Connect with us

Svijet

BLISKI ISTOK: Noćas uništeni tuneli, komandni centri i skladišta municije terorista

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su u noćašnjim vazdušnim udarima pogođeni tuneli, komandni centri, skladišta municije i druge lokacije povezane sa terorističkim trupama u Pojasu Gaze.

Pored toga, jedna teroristička ćelija je “eliminisana” u napadu dronom, kojim su upravljale trupe na zemlji, tvrdi izraelska vojska, prenosi Tajms of Izrael.

Vojska navodi i da je mornarica granatirala ciljeve povezane sa Hamasom, uključujući vojnu infrastrukturu, plovila povezana sa pomorskim snagama Hamasa i skladišta oružja.

Poziv da Palestinci napuste zone oružanih sukoba u Gazi
Izraelske odbrambene snage (IDF) pozvale su danas stanovnike brojnih četvti u Kan Junisu da se evakuišu u sigurne zone.

“Izraelska vojska nastavlja da koristi mape za evakuaciju Palestinaca iz Pojasa Gaze, kako bi izbjegli aktivne borbene zone”, izjavio je na arapskom jeziku portparol IDF potpukovnik Avišai Adraji, prenosi Tajms of Izrael.

Potpukovnik Avišai Adraji objavio je i na svom nalogu na platformi X da bi Palestinci koji žive u brojnim četvrtima u Kan Junisu trebalo da se evakuišu na bezbjedna područja.

Izraelske mape za evakuaciju dijele Pojas Gaze na stotine malih zona, a vojska je pozvala Palestince da obrate pažnju na svoja područja i prate buduća ažuriranja IDF-a.

Najmanje 13 civila, uključujući djecu i žene, poginulo je noćas, a veći broj ljudi je povrijeđen u nizu izraelskih vazdušnih udara na više stambenih objekata u izbjegličkom kampu Nuseirat, u centralnom dijelu Pojasa Gaze, prenijeli su jutros lokalni mediji.

Prema lokalnim izvorima, izraelski ratni avioni bombardovali su dvije rezidencije u izbjegličkom kampu i ubili najmanje 13 civila, ali očekuje se da će broj žrtava porasti s obzirom da su spasilački napori u toku i žrtve se još izvlače iz ruševina, prenosi palestinska novinska agencija iz Ramale WAFA.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno