Uncategorized
BIĆE PARA, DRŽAVA SE UMIJEŠALA! Advokatima u štrajku stižu novi MILIONI
Ministarstvo pravde BiH skrojilo je prijedlog izmjena Odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, zahvaljući kojem će se u džepove advokata, na godišnjem nivou, ukupno posmatrano, sliti dodatnih 3,3 do 3,96 miliona KM, saznaju “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, advokati koji po službenoj dužnosti pred Sudom BiH zastupaju osumnjičene i optužene, u štrajku su od 1. avgusta, jer smatraju da ne dobijaju dovoljno novca za taj posao.
Naime, Odluku o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH donio je Savjet ministara BiH u februaru 2005. godine i do sada je izmijenjen samo član koji se odnosi na naknade prevodiocu za prevođenje pismena, dok su advokati ostali “kratkih rukava”, uprkos inflaciji u proteklih 20 godina, zbog čega su stupili u štrajk.
“Predložene izmjene i dopune Odluke su inicirale advokatske komore Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, koje su Ministarstvu pravde BiH dostavile zajednički zahtjev za izmjenu Odluke, s obrazloženjem da se naknada propisana Odlukom nije mijenjala od 2004. godine”, naveli su iz Ministarstva pravde BiH.
Kao razloge za povećanje naknada, advokatske komore su naglasile novonastale promjene koje utiču na povećanje troškova obavljanja pravnih usluga, povećanje stope inflacije za 50 odsto za koliko je opala kupovna vrijednost novca, te da su se u toku proteklog perioda redovno usklađivala primanja u javnom i realnom sektoru, dok su nagrade za zastupanje advokatima ostale na istom nivou kao prije 20 godina.
“Takođe je istaknuto da je prosječna neto plata u BiH u 2004. godini iznosila 509 KM, a da je u prvom polugodištu 2023. godine iznosila 1.244 KM”, pojašnjeno je u predloženim izmjenama Odluke.
Kako ističu iz resornog ministarstva, nakon razmatranja zajedničkog zahtjeva advokatskih komora, zaključeno je da bi prihvatanjem zahtjeva i uvrštavanjem predloženih izmjena u Odluku došlo do značajnog povećanja nagrada za advokate u odnosu na isplate po važećoj odluci, što iziskuje dodatna finasijska sredstva.
“Međutim, imajući u vidu da je pravo na odbranu jedno od osnovnih prava proklamovanih kako Ustavom BiH, tako i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i drugim međunarodnim aktima kojima se štite ljudska prava, iz advokatskih komora uvjeravaju da je adekvatna nagrada braniocima za zastupanje u direktnoj vezi sa kvalitetnom, efikasnom i efektivnom odbranom. U zajedničkom zahtjevu je istaknuto i da se mora uzeti u obzir da se pred Sudom BiH sudi za najteže oblike krivičnih djela, uključujući i ratne zločine i organizovani kriminal, a nagrada za zastupanje pred Sudom BiH je niža od nagrade za zastupanje pred okružnim i kantonalnim sudovima u entitetima”, navedeno je u prijedlogu izmjena Odluke.
Ministartsvo pravde BiH je, stoga, pripremilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH.
Tako se, između ostalog, povećava nagrada za sastavljanje prigovora protiv optužnice sa 50 odsto na 100 odsto od važeće nagrade propisane sadašnjom odlukom, a koja iznosi 260 bodova – odsjek I za ratne zločine, 200 bodova – odsjek II za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju, te 120 bodova – odsjek III za sva ostala krivična djela u nadležnosti suda.
“Kao razlog za povećanje nagrade navodi se da sastav prigovora protiv optužnice predstavlja izuzetno zahtjevnu procesnu radnju, koja pored analize same optužnice, zahtijeva i analizu svih dokaza”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Pritom, to nije sve što bi advokati trebali dobiti, jer se novom odlukom propisuje i nagrada za sastavljanje izjašnjenja povodom kontrole opravdanosti mjere pritvora ili mjera zabrane.
Povećava se predviđenim izmjenama i nagrada sa dosadašnjih 10 odsto na 20 odsto za sve radnje iz Odluke, koje su preduzete po advokatu dok pritvor traje, ukoliko se osumnjičeni ili optuženi nalazi u pritvoru.
Propisuje se i nagrada za izgubljeno vrijeme advokatu čije je sjedište advokatske kancelarije udaljeno od sjedišta Suda BiH ili mjesta gdje se izvršava određena krivično-procesna radnja više od 50 km, i to za svaki započeti sat putovanja u visini od 10 bodova.
“Razlog za navedenu dopunu je postizanje ravnopravnosti između advokata koji imaju sjedište kancelarije u Sarajevu i ostalih advokata koji gube značajno vrijeme radi putovanja do Suda BiH”, ističe se u prijedlogu izmjena Odluke.
Pritom, kako dodaju, izmjenom u članu 37. Odluke povećala bi se vrijednost boda sa tri KM na pet KM, a kao razlog navodi se da je Odluka donesena 2004. godine i da od tada vrijednost boda nije mijenjana.
“S obzirom da je za provođenje Odluke potrebno osigurati dodatna finansijska sredstva, u fazi izrade izmjena i dopuna Odluke, zatraženo je od Suda BiH, kao organa koji provodi odluku, da sačini projekciju potrebnih dodatnih finansijskih sredstava za koja se mora zatražiti saglasnost od Ministarstva finansija i trezora”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Kako su dodali, prema odgovoru Suda BiH, za sprovođenje odluke u skladu sa izmjenama i dopunama koje se predlažu, ukupna projekcija potrebnih finansijskih sredstava biće uvećana u rasponu od 100 do 120 odsto u jednoj kalendarskoj godini.
“Prema trenutnim projekcijama, za troškove branilaca po službenoj dužnosti i troškove oslobađajućih presuda u 2025. godini će biti potrebna ukupna sredstva od 3.300.000 KM. Računajući da bi usvajanje izmjena i dopuna Odluke uticalo na povećanje tih troškova u rasponu od 100 do 120 odsto, to bi značilo da je u budžetu Suda BiH za ovu svrhu za 2025. godinu potrebno osigurati sredstva u ukupnom iznosu između 6.820.000 KM i 7.260.000 KM, odnosno dodatna sredstva od 3.300.000 do 3.960.000 KM”, ističe se u prijedlogu izmjena odluke.
Računica pokazuje da bi na mjesečnom nivou, s obzirom na predloženo povećanje, bilo potrebno osigurati dodatna sredstva od 300.000 KM do 350.000 KM.
“Uz podsjećanje na nepredvidivost, odnosno nemogućnost dostave precizne procjene potrebnih sredstava, s obzirom na neizvjesnost broja okončanih predmeta u toku kalendarske godine, kao i na vrstu donesenih odluka, broja osuđujućih, odnosno oslobađajućih presuda, od kojih parametara u znatnoj mjeri zavisi i visina potrebnih finansijskih sredstava, za sprovođenje izmjena Odluke biće potrebno osigurati dodatnih od 3.300.000 do 3.960.000 KM”, navodi se u prijedlogu izmjena odluke.
Estrada
NJU NIŠTA NE MOŽE ZAUSTAVITI! Lepa Brena odlučila da pjeva za Novu godinu uprkos slomljenom gležnju
Regionalna zvijezda Lepa Brena ne staje. Iako je nedavno slomila gležanj na koncertu u zagrebačkoj Areni i kasnije završila na operaciji u Klinici za traumatologiju, najavila je novi koncert.
Uz stihove “Show must go on’” jedne od najlegendarnijih pjesama svih vremena, poručila je da će 31. decembra nastupiti u beogradskom Sava centru.
“Vidimo se, voli vas vaša Brena!, napisala je pjevačica u petak na Instagramu.
Regionalna zvijezda slomila je gležanj tokom trećeg koncerta u zagrebačkoj Areni u ponedjeljak. Čekala je izlazak na pozornicu, a snimatelj je na pozornici bilježio trenutak žene na svili. Hodao je unauad i upao u lift u kojem je pjevačica čekala da je podigne.
Brena je u bolovima i sa zamotanim gležnjem otpjevala 23 pjesme, odnosno 19 tokom redovnog trajanja koncerta i još četiri na bisu, što je je oko sat i pol pjevanja. Nakon koncerta pjevačica je završila u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju u Draškovićevoj, gdje je operisana.
Ubrzo nakon toga oglasili su se organizatori te poručili da će se odgođeni koncerti, koji su bili planirani za 10. i 16. decembar ove godine, održati 21. i 22. marta 2025. godine.
Uncategorized
PORODICA GAJIĆ ORGANIZOVALA AKCIJU! Milion i po dolara za spas djece koja pate i umiru od Lafore, POZOVITE 1414!
Rijetka, ali okrutna Laforina bolest je neizlječiva i progresivna. Pogađa zdravu djecu i neumitno ih vodi ka gubitku intelektualnih i telesnih sposobnosti, teškim patnjama i smrti. Sestre Gajić iz Banjaluke postale su u cijelom svijetu simbol borbe za spas Lafora djece. U toj borbi svi možemo učestvovati.
U Kući Milanovića večeras u 18 časova biće održano humanitarno poetsko veče „Fizioterapeuti za Milanu Gajić, ali i za svu Lafora djecu“. Dolaskom na ovaj događaj, ili pozivom na humanitarni broj 1414, svako može pomoći da Lafora djeca širom svijeta dobiju lijek, koji će im vratiti nadu.
Banjalučani Snježana i Vitomir Gajić, roditelji Tatjane i Milane Gajić, za ovaj lijek se bore već godinama. I kad je lijek pronađen i registrovan u SAD, kad se činilo da je spas na dohvat ruke, mala, ali napaćena Lafora zajednica, naišla je na još jednu prepreku. Potrebno je provesti studiju bezbjednosti, a to košta!
I opet su hrabri Gajići stupili na scenu: pokrenuta je akcija s ciljem da se prikupi milion i po dolara, potrebnih za provođenje studije.
Kako su priznali ljekari, farmaceuti, humanitarci iz cijelog svijeta: porodica Gajić je učinila više za pronalazak lijeka protiv Lafore, nego sve vlade i države svijeta.
A ova epska borba počela je davne 2007. godine, kada su se suočili sa bolnom istinom: da njihove kćerke, Tatjana i Milana, boluju od Lafore.
Mama doktorka, tata advokat i dvije zdrave, lijepe i pametne ćerke tinejdžerke – ta idilična slika porodične sreće za samo nekoliko dana srušena je na najsuroviji način.
Tatjani je iznenada pozlilo na času u Gimnaziji. I kod njene mlađe sestre Milane, osnovke, pojavile su se neobjašnjive tegobe.
Nakon temeljitih pretraga na na Institutu za neurologiju za decu i omladinu Beogradu potvrđena je dijagnoza.
Mama Snježana, koja je pedijatrica, dobro je znala šta to znači.
Lafora je rijetka bolest i upravo zato je, i decenijama nakon što je otkrivena ostala neizlječiva. Lafora djece je malo, danas ih na planeti živi svega desetak sa potvrđenom dijagnozom. Malo ih je, ali je njihova muka velika. A pošto ih je malo, malo je i potencijalnih kupaca lijeka, pa nisu “interesantni” za farmakologiju i farmaceutsku industriju.
Ova činjenica je okrutna, koliko i sama bolest.
Uz teške patnje Lafora deca mogu da požive od 2 do 10, maksimalno 17 godina.
Sve su to znali Gajići, ali od prvog dana nisu pristali da svoje kćerke, koje su im jedina djeca, samo njeguju i bespomoćno gledaju kako umiru.
Krenuli su u borbu i za svoje djevojčice i za svu Lafora djecu svijeta: onu koja su se rodila i koja će se tek roditi.
Sestre Gajić, Tatjana i Milana, ili kako ih prijatelji zovu Taca i Miki, postale su simbol humanosti i borbe za lijek i za pravo Lafora djece da žive.
Hrabro srce Tatjane Gajić prestalo je da kuca 14. oktobra 2014, u 23. godini. Borila se sedam i po godina.
Mama Snježana je napisala knjigu, koju je nazvala po njoj, i spjevala joj mnogo dirljivih pjesama. Jedna od njih se zove “Skrojiću sunce”.
U Banjaluci je osnovana i Biblioteka sestara Gajić, u kojoj se okupljaju mladi i organizuju se debate i književne večeri. Članarina je besplatna. Na inicijativu gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koji se u djetinjstvu družio sa Milanom i Tacom, ustanovljeno je novo gradsko priznanje: Plaketa za humanot “Sestre Gajić”.
Mnogi još pamte dirljiv govor Snježane Gajić na sahrani kćerke Tace. Tada je hrabro poručila da borba za Lafora djecu ne prestaje.
– Kao pedijatar, znala sam od prvog dana, da su male šanse da naše ćerke dožive pronalazak leka. Ali, mi se ne borimo samo za njih. Mi se borimo za svu Lafora decu, pa i za onu koja će se tek roditi – rekla je Snježana prije 7 godina za “EuroBlic”.
Ipak, možda se dogodi čudo. Mlađa kćerka, Milana Miki, već 17 godina se bori sa Loaforom.
Milana više ne može da govori. Ne može da ustane iz kreveta, da samostalno diše, da izbaci sekret. Ali, duhom je još prisutna i svima koji je znaju jasno je da je veliki borac.
Svi se nadaju da će Milana, ali i druga Lafora djeca, dočekati spasonosni lijek.
Još 2008. godine Gajići su kreirali svoju veb stranicu, počeli da šire priču o Lafori, da grade mrežu podrške sa roditeljima širom sveta koji muče istu muku, da traže saveznike u naučnoj zajednici i među potencijalnim donatorima.
Uspostavili su kontakt sa istraživačkim timom profesora Berge Minasiana u Torontu, Kanada, u Fondaciji SikKids, koja je već tada uznapredovala u istraživanju Lafore. Ipak, istrživanja koja bi mogla da dovedu do pronalaska lijeka je kočio nedostatak novca.
Gajići su krenuli u akciju. Za nekoliko meseci svi su saznali za sestre iz Banjaluke i za naučnike iz Kanade koji traže spas.
I dok je trajala borba za lijek, bolest je kod sestara Gajić uzimala maha. Prvo je bilo: mama, zaboravila sam da pišem, zaboravila sam da hodam… A onda sve više boli, pa invalidska kolica, pa krevet, problemi sa žvakanjem i gutanjem, gubitak govora… Infekcije, bolnice, ugradnje stentova…
Zahvaljujući prijateljima, rodbini i nepoznatim ljudima koji su se usključili u njihove akcije, Gajići su prikupili više od milion maraka, za istraživanja sa ciljem otkrivanja leka za Laforinu bolest.
Istraživanje je trajalo godinama, ali je lijek kreiran. A onda počinje administrativna bitka za registraciju lijeka.
Doktor Minasian je posjetio Milanu 2018. i očekivalo se da će lijek biti u upotrebi za nekih godinu dana. Ali, to se nije desilo.
Prošle su 3 godine dok je lijek prošao sva ispitivanja, i dok je registrovan pod imenom ION283. A onda još jedna prepreka: potrebna je studija bezbjednosti. A i to košta.
– Djeca oboljela od Laforine bolesti kao da ne pripadaju čovječanstvu. Mi roditelji, posmatrajući teške patnje svoje djece, ne možemo pojmiti da je tako blizu lijeka, a da ga nema -rekla je Snježana početkom prošle godine.
Dok je trajao proces registracije, 5 Lafora djece je umrlo, ne dočekavši lijek.
A kako se “dešava” ta okrutna, i još uvijek neizlječiva bolest? Lafora je i rezultat surove životne lutrije. U jednom od milion slučajeva zdrav rodtelj je prenosilac gena, koji je uzrokuje, a da to ne može znati. Bolest će se pojaviti samo ako se „susretnu“ dva takva roditelja i ako se njihovi geni „ukrste“.
Srpskainfo
Uncategorized
STANIVUKOVIĆ “Ako Savez opština i gradova nastavi ovako da se ponaša, MI ĆEMO FORMIRATI SVOJ”
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke izjavio je danas nakon sastanka sa odbornicima i poslanicima iz Banjaluke da su razgovarali o otimačini para Banjaluci, te da mu je nevjerovatno da poslanici iz stranaka vlasti nisu došli.
“Sve koji nisu došli izgleda da je birala Vlada RS a ne Banjaluka. Očigledno smatraju da je dobro da Vlada, odnosno Zora, Radovan i ostali uzmu novac od Banjaluke. Oni koji su došli smatraju da zakon nije dobar i da treba da se povuče. Da se on sad povuče, ova borba staje”, rekao je Stanivuković.
Pitao je zašto Vlada Srpske od 72 odsto sredstava koji joj dolaze po osnovnu indirektnih poreza ne da samo dva odsto ovim opštinama kojima žele.
“Zakon smo analizirali na sastanku i on kaže da nije tačno da je on skrojen samo na nerazvijene opštine već skoro svima, a da će se dijeliti po reciprocitetu koji će odrediti jedan čovjek. Ne pristajemo na amanmandane, već na povlačenje, on mora ići na redovnu proceduru da se uzme u obzir naš stav i stav Bijeljine”, rekao je.
Stanivuković je najavio da će sutra biti na sastanku Skupštine saveza opština i gradova RS, pišu Nezavisne.
“Smatramo da je red da dođemo, a tamo ćemo samo imati stav da se zakon povuče. Ništa drugo. Pričao sam sa Marinkom Božovićem iz Istočne Ilidže, Vukotom Govedaricom iz Gacka, Milićevićem iz Teslića, imaćemo ujutru u osam sati zajednički sastanak i idemo zajedno u Vladu. Ako Savez opština i gradova RS nastavi da se ovako ponaša, mi ćemo napraviti svoj savez. Ne može predsjednik Vlade RS i predsjednik Saveza opština i gradova biti iz iste stranke”, poručio je Stanivuković.
Rekao je da kao gradonačelnik traži da se otkrije ko je policajac koji ga je sinoć na parkingu ispred zgrade Vlade RS odgurnuo rukom.
“Tražim njegovo ime, tražim da odgovara, dobiće krivičnu prijavu. Mi smo bili na gradskom parkingu. Vidjećemo da li će se policija tako danas ponašati ispred Palate Republike”, rekao je Stanivuković, te dodao:
“Donijećemo namještaj i sve ostalo”.
Poručio je da neće odustati od borbe.
“Mi nemamo krajnje namjere, ovo nije obojena revolucija. Moja retorika sinoć nije bila jaka neće ni danas, jer tu nije glavni igrač i razumijem situaciju. Ovo je politička borba, pitanja su uperena prema premijeru Srpske, ministrici finansija pa i predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske”, rekao je Stanivuković.
Poručio je da ko god večeras ispred Palate Republike Srpske pokuša “i grudvu da baci, taj je ubačeni element”.
Na pitanje da li je prijavio današnji skup, rekao je da je samom sebi dao dozvolu za okupljanje
“Sam sebi sam dao, ovo je naša ulica. Sinoć su uhapsili našeg radnika”, kazao je Stanivuković.
Na konstataciju novinara da mnogi smatraju da bi republičke institucije mogle recipročno odgovoriti na mjere gradonačelnika, te da sve odlučuje on sam, Stanivuković je rekao da ne treba porediti babe i žabe.
“Iza mjera stojim isključivo ja. Kakve su to priče da ćemo mi nešto uraditi UKC ili da će oni blokirati tranzite ili spriječiti da se liječe pacijenti. Šta je gradonačelnik uradio Vladi, dajte mjeru jednu, isključili tri svjetiljke, pa će kao neko ukrasti cica-macu. Pa ko je udario na Banjaluku, ko je prvi napao za Centralni spomenik. Odvozimo smeće, čistimo i sve ostalo, a oni sjede i tviterišu. Draško Stanivuković je za Banjaluku i Republiku Srpsku, a Banjaluka je za Republiku Srpsku, a Vlada je protiv. Ako daju duplo, duplo će im se vratiti”, zaključio je Stanivuković.
-
Politika3 dana ago
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ ĐAJIĆU “Gdje ste Vi vidjeli ljekara na birou, i KOLIKO POSLASTIČARA RADI NA UKC-u”
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika3 dana ago
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Plata prodavačice u tržnom centru u Doboju 1800 KM, a MEDICINSKE SESTRE 1300 KM”
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
DODIKOVA ODBRANA IMA PLAN! Traže odgodu suđenja od 3 mjeseca
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka2 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”