Connect with us

Politika

BRUKA! Đajić izvrijeđao novinare, rekao im da su GLUPI, A ON INTELIGENTAN, pa pozdravio na kineskom “SIJU SI” (VIDEO)

Predsjednik Gradskog odbora SNSD Banjaluka i direktor UKC RS, Vlado Đajić, konačno se oglasio povodom skandala sa delegacijom iz Kine, a po dolasku na pres konferenciju novinare je pozdravio riječima “siju si”.

Đajić je branio svoje postupke, navodeći da su sa delegacijama radili ozbiljno te da svaki ozbiljan tim mora imati prostora za šalu.

Tvrdi da nije uvrijedio gošće iz Kine, poručujući da se njima svidjelo kako se on šalio s njima.

Novinare koji su prenosili video snimak s te pres konferencije nazvao je nedovoljno inteligentnim, tendencioznim i glupim i da samo inteligentan čovjek može razumijeti šalu u ozbiljnoj situaciji.

– Žalosno je što su neki novinari glupi ili tendenciozni. Ne razumiju malo inteligentnije šale. Delegacija Kine i Francuske pohvalila me za konstruktivan sastanak i rekli su da nikada nisu imali tako ozbiljan sastanak te su pohvalili moj rad – naglasio je Đajić.

Što se tiče šale, ističe da se on nikada nije šalio pogrešno na nečiji račun.

– One su bile presrećne i rekle da se nigdje nisu tako lijepo osjećale i ozbiljno radile kao ovdje. A onda sam vidio da su to novinari skloni opoziciji, koji žele da vrijeđaju i traže nešto loše u tome. Mislim da dobro radimo, trebamo biti profesionalci, ali i da se našalimo i nasmijemo, a ne samo biti kruti kao roboti – poručuje Đajić.

Dodaje da, ako se neko misli dobro našaliti, mora biti i dovoljno inteligentan za tu šalu.

– Mislim da, ako se misliš dobro šaliti, moraš biti inteligentan, a ima i onih glupih koji to okreću u drugom pravcu. Kinezi su presrećni što su bili ovdje i šale nisu bile neukusne – naglašava Đajić.

Đajić je ove tvrdnje iznio danas tokom druge pres konferencije s gostujućim doktorima iz Srbije, koja je također održana u UKC-u, piše Insajder.in.

Po dolasku na pres konferenciju šalio se s novinarima tako što ih je ponovo pokušao pozdraviti na kineskom jeziku, izgovarajući “siju si.”

 

Politika

ZLOUPOTREBA VLADINIH PROSTORIJA: Amidžić i Bojić okupili stranačke kolege u Administrativnom centru u Istočnom Sarajevu

Vladajuća partija u Republici Srpskoj koristi prostorije institucija za stranačka okupljanja i to javno objavljuju na društvenim mrežama.

Potpredsjednik SNSD Miroslav Bojić objavio je juče na svom Instagram profilu fotografiju na kojoj su on i generalni sekretar ove partije Srđan Amidžić u toku sastanka sa svojim stranačkim saborcima sa područja Istočnog Sarajeva.

To ne bi bilo ništa sporno, budući da su partije uveliko na terenu i sa svojim članstvom dogovara strategiju za predstojeće lokalne izbore, da su to učinili u stranačkim prostorijama umjesto u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu.

Time su pokazali da bez imalo srama vladajuća garniture u Srpskoj može da koristi prostorije institucija Republike za stranačke skupove.

Podsjećamo, CIK BiH je već kaznila ovu partiju sa 4.000 KM zbog zloupotrebe javnih resursa u svrhu stranačke promocije, što je zabranjeno članom 7.2.a Izbornog zakona BiH.

U pitanju su objave načelnice Opštine Jezero Snežane Ružičić koja je na svom profilu i na profilu Opštine istovremeno promovisala i svoju stranku.

Nastavi čitati

Politika

Na ovim izborima desiće se NAJŽEŠĆI PORAZ SNSD-a u Banjaluci: Draško Stanivuković ima NEDOSTIŽNU PREDNOST

Član Predsjedništva SDS-a Аleksandra Pandurević izjavila je za Klix.ba da će na predstojećim lokalnim izborima SDS u većini opština u Republici Srpskoj imati svoje kandidate, te će se, kako je rekla, “naoružati” jakim posmatračima.

Takođe je istakla da istraživanje SNSD-a pokazuje da će kandidat Nebojše Vukanovića pobijediti u Trebinju i da će SDS pobijediti u Foči, te da Draško Stanivuković u Banjoj Luci ima nedostižnu prednost.

“Draško je jako inteligentan, za njega rade ozbiljne agencije četiri godine. Širi čovjek rezervoar svojih glasova”, objasnila je Pandurevićeva.

Najavila je da će ovi izbori donijeti najžešći poraz SNSD-a u Banjoj Luci.

Uvjerena je da će opozicija dobro proći na izborima.

“Problem je što je dosta opoziciono nastrojenih otišlo, ostali su oni koji žive na budžetu i kojima je dobro pod vlašću Dodika, ali mislim da se i tu poprilično mijenja atmosfera”, zaključila je Pandurević.

Nastavi čitati

Politika

Rogovi u vreći: Spoljna politika BiH – slika i prilika podijeljene države

Za vođenje spoljne politike BiH, prema njenom Ustavu, nadležno je Predsjedništvo BiH. U praksi, zajednička spoljna politika BiH ne postoji i podijeljena je na tri nacionalne spoljne politike – bošnjačku, srpsku i hrvatsku.

Postojeća situacija, gdje svaki od tri člana Predsjedništva BiH zastupa i promoviše “svoju” diplomatiju i gdje se ambasadorske i konzulske pozicije ne dijele na osnovu stručnih kvalifikacija i diplomatskog umijeća, već po partijskoj pripadnosti i nacionalnom ključu, ne samo da dodatno komplikuje unutrašnje odnose u BiH, već često nanosi ogromnu štetu i sramoti cijelu zemlju pred međunarodnom javnošću.

“Oni (ambasadori) su, zapravo, slika naše zemlje u kojoj se predstavnici svakog od tri naroda u odnosu prema inostranom faktoru, uglavnom velikim silama, trude da uvjere sagovornike da su samo oni u pravu, a oni drugi u krivu. To stvara jednu i tužnu i besmislenu sliku o zemlji bez jedinstva i bez poštovanja, zemlji u kojoj se sve svodi na to da se onaj drugi prevari, a ne da se s njim nešto zajednički napravi. Zbog toga se nalazimo ovdje gdje se nalazimo, a najnoviji primjer za to je rezolucija o Srebrenici u UN”, izjavio je nedavno istoričar i bivši diplomata Slobodan Šoja.

Tom prilikom Šoja je za medije otkrio i to da mu je svojevremeno, kada je riječ o načinu na koji se vodi “srpski dio” spoljne politike BiH, jedan visoki strani diplomata povodom “jednog u nizu veoma loših srpskih ambasadorskih rješenja”, rekao da je slanje loših kadrova direktna uvreda zemlje prijema i da mi, kako je naveo, toga uopšte nismo svjesni.

“Takvih uvreda, nažalost, Republika Srpska imala je bezbroj, pa se ne treba čuditi što danas nema nikakav ugled u svijetu. Nisam primijetio da se neko zbog toga uzbudio, a u pitanju je međunarodni ugled Republike Srpske koji će biti respektabilan tek onog dana kad predsjednik Republike bude primjer zavidnih diplomatskih manira i kad se ambasadori budu imenovali po znanju i ozbiljnosti, a ne prema poslušnosti i privatnoj povezanosti sa članovima Predsjedništva BiH”, zaključio je Šoja.

S druge strane, bošnjački ambasadori i ministri spoljnih poslova BiH, od Dejtona pa do danas, otvoreno ne kriju da spoljnu politiku BiH vide isključivo kao bošnjačku, pa se tako i ponašaju.

Još od vremena kad se nalazio na čelu Ministarstva spoljnih poslova BiH (2001-2003), pa do aktuelnog mandata na čelu bh. diplomatske misije pri UN, Zlatko Lagumdžija zastupao je uglavnom bošnjačke političke i nacionalne interese.

Identičan način vođenja spoljne politike nastavljen je za vrijeme Svena Alkalaja, s tom razlikom što je Lagumdžija, ipak, bio i ostao diplomatski “uglađen”, dok je Alkalaj ostao upamćen po brojnim skandalima, između ostalog i onim kada je kao ministar spoljnih poslova parkirao službeni “Audi” nasred plaže, kako bi se “brzinski” okupao u moru.

Aktuelni ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković, takođe, vodi taj resor bez bilo kakvih konsultacija sa srpskim članom Predsjedništva BiH, a aktuelni bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović, svojim dosadašnjim postupcima, diplomatskim turnejama i izjavama na međunarodnim skupovima i događajima, takođe bez bilo kakve saglasnosti i konsultacija s ostalim članovima tog tijela, po mnogim ocjenama, prevazišao je čak i svoje prethodnike na toj funkciji, poput lidera SDA Bakira Izetbegovića.

Vrijedi podsjetiti i na skandal s početka februara 2017. godine, kada je ambasador BiH u Hagu Mirsada Čolaković, neovlašteno otvorila pismo iz Međunarodnog suda pravde namijenjeno tadašnjem srpskom članu Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću, u vezi s pokušajem bošnjačkog političkog rukovodstva da pokrene proces revizije presude protiv Srbije. Takođe, mandat Bisere Turković na čelu Ministarstva spoljnih poslova BiH protekao je u znaku njenog apsolutnog zastupanja isključivo bošnjačkih interesa i potpunog zaobilažanja Predsjedništva BiH prilikom vođenja spoljne politike.

Srpski kadrovi u spoljnoj politici, s druge strane, daleko manje su se eksponirali kad je u pitanju zaštita srpskih nacionalnih i spoljnopolitičkih interesa, ali je i tu bilo “iskakanja”, poput nedavnog postupka ambasadora BiH u Srbiji Aleksandra Vranješa, koji je odbio uručiti protesnu notu Srbiji zbog Svesrpskog sabora, a koju je pokušao da dostavi ministar Konaković.

Stručnjak za međunarodne odnose i bivši karijerni diplomata Srećko Đukić, za Gerilu kaže da je način na koji se vodi spoljna politika BiH, vjerovatno, nezabilježen u dosadašnjoj diplomatskoj praksi i svjetskim iskustvima.

“To se najbolje pokazalo prilikom nedavnih aktivnosti oko glasanja o Rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN. Danima prije toga u Njujorku je boravio jedan član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, koji je najsnažnije lobirao da se rezolucija usvoji, dok je drugi član Predsjedništva, Željka Cvijanović, slala poruke misijama zemalja članica UN da se rezolucija ne podrži”, podsjeća Đukić.

Ističe da neusklađeno vođenje spoljne politike najveću štetu nanosi upravo BiH.

“BiH je napravljena kao složena država tri konstitutivna naroda, gdje se važne odluke donose konsenzusom. Ako toga nema, dobijate haos kakav se najbolje vidi na primjeru spoljne politike”, ističe Đukić.

Univerzitetski profesor Slavo Kukić za naš portal tvrdi da je glavni uzrok ovakvog stanja u spoljnoj politici BiH, odnosno praktično njenog nepostojanja, budući da svako vuče na svoju stranu, to što, prema njegovim riječima, postoji politička paradigma o nemogućnosti postizanja bilo kakvog zajedničkog interesa i dogovora u ovoj zemlji.

“Zbog toga nisam optimista da će se tu nešto brzo promijeniti. Etnonacionalističke elite zatvorene su u svojim ‘torovima’ i ne vidim da će se u bliskoj budućnosti bilo šta promijeniti po tom pitanju”, pesimističan je Kukić.

Gerila.info

Nastavi čitati

Aktuelno