Connect with us

Društvo

“CRNI PETAK” U SVIJETU I KOD NAS! BiH je potrebna rasprodaja HRANE

Posljednji petak u novembru širom svijeta je poznat kao “crni petak”, a sniženja koja su pripremljena povodom tog dana svake godine privuku veliki broj kupaca u tržne centre.

Plakati sa sniženjima koji se mogu vidjeti na mnogim izlozima, ali i na internetu, najčešće se odnose na odjeću, obuću i bijelu tehniku. Prema riječima naših sagovornika, ti popusti su često samo prividni, a građanima bi bila potrebnija sniženja za životne namirnice.

Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” iz Banjaluke, istakao je da kupci treba da vode računa prilikom kupovine, ističući da bi pored trenutne akcijske cijene trebalo da bude navedena i prijašnja cijena. Kako objašnjava, iako je to obaveza trgovaca, često se krši.

“Ono što trgovci vješto izbjegavaju jeste da ne daju prave popuste, već prije ‘crnog petka’ povećaju cijene da bi se kroz taj dan, ali i druge super vikende, određene cijene snizile”, istakao je Srdić za “Nezavisne novine”.

Kako kaže, “crni petak” u Bosni i Hercegovini nije isti kao u Evropi i svijetu.

I Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača Doboj, podsjetila je potrošače da budu oprezni tokom predstojećih dana sniženja.

“Skrenuli bismo pažnju, ako je hrana ili prehrambeni proizvod u pitanju, da vode računa o rokovima trajanja jer su često proizvodi sa vrlo kratkim rokom ili tog dana ističe rok trajanja. Drugu robu treba da dobro pregledaju jer često bude oštećena, tako da bi se ona svakako prodavala jeftinije”, rekla je Šešlija za “Nezavisne novine”.

Ona je upozorila trgovce da ne zloupotrebljavaju akciju.

“‘Crni petak’ se, nažalost, najčešće zloupotrebljava da bi se povećao promet u trgovinama”, navela je Šešlija, dodajući da su tražili da se ovaj dan reguliše i pravnim aktima jer “crni petak” u BiH nije priznat kao dan s velikim sniženjima.

“Trebalo bi kroz sistem regulisati postojanje ovog dana kao vremena za rasprodaju jer tada nisu redovne i obavezujuće kontrole inspektora i praktično to trgovcima, koji rade nepošteno i koji nemaju poslovanje u skladu sa zakonom, i odgovara”, objašnjava Šešlija za “Nezavisne novine”.

Vladimir Vasić, sociolog, istakao je da je “crni petak” jedan u nizu događaja koji su nametnuti našem društvu te da je praznik šopingholičara nastao u razvijenim zemljama.

“Kod nas u regionu i na Balkanu javlja se taj paradoks kako potrošiti više novca nego što imamo i taj ‘crni petak’ jeste praznik potrošačke kulture, potrošačke civilizacije koju mi živimo i definitivno pokazuje koliko je uplitanje potrošačke kulture u svakodnevni život pojedinca”, navodi on.

Vasić dodaje da smo olako prihvatili praznik potrošnje, ali i da smo bombardovani reklamama.

“Mislim da bi društvima kao što je BiH bilo svrsishodnije da imamo ‘crni petak’ za životne namirnice koje su od egzistencijalnog značaja za građane”, zaključio je Vasić.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno