Connect with us

Društvo

Bračna zajednica teško opstaje: Sve više parova u BiH odlučuje se na razvod

Bračna zajednica sve je kompleksnija u Bosni i Hercegovini i dosta teško opstaje.

Sve više parova u BiH odlučuje se na taj težak korak. Sociolozi kažu da su najčešći su razlozi ekonomske prirode, a uz njih se vežu i drugi problemi, sve pristuna nesigurnost, stres.

Izumire li institucija braka?

Statistički podaci su neumoljivi i zastrašujući i govore nam da se u našoj zemlji, na godišnjem nivou, razvede i do 3.000 parova.

Odluku o razvodu najčešće donose parovi u četrdesetim godinama, podaci su Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Stručnjaci iz oblasti psihologije upozoravaju kako su prilikom razvoda najveći gubitnici djeca.

Ističu da često roditelji ne mogu razlučiti razliku između partnerske i roditeljske uloge.

Neki i opstaju

Dženita i Jasmin su 20 godina u braku, a na pitanje portala UNA kako im je uspjelo da u ovim vremenima očuvaju bračnu zajednicu, kažu da je sve stvar kompromisa i ljubavi.

“Uspijeva nam da se dogovorimo, da jedno drugo obradujemo sitnicama, tu si i djeca, njima treba siguran dom i složni i sretni roditelji”, kaže Dženita.

Stres i nesigurnost glavni neprijatelji

Sociolog Jusuf Žiga za portal UNA kaže da je više razloga za raskid braka.

“Na jednoj strani imate jedno opšte pravilo da u svim kriznim situacijama, vremenima, stresnim i neizvjesnim situacijama ljudi su skloni, između ostalog, raznim ne tipičnim ponašanjima, socijalnim patologijama, uključujući i povećane motive za razvode brakova. To je nešto što je i ovdje prisutno”, objašnjava Žiga.

Dodaje da je tu i širi značaj, da u svijetu postoji trend urušavanja dosadašnjeg, tradicionalnog sistema porodičnih vrijednosti, odnosa prema bračnoj zajednici, međusobnim odnosima, odnosima prema djeci, ali i odnosima djece prema roditeljima.

“Iz toga ishode te krizne situacije i povećan broj razvoda brakova. S treće strane imate nešto što je nekog praktičnog karaktera, BiH spada u zemlje gdje je to vrlo jednostavno uraditi za razliku od niza drugih zemalja, uključujući i ova sređena, razvijena društva, gdje su jako duge procedure, mukotrpne aktivnosti da se dođe do raskida braka. Imate i uticaj religijskih zajednica. Nije to jednostavno pitanje. U našem slučaju ima svega, a najvećim dijelom je ova neizvjesna situacija, frustrirajuća koja je vezana i za ragni i postratni tranzicijski proces” zaključuje profesor Jusuf Žiga.

 

(BL portal)

Društvo

DANAS JE VELIKI PETAK! Dan kada ne zvone zvona, kada se ne pjeva i ne veseli

Veliki petak je najtužniji dan u pravoslavlju, a ove godine obilježava se 18. aprila.Crkva se danas sjeća događaja koji su neposredno prethodili Raspeću; počevši od izvođenja Isusa Hrista pred sud Pontija Pilata, neuspjelog pokušaja da ga optuže, pa do glasnog vikanja judejskog naroda: “Raspni Ga!”; nošenja krsta kroz grad, na putu prema Golgoti; razapinjanja i praštanja dželatima riječima: “Oče, oprosti im, jer ne znaju šta rade”; umiranja, skidanja sa krsta, pomazivanja mirom, povijanja Tijela platnom i polaganja u grob; postavljanja straže da čuva grob da neko ne ukrade Tijelo Gospodnje.
Na današnji dan se strogo posti, a ono što je naročito zabranjeno je ispijanje vina, jer ono predstavlja Krv Gospodnju. Običaj je da se na taj dan farbaju uskršnja jaja, najčešće crvenom bojom koja simbolizuje Hristovu krv.Na Veliki petak se ne pjeva i ne veseli se.Od Velikog četvrtka do Uskrsa, kada je, prema vjerovanju vakrsao Isus, ne zvone crkvena zvona, jer ona u pravoslavnoj crkvi predstavljaju znak radosti, već se vrijeme bogosluženja i oglašenja umrlih najavljuje drvenim klepalom.Svuda gdje Srbi žive, narod od ranog jutra odlazi u crkvu na molitve, a uveče na službe na kojima se iznosi plaštanica i vrši opelo Isusu Hristu. Tada se narod poklanja Hristovom grobu i cjeliva plaštanicu. Vrše se i litije oko hrama. Žene kuvaju varice i mlade koprive. Varica se nosi čobanima, a koprivu jede i staro i mlado. Izbjegava se bilo kakav drugi posao. U južnoj Srbiji djecu ne puštaju napolje, van dvorišta.U nekim dijelovima Srbije vjeruje se da će djevojke koje na današnji dan ukradu cvijeće iz crkvene porte i stave ga pod jastuk u noći uoči Velike subote sanjati svog budućeg muža.Vjeruje se i da onog ko danas opere kosu cijele sljedeće godine neće boljeti glava, kao i da kuću valja malo pomesti metlom, a onda tu metlu baciti, a sa njom i sve zlo iz kuće i domaćinstva.

Nastavi čitati

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno