Politika
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”

Dragan Čović, predsjednik HDZ-a nakon sjednice Predsjedništva ove stranke rekao je da je protiv bilo kakvog nametanja visokog predstavnika te da je Izborni zakon BiH potreban zbog BiH, a možda i najmanje zbog hrvatskog naroda.
– Izborni zakon trebaju primjeniti oni koji svojatatu BiH, koji su najbrojniji narod i oni trebaju spriječiti da u ime hrvatskog naroda nekog biraju u Predsjedništvo BiH ili Dom naroda. Ne treba ništa nametati visoki predstavnik, hrvatski narod će se izboriti za svoje legitimno predstavljanje u skladu sa Ustavom BiH – rekao je Čović.
On je rekao da mnogi žele prebaciti odgovornost na HDZ i predstavnike hrvatskog naroda i kada je riječ o izbornom zakonu i evropskom putu, ali da mu to ne smeta.
Čović se osvrnuo i na incidente na Pješčari, navodeći da institucije trebaju raditi sve da se to spriječi i da neće dodatno “dizati temperaturu”.
Na pitanje da li postoji krivac za Plan rasta, Čović je kazao da nije izgubljeno samo stotinu miliona, nego su kroz prethodne godine izgubljene milijarde.
– Da smo se priključili evropskim projektima, radilo bi se o milijardama. Neko jedna čeka da skloni jedan postotak i da ga drugom. Ne znamo cijeniti vrijednosti ovog preostora, zato sam pozvao politike koje griješe, ne visokog predstavnika, on radi šta radi, nego politike koje predstavljaju da vole BiH. Svi koji su nas mjesecima uvjeravali da mehanizam koordinacije treba poštivati do kraja, sada govore da treba od njega odustati, da je to složen proces – rekao je Čović.
On je rekao da vlast može funkcionisati i zahvalio se Borjani Krišto, predsjedavajućoj Savjeta ministara BIH na naporima da se sjednice uopšte održavaju , jer da bi se, kako je rekao održala sjednica “morate imati glas i Zukana Heleza i Staše Košarca. ”
– Bez tih glasova niti jedna odluka ne može proći. Da ne bi bilo novih 10 posto koji se skidaju, moramo što prije završiti ovaj proces, jer je on pripremljen, predstavljen međunarodnoj zajednici, a onda su oni potrčali da kažu da nije usaglašen u par elemenata. Naravno, da se mora usaglasiti i na mehanizmu koordinacije, ali moraju razumijeti da za to on i služi da se sjedi i dogovara, a ne da pozivamo visokog predstavnika da za nas donese odluke – rekao je Čović.
Govoreći o složenim odnosima u koaliciji, Čović je rekao da sa “sarajevskom trojkom” rade koliko se može, primarno na nivou Federacije te da će se tako nastaviti do kraja godine, ali je naglasio da su odnosi na državnom niovu, skoro nepostojeći.
– Što se tiče nivoa BiH, tu su odnosi vrlo loši, gotovo nikakvi. Činjenica je da mi imamo aranžaman sa onima koji smo se dogovorili prije dvije godine, kakav on da jest i takoćemo do kraja, jer ne vidim druge opcije – rekao je Čović.
Politika
PROLE: Đajić je Stanivukovića nazivao monstrumom i kriminalcem – TO NIJE POLITIČKA KULTURA!

Održano završno ročištu po tužbi za klevetu protiv direktora UКC-a RS Vlade Đajića
Danas smo imali glavno ročište u predmetu povodom klevete koja je bila u emisiji “Telering”, od strane Vlade Đajića i očekujemo da sud donese odluku i dostavi nam presudu, rekao je Aleksa prole, advokat gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.
– Sve ono što je tuženi (Vlado Đajić) iznio tokom emisije (Telering) mora i da dokaže. Ja mislim da smo mi dovoljo jasno argumentovali da je izražavanje bilo neistinito, da je bilo lažno i da je usmjereno na ličnost Draška Stanivukovića i njegovu porodicu. Nazivan je raznim pogrdnim imenima, kao što su monstrum i kriminac ,što nije uredno i kulturno, smatramo da se u društvu treba održati neki nivo političke kulture – navodi Prole.
Kako navodi Prole, određeni nivo političke kulture mora postojati.
– Nije sporno da politički oponenti imaju pravo međusobno da se kritikuju , u pogledu njihovih funkcija, trošenja sredstava i slično. Međutim, određeni nivo političke kulture mora postojati, zbog toga je i čitavo to izlaganje gospodina Vlade Đajića u emisiji Telering dobilo sudski epilog – istakako je Prole.
Zakonski rok za određivanje presude je 30 dana.
Politika
SUD BIH POSLAO DOPIS CIK-u: Postupite po presudi!

Sud je naveo da Dodik, a shodno pravnim posljedicama osude, ne može biti predsjednik SNSD.
Sud Bosne i Hercegovine uputio je dopis Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) u kojem je još jednom razjasnio pravne posljedice presuda Miloradu Dodiku u predmetu koji se vodio protiv njega za nepoštovanje odluka visokog predstavnika.
Sud je naveo da Dodik, a shodno pravnim posljedicama osude, ne može biti predsjednik SNSD.
Dodiku je izrečena kazna u trajanju od jedne godine i kao mjera sigurnosti zabrana vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, od dana pravosnažnosti presude.
CIK je odbio oduzeti mandat predsjednika stranke Miloradu Dodiku.
Sud je potsjetio CIK da je izrečena mjera sigurnosti, zabrana vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske krivičnopravna sankcija, kao što su to i kazne, uslovna, odgojne mjere.
Navode da po zakonu se sve krivičnopravne sankcije moraju navesti u izreci presude.
“Pravne posljedice osude propisane članom 203a stav 5. KZBiH a) prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja; c) zabrana obavljanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava; i d) zabrana sticanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava) nastupaju po sili zakona, po pravosnažnosti presude, što znači da, s obzirom na to da je predmetna presuda postala pravosnažna dana 12.6.2025. godine, optuženi Milorad Dodik ne može obavljati nijednu od dužnosti ili poslova koji su navedeni u tačkama od a), c) i d) člana 203a stav 5. KZBiH, a što ste i sami konstatovali u vašoj odluci od 6.8.2025. godine”, stoji u dopisu.
Sud je potsjetio da je CIK-u dostavio presudu protiv Milorada Dodika radi evidentiranja i izvršenja izrečene mjere bezbjednosti i pravnih posljedica osude.
Sud dodaje da pravne posljedice osude, prema članu 5. Krivičnog zakona BiH, nisu krivičnopravna sankcija, zbog čega se iste ne utvrđuju, ne izriču i ne unose u presudu, s obzirom na to da nastupaju po automatizmu, odnosno po sili zakona, u slučaju da osuda za krivično djelo iz člana 203.a stav 1. KZ BiH postane pravosnažna.
U nastavku se ističe da je Dodiku izrečena mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, od dana pravosažnosti presude, a da pravne posljedice osude ostaju na snazi ta svo vrijeme trajanja ove mjere, a najviše do momenta brisanja presude.
“Kada Sud nekog optuženog osudi za krivično djelo iz člana 203a stav 1. KZBiH i izrekne mu kaznu zatvora, u tom slučaju sa pravosnažnošću presude, po sili zakona nastupaju pravne posljedice takve osude, propisane stavom 5. navedenog člana.
Mjera sigurnosti zabrane vršenja dužnosti iz člana 203a stav 4. KZBiH i pravna posljedica osude prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja iz člana 203a stav 5. u vezi člana 114. KZBiH (prestanak vršenja određenih poslova ili funkcija u organima vlasti, privrednim društvima ili u drugim pravnim osobama), suštinski se u određenom dijelu preklapaju, ali prema zakonu ne isključuju jedna drugu, iz razloga različite prirode krivičnih sankcija (mjera sigurnosti) i pravnih posljedica osude”, stoji u dopisu.
Sud napominje da se prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja, kao pravna posljedica osude, odnosi na prestanak službene dužnosti i rada ili zaposlenja u pravnom subjektu, neovisno o načinu finansiranja istog.
Nadalje, dodaje Sud, prema članu 7. Zakona o političkim organizacijama (Službeni list Republike Srpske broj 15/96, 17/02), političke organizacije imaju svojstvo pravnog lica i isto se stiče upisom u registar.
“U članu 15. istog Zakona, propisano je da registar političkih organizacija vodi osnovni sud u sjedištu višeg suda prema sjedištu političke organizacije.
U registar se, pored ostalog, upisuju i podaci o imenima lica ovlaštenim za zastupanje, kao i podaci o drugim činjenicama”, navodi Sud.
U dopisu se dodaje da je članom 18. Statuta SNSD-a (od 30.09.2023. godine), donesenim na osnovu člana 14. Zakona o političkim organizacijama propisano, između ostalog, da je predsjednik SNSD-a politički i izvršni organ SNSD-a i da predsjednik SNSD-a predstavlja i zastupa SNSD.
“Prema članu 1. stav 3. KZBiH, kao službenim licem, pored ostalih, smatra se i lice ‘koje uz naknadu ili bez naknade obavlja određenu službenu dužnost na osnovu ovlaštenja iz zakona ili drugog propisa donesenog na osnovu zakona.’
Članom 34. Zakona o političkim organizacijama Republike Srpske propisano je da nadzor nad zakonitošću rada političkih organizacija vrši organ uprave u okviru nadležnosti utvrđene zakonom.
Cijeneći navedeno, Sud ponovo ističe, da u skladu sa naprijed navedenim zakonskim propisima preduzmete sve radnje u cilju evidentiranja i izvršenja izrečene mjere sigurnosti i pravnih posljedica osude, u odnosu na osuđenog Milorada Dodika”, zaključio je Sud Bosne i Hercegovine u svom dopisu CIK-u.
Politika
OŠTRA PORUKA VUKOMANOVIĆ DODIKU: Sve što ste gradili na lažima, urušilo se pod sopstvenom težinom!

Godinama se predstavljao kao patriota, a u stvari je bio biznismen i profiter, kaže ona.
O izdaji priča čovjek koji je spreman prodati Republiku Srpsku zbog svojih interesa. O konvertitima priča on koji je za nekoliko mjeseci promijenio više stavova nego što neki od nas imaju godina. Čovjek koji se decenijama krije iza interesa naroda, dok radi jedino za sebe. Čovjek koji je bio spreman da da sve što nije njegovo, samo da sebe sačuva i uskoro ćemo saznati i šta su drugi bili spremni da uzmu od toga.
Rekla je ovo Tanja Vukomanović, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, reagujući na izjavu predsjednika SNSD Milorada Dodika da su u opoziciji „sve izdajnik do izdajnika, sve konvertit do konvertita“.
– Onaj koji se godinama predstavljao kao patriota, a u stvari je bio biznismen, profiter, čovjek koji je miješao javno dobro sa ličnim računima i državne odluke sa privatnim interesima. “Lopov misli da svi kradu” – zato i onaj koji je izdao svoj narod misli da bismo svi uradili isto – kaže Vukomanovićeva.
Dodaje da vjeruje da je Dodiku neshvatljivo da neko nešto radi za opšti interes, a ne za sebe.
– Zato optužuje nas da smo izdajnici, jer nismo htjeli da učestvujemo u njegovoj rasprodaji Republike Srpske i gaženju njenih institucija. Neshvatljivo je kako nastavlja da gazi institucije i samo dva dana nakon što je NSRS usvojila odluku da “dosadašnjem predsjedniku Republike Srpske prestaje funkcija” čovjek sjedi u Palati predsjednika i gazi i nju i NSRS – kaže ona.
Vukomanovićeva ističe da oni koji u sred Narodne skupštine Republike Srpske izgovore da su “zakoni poslužili svrsi”, priznaju da institucije više ne postoje.
– Onaj ko kaže da mu je zakon poslužio, taj priznaje da ga je iskoristio i bacio. Svako novo pravdanje koje dolazi iz SNSD-a samo produbljuje sramotu. Oni koji imaju obraza stide se zbog toga što su morali učestvovati u tome, a oni koji nemaju nastavljaju sa lažima, oni su na njima i gradili karijeru – jasna je Vukomanovićeva.
Sve što je bilo građeno na lažima urušilo se pod sopstvenom težinom, dodaje ona.
I možda je dobro što se urušilo sada, jer samo iz ruševina može niknuti nešto istinito, ako budemo dovoljno pametni i hrabri. Još ne znamo cijenu njegovih “velikih pregovora” za spas od totalne propasti, ali znamo da će biti visoka i trebaće nama, “izdajnicima”, decenije da popravimo ono što su od ove zemlje uradile ove “patriote” – poručila je Vukomanovićeva.
-
Hronika1 dan ago
Dječak (9) i djevojčica (10) PREBILI, SILOVALI, SKALPIRALI i pokušali da ubiju djevojčicu (5)
-
Politika17 sati ago
RADOJIČIĆ “Vlast se totalno pogubila, IZDALI SU SRPSKU, OVO JE HAOS”
-
Politika2 dana ago
ŠTA RADE OVI LJUDI? Vlast predvođena SNSD-om usvojila pa poništila zakone
-
Politika22 sata ago
Više nije predsjednik Srpske, ali i DALJE KORISTI PALATU SRPSKE! Ugostio Netanjahuovog brata
-
Banjaluka2 dana ago
Brat izraelskog premijera Netanjahua STIŽE U BANJALUKU!
-
Politika2 dana ago
VULIN NIJE ZADOVOLJAN ODLUKOM NSRS! “Ukus poraza dugo neće moći da nestane”
-
Hronika2 dana ago
AKCIJA “SAMBO”! Objavljen video s mjesta organizovanja borbi pasa u Derventi (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
“NEKO BI DA ISPADNE FRAJER”: Minić poručio da mu se ne sviđa rasprava u Narodnoj skupštini, pa otkrio da su Dodika nagovarali da ne radi OVO