeno u zatvoru neće se uračunati u tu mjeru, a ona će se računati od dana pravosnažnosti presude.
Mjera zabrane je potvrđena presudom Vrhovnog suda Republike Srpske, a kao neosnovane su odbijene žalbe odbrane da nisu ispunjeni uslovi za izricanje pomenute zabrane. Vrhovni sud RS smatra da je osnovano izreći pomenutu mjeru, jer su optuženi zloupotrijebili poslove policijskih službenika kako bi izvršili krivično djelo.
Ovaj slučaj ostaće upamćen i po tome što je dio inspektora vraćen na posao iako su bili pravosnažno osuđeni za krivična djela, među kojima je iznuda iskaza.
Hronika
NOVI UŽAS U BiH! Policajci seksualno uznemiravali djevojku iz Travnika?!
Iako afera o seksualnom zlostavljanju maloljetnica u Tuzlanskom kantonu od strane policijskih službenika i profesora još nije dobila epilog, na pomolu je nova. Osamnaestogodišnja djevojka iz Travnika prijavila je dvojicu policijaca MUP-a Srednjobosanskog kantona da su je seksualno uznemiravali, prenose federalni mediji.
Kako je saopšteno oko ovog slučaja je nakon upita medija pokrenuta istraga kako bi se utvrdila odgovornost dvojice policijskih službenika koji se dovode u vezu sa ovim slučajem.
Hronika
UKC RS ĆUTI NAKON AFERE SA NARKOTICIMA: Novo rukovodstvo nedostupno, javnost traži odgovore
Nakon što je Republiku Srpsku i čitav region potresla afera sa narkoticima na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, u koju je umiješan sada već bivši direktor UKC RS dr Vlado Đajić, nastao je potpuni muk.
Izbori su prošli, a javnost očekuje da se novo rukovodstvo UKC RS oglasi i odgovori na ključna pitanja o slučaju koji je uzdrmao zdravstveni sistem. Riječ je o temi koja se tiče cijele Republike Srpske, a posebno bezbjednosti i povjerenja u najveću zdravstvenu ustanovu.
UKC RS – ni glasa
Uprkos višestrukim pokušajima da saznamo da li UKC RS planira zvanično reagovati povodom incidenta i kako, odgovora nema. Na broj kancelarije za odnose s javnošću niko se nije javljao čitav dan. Broj Željka Derajića, koji je obavljao dio PR poslova za Đajića, je ugašen, a drugi kontakti takođe nedostupni.
Nije stigao ni odgovor na poslatu elektronsku poštu.
Postavlja se pitanje: Zašto se UKC RS ne oglašava i zašto ćuti novoizabrani direktor dr Nikola Šobot?
Rektor Univerziteta u Banjaluci reagovao
Za razliku od UKC-a, rektor Univerziteta u Banjaluci juče je izdao saopštenje. Potvrdio je da je dr Vlado Đajić i dalje zaposlen u UKC RS i da je na Univerzitetu angažovan po osnovu dopunskog rada.
Kako je naveo, Univerzitet nije dobio nikakav dopis od pravosudnih institucija niti od UKC RS, te da informacije o aferi dobijaju isključivo iz medija.
Đajić tvrdi da je snimak montiran
Dr Vlado Đajić i dalje radi kao doktor i obavlja funkciju narodnog poslanika. U svojoj reakciji tvrdi da je kompromitujući snimak – montiran.
Istovremeno, izjavio je da je sve prijavio policiji mjesecima ranije, što otvara još jedno ključno pitanje.
Zašto policija nije obavijestila javnost?
Ako je slučaj zaista prijavljen, zašto MUP RS o tome nikada nije obavijestio javnost?
U tom periodu na čelu policije nalazio se trenutni predsjednik Republike Srpske – Siniša Karan.
Javnost ostavljena bez odgovora
Nakon višednevne šutnje rukovodstva UKC RS, brojne nedoumice ostaju otvorene:
Da li su narkotici zaista u većim količinama uneseni na UKC RS?
Zašto se novi direktor ne oglašava?
Zašto policija nije reagovala ranije niti informisala javnost?
Ko će preuzeti odgovornost?
Zdravstveni sistem Republike Srpske ovog trenutka ne treba tišinu – već jasne, zvanične odgovore.
KOKAIN DJAJIC UKC RS VIDEO pic.twitter.com/IGmGPQkpad
— Bato Seka (@BatoSeka48122) November 19, 2025
Hronika
INCIDENT U MOSTARU: Zapaljen automobil gradonačelnika Kordića
U Mostaru je zapaljeno službeno vozilo gradonačelnika Marija Kordića koji kaže da je ovo posljedica narativa mržnje, ali ga to neće zaustaviti.
Incident, koji se dogodio sinoć, odmah je prijavljen policiji, a uviđaj je u toku.
– U posljednje vrijeme svjedočimo organizovanom stvaranju narativa mržnje i napadima na moj rad samo zato što štitim interese Mostara – naveo je Kordić.
Takav narativ, kaže Kordić, ima svoje posljedice, a ovaj događaj jasno pokazuje što je cilj onih koji ga podstiču.
Žao mi je što smo došli u situaciju da zbog obavljanja dužnosti moramo tražiti policijsku zaštitu, ali nas to neće zaustaviti – napisao je Kordić.
On je naveo da nastavlja raditi predano, odgovorno i isključivo u interesu Mostara.
Kordić je dodao da će po završetku istrage o svim saznanjima pravovremeno informisati javnost.
-
Politika1 dan agoUPRKOS HELEZOVOJ ZABRANI Sijarto sletio u Banjaluku
-
Politika2 dana agoAFERA NINKOVIĆ! Ne radi, ne zakazuje sjednice, ali PRIMA DVIJE PLATE – Moravac-Babić sve iznijela u javnost!
-
Politika3 dana agoKARAN SLAVIO PRERANO? Stižu glasovi iz inostranstva koji bi mogli sve okrenuti!
-
Politika1 dan agoŠLJIVIĆ ODGOVORILA GRAHOVČEVOJ: „Moje diplome su u Narodnoj skupštini, a salon ljepote ne znači da nisam pravnik“
-
Politika2 dana agoZaga Grahovac “NIKOLINA ŠLJIVIĆ JE FRIZERKA, ne zna izgovoriti ni ime institucije gdje je ZAMJENIK DIREKTORA”
-
Politika1 dan agoERS PRED KOLAPSOM! “Gacko” ispao sa mreže, “Ugljevik” ostaje bez uglja
-
Politika2 dana agoOTKRIVENA NOVA KRAĐA! SDS traži ponavljanje izbora i u Bratuncu
-
Politika2 dana agoGDJE JE ZORAN TEGELTIJA? SUMNJIVE RADNJE U UIO BIH: Pismo stiglo i Tužilaštvu BiH
