Connect with us

Banjaluka

BORIŠA MANDIĆ OTKRIO PLANOVE za smanjenje emisije iz individualnih ložišta (FOTO/VIDEO)

Gost u emisiji Banjalučka hronika bio je načelnik Odjeljenja za komunalne poslove grada Banjaluka Boriša Mandić. Za ELTA TV i portal SrpskaCafe Mandić je govorio o studijskoj posjeti Edinburgu, reciklaži, reciklažnim dvorištima, problemima zagađenosti vazduha u Banjaluci, te o prečišćavanju otpadnih voda u gradu.

– Britanska ambasada je organizovala posjetu Škotskoj, gdje smo imali priliku da vidimo šta možemo promijeniti u našim lokalnim zajednicama. Mi smo sa Evropskom investicionom bankom napravili studiju o upravljanju čvrstim orpadon, tako da je ova studijska posjeta došla u pravom trenutku jer smo vidjeli da nam je potrebna promjena kompletne strukture i ideje upravljanja otpadom, jer mi imamo zastarjeli takozvani linearni pristup, gdje imamo samo prikupljanje kamionima i deponovanje otpada. Mi planiramo nešto potpuno drugo, gdje ćemo ukupnu količinu otpada koju proizvedeno u gradu smanjiti za 90 odsto, samo će deset odsto ići na deponiju, a 90 odsto će ići u kompostanu za proizvodnju komposta, kasnije đubriva, a svi reciklarbini materijali će biti ponovo upotrijebljeni u proizvodnji. Glavni cilj nam je da pomognemo kako nama, tako i životnoj sredini, odnosno da što manje zagađujemo – rekao je Mandić.
Mandić je osvrnuo i na pitanje reciklažnog dvorišta, koje je do skoro bilo u funkciji i u Banjaluci.

– Građani svakodnevno zovu i pitaju kada ćemo ponovo otvoriti reciklažno dvorište, što dovoljno govori o značaju pokaznog reciklažnog dvorišta koje smo imali. Iako su pojedini građani u početku bili skeptični, ovo se pokazalo kao odličan primjer. Nama u narednom periodu, kako je i planirano, predstoji izgradnja tri reciklažna dvorišta – kazao je Mandić.

U posljednje vrijeme se mnogo govorilo o zagađenosti vazduha u Banjaluci, a ko su najveći zagađivači i kako smanjiti stepen zagađenja otkrio je Mandić.

– Ovo je aktuelna tema kada god počinje sezona grijanja. Ovo nije lokalni problem, već problem cijelog Zapadnog Balkana gdje je dominantno loženje na ugalj i na drvo. Banjaluka ima sreću što se ugalj ne koristi u velikim količinama ali imamo problem sa čvrstim česticama poznatim kao PM 1O I PM 2.5 koje nastaju iz ložišta na drvo. Velika ložišta kao što su veliki pogoni koji se griju na pelet ili na drvo imaju obavezu po zakonu da moraju dobiti ekološku dozvolu i imaju kontinuiran monitoring emisije ispuštanja zagađujućih materija, tako da je njih lako kontorlisati. Problem su individualna ložišta. Mi u gradu imamo oko 50 hiljada domaćinstava, u zakonu nije određeno kakvi izduvni gasovi mogu ići iz takvih individualnih ložišta, zbog finansijske situacije, tako da, kao jedinica lokalne samouprave, teško možemo bez izmjene zakonskih propisa i subvencija građanima da zamijene stare neefikasne peći novim pećima. Intervenisali smo kod nadležnog ministarstva da počnu donositi propise koji se tiču smanjenja emisija iz individualnih ložišta i uopšte njihovu kontrolu. Takođe, zatražili smo da se izradi plan interventnih mijera, koji podrazumijeva da se građani pravovremeno obavijeste – rekao je Mandić.

Jedan od prioriteta u Banjaluci je rekonstrukcija vodovodnog sistema Tunjice 1 i Tunjice 2.

– Preko 95 odsto teritorije grada pokriveno je vodovodnom mrežom. Sistem Tunjice 1, što je jedan od prioriteta, nikada nije završen. Nikada nije izgrađen cjevovod, koji je, kako je planirano, trebalo da bude oko četiri kilometra dužine, od kružnog toka kod Centruma pa do rezervoara na Tunjicama. Mi smo dobili nezvaničnu ponudu, od Skupštune grada nismo doobili odobrenje za kreditno zaduživanje ali nadamo se da će biti što prije odobreno. Treba da analiziramo projekat koji je star više od deset godina. Takođe, moramo biti solidarni, jer ako znamo da takav problem imamo ne možemo povećavati potrošnju vode – kazao je Mandić.

Govorio je i o postrojenju za prečišćavanje orpadnih voda na ušću Crkvene u Vrbas.

– Ovo je jedan od najvećih projekata. On je najsloženiji jer njega uopšte nemamo u gradu, kada je u pitanju vodovona mreža, nju ipak imamo, čak od 1908. godine. Mi nemamo eksperte za tako nešto, riječ je o ozbiljnim troškovima, grad to ne može sam finansirati. Mi smo u pregovorima sa finansijskim institucijama. U toku su kontinuirani i ozbiljni pregovori, jer kad uđemo u realizaciju moramo tačno znati način finansiranja – rekao je Mandić.

Više na videu u nastavku:

SrpskaCafe

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO IGORU ARSENIĆU NA NAJLJEPŠOJ “Banjalučkoj lasti”

Tradicionalnim skokovima sa Gradskog mosta počelo je 72. izdanje najdugotrajnije manifestacije „Ljeto na Vrbasu“.

Od ukupno 24 takmičara, po ocjeni žirija, najljepšu “banjalučku lastu” izveo je ponovo Igor Arsenić iz Banjaluke, kojem je ovo već šesta titula po redu.

Ovoj tradicionalnoj manifestaciji prisustvovao je i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je istakao da je posebno radostan što je Banjaluka i ovogodišnje „Ljeto na Vrbasu“ dočekala na najbolji mogući način.

Zahvalivši se svim skakačima na učešću, Stanivuković je iskoristio priliku i da čestita Igoru Arseniću na zasluženoj pobjedi.

-Čestitam Igoru Arseniću na još jednoj pobjedi od srca i svim takmičarima koji su danas bili u Banjaluci. Užičani su pobrali simpatije naših sugrađana. Svi su oni pobjednici– rekao je on.

 


– Ovo je 72. godina kako se održava ova manifestacija, dakle bliže smo jednom vijeku ove manfifestacije. Gledajući istoriju naše Banjaluke i Republike Srpske ovo po kontinuitetu spada u jednu od najdugotrajnijih, ali i najposjećenijih manifestacija, ali i ovaj događaj daje identitet našem gradu. Ovo je samo uvod u „Ljeto na Vrbasu“. Skokovi, odnosno „Banjalučka lasta“ su dio identita našeg grada. 24 skakača su danas ovdje, od kojih osam dolazi iz bratske Srbije . kazao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako je ovo jedan od 100 događaja koji će biti održan u sklopu manifestacije – od treninga na otvorenom, ples pod zvijezdama, kinom pod vedrim nebom.

-Ove godine krećemo da gradimo i kajak stazu, treba nam i radujemo se tome. Nastavićemo da gradimo naše šetalište, da uređujemo obale Vrbasa. To ljudima treba, to je dobar potez koji smo uradili i nastavićemo dalje. Ljeto je takođe za Banjaluku – poručio je gradonačelnik.

Predsjednik Skupštine grada Banjaluke Ljubo Ninković čestitao je svim takmičarima, ali i Turističkoj organizaciji na još jednom fantastičnom događaju.

 

Direktor Turističke organizacije grada Banjakuke Minja Šurlan iskoristila je priliku da čestita svima koji su učestvovali, naglasivši da su pred nama brojne manifestacije u narednom periodu.

-Veliko je zadovoljstvo biti ovdje i da se okupio ovako veliki broj ljudi kako bi ispratili naše čuvene skokove sa Gradskog mosta. Želim da čestitam Igoru i drago mi je da je nagrada ostala u Banjaluci, ali svakako želim da čestitam i ostalim učesnicima. Ovim skokovima je započelo „Ljeto na Vrbasu“, a očekuje nas i niz drugih događaja – rekla je Šurlan.

 

Drugoplasirani bio je Dragan Milinović iz Užica, dok je na treće mjestu bio Petar Ćosić takođe iz Užica.

Obojica su zahvalili svima koji su ih podržali, čestitavši Arseniću na još jednoj tituli.

Podsjećamo da se manifestacija „Ljeto na Vrbasu“ ove godine održava 72. put, a sve naše sugrađane i posjetioce očekuje sjajan program

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ OBIŠAO LAUŠ! “Zajedno gradimo bolje uslove za život u svim dijelovima Banjaluke”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) Nebojša Drinić posjetio je danas banjalučko naselje Lauš, gdje je razgovarao sa mještanima o svakodnevnim problemima i potrebama s kojima se suočavaju.

– Posjetio sam banjalučko naselje Lauš i razgovarao s mještanima o njihovim svakodnevnim potrebama. Zajedno gradimo bolje uslove za život u svim dijelovima našeg grada – poručio je Drinić.

Iz PDP-a ističu da će i u narednom periodu njihovi predstavnici nastaviti obilaziti banjalučka naselja i direktno razgovarati s građanima, kako bi zajedno radili na rješavanju konkretnih problema i unapređenju kvaliteta života.

Nastavi čitati

Banjaluka

Skokovima banjalučkih LASTA zvanično je počelo 72. LJETO NA VRBASU!

Skokovima sa Gradskog mosta, poznatim po tehnici “banjalučka lasta”, počelo je 72. Ljeto na Vrbasu, najdugovječnija turističko – sportska manifestacija u Banjaluci. Uz atraktivne skokove, Banjalučani i gosti grada na Vrbasu, moći će da uživaju u filmskim projekcijama u bioskopu na otvorenom, trci dajak čamaca i drugim sportskim i zabavnim sadržajima.

Novost ovogodišnjeg Ljeta na Vrbasu je takmičenje u “klikeranju”, nazvano „Offline day – Kliker, a ne klik“, koja će zasigurno privući veliki broj mališana, ali i njihovih roditelja, koji će se podsjetiti kakvo je bilo njihovo djetinjstvo. A u doba kad su danas vremešni Banjalučani bili djeca, današnje ljeto na Vrbasu se zvalo Karneval na Vrbasu. Hroničari su zabilježili da su prvi Karneval na Vrbasu organizovali studenti, članovi Kluba akademičara Banjaluka, čuvenog KAB-a, još 1953. godine.

Krajem sedamdesetih godina manifestacija mijenja ime u “Susreti na Vrbasu”, a od 1996. dobija današnje ime.

Osnovne takmičarske discipline su, osim atraktivnih skokova sa mosta, bile i trke dajak čamaca, kajak kanua i takmičenje u preplivavanju Vrbasa. Krajem pedesetih u ledenom Vrbasu se igrao čak i vaterpolo, a ovaj sport su takođe popularizovali studenti, mladi Banjalučani koji su studirali u Zagrebu i sprijateljili se s vaterpolistima zagrebačke Mladosti. Vaterpolo se igrao u Vrbasu silom prilika, jer Banjaluka u to vrijeme nije imala nijedan bazen.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno