Politika
Begić “OTRESAO” Dodika: Šta imamo od vaših putovanja po Moskvi?!
– Milorad Dodik je najavio da će u Rusiju da nam obezbijedi energetsku stabilnost, između ostalog. Kako čovjek koji je uništio naftni sektor RS, može da nam obezbijedi išta? Gas će biti zaustavljen cijeloj Evropi, mi ga ni nemamo. Ugalj smo već prodali Srbiji. Zima ide, rješenja nema, ali ide i Dodik u Rusiju kod Perovića. Ako budemo sretni, dobićemo uvjeravanja, a ako ne – ugovore koji će nas koštati, poručio je danas iz Banjaluke Ivan Begić, nezavisni kandidat za predsjednika Republike Srpske.
Svaka posjeta, podsjeća Begić, koštala nas je.
– Uopšte ne vjerujem da Moskva ima zle namjere. Vjerujem da nam Predstavništvo RS u Moskvi ni ne zna drugačije, osim da radi na našu štetu. Naftni sektor RS je jedna takva priča. Platili smo 125 miliona da očistimo dugove, došli investitori. Preuzeli. Podijelili naftni sektor na tri dijela. Rafinerija nafte zaseban. Trenutni dug je veći od 900 miliona maraka akumuliranih gubitaka. Pumpe u sklopu naftnog sektora, preuzete, posluju sa dobitkom. Ono što je valjalo i 2005. valja i danas, gubitaškog dijela su se riješili. Ugovor im dao prava. Ugovor usvojen većinom, na zatvorenoj sjednici Skupštine RS, klasifikovan kao državna tajna! Šta se stalno krije od građana Republike Srpske?, upitao je Begić.
Mimo posjete Moskvi, pozvao je Dodika da usput obiđe i Dagestan i Litvaniju.
– Serdarov i RiTE 3 u “komšiluku” Dagestan. Gubici – vrijeme i tužba Republici Srpskoj. Litvanija, UKIO grupa, fabrika glinice „Birač“ iz Zvornika. Ukupni gubici veći od milijarde. Vlasnik pobjegao. Tužbe ostale nama. Gubici isto. Ugovor „zagubljen“ u Ministarstvu trgovine. Izgubljen i niko ga vidio nije, naglasio je Begić.
Begić je za kraj , pozvao Dodika na TV duel.
– Ne može Trivićka, ima neke nove principe. Ne smije niko. Evo, smijem ja. Može i RTRS, bez ikakvih problema. Meni nije režimski, koliko je nekima. Pa neka nam objasni kakvu ćemo novu „energetsku stabilnost“ imati i šta je ovaj put donio iz Rusije i država nastalih raspadom SSSR-a, poručio je Ivan Begić, kandidat za predsjednika Republike Srpske.
Politika
Blanuša odgovorio Ministarstvu trgovine: SJEDNITE DOBILI STE 1!
”Zaposlene u Ministarstvu trgovine i turizma koji su pokušali napraviti demanti činjenice da se od 14 КM ubranih akciza i PDV-a na rezervoaru od 40 litara goriva građanima vrate 4 КM, treba vratiti u školu i provjeriti njihove diplome, jer ili ne poznaju matematiku ili ne znaju kako se raspodjeljuju akcize i PDV!”, rekao je predsjednik SDS-a Branko Blanuša reagujući na saopštenje Ministarstva trgovine u kojem tvrde da od 0,30 КM akciza Republici Srpskoj pripadaju 34% što je 0,10 КM.
Sve akcize ubrane u cijeloj BiH, podsjeća Blanuša, uplaćuju se na Jedinstven račun odakle se dijele prema koeficijentima koje utvrdi UIO.
”Nije tačno, kao što pokušavaju obmanuti iz Ministarstva, da Republici Srpskoj pripada 34% od samo onog što je ubrano u Srpskoj. Republika Srpska dobija nazad 34% od onog što je prihodovano u cijeloj BiH, a to je više od 10 feninga po litru prodatom u Republici Srpskoj, jer FBiH ima duplo više stanovnika i duplo veću potrošnju goriva a sve se to ulazi u sumu koja se dijeli”, podsjeća Blanuša.
Po logici Ministarstva, napominje on, oni silom žele da građani Republike Srpske pune budžete FBiH, BiH i Brčko Distrikta, iako sve političke partije iz FBiH podržavaju zamrzavanje akciza na šest mjeseci.
Politika
“LOGIČNO SUBJEKTIVAN” SELAK BRANI NEODBRANJIVO! Maksic oštrim riječima nakon političkog duela
Izjave i reakcije nakon nedavnog političkog duela i dalje ne jenjavaju, a posebnu pažnju izazvao je komentar ministra Gorana Selaka, koji je pokušao dati svoj osvrt na ishod debate. Ipak, iz redova opozicije stižu oštre kritike, uz poruke da je riječ o pokušaju opravdavanja neodbranjivog.
Šef Kluba odbornika PSS u Banjaluci Igor Maksić poručio je da je ministar Selak u svojoj izjavi bio, kako kaže, „logično subjektivan“, ali i nedovoljno uvjerljiv.
„Goran Selak, ‘logično subjektivan’ ministar, mora otvoreno da brani neodbranjivo, kad već nije mogao da se odbrani od nedavnih kvalifikacija koalicionih partnera US i SP po pitanju opet ‘subjektivnog’ tumačenja rejtinga sopstvene stranke“, izjavio je Maksić.
On dodaje da, čak i ako namjera ministra nije bila da procjenjuje pobjednika duela, način na koji je to učinjeno ostavlja mnogo prostora za kritiku.
„Možda mu stvarno nije bila namjera da daje ocjene o pobjedniku duela, ali zadatak svakako jeste i to jako loše odrađen“, naglasio je Maksić.
Prema njegovim riječima, teme koje su iznesene tokom emisije nisu novost za javnost, već dobro poznata pitanja o kojima se dugo govori.
„(Ne)djela režima koje je gradonačelnik iznio u toj emisiji javnost odavno zna napamet, a sudeći po reakcijama i premijer. O tom čovjeku koji je došao da razgovara i načinu na koji je to radio suvišno je pričati“, zaključio je Maksić.
Ova razmjena poruka dodatno je zaoštrila političku atmosferu, dok javnost s pažnjom prati dalji razvoj odnosa unutar vladajuće koalicije i reakcije opozicije.
Politika
RADANOVIĆ “Djeca ispred svega, društvo koje ulaže u budućnost IMA ŠANSU DA OPSTANE”
Briga o djeci mora biti iznad svih političkih i društvenih tema, jer upravo na toj osnovi počiva budućnost svakog društva. Kampanja „Generacija bistre glave“ pokrenuta je u pravom trenutku, kao odgovor na sve veće izazove sa kojima se suočavaju najmlađi, posebno u eri digitalnih tehnologija i društvenih mreža.
Portparol Pokreta Sigurna Srpska Mirjana Radanović istakla je da je svaka inicijativa koja stavlja fokus na zdravlje i vaspitanje djece korak naprijed.
„Briga o djeci je najveća obaveza društva i zato me raduje pokretanje kampanje ‘Generacija bistre glave’, jer je svaka inicijativa koja u fokus stavlja zdravlje, vaspitanje i budućnost naše djece korak u pravom smjeru“, poručila je Radanović.
Ona upozorava da je uticaj društvenih mreža na djecu sve snažniji i često izvan kontrole, zbog čega je neophodna reakcija svih – i roditelja i institucija.
„Danas, više nego ikada, suočavamo se sa izazovima koje donose društvene mreže. Njihov uticaj na djecu je snažan i često nekontrolisan, zbog čega je odgovornost svih nas da postavimo jasne granice i stvorimo okruženje u kojem će djeca odrastati sigurnije uz prave vrijednosti“, naglasila je ona.
Govoreći o konkretnim rješenjima, Radanović ističe da Pokret Sigurna Srpska poseban akcenat stavlja na sistemske mjere koje će unaprijediti svakodnevni život učenika.
„Insistiramo na ideji uvođenja školskih uniformi, jer vjerujemo da djeca treba da se razlikuju po znanju, trudu i vaspitanju, a ne po brendovima koje nose. Jednakost među djecom nije samo pedagoški cilj, to je i temelj zdravog društva“, istakla je Radanović.
Posebno je naglasila i inicijativu „Škola bez tereta“, koja ima za cilj da riješi problem preteških školskih torbi.
„Smatramo da je izuzetno važno sistemski raditi na stvaranju uslova koji će olakšati svakodnevicu učenika. Zato smo pokrenuli inicijativu ‘Škola bez tereta’, za uvođenje ormarića u školama, kako bismo rasteretili školske torbe i zaštitili zdravlje djece. Insistiraćemo da ova inicijativa zaživi širom Republike Srpske“, rekla je Radanović.
Zaključila je da ulaganje u djecu nije izbor, već obaveza svakog odgovornog društva.
„Budućnost svake zemlje se gradi ulaganjem u djecu od najranijeg uzrasta. Zato je naša dužnost da im obezbijedimo zdravo okruženje, kvalitetno obrazovanje i siguran prostor za odrastanje. Samo tako možemo stvoriti generacije bistre glave“, zaključila je Radanović.
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ DEMOLIRAO NERVOZNOG MINIĆA! Imali ste 400 glasova, premijer ste jer ste kum
-
Politika2 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO DODIKU: “Kad god kažete da sam političko nedonošče, JA POBIJEDIM!”
-
Društvo2 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Svijet2 dana agoTRAMP: “Da ja nisam predsjednik, svijet bi se raspao”
-
Politika2 dana agoRADOJIČIĆ KOMENTARISAO TV DUEL: Promjene su nezaustavljive, sudar nove energije SA STARIM ISPRIČANIM PRIČAMA
-
Politika1 dan agoDODIK NIJE DAO KARANU DA SE OBRATI U BEOGRADU! I dalje glumi predsjednika Srpske
