Connect with us

Društvo

“CRNI PETAK” U SVIJETU I KOD NAS! BiH je potrebna rasprodaja HRANE

Posljednji petak u novembru širom svijeta je poznat kao “crni petak”, a sniženja koja su pripremljena povodom tog dana svake godine privuku veliki broj kupaca u tržne centre.

Plakati sa sniženjima koji se mogu vidjeti na mnogim izlozima, ali i na internetu, najčešće se odnose na odjeću, obuću i bijelu tehniku. Prema riječima naših sagovornika, ti popusti su često samo prividni, a građanima bi bila potrebnija sniženja za životne namirnice.

Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” iz Banjaluke, istakao je da kupci treba da vode računa prilikom kupovine, ističući da bi pored trenutne akcijske cijene trebalo da bude navedena i prijašnja cijena. Kako objašnjava, iako je to obaveza trgovaca, često se krši.

“Ono što trgovci vješto izbjegavaju jeste da ne daju prave popuste, već prije ‘crnog petka’ povećaju cijene da bi se kroz taj dan, ali i druge super vikende, određene cijene snizile”, istakao je Srdić za “Nezavisne novine”.

Kako kaže, “crni petak” u Bosni i Hercegovini nije isti kao u Evropi i svijetu.

I Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača Doboj, podsjetila je potrošače da budu oprezni tokom predstojećih dana sniženja.

“Skrenuli bismo pažnju, ako je hrana ili prehrambeni proizvod u pitanju, da vode računa o rokovima trajanja jer su često proizvodi sa vrlo kratkim rokom ili tog dana ističe rok trajanja. Drugu robu treba da dobro pregledaju jer često bude oštećena, tako da bi se ona svakako prodavala jeftinije”, rekla je Šešlija za “Nezavisne novine”.

Ona je upozorila trgovce da ne zloupotrebljavaju akciju.

“‘Crni petak’ se, nažalost, najčešće zloupotrebljava da bi se povećao promet u trgovinama”, navela je Šešlija, dodajući da su tražili da se ovaj dan reguliše i pravnim aktima jer “crni petak” u BiH nije priznat kao dan s velikim sniženjima.

“Trebalo bi kroz sistem regulisati postojanje ovog dana kao vremena za rasprodaju jer tada nisu redovne i obavezujuće kontrole inspektora i praktično to trgovcima, koji rade nepošteno i koji nemaju poslovanje u skladu sa zakonom, i odgovara”, objašnjava Šešlija za “Nezavisne novine”.

Vladimir Vasić, sociolog, istakao je da je “crni petak” jedan u nizu događaja koji su nametnuti našem društvu te da je praznik šopingholičara nastao u razvijenim zemljama.

“Kod nas u regionu i na Balkanu javlja se taj paradoks kako potrošiti više novca nego što imamo i taj ‘crni petak’ jeste praznik potrošačke kulture, potrošačke civilizacije koju mi živimo i definitivno pokazuje koliko je uplitanje potrošačke kulture u svakodnevni život pojedinca”, navodi on.

Vasić dodaje da smo olako prihvatili praznik potrošnje, ali i da smo bombardovani reklamama.

“Mislim da bi društvima kao što je BiH bilo svrsishodnije da imamo ‘crni petak’ za životne namirnice koje su od egzistencijalnog značaja za građane”, zaključio je Vasić.

Društvo

U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.

Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.

“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.

Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.

Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.

“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.

Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.

“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.

U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.

“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.

Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.

“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.

Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.

U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.

“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.

Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.

“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.

Nastavi čitati

Društvo

FOND SOLIDARNOSTI: Tri miliona KM za SANACIJU ŠTETA nastalih usljed poplava u Srpskoj

Fond solidarnosti Republike Srpske donio je odluku o izdvajanju tri miliona maraka, koja će biti usmjerena na sanaciju šteta nastalih usljed poplava u Republici Srpskoj.

Sredstva će biti doznačena gradovima i opštinama koje su pretrpjele najveće štete, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Laktaši, Srbac, Gradiška, Kozarska Dubica i Kostajnica.

Ova mjera ima za cilj pružanje pomoći onima koji su najviše pogođeni elementarnim nepogodama, kako bi se ubrzao oporavak i obnova pogođenih područja.

Lokalne komisije u ovim opštinama i gradovima zadužene su za izradu popisa i procjene nastale štete, kako bi se pomoć usmjerila onima kojima je najpotrebnija.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMITE SE ZA NAGLU PROMJENU VREMENA! Stižu nam minusi i moguć SNIJEG?

U Republici Srpskoj nakratko će doći do stabilizacije vremena u subotu, 5. aprila, kada će biti sunčano sa temperaturom vazduha i do 20 stepeni Celzijusovih, ali će već u noći na nedjelju doći do naglog zahlađenja, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Ona je navela da će kiša u nedjelju ujutro u brdsko-planinskim predjelima preći u susnježicu i snijeg, koji je moguć i u nižim krajevima.

Prema njenim riječima, razvedravanje se očekuje u nedjelju uveče, a u ponedjeljak, 7. aprila, ujutro mraz.

Đorđevićeva je rekla da će početkom naredne sedmice biti hladno uz mraz, dok će porast temperature vazduha uslijediti u utorak i srijedu, 8. i 9. aprila.

– I naredne sedmice biće dosta promenljivo – istakla je Đorđevićeva.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno