Connect with us

Banjaluka

BORIŠA MANDIĆ OTKRIO PLANOVE za smanjenje emisije iz individualnih ložišta (FOTO/VIDEO)

Gost u emisiji Banjalučka hronika bio je načelnik Odjeljenja za komunalne poslove grada Banjaluka Boriša Mandić. Za ELTA TV i portal SrpskaCafe Mandić je govorio o studijskoj posjeti Edinburgu, reciklaži, reciklažnim dvorištima, problemima zagađenosti vazduha u Banjaluci, te o prečišćavanju otpadnih voda u gradu.

– Britanska ambasada je organizovala posjetu Škotskoj, gdje smo imali priliku da vidimo šta možemo promijeniti u našim lokalnim zajednicama. Mi smo sa Evropskom investicionom bankom napravili studiju o upravljanju čvrstim orpadon, tako da je ova studijska posjeta došla u pravom trenutku jer smo vidjeli da nam je potrebna promjena kompletne strukture i ideje upravljanja otpadom, jer mi imamo zastarjeli takozvani linearni pristup, gdje imamo samo prikupljanje kamionima i deponovanje otpada. Mi planiramo nešto potpuno drugo, gdje ćemo ukupnu količinu otpada koju proizvedeno u gradu smanjiti za 90 odsto, samo će deset odsto ići na deponiju, a 90 odsto će ići u kompostanu za proizvodnju komposta, kasnije đubriva, a svi reciklarbini materijali će biti ponovo upotrijebljeni u proizvodnji. Glavni cilj nam je da pomognemo kako nama, tako i životnoj sredini, odnosno da što manje zagađujemo – rekao je Mandić.
Mandić je osvrnuo i na pitanje reciklažnog dvorišta, koje je do skoro bilo u funkciji i u Banjaluci.

– Građani svakodnevno zovu i pitaju kada ćemo ponovo otvoriti reciklažno dvorište, što dovoljno govori o značaju pokaznog reciklažnog dvorišta koje smo imali. Iako su pojedini građani u početku bili skeptični, ovo se pokazalo kao odličan primjer. Nama u narednom periodu, kako je i planirano, predstoji izgradnja tri reciklažna dvorišta – kazao je Mandić.

U posljednje vrijeme se mnogo govorilo o zagađenosti vazduha u Banjaluci, a ko su najveći zagađivači i kako smanjiti stepen zagađenja otkrio je Mandić.

– Ovo je aktuelna tema kada god počinje sezona grijanja. Ovo nije lokalni problem, već problem cijelog Zapadnog Balkana gdje je dominantno loženje na ugalj i na drvo. Banjaluka ima sreću što se ugalj ne koristi u velikim količinama ali imamo problem sa čvrstim česticama poznatim kao PM 1O I PM 2.5 koje nastaju iz ložišta na drvo. Velika ložišta kao što su veliki pogoni koji se griju na pelet ili na drvo imaju obavezu po zakonu da moraju dobiti ekološku dozvolu i imaju kontinuiran monitoring emisije ispuštanja zagađujućih materija, tako da je njih lako kontorlisati. Problem su individualna ložišta. Mi u gradu imamo oko 50 hiljada domaćinstava, u zakonu nije određeno kakvi izduvni gasovi mogu ići iz takvih individualnih ložišta, zbog finansijske situacije, tako da, kao jedinica lokalne samouprave, teško možemo bez izmjene zakonskih propisa i subvencija građanima da zamijene stare neefikasne peći novim pećima. Intervenisali smo kod nadležnog ministarstva da počnu donositi propise koji se tiču smanjenja emisija iz individualnih ložišta i uopšte njihovu kontrolu. Takođe, zatražili smo da se izradi plan interventnih mijera, koji podrazumijeva da se građani pravovremeno obavijeste – rekao je Mandić.

Jedan od prioriteta u Banjaluci je rekonstrukcija vodovodnog sistema Tunjice 1 i Tunjice 2.

– Preko 95 odsto teritorije grada pokriveno je vodovodnom mrežom. Sistem Tunjice 1, što je jedan od prioriteta, nikada nije završen. Nikada nije izgrađen cjevovod, koji je, kako je planirano, trebalo da bude oko četiri kilometra dužine, od kružnog toka kod Centruma pa do rezervoara na Tunjicama. Mi smo dobili nezvaničnu ponudu, od Skupštune grada nismo doobili odobrenje za kreditno zaduživanje ali nadamo se da će biti što prije odobreno. Treba da analiziramo projekat koji je star više od deset godina. Takođe, moramo biti solidarni, jer ako znamo da takav problem imamo ne možemo povećavati potrošnju vode – kazao je Mandić.

Govorio je i o postrojenju za prečišćavanje orpadnih voda na ušću Crkvene u Vrbas.

– Ovo je jedan od najvećih projekata. On je najsloženiji jer njega uopšte nemamo u gradu, kada je u pitanju vodovona mreža, nju ipak imamo, čak od 1908. godine. Mi nemamo eksperte za tako nešto, riječ je o ozbiljnim troškovima, grad to ne može sam finansirati. Mi smo u pregovorima sa finansijskim institucijama. U toku su kontinuirani i ozbiljni pregovori, jer kad uđemo u realizaciju moramo tačno znati način finansiranja – rekao je Mandić.

Više na videu u nastavku:

SrpskaCafe

Loading...

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Grad sporta ponovo blista, HVALA NAŠIM ŠAMPIONIMA” (FOTO)

Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je još jednom pokazala zašto s ponosom nosi titulu grada sporta. Sportisti iz našeg grada nižu uspjehe na domaćoj i međunarodnoj sceni, a ovih dana ponovo su nas obradovali fantastičnim rezultatima.

Iz Francuske je stigla sjajna vijest – Odbojkaški klub invalida Banja Luka osvojio je bronzu na Završnom turniru Zlatne Evrolige. Ova medalja nije samo sportski uspjeh, već i snažna poruka o snazi duha, zajedništvu i upornosti. Ekipa na čelu s Novakom Grbićem još jednom je pokazala kako se ime Banje Luke s ponosom nosi širom Evrope.

Još jedan sportski biser dolazi iz Sarajeva – Stefan Dobrijević je osvojio Evropski kup u kik-boksu, potvrdivši još jednom da Banja Luka ima šampione u svim sportovima.

– Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je ponovo pokazala da s pravom nosi titulu grada sporta! Medalje i priznanja stižu sa svih strana! Ponosni smo na sve vas. Hvala vam što grad predstavljate na najbolji mogući način i podsjećate nas na prave vrijednosti sporta – borbu, istrajnost i zajedništvo, izjavio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Banja Luka danas slavi svoje sportiste, svoje heroje – ljude koji svakodnevno dokazuju da sport nije samo igra, već način života i simbol jedinstva.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, SKORO 20% VIŠE NEGO PROŠLE GODINE”

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je kako je usvajanje Nacrta budžeta za 2025. godinu dobra stvar, jer Banja Luka na taj način dobija temelj.

-Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, skoro 20% više nego prošle godine. Ovo znači da nastavljamo sa svim dosadašnjim mjerama podrške, ali i započinjemo neke od najvećih projekata u istoriji našeg grada. Nastavljamo sa: subvencijama za boravak djece u privatnim vrtićima, besplatnim udžbenicima za sve osnovce i rekordnom novčanom podrškom pri rođenju djece, besplatnim javnim prevozom za penzionere, osobe starije od 65 godina i djecu iz višečlanih porodica, subvencijama za privredu i poljoprivredu, besplatnim maturama za srednjoškolce, besplatnim građevinskim dozvolama, legalizacijom i mnogim drugim važnim mjerama koje direktno stvaraju uštede u kućnim budžetima naših građana – rekao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako su pred gradskom administracijom u ovoj godini i novi kapitalni projekti, poput izgradnje vodovoda Tunjice 1 i 2, te izgradnja mosta u naselju Dolac.

-Gradimo i najveći sportsko-rekreativni kompleks kod „Akvane“, žičaru na Banj brdu, novi kružni tok kod „Škorpiona“. Gradimo i “Kuće predah”, ustanovu za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba sa poteškoćama u razvoju, kao i amfiteatar na otvorenom kod Pravnog fakulteta – istakao je on.

Naglasio je i to kako će biti nastavljeno uređenje šetališta od Gradskog do Rebrovačkog mosta, kao i nastavak izgradnje šetališta od Švedske plaže ka Vrućici.

-Usljediće i nastavak izgradnje Centralnog spomen-obilježja, kao i centar kulturnih i kreativnih industrija u Lazarevu. Nakon završetka i posljednjih imovinsko-pravnih izazova nastavljamo izradnju mosta u Česmi.Radimo na trajnom rješenju za Kočićev zbor, izgradnji arene za borbu bikova i potpuno novom Kočićevom ognjištu koje će biti trajni spomenik našem velikom piscu – istakao je on.

Dodao je i to kako ovaj je budžet dokaz da možemo raditi nove projekte, a istovremeno zadržati sve mjere podrške koje smo uveli.

-Banja Luka nastavlja putem decenije uspona i izgradnje – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo

Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.

Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.

Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.

-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.

Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.

-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.

Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.

-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.

Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.

-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.

Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu d‌jelatnost bez dodatnih troškova za građane.

-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno