Connect with us

Politika

BRUKA I SRAMOTA! NSRS služi za jednokratnu upotrebu!

Brojna zakonska rješenja, zbog kojih su se lomila koplja između pozicije i opozicije u najvišem zakonodavnom tijelu Republike Srpske, ostala su mrtvo slovo na papiru.

Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, usvojen u februaru, još je na snazi, a iste te “vanustavne” institucije u Republici Srpskoj rade šta im se god prohtije, što dokazuju brojne akcije koje su, pod dirigentskom palicom Tužilaštva i Suda BiH, izveli policajci Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Istovremeno, Regionalna kancelarija SIPA u banjalučkom naselju Rebrovac, udaljena manje od deset minuta vožnje od sjedišta Narodne skupštine Republike Srpske (NS RS), a koja je ovu agenciju proglasila vanustavnom, i danas, nepunih pet mjeseci kasnije, radi punim kapacitetom.

Tog, 27. februara, u parlamentu BiH je usvojen i Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim je propisano da će nepoštovanje odluke institucija i organa Republike Srpske u institucijama BiH ili jedinicama lokalne samouprave biti kažnjivo zatvorom od šest mjeseci do pet godina, ali ni to zakonsko rješenje nije u praksi donijelo ništa novo.

Uostalom, baš kao i Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH, jer VSTS Republike Srpske, čije je formiranje planirano, još nije dobio ni svoje obrise, a istovremeno VSTS BiH redovno imenuje sudije i tužioce u Republici Srpskoj.

Vratimo li se nekoliko godina unazad, sjetićemo se da je parlament Republike Srpske izglasao i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima, na sjednici održanoj 20. oktobra 2021, ali agencija za lijekove u Srpskoj ni gotovo četiri godine kasnije nije ugledala svjetlo dana.

Slobodan Stanić, bivši ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, podsjeća da se aktuelni ministar Alen Šeranić našao na američkim sankcijama zbog usvajanja Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS, a agencija nije proradila. Stanić, pritom, podsjeća da je Republika Srpska imala svoju agenciju za lijekove, a kako dodaje, ista politika, koja ju je utopila na nivo BiH, sjetila se da je vraća, što je odmah osuđeno na propast.

“Druga stvar, sama agencija za lijekove, bez granične i carinske službe, nema nikakvu funkciju. Jer, kako će lijekovi proći granicu? Prema mom mišljenju, oni koji su tu nadležnost prenosili, trebali su da misle o tome da ju je mnogo lakše prenijeti, nego vratiti. To nije jedini slučaj. Postoji hrpa zakona koje je Narodna skupština donijela i bojim se da inflacija donošenja tih zakona, koji se ne sprovode, derogira NS RS”, rekao je Stanić za “Nezavisne novine”.

Nebojša Vukanović, član Zakonodavnog odbora u NS RS, ističe da zakoni koje usvaja NS RS služe za trgovinu, te ocjenjuje da se Milorad Dodik, lider SNSD-a, “poigrava skupštinom da bi slao poruke međunarodnoj zajednici”.

“Postali smo predmet podsmijeha, svi nam se rugaju i smiju zbog toga što radimo, ali, nažalost, dok god se građani ne pobune, neće nam biti drugačije”, rekao je Vukanović za “Nezavisne novine”.

Novinar iz Banjaluke Đorđe Vujatović kaže da ti zakoni nisu usvajani da bi se poštovali, nego da podignu političke tenzije i izazovu reakciju, prije svega bošnjačkih političara i međunarodne zajednice.

“Aktuelna vlast je ionako iznad svih zakona. U zemlji u kojoj odgovornost u javnom sistemu ne postoji, postalo je, nažalost, normalno da se zakoni ne poštuju. Uobičajena je to praksa, jer je stvoren politički sistem gdje je riječ jednog čovjeka zakon, a institucije postoje samo forme radi. Dakle, ne radi se ovdje o državničkoj politici i uspostavljanju pravnog sistema, nego o političkoj pijaci. Na toj pijaci, vaga nacionalnog interesa se mjeri šupljim tegovima ispraznih skupštinskih govora i aplauza velikom vođi, a prava vrijednost je u ličnom dobitku nekolicine osoba na vrhu”, kaže Vujatović.

Prema njegovim riječima, s obzirom na čestu praksu da ni formalni predlagači, pa čak i ovi koji usvajaju zakone i zaključke dobiju radne materijale neposredno prije sjednice, onda ne treba da čudi što se to ne poštuje.

“Tako su devalvirani građani, javnost, institucije i u konačnici Republika Srpska. To je igra prava i demokratije da bi se zamaskirala autoritarna vlast. Ne znam da li su jadniji građani koji stvarno vjeruju u to ili predstavnici stranaka koji promovišu te zakone, a za nekoliko dana brane gaženje tih istih zakona”, rekao je Vujatović za “Nezavisne novine”.

Politika

BODIROGA O ŠMITOVOJ ODLUCI: Građani Srpske će platiti greške SNSD-a

Neodgovorna vlast u Republici Srpskoj je svojim mutnim radnjama dovela do toga, naveo je on.

Neodgovorna vlast u Republici Srpskoj je svojim mutnim radnjama dovela do toga da su građani Republike Srpske danas ostali bez 120 miliona maraka.

Poručio je ovo Šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga, nakon što je Kristijan Šmit, koga Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, donio odluku da se dug prema firmi “Vijadukt” reguliše tako što se iz sredstava prikupljenih kroz putarine, koje stoje na jedinstvenom računu, obaveze izmire iz dijela koji pripada Republici Srpskoj.

-Umjesto da se 120 miliona maraka iskoristi u pronatalitetne mjere, poboljšanje statusa socijalnih kategorija, izgradnju putne infrastrukture, rekonstrukciju škola i izgradnju obdaništa, neodgovorna politika SNSD je dovela do toga da će narod Republike Srpske platiti njihove greške – rekao je Bodiroga.

On je objavio arbitražni spor u kojem stoji da Republika Srpska treba da plati sve eventualne troškove, a što je potpisala tadašnja premijerka Željka Cvijanović.

-I da, visoki predstavnik po Dejtonskom mirovnog sporazumu nema pravo da nameće zakone i odluke.Ali onog momenta kada je Milorad Dodik prihvatio smjenu Nikole Poplašena od strane visokog predstavnika, pozivajući se na ovlaštenja koje je dobio krajem 1997. godine (tzv. Bonska ovlaštenja) i kada je prihvatio smjenu 59 visokih funkcionera SDS u jednom danu od strane visokog predstavnika, on je legalizovao ulogu visokog predstavnika kojom može da nameće zakone i odluke, a koju nije imao Dejtonskom mirovnim sporazumom – kategoričan je Bodiroga.

Nastavi čitati

Politika

KOMŠIĆ KOMENTARISAO ŠMITOVU ODLUKU: “Očekujem da Ministarstvo finansija dostavi novi nacrt budžeta”

Odluku Kristijana Šmita o namjetanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH prokomentarisao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Očekujem da Ministarstvo finansija dostavi novi nacrt Budžeta institucija BiH i novi nacrt konsolidovanog vanjskog duga BiH, usklađen u potpunosti sa odlukom OHR-a – rekao je Komšić.

Dodao je da će, čim nacrt bude dostavljen u Predsjedništvo, biti zakazana vanredna sjednica Predsjedništva BiH samo sa tom tačkom dnevnog reda.

Šmit izmjenama prvo omogućava isplatu profita Centralne banke koji je do sada bio blokiran, piše Klix.

Zatim pojašnjava da će taj profit, utvrđen od Upravnog savjeta Centralne banke BiH biti iskorišten za nabavku tehnologije za izbore 2026. godine.

Šmit je odlučio da iz fonda putarina izdvoji 120 miliona KM koje pripadaju Republici Srpskoj, da bi BiH mogla ispuniti međunarodnu arbitražnu obavezu prema firmi Viaduct iz Slovenije, koja je presudu dobila nakon što je Vlada Srpske raskinula koncesioni ugovor.

Nastavi čitati

Politika

ŠMIT NAMETNUO ODLUKE: RS ostaje bez dijela putarina zbog Viaducta, STIŽU PARE I ZA SKENERE

Visoki predstavnik Kristijan Šmit, kojeg u Republici Srpskoj ne priznaju, upravo je nametnuo dvije odluke, od kojih se jedna odnosi na odblokiranje dijela novca iz putarina, vjerovatno za finansiranje presude u slučaju Viaduct, i za integritet izbornog procesa.

Šmit je odlučio da se dio rezervi za poravnanje od prihoda ostvarenih po osnovu putarina preusmjeri za izmirenje potraživanja Viaducta, a da će se to poravnanje realizovati korištenjem udjela Republike Srpske.

“Javni pravobranilac BiH, Centralna banka BiH i BHANSA moraju odmah preduzeti mjere u cilju obustave izvršnih postupaka protiv finansijskih interesa i imovine BiH, tako da objekti Centralne banke više ne budu u opasnosti i da kontrolori vazdušnog saobraćaja mogu bez brige obavljati svoj izuzetno važan posao”, rekao je Šmit.

Što se tiče izbornog procesa, Šmit je rekao da je Predstavnički dom usvojio Studiju izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces, a da u nacrtu budžeta sredstva za to nisu predviđena.

Podsjećanja radi, Centralna izborna komisija BiH je nedavno utvrdila da je za unapređenje izbornog procesa potrebno nešto više od sto miliona maraka, kojima bi se nabavili skeneri za glasačke listiće i uređaji za identifikaciju birača pomoću otiska prsta.

Šmit je rekao da je ove odluke nametnuo u interesu svih građana BiH.

Govoreći o sredstvima za Viaduct, on je rekao da je važno da dugove izmiruju oni koji ih naprave, te je naglasio da je Željka Cvijanović, tadašnja predsjednica Vlade Srpske, potpisala je ugovor sa Savjetom ministara da će RS isplatiti dug za Viaduct. “Postoji jasno opredjeljenje i obaveza Republike Srpske. Ali nažalost, od tada, 2017, nije isplaćen ni jedan fening. Ja ne mogu prihvatiti da država vraća dugove entiteta. To nije moguće”, naglasio je on.

Kompletan tekst odluke pročitajte na sljedećem LINKU.

Nastavi čitati

Aktuelno