Connect with us

Politika

“BiH ne može početi pregovore uz RETORIKU PODJELA”

Da bi došlo do narednog koraka ka članstvu u EU, potrebno je ispuniti određene formalne korake, sprovesti potrebne reforme i odustati od prijetnji, eskalacija i retorike podjela, rečeno je “Nezavisnim” u EU kancelariji, na naše pitanje šta je potrebno da bi BiH krenula u narednu fazu evropskih integracija, nakon što su odobreni pristupni pregovori prošlog mjeseca.

Kako nam je rekao Ferdinand Kenig, portparol kancelarije EU u BiH, politička kriza u velikoj mjeri otežava dijalog i postizanje kompromisa, za koje je rekao da su nužni za prelazak u narednu, ključnu etapu na evropskom putu.

“Sada kada BiH ima realnu mogućnost napretka na evropskom putu i unapređenje kvaliteta života u ovoj zemlji, bilo bi neodgovorno od političkih lidera da ponovo skliznu u politička sukobljavanja. Zeleno svjetlo za pristupne pregovore dokazalo je da rezultate donosi dijalog, a ne eskalacija. Hoće li akteri ovaj trenutak pretvoriti u političku krizu, njihov je izbor. Jasno smo isticali da očekujemo od aktera da se ponašaju odgovorno i pokažu suzdržanost u narednom periodu”, rekao je on. Dodao je da najbolji način za odmak od međunarodne supervizije “nije pribjegavanje političkim krizama i vođenje političkih pregovora kroz neprihvatljive prijetnje ustavnom poretku BiH, što uključuje prijetnju Republike Srpske o organizaciji vlastitih izbora suprotno odredbama Izbornog zakona BiH”.

“Štaviše, jasno smo isticali da bi prijetnje temeljnim slobodama, poput ograničenja u radu civilnog društva predviđenih Prijedlogom zakona o ‘stranim agentima’, predstavljale razočaravajući korak unazad na evropskom putu”, kazao nam je on.

Podsjetio je da je zeleno svjetlo za početak pregovora o pristupanju uslijedilo nakon što su državne institucije uspjele usvojiti ključne reforme kroz dijalog i pregovore.

Naredni korak bi, prema njemu, trebalo da bude usvajanje pregovaračkog okvira, a prije toga je potrebno ispuniti osam koraka koje je Komisija iznijela u oktobru 2022. godine, a koji, kako je objasnio, uključuju reforme poput usvajanja zakona o sudovima i sveobuhvatnog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

“Prije Međuvladine konferencije, koja označava početak pregovora o pristupanju, BiH će morati imenovati glavnog pregovarača. Tu osobu treba izabrati konsenzusom, a ona će predvoditi tim nestranačkih stručnjaka. Pregovori o pristupanju će zahtijevati da zemlja postigne zajedničke unutrašnje stavove i govori jednim glasom”, rekao je on. Dodao je i da će BiH morati uspostaviti svoju pregovaračku strukturu, mandat i okvir za pregovore.

“Moraće donijeti odluke o koordinaciji između izvršnih vlasti, ulozi Parlamentarne skupštine BiH, uključivanju vanjskih stručnjaka, civilnog društva i poslovne zajednice, transparentnosti i komunikacijskoj strategiji. Naredni koraci će zahtijevati angažman i predanost, ali uz političku volju to je sve ostvarivo”, kaže on. Podsjetio je i da je EU otvorila vrata za članstvo i da ostaje posvećena podršci BiH na putu ka EU, uključujući postojeću finansijsku pomoć poput instrumenata pretpristupne pomoći, kao i nove instrumente poput plana rasta, dodavši da domaći politički lideri ne smiju propustiti ovu priliku.

Svjetska banka: Rast je moguć samo ako se sprovedu reforme
Kako bi se smanjile razvojne razlike u odnosu na EU i unaprijedio životni standard, u BiH i cijelom regionu zapadnog Balkana treba nastaviti sprovoditi reforme, kaže se u nedavnom izvještaju o ekonomskom rastu koji je objavila Svjetska banka.

Oni ističu da očekuju povećanje ekonomskog rasta tokom ove godine, a dodatno ubrzanje predviđa se i za 2025, ali pod uslovom da se sprovedu neophodne reforme.

“To podrazumijeva povećanje ulaganja u zelenu ekonomiju u gradovima, čime će oni moći efikasnije doprinijeti sveukupnom ekonomskom razvoju”, navodi se u izvještaju.

Politika

BORENOVIĆ “Vrijeme je da Republika Srpska izađe iz političke i ekonomske izolacije koju je stvorio Dodikov režim”

Deset političkih subjekata iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine potpisalo je dokument o evropskoj budućnosti BiH, čime je otvoren put ka normalizaciji političkih odnosa, jačanju institucija i ubrzanju evropskih integracija.

Među potpisnicima je i opozicija iz Republike Srpske, koja je, kako navode, preuzela odgovornost da zastupa interese svih građana, a posebno onih koji žive u Srpskoj, suočenoj sa ozbiljnom političkom i ekonomskom izolacijom.

Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, istakao je da je ovo važan korak za budućnost svih naroda i građana:

– Opozicija iz Republike Srpske, kao inicijator ovog dokumenta, pokazuje odgovorno ponašanje štiteći interes cijelog društva u kojem živimo, a posebno interes ljudi i mog naroda u Republici Srpskoj koja se nalazi u ozbiljnoj političkoj i ekonomskoj izolaciji zbog katastrofalnog i destruktivnog djelovanja Dodikovog režima. Vidim da se Dodik i par njegovih poltrončića utrkuju u bezočnim napadima na potpisnike političke platforme koja za cilj ima mir, sigurnost, ekonomski napredak i evropsku budućnost. Dodikovom režimu odgovara samo tenzija, samo izolacija i, ne daj Bože, bilo kakvi konflikti na koje i javno pozivaju.

Borenović je podsjetio i na štetu koju je Dodikova politika nanijela privredi Republike Srpske, blokirajući ključne investicije:

– Upravo su Dodik i njegova politička struktura najveći krivci za blokadu velikih investicionih projekata u Republici Srpskoj finansiranih od strane Evropske investicione banke i Svjetske banke vrijednosti 240 miliona evra grantova i 360 miliona evra povoljnih kredita. Ukupno do sada je zamrznuto 600 miliona evra investicija iz evropskih i međunarodnih fondova koji se tiču i važne transevropske transportne mreže, komponente Koridora 5c, od čega se jedan odnosi na dio autoputa Rudanka–Vukosavlje, a drugi na novu trasu pruge Doboj–Šamac.

Na kraju, Borenović poručuje da je evropski put jedina realna alternativa i put opstanka za Bosnu i Hercegovinu:

– Naša je obaveza i dužnost da otvorimo perspektive i vratimo Republiku Srpsku i BiH na evropski put i uspostavimo punu vladavinu prava.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ IZ KNINA “Dobrijevići su simbol snage porodice, vjere i ljubavi prema zavičaju”

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković boravio je proteklih dana u Lici i Dalmaciji, gdje je zajedno sa članovima udruženja „Baštionik“ posjetio više srpskih porodica koje su se nakon rata vratile na svoja ognjišta.

Jedna od najemotivnijih posjeta bila je u Kninu, gdje su obišli desetočlanu porodicu Dobrijević. Otac porodice, Perica, još 2001. godine vratio se iz izbjeglištva u svoj rodni kraj. Danas, zajedno sa suprugom i osmoro djece, živi i odgaja djecu u duhu zajedništva, tradicije i nepokolebljive vjere.

Stanivuković je u izjavi za medije naglasio važnost ovakvih susreta i potrebu da se institucije i društvo snažnije angažuju na očuvanju povratničkih zajednica:

– U Kninu smo obišli desetočlanu porodicu Dobrijević, oca Pericu, koji se još 2001. godine, nakon izbjeglištva, vratio na svoje ognjište, u svoju rodnu grudu. Danas, sa suprugom i osmoro djece, živi je primjer snage porodice, vjere i ljubavi prema zavičaju. Zajedno sa udruženjem „Baštionik“ završili smo posjetu predivnoj Lici i Dalmaciji upravo ovom pričom, tihom, ali snažnom. Podrška povratku nije samo politička obaveza, već ljudska dužnost. Naš je zadatak da ovakve porodice prepoznamo, uvažimo i podržimo – poručio je Stanivuković.

Ova posjeta, kako ističu organizatori, nosi poruku nade i zajedništva, uz poziv svima da ne zaborave ljude koji, uprkos teškim uslovima, i dalje vjeruju u život na svojim ognjištima.

Stanivuković je zaključio da će PDP i dalje biti glas povratnika i svih koji žele život dostojan čovjeka – bilo u Republici Srpskoj, Srbiji ili povratničkim krajevima širom regiona.

Nastavi čitati

Politika

MILORAD KOJIĆ TVRDI “Dodik i SNSD promovišu mir”

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je danas da SNSD i predsjednik ove stranke Milorad Dodik promovišu ideju potpisanu u Dejtonu, a to je slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma, mir, stabilnost, unutrašnji dijalog i prosperitet.

Govoreći o Dodikovom pozivu predstavnicima svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH na sastanak u srijedu, 14. maja, Kojić je napomenuo da je potpuno jasno da Dodik u kontinuitetu poziva na razgovor i unutrašnji dijalog.

“Ovaj poziv je jednak onome što smo čuli od nekih koji su značajno osuđivali Republiku Srpsku, a to je da se pitanja rješavaju unutrašnjim dijalogom u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekao je Kojić Srni.

Prema njegovim riječima, oni koji odbijaju Dodikov poziv potvrđuju da nisu ni za dijalog ni za poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, već da su na fonu zajedno sa neimenovanim i neizabranim Kristijanom Šmitom i malim dijelom međunarodne zajednice koji žele da sruše Dejtonski sporazum.

“Sve to što promoviše SNSD upravo ne žele ovi koji odbijaju”, naglasio je Kojić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je predsjednike svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH, i vlasti i opozcije, na sastanak 14. maja u Doboju, shodno porukama poslatim na sjednici Savjeta bezbjednosti UN da izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH treba da pronađu domaći političari.

Nastavi čitati

Aktuelno