Uncategorized
BIĆE PARA, DRŽAVA SE UMIJEŠALA! Advokatima u štrajku stižu novi MILIONI

Ministarstvo pravde BiH skrojilo je prijedlog izmjena Odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, zahvaljući kojem će se u džepove advokata, na godišnjem nivou, ukupno posmatrano, sliti dodatnih 3,3 do 3,96 miliona KM, saznaju “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, advokati koji po službenoj dužnosti pred Sudom BiH zastupaju osumnjičene i optužene, u štrajku su od 1. avgusta, jer smatraju da ne dobijaju dovoljno novca za taj posao.
Naime, Odluku o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH donio je Savjet ministara BiH u februaru 2005. godine i do sada je izmijenjen samo član koji se odnosi na naknade prevodiocu za prevođenje pismena, dok su advokati ostali “kratkih rukava”, uprkos inflaciji u proteklih 20 godina, zbog čega su stupili u štrajk.
“Predložene izmjene i dopune Odluke su inicirale advokatske komore Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, koje su Ministarstvu pravde BiH dostavile zajednički zahtjev za izmjenu Odluke, s obrazloženjem da se naknada propisana Odlukom nije mijenjala od 2004. godine”, naveli su iz Ministarstva pravde BiH.
Kao razloge za povećanje naknada, advokatske komore su naglasile novonastale promjene koje utiču na povećanje troškova obavljanja pravnih usluga, povećanje stope inflacije za 50 odsto za koliko je opala kupovna vrijednost novca, te da su se u toku proteklog perioda redovno usklađivala primanja u javnom i realnom sektoru, dok su nagrade za zastupanje advokatima ostale na istom nivou kao prije 20 godina.
“Takođe je istaknuto da je prosječna neto plata u BiH u 2004. godini iznosila 509 KM, a da je u prvom polugodištu 2023. godine iznosila 1.244 KM”, pojašnjeno je u predloženim izmjenama Odluke.
Kako ističu iz resornog ministarstva, nakon razmatranja zajedničkog zahtjeva advokatskih komora, zaključeno je da bi prihvatanjem zahtjeva i uvrštavanjem predloženih izmjena u Odluku došlo do značajnog povećanja nagrada za advokate u odnosu na isplate po važećoj odluci, što iziskuje dodatna finasijska sredstva.
“Međutim, imajući u vidu da je pravo na odbranu jedno od osnovnih prava proklamovanih kako Ustavom BiH, tako i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i drugim međunarodnim aktima kojima se štite ljudska prava, iz advokatskih komora uvjeravaju da je adekvatna nagrada braniocima za zastupanje u direktnoj vezi sa kvalitetnom, efikasnom i efektivnom odbranom. U zajedničkom zahtjevu je istaknuto i da se mora uzeti u obzir da se pred Sudom BiH sudi za najteže oblike krivičnih djela, uključujući i ratne zločine i organizovani kriminal, a nagrada za zastupanje pred Sudom BiH je niža od nagrade za zastupanje pred okružnim i kantonalnim sudovima u entitetima”, navedeno je u prijedlogu izmjena Odluke.
Ministartsvo pravde BiH je, stoga, pripremilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH.
Tako se, između ostalog, povećava nagrada za sastavljanje prigovora protiv optužnice sa 50 odsto na 100 odsto od važeće nagrade propisane sadašnjom odlukom, a koja iznosi 260 bodova – odsjek I za ratne zločine, 200 bodova – odsjek II za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju, te 120 bodova – odsjek III za sva ostala krivična djela u nadležnosti suda.
“Kao razlog za povećanje nagrade navodi se da sastav prigovora protiv optužnice predstavlja izuzetno zahtjevnu procesnu radnju, koja pored analize same optužnice, zahtijeva i analizu svih dokaza”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Pritom, to nije sve što bi advokati trebali dobiti, jer se novom odlukom propisuje i nagrada za sastavljanje izjašnjenja povodom kontrole opravdanosti mjere pritvora ili mjera zabrane.
Povećava se predviđenim izmjenama i nagrada sa dosadašnjih 10 odsto na 20 odsto za sve radnje iz Odluke, koje su preduzete po advokatu dok pritvor traje, ukoliko se osumnjičeni ili optuženi nalazi u pritvoru.
Propisuje se i nagrada za izgubljeno vrijeme advokatu čije je sjedište advokatske kancelarije udaljeno od sjedišta Suda BiH ili mjesta gdje se izvršava određena krivično-procesna radnja više od 50 km, i to za svaki započeti sat putovanja u visini od 10 bodova.
“Razlog za navedenu dopunu je postizanje ravnopravnosti između advokata koji imaju sjedište kancelarije u Sarajevu i ostalih advokata koji gube značajno vrijeme radi putovanja do Suda BiH”, ističe se u prijedlogu izmjena Odluke.
Pritom, kako dodaju, izmjenom u članu 37. Odluke povećala bi se vrijednost boda sa tri KM na pet KM, a kao razlog navodi se da je Odluka donesena 2004. godine i da od tada vrijednost boda nije mijenjana.
“S obzirom da je za provođenje Odluke potrebno osigurati dodatna finansijska sredstva, u fazi izrade izmjena i dopuna Odluke, zatraženo je od Suda BiH, kao organa koji provodi odluku, da sačini projekciju potrebnih dodatnih finansijskih sredstava za koja se mora zatražiti saglasnost od Ministarstva finansija i trezora”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Kako su dodali, prema odgovoru Suda BiH, za sprovođenje odluke u skladu sa izmjenama i dopunama koje se predlažu, ukupna projekcija potrebnih finansijskih sredstava biće uvećana u rasponu od 100 do 120 odsto u jednoj kalendarskoj godini.
“Prema trenutnim projekcijama, za troškove branilaca po službenoj dužnosti i troškove oslobađajućih presuda u 2025. godini će biti potrebna ukupna sredstva od 3.300.000 KM. Računajući da bi usvajanje izmjena i dopuna Odluke uticalo na povećanje tih troškova u rasponu od 100 do 120 odsto, to bi značilo da je u budžetu Suda BiH za ovu svrhu za 2025. godinu potrebno osigurati sredstva u ukupnom iznosu između 6.820.000 KM i 7.260.000 KM, odnosno dodatna sredstva od 3.300.000 do 3.960.000 KM”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Računica pokazuje da bi na mjesečnom nivou, s obzirom na predloženo povećanje, bilo potrebno osigurati dodatna sredstva od 300.000 KM do 350.000 KM.
“Uz podsjećanje na nepredvidivost, odnosno nemogućnost dostave precizne procjene potrebnih sredstava, s obzirom na neizvjesnost broja okončanih predmeta u toku kalendarske godine, kao i na vrstu donesenih odluka, broja osuđujućih, odnosno oslobađajućih presuda, od kojih parametara u znatnoj mjeri zavisi i visina potrebnih finansijskih sredstava, za sprovođenje izmjena Odluke biće potrebno osigurati dodatnih od 3.300.000 do 3.960.000 KM”, navodi se u prijedlogu izmjena odluke.
Uncategorized
CIJELA PLANETA U STRAHU: Novi rat na pomolu, KRVAVI SUKOBI NA SVE STRANE, ljudi bježe, putevi u blokadi

Nasilni sukobi između suparničkih oružanih frakcija izbili su u ponedjeljak, a nastavili se u još brutalnijem tonu u utorak uveče u libijskoj prestonici Tripoliju, čime je prekršeno primirje uspostavljeno 2022. godine.
Analitičari strahuju da je na pomolu novi, krvavi rat.
Neposredni okidač za sukobe bila je likvidacija Abdela Ganija al-Kiklija poznatijeg kao Ganiva, uticajnog komandanta milicije i šefa Stabilizacione podrške vlasti (SSA), jedne od moćnih oružanih grupa u Tripoliju, u objektu koji kontroliše rivalska Brigada 444 u mestu Abu Salim. Brigadu 444 su predvodili Mahmoud Hamza, blizak premijeru Libije Abdulhamidu Dbeibu.
Nakon ubistva, Hamzine snage i saveznici napali su više sjedišta SSA širom Tripolija, zaplijenili njihovu imovinu i uhapsili desetine boraca.
Al-Kiklija je navodno ubijen tokom sastanka sa liderima povezanim sa libijskim ministarstvom odbrane. Posljedice su bile brze: rivalske oružane grupe počele su da se mobilizuju širom grada, teška artiljerija je odjeknula stambenim četvrtima, a nebo iznad Tripolija ponovo je bilo crno od dima.
Ko ratuje u Tripoliju?
Na jednoj strani sukoba su jedinice pod upravom Ministarstva odbrane, uključujući uticajnu pešadijsku Brigadu 444 i elemente takozvanih zajedničkih snaga Misrate. S druge strane je Specijalna snaga za odvraćanje (Al-Rada), koja formalno djeluje u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova.
Iako obje frakcije tehnički račune polažu Vladi sa sjedištem u Tripoliju, one su dugo funkcionisale kao poluautonomni akteri sa različitom vrstom političke lojalnosti.
Prema riječima Klaudija Gazinija, višeg analitičara za Libiju u Kriznoj grupi, nove borbe su povezane, koliko sa kontrolom nad prestonicom i strateškom imovinom, toliko i sa uticajem na fragmentirane bezbjednosne objekte. To je alarm za potencijalni novi, veliki rat, piše “Turki tudej”.
– Grupe koje su se sukobile nisu autsajderi iz istočne Libije – one su duboko usađene u strukturu moći Tripolija. Ono što se sada dešava je nasilno raspadanje unutrašnjih saveza koji su se održali, koliko-toliko, u protekle tri godine – objasnio je Gazini.
Iznenadni vakuum i brza vladina ofanziva
Al-Kiklija je nedavno kritikovao libijskog premijera Dbeiba, uprkos tome što njegova SSA tehnički potpadala pod okrilje Savjeta predsjedništva. Preciznije, SSA je pod upravom Predsjedničkog savjeta koji je došao na vlast 2021. godine sa Vladom nacionalnog jedinstva (GNU) libijskog premijera kroz proces koji su podržale Ujedinjene nacije. Al-Kiklija se javno sukobio sa Vladom oko imenovanja u velikim državnim kompanijama i unosnih javnih ugovora.
Samo nedjelju dana prije njegove smrti, saradnici Al-Kiklija su navodno pucali na članove upravnog odbora libijske telekomunikacione holding kompanije zbog spora za koji se tvrdi da uključuje ugovor vrijedan stotine miliona evra. Gazini vidi ovu eskalaciju kao dio šire borbe oko mreža državnih pokrovitelja, koje ostaju glavna valuta moći Libije.
Njegovo ubistvo je stvorilo trenutni vakuum moći. U roku od nekoliko sati, dva najbliža saveznika Al-Kiklija – jedan odgovoran za unutrašnje obavještajne operacije, drugi zadužen za čuvanje centralne banke – navodno su pobjegla iz Tripolija. U međuvremenu, SSA snage su raspuštene ili su se povukle bez otpora, omogućavajući svojim rivalima da preuzmu baze i položaje bez direktnog sukoba. Za trenutak se činilo da bi se velika tranzicija u bezbednosnom poretku Tripolija mogla dogoditi bez kontinuiranog nasilja.
Ali taj trenutak je brzo prošao. Do utorka popodne, Dbeibaha je napravilo proračunati politički potez, izjavljujući da je “vremenu paralelnih bezbjednosnih sistema došao kraj”.
Obećao je da će preurediti podijeljeni oružani pejzaž grada, reorganizujući zatvorske službe, policijske snage i antimigrantske jedinice. Prema njegovom mišljenju, smrt šefa SSA je znak da je država konačno povratila kontrolu nad bezbjednosnim sektorom Tripolija.
Na pomolu brutalniji sukobi u Tripoliju
Gazini vjeruje da su primedbe libijskog premijera imale neželjene posljedice. Al-Rada, koja kontroliše aerodrom Mitiga u Tripoliju i susjedni zatvor sa visokim obezbjeđenjem, protumačila je njegove komentare kao direktnu pretnju.
Bojeći se da bi mogli biti sljedeća meta u kampanji za ponovno uspostavljanje vlasti, pokrenuli su preventivni napad na snage povezane sa Ministarstvom odbrane koje su učestvovale u ubistvu Al-Kiklija.
– U Tripoliju se političke poruke čitaju kroz objektiv moći i opstanka. Dbeibahova izjava, namherna ili ne, možda je zapalila fitilj u ovom sukobu – istakao je analitičar Gazini.
U pitanju nije samo ko kontroliše ključne objekte u glavnom gradu, kao što su aerodrom, obaveštajne kancelarije ili zgrade državnih medija, već i sama budućnost rukovodstva premijera Libije. Dok neki ovo vide kao proračunat potez za konsolidaciju kontrole i marginalizaciju kritičara, drugi strahuju da će mu se to obiti o glavu i da će početi brutalniji sukobi u glavnom gradu Libije.
– Ono što vidimo nije samo obračun sa odmetnicima, već je to elitna borba za vlast koja se odigrava sa tenkovima na ulicama – dodao je analitičar.
Za obične stanovnike, efekat ovih dešavanja je dobro poznat. Još jednom, škole su zatvorene, putevi su blokirani, a porodice su pobegle u skloništa, dok naoružani ljudi razmenjuju vatru.
– Čuo sam jaku pucnjavu i vidio crvena svijetla na nebu – rekao je jedan stanovnik koji je želio da ostane anoniman, dok su druga dvojica govorili da je pucnjava odjekivala po njihovim naseljima Abu Salim i Salah Edin.
Libijska vlada nacionalnog jedinstva brzo je proglasila pobedu, objavljujući da je Brigada 444 Ministarstva odbrane preuzela kontrolu nad sjedištem milicije u okrugu Abu Selim u Tripoliju.
Premijer Abdulhamid Dbeibah čestitao je vojsci i policijskim snagama na uspješnom uspostavljanju državne vlasti tokom sukoba. Ali ljudi su platili danak, prijavljeno je najmanje 7 mrtvih, bar 70 ranjenih, dok je nekoliko njih u kritičnom stanju, čime je naglašena ozbiljnost borbi koje su još jednom razbile krhki mir u Tripoliju.
Španska delegacija zarobljena u hotelu
Grupa od 9 članova delegacije španske trgovinske komore zarobljena je bila u svom hotelu u Tripoliju od ponedjeljka zbog žestokih gerilskih borbi u tom libijskom gradu, prenose španski mediji.
Delegacija trgovinske komore regiona Taragona stigla je u Tripoli u ponedjeljak, a španska ambasada u Libiji potvrdila je da su svi članovi delegacije bezbjedni, kao i da ih štiti obezbjeđenje ambasade i da očekuju da napuste zemlju čim to bezbednosni uslovi dozvole, javlja španska nacionalna televizija RTVE, prenio je Tanjug u srijedu.
Demonstranti u Tripoliju traže svrgavanje premijera Dbeibe, 3 ministra podnijela ostavke
Stotine demonstranata u glavnom gradu Libije, Tripoliju, pozvale su u petak na svrgavanje međunarodno priznatog premijera Dbeiba, a najmanje tri ministra podnela su ostavke.
Učesnici protesta su uzvikivali slogane: “Narod želi da sruši vladu” i “Želimo izbore”, prenio je Rojters.
Agencija navodi da su najmanje tri ministra podnijela ostavke nakon zahtjeva demonstranata.
Dbeiba, koji predvodi vladu nacionalnog jedinstva u podeljenoj zemlji, došao na vlast 2021. godine kroz proces koji su podržale Ujedinjene nacije. Planirani izbori nisu održani te godine zbog nesaglasnosti među suparničkim frakcijama, a Dbeiba je ostao na vlasti.
Podjela Libije prije skoro 10 godina
Libija – glavni proizvođač nafte na Mediteranu – na staklenim nogama je od pobune 2011. godine koju je podržao NATO. Država se podijelila 2014. između zaraćenih istočnih i zapadnih frakcija.
Veće borbe su zaustavljene prekidom vatre 2020, ali napori da se okonča politička kriza bili su bez uspjeha, dok su glavne frakcije povremeno udruživale snage u oružanim sukobima i takmičile se za kontrolu nad značajnim ekonomskim resursima Libije.
Tripoli i sjeverozapad, gdje se nalaze međunarodno priznata GNU i većina glavnih državnih institucija, dom su rivalskih oružanih frakcija koje su se više puta međusobno borile, piše Rojters.
Uncategorized
KEŠ SAMO PRISTIŽE! Porodica Tramp zaradila vrtoglavu cifru za samo mjesec dana

Poslovno carstvo porodice američkog predsjednika Donalda Trampa imalo je prihod od najmanje dvije milijarde dolara za samo jedan mjesec njegovog predsjedničkog mandata, piše “Njujork tajms” pozivajući se na finansijske zapise i upućene izvore.
List navodi da su primarni prilivi poticali od stranih investicija u kriptovalute, nekretnine i ekskluzivne klupske inicijative.
Pokretanje kriptovalute “TRAMP”, kojom upravlja Donald Tramp Mlađi, generisalo je najmanje 174 miliona dolara.
Pored toga, Ujedinjeni Arapski Emirati su investirali dvije milijarde dolara u kripto projekat “Vorld liberti fajnenšel”, koji vode Erik Tramp i Donald Tramp Mlađi.
“Njujork tajms” dodaje da su značajni prihodi došli od transakcija sa nekretninama. Katar, navodno, pomaže u finansiranju Trampovog turističkog kompleksa vrijednog 5,5 milijardi dolara, dok je kompanija povezana sa saudijskom državom investirala milijardu dolara u hotel i kulu “Tramp internešnel” u Dubaiju.
Uncategorized
HOĆEMO LI TO JESTI? Ruski naučnici predložili izradu mesa pomoću 3D štampača

Ruski naučnici predložili su izradu mesa pomoću 3D štampača, što će, kako su naveli, omogućiti sintezu vještačkog mesa bez klanja životinja, kao i “programiranje” njegovog sastava, na primjer, da bi se dobio proizvod sa smanjenim sadržajem masti.
Prema riječima stručnjaka sa Donskog državnog tehničkog univerziteta (DSTU), to će zahtjevati dodatna naučna istraživanja u oblasti proizvodnog inženjerstva, prenijle su RIA Novosti.
Da bi se odštampalo vještačko meso, ćelije se uzimaju od životinje donora pomoću biopsije koje se zatim umnožavaju u povoljnim uslovima, odnosno stvara se ćelijska kultura.
“Iz ovog materijala moguće je odštampati trodimenzionalni proizvod koji će imati ukus veoma sličan mesu”, saopštio je Univerzitet.
Tehnologija je primjenjiva na ćelije bilo koje domaće životinje.
Rezultati istraživanja ruskih naučnika objavljeni su u međunarodnom časopisu “Frontiers in Bioscience – Landmark”, prenosi Tanjug.
Prema riječima stručnjaka Ujedinjenih nacija, stanovništvo Zemlje će do 2050. godine dostići gotovo 10 milijardi ljudi.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika3 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika14 sati ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Politika3 dana ago
“DODIKA BAŠ BOLI VIADUKT”: Aleksandra Pandurević optužila predsjednika Srpske za glumatanje