Connect with us

Društvo

CRNE PROGNOZE: Sve sluti na još jednu tešku godinu

Zbog svih dešavanja unutar Evropske unije, sve veće recesije koja trese zemlje članice ove unije i koja tjera veliki broj preduzeća u bankrot, privreda Srpske mogla bi se naći u velikim problemima, koji bi mogli kulminirati tokom naredne godine.

Upozorava na ovo predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić analizirajući situaciju kod nas i unutar zemalja Evropske unije, a u svjetlu posljednjih podataka da su bankroti unutar ove zajednice već premašili nivo iz 2008. godine.

– Obim industrijske proizvodnje, ali i spoljnotrgovinske razmjene je u višemjesečnom padu. Upoređujući podatke iz ove godine s onim iz prošle, možemo vidjeti da je izvoz pao za čak 200 miliona maraka. Zbog teške situacije u Njemačkoj, ali i nimalo obećavajuće situacije u zemljama regiona, naš izvoz je padu. Rezultat toga, obim prerađivačke industrije je manji za 6,4 odsto. Dodatni problem predstavlja to što jedan dobar dio naših preduzeća nije još potpisao neke značajnije i dugoročnije poslovne ugovore sa ino-partnerima. Sve ovo ukazuje da će naredna godina biti izuzetno teška i nepredvidiva po našu privredu, a prije svega zbog te naše zavisnosti od dešavanja unutar pojedinih zemalja EU, s kojima imamo najveću privrednu saradnju, kao što je, recimo, Njemačka – kaže Ćorić za “Glas Srpske”.

Zabrinuti, kako smatra, moraju biti svi iz metalske industrije, ali i oni iz drvoprerađivačkog sektora, koji je već pretrpio ozbiljan pad obima proizvodnje od 20 odsto. Navodi i kako je vrlo teško, u sadašnjim okolnostima, i preko noći naći neka nova tržišta za plasman domaćih proizvoda, jer u Srpskoj ne postoji neka globalno konkurentna industrija.

– Naša domaća preduzeća su uglavnom podizvođači radova i kooperanti. Možda jedino u sektoru agrara, odnosno prerađivačkog sektora, možemo nešto uraditi sa autohtonim proizvodima kao što su, recimo, vina. Ali i to je mukotrpan i dugoročan posao i proces, da se zadovolje svi evropski standardi – navodi Ćorić.

Ekonomista Goran Račić smatra da se, iako je u prethodnom periodu došlo do određenog pada industrijske proizvodnje, privreda Srpske ipak pokazala žilavijom i otpornijom od onih u pojedinim zemljama Evropske unije.

– Svjetska kriza koja se rasplamsala s početkom sukoba u Ukrajini, a onda je dodatno podgrijana i dešavanjima na Bliskom istoku, u značajnoj mjeri je uticala na krvnu sliku zemalja Evropske unije i sve veći broj bankrota. Na njihovim tržištima je već primjetna recesija koja uzima sve više danka. Bojim se da će taj trend biti nastavljen i tokom naredne godine, jer su i same kamatne stope na istorijski visokom nivou. Komercijalne banke zbog toga postavljaju sve rigoroznije uslove za dizanje kredita te preduzeća nisu u stanju do dođu do tako neophodnog kapitala kojim bi očuvali solventnost – kaže Račić.

Kada je u pitanju Republika Srpska, smatra da je kod nas ipak nešto povoljnija situacija jer su, kako je pojasnio, naši privrednici navikli na otežane uslove poslovanja. U najtežoj situaciji, kako je istakao, našla su se domaća preduzeća koja su svoju proizvodnju vezala za izvoz u neku od evropskih zemalja. Zbog problema u Evropi, navodi, ona su se sada našla “na ledini” zbog smanjene tražnje, odnosno velikog broja preduzeća koja su u međuvremenu obustavila ili smanjila svoju proizvodnju.

Stečajevi

“Fajnenšel tajms”, pozivajući se na podatke nacionalnih zavoda za statistiku, upozorio je nedavno da je svjetska privreda pogođena talasom bankrota. Kako je naveo ovaj list, u Njemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, broj prijavljenih bankrota porastao je za 25 odsto u odnosu na prošlu godinu. U Francuskoj i Holandiji broj bankrota porastao je za više od 30 odsto, a nezavidna situacija je čak i u nordijskim državama, Danskoj, Švedskoj i Finskoj, u kojima su stope stečajeva premašile nivoe dostignute tokom globalne finansijske krize 2008. godine.

Društvo

Osmijeh i zahvalnost DJEVOJČICE NIKOLINE iz Bosanske Bojne VRIJEDI SVE NA SVIJETU!

Sjećate li se djevojčice Nikoline Beronja iz Bosanske Bojne koja je sa porodicom živjela u kućici od drveta, a kojoj je najveća želja bila da njen dom ima krov?
Živjela je u kućici bez vode, kupatila, toplog kreveta. Onda se za ovu prekrasnu djevojčicu i njenu tešku priču čulo zahvaljujući Fondaciji Tamara Misirlić. Zato danas Nikolina više ne živi u kućici koja prokišnjava.
-Ima svoj topli dom, sa krevetom koji zamjenjuje hladne daske, kupatilom koje je nekada bilo samo neostvariva želja i prostorom u kome može da gradi svoju budućnost. Na njenom licu sada je osmijeh, onaj iskreni dječji osmijeh koji grije dušu – poručili su iz Fondacije.
Nikolina je ostala na svom ognjištu, tamo gdje pripada, gdje su njeni korijeni, gdje će njeni snovi sada moći da rastu.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Hladno jutro uz jak mraz

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i malo toplije.

Ujutro se očekuje hladno uz mraz, u višim predjelima od jugozapada ka istoku i jak mraz. U prvom dijelu dana pretežno vedro od jugozapada ka istoku i u Hercegovini.

U ostalim krajevima preovladavaće niska oblačnost koja će se ponegdje duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U ostalim krajevima preovladavaće niska oblačnost koja će se ponegdje duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini slaba do umjerena bura.

Jutarnja temperatura vazduha od minus devet do minus dva, na jugu do dva, u višim predjelima od minus 15, a dnevna od minus jedan do četiri, na jugu do 14, u višim predjelima od minus četiri Celzijusova stepena.

Nastavi čitati

Društvo

VIŠE IM NIJE OMILJENA TRASA! Migranti sve više zaobilaze Balkan

Dešavanja u svijetu, ekonomske (ne)prilike, ali i borba protiv ilegalnih migracija promijenili su tokom prošle godine dosadašnje obrasce, odnosno rute kretanja, ali i sam profil migranata te je tako na takozvanoj zapadnobalkanskoj i centralnomediteranskoj ruti zabilježen znatan procentualni pad od 78 odsto, odnosno 59 odsto, dok je na takozvanoj istočnoj granici zabilježen najveći rast od 192 odsto.

Navodi se ovo u najnovijem godišnjem izvještaju Fronteksa, Agencije za evropsku graničnu i obalsku stražu, u kom se pojašnjava da je tokom prošle godine zapadnobalkansku rutu, koja je jedno vrijeme zajedno sa centralnomediteranskom bila jedan od glavnih migracionih puteva prema Evropi, i dalje najčešće koriste državljani Sirije, Turske Avganistana, Bangladeša i Tunisa. Poređenja radi tokom 2015. godine, koja je bila rekordna, na zapadnobalkanskoj ruti zabilježeno je 764.000 migranata, 2022. je to smanjeno na 122.000, a prošle godine ovaj broj je pao na 21.500. Ovo predstavlja pad od oko 97 odsto. Gledano zbirno, broj neregularnih migranata pao je sa milion u 2015. na oko 300.000 u 2024. godini.

Kako je dalje pojašnjeno u ovom izvještaju, pad na ovim dvjema pomenutim rutama doveo je do, generalno gledajući, značajnog smanjenja neregularnih prelaza na spoljnim granicama Evropske unije za 38 odsto, dostižući najniži nivo od 2021. godine. Navedeno je i da uprkos stalnom migracionom pritisku – intenzivirana saradnja Evropske unije i partnerskih zemalja u regionu, među kojima je i BiH, u borbi protiv krijumčarskih mreža značajno smanjila prelaze na spoljnim granicama Evrope, sa nešto više od 239.000 otkrivenih slučajeva u posljednjih 12 mjeseci.

I pored velikog procentualnog pada, centralnomediteranska, zajedno sa istočnommediteranskom rutom na kojoj je zabilježen rast od 14 odsto, bile su tokom prošle godine dvije trase koje su najčešće koristile izbjeglice. Na trećem mjestu, po broju migranata, nalazi se takozvani ulaz u Veliku Britaniju. Fronteks je na ovoj ruti tokom prošle godine zabilježio više od 67.000 migranata, uglavnom iz Avganistana, Sirije i Vijetnama što predstavlja povećanje za devet odsto u odnosu na 2023. godinu.

Više Vijetnamaca pokušalo je da pređe Lamanš malim čamcima tokom 2024. nego bilo koja druga nacionalnost. Postavilo se pitanje zašto oni, iako dolaze iz jedne od najbrže rastućih ekonomija na svijetu, rizikuju svoje živote da bi stigli do Britanije? Pojedini stručnjaci smatraju da se radi o prije svega političkim motivima.

Na četvrtom mjestu po broju migranata nalazi se takozvana zapadnoafrička ruta, koju mnogi smatraju najopasnijom i najsmrtonosnijom, jer dolazak do Kanarskih ostrva podrazumijeva prelazak Atlantskog okeana. Nju najčešće koriste državljani Malija, Senegala i Maroka, ali i ostalih podsaharskih država. Na Kanarska ostrva je samo u toku prošle godine iz zapadne Afrike stiglo oko 46.800 ljudi, što predstavlja povećanje od 17 odsto. Prema podacima UNHCR-a, više od 700 ljudi je umrlo ili nestalo tokom ovih ilegalnih dolazaka i to samo tokom prošle godine. Kanarska ostrva su inače arhipelag od sedam većih te više manjih ostrva vulkanskog porijekla u Atlantskom okeanu, koja se nalaze u blizini sjeverozapadne obale Afrike. Ono što dodatno zabrinjava jesu procjene španskog ministarstva unutrašnjih poslova da je tokom ovog perioda na ova ostrva došlo i oko 5.800 maloljetnika bez pratnje odrasle osobe.

Za razliku od nekih ranijih godina i takozvana istočna kopnena granica dospjela je u centar pažnje javnosti. Radi se o ruti na kojoj je zabilježen rast broja migranata od čak 192 odsto. Radi se o trasi koju najčešće koriste Ukrajinci koji bježe od rata, ali i Etiopljani i Somalijci.

Žene i djeca

Ako se analiziraju podaci o migrantima, učešće žena ostalo je na istom nivou kao i 2023. godine, dok je procenat maloljetnih lica iz godinu u godinu sve veći. On se popeo na 15 odsto, što faktički znači da je svaki šesti migrant imao manje od 18 godina. Primjetno je i da su 62 odsto svih žena koje su stizale na granice Evropske unije, koristile istočnomediteransku rutu. Najčešće se radilo o avganistanskim i sirijskim ženama.

Nastavi čitati

Aktuelno