Connect with us

Politika

CIK OBJAVIO RAČUNICU! Do kraja novembra izrečeno 824.500 KM novčanih kazni

Centralna izborna komisija BiH do kraja novembra, kada je urađen posljednji presjek, donijela je 1.587 odluka kao prvostepeni ili drugostepeni organ, te izrekla novčanih kazni u iznosu od 824.500 KM, rečeno je Srni u ovoj instituciji.

Na sjednicama održanim u toku decembra, na kojima je CIK razmatrao predmete o kršenju Izbornog zakona, izrečeno je novčanih kazni u iznosu od 61.500 KM, i to na sjednici održanoj 4. decembra 29.500 KM, sjednici održanoj 9. decembra 16.000, sjednici održanoj 11. decembra 6.500 KM i sjednici održanoj 23. decembra 9.500 KM.

– Najviše izrečenih kazni odnosi se na preuranjenu izbornu kampanju, a svi prigovori i žalbe koji do sada nisu riješeni biće razmatrani u narednom periodu – naveli su iz CIK-a.
Iz CIK-a su napomenuli da se novac od izrečenih kazni uplaćuje u budžet zajedničkih institucija, a u slučaju da kazna ne bude plaćena u ostavljenom roku, CIK pokreće izvršni postupak pred Sudom BiH.

Zbog značajnih izmjena Izbornog zakona koje su prvi put primijenjene na lokalnim izborima ove godine, izrečene kazne nije moguće porediti sa ranijim izbornim ciklusima, a analiza efekata izrečenih novčanih kazni će se moći praviti tek u narednom periodu.

Najveću kaznu koju je CIK izrekao ove godine dobila je Hrvatska stranka prava BiH u iznosu od 30.000 KM, jer je u osnovnoj izbornoj jedinici Posušje postavila plakat sa simbolima HOS-a “Za dom spremni”.
Kaznu od 20.000 KM, koja je kasnije preinačena u novčanu kaznu od 15.000 KM dobio je kandidat PDP-a za načelnika Kalinovika Vlado Sladoje zbog govora mržnje, a kažnjen je zbog objave predizbornog plakata u vojnoj uniformi i porukama na mobilizaciju koje aludiraju na glasanje.

– Cijeneći vokabular u fotografijama i asocijacije koje mogu probuditi kod dobrog dijela BiH, a cijeneći okolnosti i aktivnosti PDP-a gdje nije bilo ratne retorike, potrebno je da se PDP kazni sa 3.000 KM, a kandidat za načelnika Sladoje zbog govora mržnje kazni novčanom kaznom od 20.000 KM – navedeno je tada na sjednici.

Prema podacima dostupnim na internet stranici CIK-a, kaznu od 15.000 KM dobila je i politička stranka PDP zbog preuranjene kampanje i zloupotrebe javnih sredstava koje je vršio kandidat ove stranke za gradonačelnika Banjaluke Draško Stanivuković prilikom podjela kartica za javni prevoz penzionerima.

Kaznama od 10.000 KM kažnjene su političke partije SDA, SDP, Demos i SNSD, kao i kandidat Narodnog fronta za načelnika Bratunca Srđan Rankić.

Oni su kažnjeni zbog, kako je navedeno, zloupotrebe resursa, preuranjene kampanje, zloupotrebe djece i govora mržnje.

Do 27. novembra, kada je urađen posljednji presjek, CIK je zaprimio ukupno 2.977 prigovora, odnosno žalbi na kršenje Izbornog zakona BiH.

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Politika

SKANDAL U MINISTARSTVU! Višestruka kršenja zakona otkrivena revizijom u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS!

Najnoviji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu otkriva niz ozbiljnih kršenja zakona i nepravilnosti u radu Ministarstva porodice, omladine i sporta, na čijem je čelu Selma Čabrić.

Ministarstvo je, kako navodi revizija, dobilo mišljenje s rezervom u pogledu usklađenosti, a neke greške ponavljaju se iz godine u godinu, ukazujući na sistemske propuste i neodgovornost u upravljanju javnim sredstvima.

Među najznačajnijim kršenjima ističe se višestruko prekoračenje zakonskih odredbi vezanih za imenovanje vršilaca dužnosti sekretara i 2 pomoćnika ministra.

– Vlada Republike Srpske je, suprotno Zakonu o državnim službenicima, donijela akt o postavljenju vršioca dužnosti sekretara Ministarstva i dva pomoćnika ministra na period do 90 dana, i to više od tri puta uzastopno – ističe se u izvještaju revizije.

Pored toga, Ministarstvo je nezakonito angažovalo šest osoba duže od dozvoljenog perioda, dok je šest ugovora o djelu zaključeno za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što je direktno suprotno Zakonu o radu.

Problemi se ne zaustavljaju ni na nepravilnostima u zapošljavanju i ugovorima, već su evidentirane i nepravilnosti u priznavanju prava zaposlenih.

– Naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla priznato je bez vjerodostojne isprave o mjestu stanovanja, a novčane pomoći su odobravane bez potrebnih dokaza o osnovu za iste. Takođe, zabilježeni su propusti u obračunu i povratu putnih troškova, gdje povrat akontacija nije pravovremeno izvršen – navode revizori.

Revizija je ukazala i na ozbiljne propuste u oblasti javnih nabavki. Planirane nabavke vrijednosti gotovo pola miliona KM nisu sprovedene u skladu sa zakonom.

Nabavke robe i usluga obavljene su kroz 84 direktna sporazuma i druge netransparentne procedure, a pojedine nabavke stručnog usavršavanja i ugostiteljskih usluga uopšte nisu bile planirane u planu nabavki, niti su za njih donesene odluke o pokretanju postupka javne nabavke.

Posebno zabrinjava činjenica da su nabavke robe široke potrošnje i sportske opreme podijeljene u više direktnih sporazuma, čime je očigledno zaobiđen zakon koji zabranjuje dijeljenje predmeta nabavke.

Dodatno, Ministarstvo nije zaključilo ugovor za nabavku goriva i autokozmetike po osnovu okvirnog sporazuma, a na portalu javnih nabavki nisu objavljene obavijesti o dodjeli ugovora, što je još jedno kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Glavna služba za reviziju podsjeća da su u okviru finansijske revizije za 2023. godinu Ministarstvu dato ukupno osam preporuka.
Iako su neke od njih provedene, četiri ključne preporuke koje se odnose na zapošljavanje, angažovanje po ugovorima o djelu, uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrola, te primjenu Zakona o javnim nabavkama, nisu realizovane, čime su ostale otvorene značajne rizike od zloupotreba i neefikasnog upravljanja, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Aktuelno