Connect with us

Društvo

Broj oboljelih od karcinoma u Srpskoj u porastu – NAJUČESTALIJI RAK PLUĆA!

Stalno je u porastu broj oboljelih od karcinoma u Srpskoj, a među najzastupljenijima je rak pluća, te se pretpostavlja da će do 2045. godine incidenca malignih bolesti rasti oko 18 odsto na godišnjem nivou, zbog čega je neophodno preduzeti bitne korake.

Poručila je ovo struka povodom 4. februara, Svjetskog dana borbe protiv raka, a povodom toga danas će se održati okrugli sto na kojem će učestvovati predstavnici udruženja, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, UKC RS, FZO RS, kao i struka, tj. onkolozi, pulmolozi i drugi.

Zdenka Gojković, načelnica Klinike za onkologiju u UKC RS, za “Nezavisne” kaže da će tom prilikom predstaviti kakva je budućnost kada su u pitanju maligne bolesti.

“Budućnost nije nimalo svijetla i smatra se da će do 2045. godine incidenca rasti oko 18 odsto na godišnjem nivou, te da će u tom periodu svaka druga osoba, nekad u životu, imati karcinom bilo koje lokalizacije. Danas na sceni imamo mnogo dobrih lijekova, ali da bismo smanjili smrtnost od ovog karcinoma, moraju se preduzeti značajni koraci. Ursula fon der Lajen je u februaru 2021. pokrenula veliki projekat u borbi protiv karcinoma, jer se shvatilo kakva nas pošast očekuje, a tada je definisano 10 ciljeva. Prvi je prevencija, koja podrazumijeva HPV vakcinu, te podizanje svijesti o značaju faktora rizika”, pojašnjava Gojkovićeva.

Kako kaže, faktori rizika utiču na skoro 35 do 45 odsto karcinoma, odnosno njihovu pojavnost, tako da se mijenjanjem faktora rizika može puno toga učiniti.

“Recimo, u razvijenim zemljama, Evropi i Americi nije, kao što je kod nas, najučestaliji karcinom pluća, već karcinom prostate, a skoro za duplo manja je učestalost karcinoma pluća, i to zahvaljujući zakonu o zabrani pušenja. Inače, zahvaljujući sprovođenju skrining programa, nekih četiri-pet najučestalijih karcinoma koji čine preko 50 odsto svih karcinoma, značajno je smanjena smrtnost u razvijenim zemljama, pa je, na primjer u Americi u posljednjih 30 godina smanjena smrtnost od malignih bolesti za 45 odsto. Recimo, smanjena je smrtnost od karcinoma dojke za oko 33 odsto, čemu je za oko 25 odsto doprinio skrining karcinoma dojke”, dodala je.

Suzana Kekić, predsjednica Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, za “Nezavisne novine” kaže da su okupili 15 udruženja iz Republike Srpske, a tema okruglog stola je skrining, prevencija i liste čekanje.

“Prevencija je značajna, jer ako se karcinom otkrije na vrijeme, tada je 99 odsto izlječiv. To je dobro i za pacijenta, i za državu, jer se smanjuju troškovi liječenja. Inače, najviše raste broj oboljelih od karcinoma pluća i karcinoma dojke, a najžalosnije je što sve mlađe osobe obolijevaju”, kazala je Kekićeva, dodajući da oboljelima mnogo znači podrška, kao i da oni u udruženju imaju psihološku podršku, koji rade grupno i pojedinačno sa članicama.

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Sprske navode da je, prema procjenama globalne zdravstvene statistike (GLOBOCAN) u 2022. bilo oko 20 miliona novih slučajeva raka sa stopom incidence 196,9 i 9,7 miliona smrtnih slučajeva uzrokovanih rakom sa stopom mortaliteta 91,7.

“Najčešći novootkriveni slučajevi raka kod muškaraca bili su rak pluća (15,2 odsto), rak prostate (14,2 odsto), rak debelog crijeva i rektuma (10,4 odsto). A najčešći novootkriveni slučajevi raka kod žena su rak dojke (23,6 odsto), rak pluća (9,4 odsto) i rak debelog crijeva i rektuma (8,9 odsto). Prema procjenama SZO, očekuje se da će do 2040. godine doći do povećanja broja oboljelih od raka za oko 40 odsto u odnosu na 2020. godinu, pri čemu se najveći porast predviđa u zemljama sa niskim i srednjim prihodima”, navode iz Instituta.

Prema podacima Registra za maligne neoplazme RS, u 2021. godini broj novootkrivenih slučajeva raka iznosio je 5.214 (2.764 muškarca, a 2.450 žena), a od raka je umrlo 2.567 osoba (1.519 muškaraca i 1.048 žena).

Ove godine počinje nova kampanja pod sloganom “Ujedinjeni kroz jedinstvenost” i označava promjenu u pristupu koji stavlja ljude u centar brige o raku, a naglašava razumijevanje i definisanje jedinstvenih potreba pojedinaca, porodica i zajednica, osiguravajući da liječenje i njega budu prilagođeni različitim perspektivama.

Društvo

POGLEDAJTE VODU U BERKOVIĆIMA, za sve kriva havarija na gradilištu HE Dabar

Građani Berkovića danima se suočavaju sa ogromnim problemom, jer je veći dio teritorije ove opštine, smještene na jugu Hercegovine, bez pitke vode.

Koliko je situacija alarmantna najbolje ilustruju fotografije koje su nam ustupili zabrinuti građani, a na kojima se vidi da kada se voda natoči u času, više djeluje kao da je sok iz tetrapaka.

“Prvo je voda bila blatnjava, sada je nemamo nikako”, kaže za “Nezavisne novine” jedan od mještana Berkovića, koji tvrdi da je problem nastao jer su radnici na gradilištu za potrebe Hidroelektrane Dabar, probili jednu od cijevi.

“Navodno, imamo informacije da će otklanjanje kvara biti oko 1. avgusta, pa ko preživi do tada”, kaže nam drugi stanovnik ove hercegovačke opštine, te dodaje da imaju informaciju da će radovi na mjestu gdje je izbio incident biti prekinuti kako bi se problem riješio.

To Berkovićanima, osim neizvjesnosti, ne znači mnogo.

Za vodu se, tvrde, snalaze kako znaju i umiju.

“Ne može se ni veš prati, ne možemo se ni okupati, a kamoli da koristimo vodu za piće”, ističe sagovornica “Nezavisnih novina”.

Vlasnik jednog ugostiteljskog objekta u Berkovićima dodaje da po vodu ide na izvor.

“Nemamo nikakve informacije šta će se desiti. Ovako je već nekoliko dana, nije se ovo nikad ranije desilo”, dodaje on.

Najveći dio opštine Berkovići, uključujući centar, snabdijeva se vodom sa izvorišta Vrijeka, a upravo je to izvorište pogođeno, kaže za “Nezavisne” Bojan Samardžić, načelnik opštine.

Informacije kojima on raspolaže govore da je do problema došlo zbog zamućenja usljed radova na izgradnji hidroenergetskog sistema HE Dabar, ali nije mogao da potvrdi spekulacije da je to prouzrokovano probijanjem cijevi.

“Nemam zaista takvu informaciju. Ali zamućenje vode je ekstremno, izmjereno je čak 619 jedinica, a dozvoljeno je pet. Radi se o zamućenosti 120 puta većoj od dozvoljene”, navodi Samardžić.

On podvlači da opština Berkovići ni u kom slučaju nije protiv izgradnje HE Dabar, ali da je pitka voda crvena linija za građane.

“To je egzistencijalno pitanje. Mi smo uputili zahtjev za hitno postupanje svim nadležnim subjektima, prije svega energetskim preduzećima koja su nosioci ovog projekta, Republičkom inspektoratu. Zahtijevamo da se uzrok što prije otkloni kako bismo imali pitku vodu”, poručio je Samardžić u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Povratne informacije od nadležnih za Samardžića nisu optimistične.

“Nezvanično, neće biti pitke vode najmanje još 15 dana. Stanovništvo se snalazi, po vodu se ide na izvore, kupuje se u prodavnici”, naveo je Samardžić.

Poziv Republičkom inspektoratu za vodu je otišao od strane nadležnih u opštini, a da li je stigao na njihovu adresu, te da li je inspekcija izlazila na teren kako bi utvrdila zašto su Berkovići bez pitke vode, nismo saznali, jer do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili odgovor iz Inspektorata Republike Srpske.

Ali zato jesmo od rukovodstva Hidroelektrane Dabar.

Oni tvrde da nisu tačne informacije da je do zamućenja i nestanka pitke vode došlo jer je probijena cijev na jednom od gradilišta na hidroelektrani.

“Nije tačno da je probijena cijev. Problem je nastao jer se u iskopu otvorila kaverna sa tokom vode, gdje se meki materijal iz karstne zone obrušio i došlo je do njegovog ispiranja. Pumpno postrojenje je u blizini i vučni naponi su povukli suspendovani mulj, koji je otišao u vodovodni sistem”, pojašnjava Danilo Ilić, direktor HE Dabar.

Poručuje da su trenutno obustavljeni iskopi u zoni i oko zone koja predstavlja opasnost za ponovno obrušavanje zemlje, te da izvođač radi tehničko rješenje kako da prevaziđe problem.

“U naredna tri dana ćemo pratiti ponašanje podzemnih voda na pijezometarskim bušotinama, kao i zamućenost izvorišta i reagovati u skladu sa pravilima struke”, kaže Ilić za “Nezavisne novine” i dodaje da su sve ovo bile nepredviđene okolnosti.

Na pitanje koliko ovakva situacija može potrajati, te da li ima ikakvu informaciju kada bi voda u Berkovićima mogla da bude za piće, Ilić je rekao:

“Po dinamičkom planu potrebno je još 20 dana da se završi iskop na mašinskoj zgradi, nekih 6.000 kubika materijala da se iskopa.”

Na kraju je dodao da će više informacija imati nakon što se izvrše preduzete analize.

Nastavi čitati

Društvo

PREDIVNE VIJESTI! Srpska bogatija za 32 bebe

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 32 bebe, 14 djevojčica i 18 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.

Najviše, 13 beba rođeno je u Banjaluci, pet u Zvorniku, četiri u Gradišci, tri u Doboju, po dvije u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju, a jedna u Prijedoru.

U Banjaluci je rođeno osam dječaka i pet djevojčica, u Zvorniku četiri djevojčice i dječak, u Gradišci tri dječaka i djevojčica, u Doboju dva dječaka i djevojčica, u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju po dječak i djevojčica, a u Prijedoru dječak.

Poroda nije bilo u Foči i Trebinju, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE U BIH KONSTANTNO RASTU: Trgovci zarađuju ekstra, građani siromašniji, a političari šute

Potrošačka korpa u Bosni i Hercegovini bilježi rekordne iznose. Prema posljednjim podacima, u junu je iznosila čak 3.180 KM u Federaciji BiH, dok je u maju u Republici Srpskoj dostigla 2.738 KM — najviše u posljednjih deset godina u oba entiteta.

Rast cijena osnovnih životnih namirnica i usluga nastavlja da nadmašuje rast plata, zbog čega građani sve teže preživljavaju. Iako postoje kontrole tržišta, efekti su minimalni.

– Imamo najveći iznos potrošačke korpe otkako se rade analize. Rast cijena i troškova života više ne prati rast plata – navode iz sindikalnih organizacija oba entiteta.

Prema podacima sindikata, gotovo polovina mjesečnih troškova i dalje otpada na prehranu. Istovremeno, cijene u sektorima stanovanja, režija i brojnih usluga nastavljaju rasti širom zemlje.

Božana Radomir iz Saveza sindikata RS upozorava da je rast cijena konstantan i neopravdan.

– Od kraja 2021. imamo stalni rast cijena, uvezenu inflaciju, probleme s energentima. Svako povećanje plata bilo je samo usklađivanje, ali nije moglo pratiti rast troškova života. Danas dvije trećine radnika ne može platom pokriti ni 30 do 50 odsto potrošačke korpe – kaže Radomir.

Građani sve češće tragaju za popustima, kupuju manje količine i primjećuju nove “trikove” u trgovinama.

– Imam osjećaj da je to sve dogovor između trgovina. Cijene skaču, hrana je najgora. To kod nas nikad stagnirati neće – kazala je jedna sagovornica iz Mostara, piše N1.

– Pola kilograma kafe je 15 maraka, kilogram 30. Svaki dan dođeš – nova cijena – dodao je građanin iz Banjaluke.

Iako trgovci poskupljenja pravdaju povećanjem plata, poreza i cijena energije, analize pokazuju da stvarni rast ulaznih troškova ne opravdava toliki skok maloprodajnih cijena.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine, smatra da je situacija alarmantna, dok nadležni u RS tvrde da marže nisu prekoračene.

Ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić izjavio je: “Nastavljamo inspekcijske kontrole marži na osnovne životne namirnice i robu široke potrošnje. Prema izvještajima, marže trenutno ne prelaze visinu definisanu uredbom.”

Međutim, javnost ne vidi konkretne rezultate. Prethodne mjere, poput ograničavanja marži ili bojkotovanja trgovina, nisu dale dugoročne efekte. Cijene ne rastu više stihijski, već planski, i sve ih je teže ispratiti.

Građani ćute, političari ostaju nijemi, a inspekcija tek povremeno reaguje. U isto vrijeme, trgovci ostvaruju ekstra profite, a budžetski prihodi od PDV-a nikada nisu bili veći.

Zaključak je jasan – oni koji pune budžet i dalje su najslabija karika sistema.

Nastavi čitati

Aktuelno