Connect with us

Svijet

BRITANSKI PREMIJER ““Zlatno doba” odnosa Velike Britanije i Kine je završeno”

“Zlatno doba” odnosa Velike Britanije i Kine je završeno, izjavio je britanski premijer Riši Sunak.
On je tokom prvog govora o spoljnoj politici otkako je izabran za premijera najavio da će promijeniti stav Velike Britanije o Kini.

Sunak je rekao da su bliski ekonomski odnosi tokom protekle decenije bili “naivni”, te da Britanija mora da “priželjkivanje zamijeni čvrstim pragmatizmom prema konkurentima”.

Premijer je, međutim, upozorio da ne treba sprovoditi “retoriku Hladnog rata”, te da se globalni značaj Kine u brojnim sferama ne može ignorisati.

Govoreći o protestima koji se dešavaju u Kini, Sunak je naveo da je Peking odabrao “dalje kažnjavanje”, uključujući napad na novinara Bi-Bi-Sija.

“Smatramo da Kina predstavlja sistemski izazov našim vrijednostima i interesima, izazov koji postaje akutniji usljed kretanja Pekinga ka još većoj autoritarnosti”, istakao je Sunak.

Prema njegovim riječima, osim “zlatnog doba odnosa Britanije i Kine”, završena je i “naivna ideja” da će veći obim trgovine sa Zapadom voditi ka političkoj reformi u Kini, piše Bi-Bi-Si.

On je naveo da će Britanija sarađivati sa saveznicima, uključujući SAD, Kanadu, Australiju i Japan, kako bi “kontrolisala pooštrenu konkurenciju”, uključujući diplomatijom i angažovanjem.

Sunak je tokom govora obećao i nastavak podrške Ukrajini.

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.

Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.

Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.

Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.

Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.

U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.

Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.

Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.

Nastavi čitati

Aktuelno