Connect with us

Društvo

ČEKAJU NAS BOŽIĆNI PRAZNICI! Riba mnogo SKUPLJA nego prethodne godine!

Božićni post počinje u ponedjeljak, a oni koji planiraju da se uzdrže od mrsne hrane tokom tih 40 dana moraće da dublje posegnu u džep nego lani, jer su cijene ribe i povrća odletjele u nebo.
Domaćini će osim ulja morati izdvojiti više novca i za krompir, pasulj, kupus, banane, jabuke i brojne druge proizvode, a to potvrđuju i podaci Zavoda za statistiku RS.

– Prosječna cijena kilograma pasulja u oktobru ove godine iznosila je 5,86 KM, a u istom mjesecu lani 5,16 KM. Krompir je poskupio na 1,38 sa prošlogodišnjih 1,15 maraka, dok je svježi krastavac 3,18 a lani je bio 2,02 – pokazuju podaci Zavoda.

Statističari su izračunali i da je u oktobru za litar jestivog ulja bilo potrebno izdvojiti u prosjeku 4,46 maraka, a lani za 1,39 manje. Poskupljenje nije zaobišlo ni banane, čija je cijena lani bila 2,08 a sada 3,07 maraka, kao ni suve šljive, koje su skuplje za 2,85 KM po kilogramu, prenosi Glas Srpske.

Ove godine je i riba, bez koje se post ne može zamisliti, nikad skuplja.
U ribarnicama kažu da cijene diktiraju dobavljači te da ne znaju da li će one još ići rasti, ali se kriza kod građana svakako osjeti.

– Cijena šarana po kilogramu je 12 KM, tolstolobika devet, očišćene pastrmke 12 KM, potočne očišćene 16 KM, dok je file crvene pastrmke 20 KM – kazali su u banjalučkoj ribarnici “Peco fiš”, dodajući da je najveća potražnja za običnom pastrmkom i oslićem, koji košta sedam maraka po kilogramu.

Da su cijene ribe više nego lani potvrdili su i u “Našoj ribarnici” iz Teslića.

– Jadan narod uzima samo onoliko ribe koliko mora. Najviše se prodaju oslić i šaran, jer se građani pripremaju za slavu – rekli su u ovoj ribarnici, dodajući da se kupci konstantno žale zbog cijena, jer je, priznaju, zaista skupo.

Rekli su da pastrmku prodaju iz vlastitog ribnjaka pa drže, kako kažu, solidnu cijenu, jer žele da se solidarišu sa narodom, ali da ostala ponuda zavisi od dobavljača.

Ispričali su da se spekuliše da će se dobavljači potruditi da spuste malo cijene, ali se ništa sa sigurnošću ne može obećati.

Da su cijene ribe lani bile dosta niže svjedoči i podatak da je za kilogram šarana bilo potrebno izdvojiti 3,5 KM manje, a za kilogram očišćene pastrmke dvije marke manje nego sada.

U udruženjima potrošača kažu da cijene svih namirnica prelaze granicu te ističu da su svakodnevni artikli mnogima postali luksuz.

– Povećanje cijena bilježimo svakodnevno. Krajnje je vrijeme da nadležne institucije zvanično zauzmu stav i odrede limit do kojeg može da ide povećanje – rekli su u Udruženju građana “ToPeeR” iz Doboja. Dodali su da više od 30 odsto građana ne može da kupi osnovne životne namirnice.

– Na kraju ćemo se svesti da su nam hljeb i jaja nešto što je jedino dostupno, a sve ono što bi trebalo da poštujemo u svojoj tradiciji ili da zbog nekih drugih razloga unosimo u organizam, za nas postaje luksuz i nedostupno – rekli su u ovom udruženju.

Očekivanja
I voćari i povrtari tvrde da su otkupne cijene njihovih proizvoda izuzetno niske i nedovoljne da pokriju troškove proizvodnje, dok sa druge strane cijene u maloprodaji ruše rekorde, jer trgovci formiraju cjenovnike s ciljem što veće zarade.

– Proizvođači povrća će sigurno biti oštećeni, jer nije toliko porasla otkupna cijena, koliko troškovi proizvodnje, što će se sigurno manifestovati na proizvodnji sljedeće godine. Ako povrtarima ne bude bilo pomognuto, doći će do smanjenja broja zasijanih površina, što će za posljedicu imati manje povrća, a samim tim još više cijene – rekao je predsjednik Udruženja povrtara RS Branko Mastalo.

Društvo

STIŽE DIJASPORA! Velike gužve na ulazu u BiH

Na graničnim prelazima Velika Kladuša, Gradiška, Donja Gradina, Kostajnica, Brod, Svilaj i Orašje pojačana je frekvencija vozila na ulazu u BiH, dok na ostalim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

Iz AMS-a dodaju da je zbog zimskih uslova za vožnju, na graničnom prelazu Izačić na snazi zabrana saobraćanja za teretna vozila sa prikolicom i šlepere.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila teža od pet tona najveće dozvoljene mase. Teža teretna vozila preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača.
Šleperi i teretna vozila mogu saobraćati na granični prelaz Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova.

Snježne padavine su se od zapadnih krajeva proširile na veći dio Republike Srpske, za sada, samo u višim predjelima.

Snijeg se zadržava na kolovozima, zbog čega se saobraćaj u tim područjima odvija otežano i usporeno.

Iz AMS-a izdvajaju putne pravce Mrkonjić Grad – Miliništa, Tisovac – Kneževo – Ugar, Kotor Varoš – Kneževo, Kotor Varoš – Teslić preko Borja i Šipovo – Novo Selo.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz postepeno razvedravanje

U Republici Srpskoj i FBiH će biti umjereno do pretežno oblačno, uz postepeno razvedravanje tokom dana u svim krajevima, osim na istoku.

Tokom noći će biti vjetrovito i pretežno oblačno sa padavinama, a na istoku će padati susnježica i snijeg.

Vjetar će tokom noći i prvog dijela dana biti pojačan uz jake udare sjevernih smjerova, a po podne će biti u slabljenju, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus četiri do dva, na jugu do šest, a najviša dnevna od minus jedan do pet, na jugu do 10 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj

Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.

Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.

Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.

Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.

U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.

Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.

– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.

Nastavi čitati

Aktuelno