Banjaluka
Banjaluka pamti 1969. godinu: Katastrofalan zemljotres iza sebe ostavio pustoš

Banjaluku, najveći grad Republike Srpske, prije 53 godine pogodio je katastrofalan zemljotres koji je iza sebe ostavio pustoš, život je izgubilo 15 ljudi, dok 1.117 bilo lakše ili teže povrijeđeno.
U zgradi “Titanik”, koja je pretrpjela teška konstruktivna oštećenja, smrtno je stradalo 13 lica, jedna djevojčica je stradala u Ulici Braće i sestara Kapor kada se obrušio dio kuće i usmrtio je dok se igrala u dvorištu.
Jedan muškarac stradao je ispred tadašnjeg restorana “Kozara” gdje ga je usmrtila cigla kad je u panici istrčao ispred restorana, prilikom jednog od naknadnih udara.
Prema podacima seizmologa Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, Banjaluku su 26. i 27. oktobra 1969. godine pogodila četiri jaka zemljotresa.
Glavni udar desio se u nedjelju ujutru, 27. oktobra, u 8.10 časova jačine 6,6 stepeni Rihterove skale, a ranije prethodila su mu dva jaka zemljotresa u 15.36 časova jačine 5,6 stepeni po Rihterovoj skali i u nedjelju u 2.55 časova jačine 4,8 stepeni po Rihteru.
Poslije glavnog udara 27. oktobra uslijedio je naknadni udar u 8.53 časova jačine 4,7 jedinica Rihterove skale.
Grad je ostao devastiran, a ogromna materijalna šteta bila je pričinjena na 86.000 stambenih jedinica, 266 školskih objekata, 152 zgrade javne uprave i administracije, 146 kulturnih ustanova, 133 zdravstvena objekta i 29 socijalnih ustanova.
Banjaluka je ostala bez struje i vode, a vojska je zajedno sa građanima raščišćavala ruševine i oslobađala zatrpane. Pomoć je stizala sa svih strana, ljudi su danima bili na ulicama, mnogi su ostali bez svojih domova.
Zemljotresi su ostavili katastrofalne posljedice na području 15 opština Bosanske Krajine – Banjaluke, Čelinca, Laktaša, Gradiške, Prnjavora, Kotor Varši, Kneževa, Srpca, Ključa, Jajca, Prijedora, Sanskog Mosta, Ključa, Kozarske Dubice i Novog Grada.
Zahvaljujući velikoj solidarnosti stanovništva iz svih krajeva bivše Jugoslavije, ali i pomoći iz Evrope i svijeta, Banjaluka je ponovo stala na noge, razvijala se i postala savremen i moderan grad, univerzitetski, privredni, finansijski, politički i administrativni centar.
Načelnik Odjeljenja za opservatorsku seizmologiju u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Snježana Cvijić Amulić je povodom 53 godina od razornog zemljotresa rekla Srni da se Banjaluka nalazi u vrlo ozbiljnoj seizmogenoj zoni gdje su se desili jaki zemljotresi i gdje se mogu očekivati čak do sedam stepeni po Rihteru.
“Treba vrlo ozbiljno shvatiti u kojoj zoni živimo. Kad će se to desiti mi ne znamo, ali postoji vjerovatnoća na osnovu naših karata koje smo pravili gdje se procjenjuje mogućnost pojave zemljotresa u određenom vremenskom periodu”, rekla je Amulićeva.
Ona je navela da je vrlo moguće da se takav zemljotres ponovi, ali da se ne zna tačno kad.
“Priprema jakog zemljotresa traje nekoliko desetina godina, otprilike oko 80 godina, što znači u nekom periodu narednih 20 do 25 godina se može očekivati ozbiljniji zemljotres na ovom području”, navela je Amulićeva.
Ona je istakla da se potresi ne mogu predvidjeti, ali da se može utvrđivati vjerovatnoća njihovog pojavljivanja na određenom prostoru na osnovu hazarda, statističkih podataka i istorijskih činjenica.
Amulićeva je pojasnila da BiH pripada evromediteranskoj zoni, odnosno zoni sa najvećim seizmičkim hazardom gdje se sudaraju afrička i evroazijska tektonska ploča.
Ona je dodala da se u dijelu zone, gdje se spajaju Dinaridi sa Panonskom nizijom, nalazi banjalučki rasjed, koji je vrlo aktivan, a pruža se od Banjaluke i ulazi u Hrvatsku.
“Na tom rasjedu se i desio petrinjski zemljotres u decembru 2020. godine koji je slika banjalučkog iz 1969. godine, kao da se tamo ponovio. Taj rasjed predstavlja zonu gdje je debljina zemljine kore prilično različita i zbog tih naponskih stanja koji se javljaju dolazi i do pojave jačih zemljotresa”, pojasnila je Amulićeva.
Ona je rekla da je seizmički hazard u Banjaluci potcijenjen zbog nedostatka podataka iz prošlosti i dodala da ne postoji akcelometrijska mreža u Republici Srpskoj osim par širokopojasnih i kratkoperiodičnih stanica.
“Mora se ozbiljnije shvatiti postojanje seizmološke službe, trebalo bi da imamo i akcelometrijsku mrežu”, navela je Amulićeva.
Prema njenim riječima, zemljotres ne ubija ljude već seizmički neotporne građevine zbog čega je potrebno poštovati propise pri projektovanju i građenju.
“Propisi o protivtrusnoj zaštiti se moraju poštovati jer ako je sve urađeno onako kako zakon nalaže onda nema potrebe da se zemljotres doživljava kao nešto strašno”, navela je Amulićeva.
Poslije serije zemljotresa tokom 1969. godine u Banjaluci se desio još jedan jači naknadni udar 31. decembra 1969. godine u 14.18 časova jačine 5,3 Rihterova stepena.
Jači zemljotresi nakon 1969. godine desili su se 20. oktobra 1970. godine u 14.45 časova jačine 4,5 stepeni po Rihteru, isti dan u 21.19 jačine 4,6 stepeni Rihterove skale, 17. februara 1975. godine u 15.24 časa jačine četiri stepena po Rihteru.
Zemljotres je zabilježen i 21. aprila 1975. godine u 1.31 čas magnitude 4,7 stepeni po Rihteru, te 13. avgusta 1981. godine u 3.58 časova sa magnitutom od 5,4 Rihtera.
Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda, nakon 30 godina zatišja, sljedeći jači zemljotresi na području banjalučkog regiona desili su se 29. aprila 2011. godine u 1.30 časova magnitude 4,3 jedinice Rihterove skale, 28. januara 2014. godine u 1.38 časova magnitude 4,2 jedinice Rihterove skale i 3. novembra 2016. godine u 15.04 časa magnitude četiri jedinice Rihterove skale.
(Srna)
Banjaluka
Gradski menadžer Kresojević: “Čovjek sa najvećom platom u Gradu Banja Luka ne radi svoj posao”

– Ne vidim problem u tome što predsjednik skupštine Ljubo Ninković ima najveću platu od 5.100 КM u institucijama Grada. Problem je što on i dalje ne zakazuje sjednicu, poručio je gradski menadžer Banjaluke Bojan Kresojević.
On je naglasio da Ninković već 70 dana nije zakazao redovnu sjednicu te da na ovaj način zloupotrevljava svoj položaj i nanosi štetu građanima, privrednicima, investitorima i razvoju grada.
Kresojević ističe da je paradoks je da “čovjek koji ima najveću platu u Gradu Banjaluka ne radi svoj posao”.
“Postavlja se pitanje da li je po zakonu Ljubo Ninković ostvario pravo na isplatu plate od 5.100 КM?!
Da radi svoj posao manji bi problem bio to što koristi službeno vozilo, ali zbog dosade iznosi neistinu da ja koristim službeno vozilo poput njega, jer je poznato da se vozim privatnim vozilom. Za povećanje plata u Gradskoj upravi Skupština Grada nije obezbijedila sredstva u budžetu, ali jeste institucijama gdje su ‘njihovi ljudi’ direktori. Zbog toga već mjesecima tražimo način da se obezbijede sredstva za plate zaposlenih u upravi”, naglasio je Kresojević u objavi na Fejsbuku.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ reagovao na optužbe NINKOVIĆA: “Predsjednik Skupštine prima platu a ne radi svoj posao”

Na najavu predsjednika Skupštine Grada Banja Luka Ljube Ninkovića da će podići krivičnu prijavu protiv gradonačelnika, reagovao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Podsjećamo da je Ninković u jutrošnjem obraćanju medijima poručio kako su plate saradnika gradonačelnika Draška Stanivukovića veoma visoke u odnosu na plate ostalih radnika zaposlenih u Gradskoj upravi, koji još uvijek čekaju povećanje plata, ali i da pomenuti saradnici imaju luksuz službenih automobila.
Gradonačelnik Stanivuković je u reagovanju istakao da ove informacije nisu tačne, te da Ninković nije dovoljno informisan, naročito kada su u pitanju službeni automobili.
“Ja idem svojim privatnim automobilom, i ja sam jedini gradonačelnik koji ne prima platu, koji se odrekao plate i jedini sam gradonačelnik koji se zalagao za to da se smanje plate funkcionerima”, naglasio je Stanivuković.
Gradonačelnik dodaje da predsjednik Skupštine Ninković s druge strane prima platu, ali ne dolazi na posao.
“Ono što je fascinantno je da je sve i jedan podatak kojeg je Ninković naveo potpuno netačan. Nijedan savjetnik i saradnik nema onu platu koju on navodi i nemaju vozače. On je predstavio kao platu jednog savjetnika misleći na Miladu Šukalo. Ona je zamjenik, samo oni nisu dali da bude zamjenik i ima manju platu u odnosu na to koliko radi”, istakao je Stanivuković.
Gradonačelnik dodaje da je njegov kabinet jedan od najštedljivijih te da lično snosi troškove putovanja.
“Mi kad idemo na putovanja i teren ja ih plaćam. Ja sam na prethodna putovanja potrošio 2000 KM a prethodna administracija više od 20 000 KM. Ja sam i danas ovdje privatnim autom”, istakao je Stanivuković.
Kada su u pitanju zaključci koje je Ninković navodio, a koji se tiču povećanja plata radnicima u iznosu od 150KM, Stanivuković naglašava da je takva priča neutemeljena.
“Oni uveli povećanje, a nisu naveli odakle. Odakle ćete to uzeti, da to nisu socijalna davanja i tih para nema jer 67 dana nema Skupštine koja može o tome da odluči jer skupštinska većina je ta koja to stopira”, rekao je Stanivuković.
Dodaje da je na Gradu velika odgovornost, te da Grad ne može funkcionisati bez Skupštine grada, i da je na njima velika odgovornost da je zakažu.
“Ukoliko ne zakažu, mi ćemo sve naše demokratske kapacitete borbe dići na maksimum. Radnici Akvane, ZIBLA neće moći raditi, i ove postojeće plate su ugrožene, a on priča o povećanima. Oni ne žele da doprinesu i ovo je 50. dan kako apeli traju i govorim sve grubljim tonom, a kad prestanemo pričati možda ćemo ljude i radnike na ulice da se borimo jer nije logično da čovjek primi 8000KM neto platu, a da ni jednom nije obavio svoj posao”, zaključio je Stanivuković.
Banjaluka
NINKOVIĆ najavio krivičnu prijavu protiv STANIVUKOVIĆA

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković prikazao plate saradnika gradonačelnika Draška Stanivukovića, poredeći ih sa platama ostalih radnika zaposlenih u Gradskoj upravi, koji još uvijek čekaju, kako je istakao, na dogovoreno i usvojeno povećanje plata.
Ninković je naglasio da je na ovakav potez primoran nakon što je, kako je rekao, propao svaki njegov pokušaj da dobije odgovore od predstavnika Gradske uprave.
Takođe, optužio je gradonačelnika Draška Stanivukovića za nesprovođenje zaključka Skupštine grada iz decembra prošle godine, kojim je usvojeno povećanje plata svim zaposlenima u Gradskoj upravi od 150 maraka.
– Tim zaključkom je obezbijeđen novac za povećanja plata, a to još uvijek nije ispunjeno – istakao je Ninković, i naglasio da će sutra u 11 časova podnijeti krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Stanivukovića zbog zloupotrebe položaja.
Pored optužbi na račun gradonačelnika, Ninković je za težak položaj radnika zaposlenih u Gradskoj upravi okrivio i predsjednika Sindikalne organizacije grada Banjaluka Radislava Gojkovića.
– Ovom prilikom pitam predsjednika Sindikata da li je upoznat za položajem radnika, sa mobingom koji trpe? Da li je on predstavlja samo radnike koji su u PDP, ili je predstavnik svih radnika”, upitao je Ninkovića, pokazujući fotografiju Gojkovića sa PDP poslanikom u NSRS Nebojšom Drinićem, piše BL portal.
Pored nesprovođenja odluke o povećanju plata zaposlenih u GU u iznosu od 150 maraka, Ninković je takođe uporedio njihove plate, u prosjeku od 1.400 maraka, sa platama najbližih Stanivukovićevih saradnika.
– Njihove plate na mjesečnom nivou Banjalučane koštaju 50 hiljada maraka mjesečno, dok na godišnjem nivou na njih potrošimo oko milion maraka – tvrdi Ninković, i dodaje da je riječ o bahatosti koja prelazi sve granice.
Govoreći o najbližim saradnicima gradonačelnika, istakao je još jedan problem u funkcionisanju Gradske uprave.
-
Banjaluka2 dana ago
Djevojčica iz Banjaluke anđeoskim glasom rasplakala publiku u Srbiji (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
LJUBAVNICA GA SKUPO KOŠTALA Asistent Pravnog fakulteta u Banjaluci udaljen sa radnog mjesta
-
Politika1 dan ago
Koliko su “teški” narodni poslanici: Đajić prijavio STANOVE, a Radović MILIONE
-
Region2 dana ago
Račun sa hrvatskog primorja iznenadio region
-
Sport3 dana ago
Najprovokativnija navijačica Napolija ispunila obećanje i šetala gola oko stadiona (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
MISTERIOZNA AVIONSKA NESREĆA Poginule kćerka i unuka Trampovog donatora, digli se američki lovci
-
Hronika22 sata ago
UTOPILI SE TINEJDŽERI: Maturanati ušli u jezero da se kupaju, dva dječaka nisu isplivala
-
Hronika2 dana ago
Preminuo zatvorenik KPZ-a Tunjice