Connect with us

Region

CIFRA OD KOJE SE VRTI U GLAVI! Da li je ovo najskuplja Nova godina u regionu?

Do dočeka Nove godine ostalo je nešto više od mjesec dana, a pripreme u Dubrovniku već su u punom jeku. Na Stradunu će pjevati italijanski pjevač Zukero i Toni Cetinski, a slobodnih smještajnih kapaciteta još uvijek ima.

Zimski festival na Stradunu je u punom zamahu. Za najvažniju noć u godini na pozornici će nastupati Zukero, koji će Dubrovčane uvesti u 2025. godinu.

Iz gradske uprave smatraju da će ovaj dočeka privući veliki broj turista iz Evrope, a biće to i najskuplji dočeka u istoriji Dubrovnika.

– 60.000 evra, koliko košta Toni Cetinski, biće plaćeno iz gradskog budžeta. 400.000 evra, koliko košta Zukero, biće pokriveno sponzorima – izjavio je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković.

Smještajni kapaciteti se polako popunjavaju. Privatni iznajmljivači su zadovoljni. Nino Dubretić, vlasnik agencije za iznajmljivanje, otkriva brojke:

– Oko 200 do 300 rezervacija, što je lijepa brojka. Onlajn kanali imaju oko 25 posto slobodnih kapaciteta, većina objekata je zatvorena jer ne rade zimi, ali se može naći smještaj za oko 100 evra po noćenju.

Ove zime u Dubrovniku će raditi 15 hotela, među kojima i jedan visoke kategorije. Mario Matković, direktor hotela, kaže da je popunjenost veoma dobra:

– Ali nije samo zbog Zukera, popunjenost je dobra i zbog zimskog festivala koji traje tokom cijelog decembra.

Slobodnih soba još uvijek ima, ali ne mnogo, kaže Matković. Iz Turističke zajednice ove godine više usmjeravaju svoje marketinške aktivnosti na privlačenje stranih gostiju, posebno iz destinacija sa kojima Dubrovnik ima avionske linije.

– Prije nekoliko dana imali smo presijek koji pokazuje da je oko 4000 gostiju već rezervisano za boravak u hotelima. Prošle godine bilo je oko 7000 u hotelima. Znamo da je nakon objave koncerta Tompsona, broj rezervacija naglo porastao – poručuje Miroslav Drašković, direktor Turističke zajednice Grada Dubrovnika.

Region

DIVLJA INFLACIJA U HRVATSKOJ! Među najgorima su u Evropi!

Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u novembru je iznosila 2.8 odsto na godišnjem nivou, objavio je u petak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opšti rast cijena na godišnjem nivou ubrzao drugi mjesec zaredom.

DZS je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u novembru 2024. stopa inflacije iznosila 2.8 odsto u odnosu na novembar 2023. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest oktobar ove godine, porasla za 0.4 odsto.

Nakon što je u oktobru, s rastom inflacije za 2.2 odsto, prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjem nivou, ovo je drugi mjesec zaredom da inflacija ubrzava.

Posmatrano prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 5.1 odsto, za grupu u kojoj su hrana, piće i duhan 4.6 odsto, industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0.4 procenta, dok je kod energije zabilježen pad za 0.4 odsto, navedeno je u saopštenju DZS-a.

Na mjesečnom nivou, u odnosu na oktobar 2024., cijene energije su porasle za 2.5 odsto, a hrane, pića i duhana za 0.2 procenta. Istovremeno, prema prvoj procjeni, u komponenti usluga cijene su pale za 0.1 odsto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda ostale na istom nivou, prenosi “SeeBiz”.

Nastavi čitati

Region

JEDNO ZLO ZA DRUGO Hrvatska uklanja mine na Trgovskoj gori da bi ih zamijenila RADIOAKTIVNIM OTPADOM?

Predsjednik Udruženja “Grin tim” Novi Grad Mario Crnković izjavio je da je upitno kada bi na red došlo deminiranje u opštini Dvor u Hrvatskoj da se to ne radi za potrebe skladištenja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

Crnković je rekao da kompletan proces u vezi sa insistiranjem Hrvatske da u povratničko područje, na samu granicu sa Republikom Srpskom i BiH, smjesti nuklearni objekat sa radioaktivnim i drugim otpadima pokazuje pravu sliku odnosa prema ovom području.

“Upitno je kada bi na red došla deminiranja u opštini Dvor da te mine i neeksplodirana ubojna sredstva ne predstavljaju smetnju za smještanje radioaktivnih otpada iz Nuklearne elektrane `Krško`, kao i drugih opasnih otpada sa teritorije čitave Hrvatske”, rekao je on.

Crnković kaže da planovi Hrvatske nisu samo pitanje odnosa prema povratnicima u vlastitoj državi, već i stvar dobrosusjedskih odnosa koji se svjesno žrtvuju zbog političke odluke donesene još 1999. godine, kada je u Hrvatskom saboru izglasano da se opasni otpad smješta uz samu granicu dvije zemlje.

“I ove godine je Hrvatska izdvojila više od milion KM u svrhu ubjeđivanja javnosti da je nuklearni objekat na granici za njih jedino prihvatljivo rješenje. Matematički posmatrano, Hrvatska je više sredstava uložila za propagandno djelovanje nego BiH za naučno-istraživačke i terenske radove”, dodao je Crnković.

S druge strane, za informisanje javnosti BiH nije uložila ni marku, kamo li za propagandu.

Crnković kaže da je problematično to što, bez obzira na argumentaciju i protivljenje iz BiH, Hrvatska na međunarodnom planu uveliko realizuje aktivnosti s ciljem da osujeti protivljenje.

“Uz to sve, na lokalnom nivou i povratničkim kategorijama se pokušava prezentovati da je život uz radioaktivni otpad razvojna prilika za opštinu Dvor kroz naknadu koju bi opština dobijala kao svojevrsnu kompenzacija za prihvatanje nuklearnog objekta”, naveo je Crnković.

On je podsjetio da je u posljednjim decenijama ovo područje previše ispaštalo zbog posljedice loših odluka loših ljudi, te istakao da je dužnost i obaveza da se ne dozvolitnovo stradanje u 21. vijeku.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Iz Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” najavljeno je da na toj lokaciji danas počinje nova, peta faza deminiranja.

Nastavi čitati

Region

Hrvatski glumac prijavljen zbog nasilja na Akademiji u Osijeku, PRED STUDENTE IZLAZIO PIJAN I DROGIRAN!

Domagoj Mrkonjić, hrvatski poznati glumac, ujedno i predavač na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, dao je otkaz na Akademiji usred stegovnog postupka koji je protiv njega pokrenut zbog ozbiljnih optužbi za nasilno i neprimjereno ponašanje.

U prijavi protiv 36-godišnjeg Mrkonjića navodi se niz situacija u kojima je u interakciji sa studentima bio pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava, a detaljno se opisuju i scene fizičkog nasilja nad studentima, omalovažavanja, vrijeđanja i prijetnji.

Prema neslužbenim informacijama, stegovno povjerenstvo Akademije namjeravalo je predložiti da se Mrkonjiću otkaže ugovor o radu, no on je takav zaključak povjerenstva preduhitrio, što je za Telegram potvrdila i dekanica Akademije Helena Sablić Tomić.

Prijavu je tijelima Akademije imenom i prezimenom prijavila osoba čiji je identitet poznat redakciji Telegrama.

Domagoj Mrkonjić osječki je glumac i predavač glume na Akademiji za umjetnost i kulturu, najpoznatiji po ulogama u filmu “ZG80” i seriji “Šutnja”, koju je režirao Dalibor Matanić.

Ostvario je niz uloga u kazalištu te osvojio i nagradu hrvatskog glumišta za sporednu mušku ulogu. Uz glumu i podučavanje bavi se i pisanjem i produkcijom.

Nastavi čitati

Aktuelno