Connect with us

Banjaluka

BANJALUČKI OSNOVCI U HUMANOJ MISIJI! Kupite unikatne radove i POMOZITE SERGEJU STUPARU!

Da se empatija uči još u najranijem dobu, svojim primjerom pokazuju učenici trećeg razreda OŠ “Georgi Stojkov Rakovski”, koji su sa svojom učiteljicom Silvijom Ninković kroz mnogobrojne radionice napravili dekorativne vješalice za ključeve i nakit, a sva sredstva od prodaje ovih unikatnih ručnih radova biće proslijeđena za nastavak liječenja mladog Banjalučanina Sergeja Stupara.
Silvija Ninković, učiteljica trećeg tri odjeljenja u ovoj obrazovnoj ustanovi, kaže u razgovoru za “Nezavisne novine” da je ovo generacija djece koja želi da učestvuje u svim aktivnostima, ali i da ima odličnu saradnju i sa roditeljima, te da su zajedno odlučili da dječje radove prodaju i onlajn na Instagramu.
“Imali smo i mali bazar, koji je realizovan kada je bila priredba ‘Dan učeničkih postignuća’, i prodali sve izložene radove i uspješno započeli našu akciju. Otvorili smo i Instagram profil koji nosi naziv ‘Dječija moć – velika pomoć’, gdje zainteresovani mogu da vide i kupe radove online jer dolazi kraj školske godine i lakše nam je radove prodavati na taj način. Dobili smo podršku od ‘X Express’ brze pošte, koja neće naplaćivati dostavu, i zaista sam bila iznenađena kada su pristali i hvala im na tome. Dobili smo podršku i od “Pošta Srpske”, te ćemo radove izložiti u njihovoj poslovnici u Novoj varoši, da bismo i na taj način ostvarili prodaju i sakupili sredstva za Sergejevo liječenje. Velike vješalice koštaju deset KM, a one manje su sedam KM”, kaže Ninkovićeva.Ističe da je primaran cilj pomoći Sergeju da se sakupe sredstva za njegovo liječenje u inostranstvu, ali i razvijanje empatije kod djece.
“Ideja za dekorativne vješalice nastala je nakon što smo majkama povodom Dana žena pravili poklone i vidjela sam kod školskog majstora u radionici da imaju slobodne letvice. Odlučili smo da ih obojimo, stavimo kukice i napravimo stalak za poklon majkama, a kasnije mi je došla ideja da to iskoristimo za prodaju, a sredstva da proslijedimo za liječenje Sergeja”, priča Ninkovićeva i dodaje da su cijenu odredili simbolično, u dogovoru sa roditeljima.

“Pored empatije, cilj nam je djeca što manje vremena provode na mobilnim telefonima, jer djeca žele da učestvuju, ali ona hoće aktivnosti i zato ih u aktivnosti treba i uključiti. Nećete mnogo postići ako djetetu kažete da ne koristi telefon, već mu morate dati nešto da radi da taj mobilni telefon ne bi koristio”, objašnjava ona.

Ističe da su kukice, materijal i boje za vješalice obezbijedili roditelji djece.

“Roditelji su učestvovali u radionici pri montiranju kukica, ali dekorativni dio i sve što je u bojama i šarama, to su sve uradila djeca i to unazad nekih mjesec dana”, priča ponosna učiteljica.

Dodaje da mališani mahom imaju devet ili deset godina, kao i da su oni bili ti koji su odlučili da se sredstva prikupljaju za Sergeja i da su sve dekorativne vješalice plod rada malih dječjih ruku, ali i velikog srca.

“Ja njih uvijek sve pitam i ništa ne radim mimo njihove volje i radim na tome da razvijaju samopouzdanje, ali i empatiju, i to je moj mali doprinos njima dalje u životu. Planiramo i za kraj školske godine da napravimo malo veći bazar, a pridružiće mi se i učiteljica Žana iz petog tri sa svojom učenicima, i oni će napraviti još radova, pa ćemo na nivou škole održati bazar”, priča Ninkovićeva i dodaje da je u stalnom kontaktu sa Sergejevom majkom, koja je zahvalna na svemu što su djeca uradila.

Podsjećamo, za liječenje Sergeja Stupara pokrenut je humanitarni broj 1413 koji je aktivan do kraja juna, a svi zainteresovani uplate mogu da izvrše i na sljedeće račune na ime Svjetlana Stupar:

Adresa: Dr Slavka Pišteljića br. 33, Slatina

Raiffeisen bank:1613000045479669

NLB Banka: 5710100000072523

Devizni kod NLB banke:

IBAN: BA 395620998165705225

SWIFT BIC: RAZBBA22

Banjaluka

“BANJALUKA IMA ČIME DA SE PONOSI” Gradonačelnik čestitao Stevi Grabovcu na ovogodišnjoj nagradi „Vladan Desnica“ (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković čestitao je književniku Stevi Grabovcu na ovogodišnjoj nagradi „Vladan Desnica“.

-Čestitam našem književniku Stevi Grabovcu na nagradi “Vladan Desnica” koju dodjeljuje Narodna biblioteka Srbije. Veliko priznanje koje pisci dodjeljuju piscima. Banja Luka ovih dana ima mnogo toga čime se treba ponositi – kazao je gradonačelnik.

Naime, književnik Stevo Grabovac, koji je autor romana „Poslije zabave“ u izdanju „Imprimatura“, treći je laureat nagrade „Vladan Desnica“ koju dodjeljuje Narodna biblioteka Srbije.

Riječ je o jedinoj književnoj nagradi u Srbiji koju pisci dodjeljuju piscima, a na čelu devetočlanog žirija bio je akademik Dušan Kovačević.

Stevo Grabovac je za ovo djelo početkom godine osvojio i NIN-ovu nagradu.

Naime, nagrada „Vladan Desnica“ ustanovljena je u Narodnoj biblioteci Srbije 2022. godine, od kada se svake godine dodjeljuje najboljem romanu koji je prvi put objavljen u toku prethodne kalendarske godine.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA BILA DOMAĆIN TRKE Rikardo Kuhar pobjednik biciklističkog ultramaratona „B-HARD“

Rikardo Kuhar iz Hrvatske pobjednik je+ šestog izdanja prestižnog biciklističkog ultramaratona “B-HARD Ultra Race & Brevet”, savladavši stazu dužine 1215 kilometara i više od 16 hiljada metara visinske razlike, u ukupnom vremenu od 58 sati i 3 minute.

-Kuhar je stari-novi šampion, jer je već trijumfovao 2022. godine, a ove godine je želio da se okuša na još izazovnijoj stazi i protiv još jače konkurencije. Kao drugoplasirani, sa vremenom od 61 sat i 46 minuta, na cilj je stigao Mirko Pribanić, takođe iz Hrvatske, koji je ujedno trijumfovao u kategoriji mladih vozača (do 30 godina), ispred 21-godišnjeg Njemca Bjorna Viršinga. koji je bio najmlađi učesnik ove godine. Poređenja radi, najstariji učesnik ima 61 godinu – navedeno je u saopštenju organizatora.

Ističu i to kako je trećeplasirani u“ B-RACE Solo“ kategoriji vozač Saša Psajner iz Njemačke, koji se ozbiljno pripremio za ovogodišnju trku.

-Ove godine je zabilježen i rekordan broj domaćih učesnika, od kojih je fantastičan rezultat postigao Stanko Ćelić iz Aleksandrovca, koji je osvojio peto mjesto u generalnom plasmanu. Najbrža žena je bila Suzana Markof iz Finske, dok su u kategoriji parova pobjedu odnijeli Tomas Aleksander Hen i Andreas Gastiger, obojica iz Njemačke. Prvoplasirani u kategoriji vozača preko 50 godina je Mića Ivanović iz Srbije. Posljednji učesnik koji je uspješno došao na cilj je 61-godišnji Stefan Klajn iz Francuske, s vremenom od 131 sati i 8 minuta – navode organizatori.

Poručuju i to kako se već sada prirpremaju za trku naredne godine.

-Vidimo se i naredne godine, na još boljem i većem, sedmom po redu izdanju “B-HARD Ultra Race & Brevet” te petom po redu izdanju Velike banjalučke biciklijade – Svi na bicikle.

Nastavi čitati

Banjaluka

ĐAJIĆ NE PRESTAJE DA ŠOKIRA SVOJIM IZJAVAMA! Želi da Republika Srpska FUNKCIONIŠE kao UKC?! (FOTO)

I dok se direktor UKC-a Vlado Đajić na društvenim mrežama hvali “kvalitetom usluga u UKC- u” i priželjkuje da tako “funkcioniše” i cijela Srpska građani Banjaluke i Republike Srpske svakodnevno ukazuju na brojne propuste u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Srpskoj.

UKC se ponovo suočio s nedostatkom citostatika o čemu su mediji izvještavali proteklih dana. Problem je i s lijekovima za hemofiliju.

“Često sam viđao i nestašice citostatika i drugih lijekova za veoma ozbiljne bolesti. Vidio sam i da se terapije polove, što je kriminalno jer se ugrožavaju životi pacijenata. Ljekari se snalaze kako mogu“, objašnjava jedan od pacijenata na hematologiji, Borislav Đurić, i dodaje:

“Dešava se da mi imamo određene probleme koje redovne količine lijeka ne mogu riješiti da moramo da se javimo u UKC da bi se osigurale dodatne količine lijeka i zaustavilo krvarenje koje može životno da nas ugrozi“, ističe Đurić.

Dok Đajić za UKC tvrdi da je najsavremeniji klinički centar u regionu, ali i šire, građani podsjećaju na nestašice lijekova, samoubistva pacijanata i kriminalne afere u kojima nestaju milioni maraka.

 

Nastavi čitati

Aktuelno