Connect with us

Politika

BAR U JEDNOJ STVARI SMO NAJJAČI! Parlament BiH jači i od Bundestaga

Po prosječnoj plati BiH je daleko iza svih zemalja članica Evropske unije, a jedino iza nje su dvije balkanske države Sjeverna Makedonija i Albanija, što se ne može reći za primanja ovdašnjih političara, parlamentaraca, koja su, uslovno rečeno, među najvišim na Starom kontinentu.

Prema posljednjim podacima, prosječna plata u BiH iznosila je oko 720 evra, što je za 3,5 puta manje od prosjeka koje imaju države Evropske unije – 2.350 mjesečno. Poređenja radi, primanja u Slovačkoj, koja je najlošije rangirana među državama članicama ove zajednice, iznose 1.233 evra, što je za 70 odsto više nego u BiH. Kada su u pitanju zemlje u okruženju, prosječna plata u Sloveniji iznosi oko 1.640, Hrvatskoj 1.320, Crnoj Gori 850, a Srbiji 840 evra.

A šta je sa platama političara, državnih zvaničnika koji bi trebalo da brinu, između ostalog i o ekonomskom prosperitetu zemlje? Koliko su ona u odnosu na prosječne plate u pojedinim evropskim zemljama te kako se BiH kotira na toj listi? Za primjer uzećemo koliko mjesečno inkasiraju narodni tribuni, odnosno parlamentarci, kojima su ljudi ukazali povjerenje na izborima.

U slučaju BiH, oni koji su na posljednjim izborima uspjeli da uđu u Parlament BiH, imaju za pet puta viša mjesečna primanja od prosječnih. Njihova plata iznosi oko 3.600 evra, a u nekim slučajevima i više, ukoliko su u nekim od odbora ili ostvaruju pravo na odvojeni život. Ovo je više nego dovoljno za normalan život, s obzirom na to da je jednoj porodici u BiH za život potrebno oko 1.500 evra mjesečno.

Ovaj iznos je inače duplo veći od prosječne plate u BiH. Interesantno je da ovdašnji parlamentarci, ako uporedimo njihova mjesečna primanja sa prosječnim, debelo šiju većinu svojih evropskih kolega, pa i ma koliko to na prvu čudno zvučalo, poslanike u Evropskom parlamentu. Mjesečna primanja evroparlamentaraca iznose oko 7.900 evra. Ukoliko to uporedimo sa prosječnim platama na nivou Evropske unije, one su za 3,3 puta veće. Po ovoj stavci i moćna Njemačka je iza BiH.

Od juna ove godine poslanici Bundestaga počeli su da primaju nešto uvećane plate – za 1.000 evra, koje danas iznose oko 11.200 evra, što je za 2,4 puta više od prosječne plate u ovoj zemlji. Ilustracije radi, troškovi jednog domaćinstva procjenjuju se na oko 2.800 evra. I Danska je, po ovom osnovu iza BiH. Tamošnji zakonodavci mjesečno na ruke primaju oko 8.400 evra – 3,5 puta više nego što trenutno iznosi prosječna plata u ovoj skandinavskoj zemlji.

Kada je u pitanju Austrija, njihovi narodni tribuni imaju platu nešto veću od 10.000 evra, što je za 3,4 odsto više od prosječne u toj zemlji, koja trenutno iznosi 2.900 evra. Radi se o bruto iznosu te bi ovaj odnos bio daleko manji kada bi se računala neto plata. Uslovno rečeno i političari iz Hrvatske, odnosno saborski zastupnici, imaju manje plate nego njihove kolege u BiH.

Oni odnedavno na ruke dobijaju 4.000 evra, što je za 2,85 odsto više od prosjeka u Hrvatskoj, koji je prema posljednjim podacima iznosio 1.400 evrića. I poslanici iz Srbije su iza svojih kolega u BiH. Njihova mjesečna primanja kreću se oko 1.250 evra, u zavisnosti od toga iz koje partije dolaze, dok se prosječna plata kreće oko 836 evra. U prevodu, kreatori zakonodavne politike u Srbiji imaju za 1,5 puta veća primanja od prosječnih.

Bugarska
Bugarske vlasti su vjerovatno najelegantnije riješili pitanje visine primanja svojih parlamentaraca. Donijeli su zakon prema kojem je osnovna plata poslanika jednaka tri prosječne plate u javnom sektoru za posljednji mjesec svakog tromjesečja. Ona danas iznosi 4.000 evra, a prosječna plata u zemlji oko 1.330.

Bubreg u loju
Za one koji uspiju svoje radno mjesto obezbijediti u nekom od tijela Evropskog parlamenta kažu da žive poput bubrega u loju. Da je tako govori i podatak da ne moraju da brinu ni o penzijama, jer imaju pravo, pored redovne koje ostvaruju u matičnim zemljama – i na dodatnu. Prema sadašnjim platama, to iznosi oko 1.760 evra, ali tek nakon što navrše 63 godine.

Politika

BODIROGA O DODIKU “Kazna zatvora do pet godina ako se krši odluka NSRS”

– Ako službeno ili odgovirno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ovo je na nalogu objavio šef poslaničkog kluba SDS u NSRS Ognjen Bodiroga, osvrćući se na nedavno pojavljivanje u Sudu BiH predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Podsjetimo da je NSRS donijela zakone o zabrani rada pravosudnih i bezbjednosnih institucija BiH na prostoru Republike Srpske, a usvojene su i dopune krivičnog zakona u kome su predviđene kazne ukoliko se ne poštuju odluke institucija Republike Srpske.

“Od ovoga nema odbrane pa makar bili Srđan Mazalica ili Radovan Кovačević. Dakle, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, to je Dodik prekršio. Tačka”, naveo je Bodiroga.

Uz objavu Bodiroga je objavio i Zakon o dopuni krivičnog zakonika Republike Srpske, gdje je predviđen taj član.
BN

Nastavi čitati

Politika

STANIŠIĆ: Tompsonov koncert nije novost, već opomena našoj vlasti

Tompsonov koncert u Zagrebu nije nikakva novost. Čak ni u broju pristalica njegove zajednice koja veliča ustaštvo.

Napisao je ovo Miloš Stanišić iz PDP-a.

– Baš takve stvari treba da budu opomena našoj vlasti – srpska razjedinjost je naša najslabija karika. Ovo je poziv SNSD-u da u srpskim redovima prestanu svakodnevim izjavama mržnje da traže neprijatelje. Politika mora da se vodi razumno. Da spuste loptu i ne raspaljuju unutarnacionalnu mržnju. Zajedno smo jači, a vidjeli smo preksinoć ponovo da stvarno moramo da budemo – naveo je on.

Nastavi čitati

Politika

PRAVA DRAMA U TESLIĆU! Škrebić i Jotanović došli na posao, a zatekli zaključane kancelarije

Dragutin Škrebić, predsjednik Skupštine grada Teslić i Veljko Јotanović, potpredsjednik Skupštine, jutros su po sudskoj presudi došli na posao, ali su ih dočekale zaključane kancelarije zbog čega je obaviještena i sudska policija.

U razgovoru za “Nezavisne novine”, Škrebić ističe da čekaju rasplet situacije.

– Mi smo po sudskoj presudi došli sa odbornicima skupštinske većine da uđemo u kancelarije. Kancelarija zaključana, predsjednika i potpredsjednika (Skupštine) nema. Naravno da imaju rezervni ključevi, zamjenik gradonačelnika izašao, kaže ‘Mi nemamo ključeve’. Mi nećemo obijati. Mi smo obavijestili sudsku policiju da se sudsko rješenje provede i čekamo sada rješenje – kaže Škrebić.

Podsjećamo, Okružni sud u Doboju poništio je rješenja o opozivu predsjednika i potpredsjednika Skupštine grada Teslić Dragutina Škrebića i Veljka Jotanovića, koja je nakon prekinute sjednice 22. maja usvojila nova skupštinska većina okupljena oko SDS-a kojima se priključio odbornik SDA Meša Jašarević.

U presudi Okružnog suda u Doboju, koja je donesena četvrtak, navodi se da su Škrebić i Jotanović u nastavku sedme sjednice Skupštine opštine održane 22. maja opozvani na nezakonit način, kada su na njihovo mjesto imenovani Slaven Jelić za predsjednika i Mehmeda Dubravac za potpredsjednika.

S druge strane Slaven Jelić, dosadašnji predsjednik Skupštine grada, najavio je da će Vrhovnom sudu Republike Srpske uputiti na vanredno preispitivanje presudu Okružnog suda u Doboju.

Nastavi čitati

Aktuelno