Connect with us

Društvo

ZA SVE KOJI NISU SIGURNI, ovo su pravila KRUŽNOG TOKA! Spoljašnja traka ima prednost

Kružni tokovi kod nas su uglavnom predstavljeni znakom “ukrštanje sa putem sa pravom prvenstva”, odnosno znakom obrnuti trougao.
Ako nema saobraćajnih znakova, onda važi standardno saobraćajno pravilo kao na svakoj drugoj raskrsnici, tj. pravilo desne strane.

U ovom slučaju, prednost ima vozilo koje dolazi s desne strane (u odnosu na onoga ko se već nalazi u kružnom toku)! To je, na primjer, pravilo koje važi u Grčkoj jer njihovi kružni tokovi nisu obilježeni saobraćajnim znakovima.

Pravilo u kružnom toku s jednom trakom vrlo je jednostavno. Prilagodite brzinu i pogledajte lijevo prije nego što uđete u kružni tok. Znajte da vozila koja se već kreću u kružnom toku imaju prednost u odnosu na ona koja se tek uključuju. Nemojte zaboraviti da uključite pokazivač pravca kada se isključujete iz kružnog toka. Ne morate da usporavate ili stanete da biste izašli iz kružnog toka. Jedini izuzeci su kada su pješaci na pješačkom prelazu ili ako se približava vozilo Hitne pomoći, koje ste uvijek u obavezi da propustite!
Pravila su slična i kod kružnih tokova sa više traka, s tim što kretanje zavisi od horizontalne i vertikalne signalizacije, odnosno znakova. Prednost i ovdje uvijek imaju vozila koja se kreću unutar kružnog toka. Jedno pravilo se kod nas često krši, jer vozači iz unutrašnje trake ne propuštaju one iz spoljašnje! Vozač iz unutrašnje trake (bliže ostrvu) mora da propusti vozača iz spoljne trake kao da je u pitanju klasično prestrojavanje na putu sa dvije trake, i to uz obavezno davanje žmigavca. Potpuno isto kao da voze na običnom putu sa dvije ili tri trake.

Zapamtite – vozila koja se kreću u spoljašnoj traci imaju prednost! Sigurno se pitate šta onda raditi ako je gužva u spoljašnoj traci, pa nije moguće da se isključite. Možete da napravite još jedan pun krug oko ostrva (što je vrlo rijetka opcija) ili da sačekate u unutrašnjoj traci dok se ne ispune uslovi za prestrojavanje.

Kružni tokovi sa više traka bi na ulazu trebalo da imaju znak za prestrojavanje, pa morate unaprijed odlučiti kojom trakom ćete se kretati, odnosno gdje ćete se isključiti sa kružnog toka. Međutim, svi smo mi svjedoci da to u praksi ne funkcioniše baš ovako, jer se često dešava da se neko vozi spoljašnom trakom sve vrijeme iako se isključuje na trećem ili četvrtom izlazu.

Veoma je važan izbor prave trake, zato logično razmislite gdje treba da se isključite sa kružnog toka još prije nego što u njega uđete – ukoliko izlazite na prvom isključenju, trebalo bi da u kružni tok uđete desnom trakom i pratite spoljašnju traku kružnog toka do isključenja.

Ukoliko izlazite na posljednjem isključenju, trebalo bi iz lijeve trake ući u unutrašnju traku kružnog toka i zatim se prestrojiti na vrijeme pred izlazak. Svako ko se vozio beogradskom Slavijom zna da nisu baš sva ova “školska pravila” lako primjenljiva na licu mjesta, jer iako vi znate pravila, morate stalno gledati i šta rade drugi vozači oko vas.

Kod nas je, nažalost, česta praksa da se pokazivač pravca (žmigavac) rijetko koristi u kružnom toku. A njega treba koristiti obavezno i pri izlasku iz kružnog toka i pri prestrojavanju iz trake u traku. Tako ćete drugim vozačima pružiti mogućnost da blagovremeno odreaguju kako treba jer će znati šta da očekuju od vas i koje su vaše namjere. Ako je saobraćajni policajac na kružnom toku i reguliše saobraćaj, onda isključivo treba slijediti i primjenjivati njegove instrukcije, odnosno naredbe.

Gdje god da putujete i koliko god da ste sigurni u svoje vozačke vještine, nije naodmet da se podsjetite ključnih pravila, naročito na mjestima gdje su čukanja, zastoji i zbunjenost vožača česti. Posebno je poželjno, ukoliko putujete u inostranstvo, da se informišete o saobraćajnim pravilima koja važe u toj zemlji. Poznato vam je da se negdje vozi lijevom stranom (ne samo u Velikoj Britaniji, već i na Malti, Kipru…), pa su i pravila vožnje u kružnom toku drugačija!

Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svaki deseti građanin BiH bez validnih dokumenata!

Ličnu kartu Bosne i Hercegovine trenutno nema 264.875 građana, a ni zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole nije podnio veliki broj njih, pa je tako bez ovog dokumenta 290.747 vozača, podaci su Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH.

Kako ističu iz ove agencije za “Nezavisne novine”, sve je jasno definisano Zakonom o ličnim kartama.

“Na osnovu Zakona o ličnim kartama državljana Bosne i Hercegovine svaki državljanin koji navrši 18 godina dužan je da podnese zahtjev za izdavanje lične karte u roku od 60 dana nakon što navrši 18 godina”, objašnjavaju oni.

Dodaju da isti zakon definiše i kada treba da se zamijeni lična karta koja je pred istekom.

“Imalac lične karte je dužan da podnese zahtjev za zamjenu lične karte najkasnije u roku od 15 dana prije datuma isteka važnosti sadašnje lične karte”, ističu oni za “Nezavisne”.

Iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH napominju da je za kršenje ove zakonske obaveze propisana novčana kazna od 30 do 300 KM ako državljanin ne podnese zahtjev za izdavanje lične karte kada je obavezan.

Podsjećamo, Pravilnikom o cijeni ličnih dokumenata propisana je visina naknade koja se plaća prilikom izdavanja ličnih dokumenata, lične karte i vozačke dozvole za građane Bosne i Hercegovine, kao i način uplate, raspodjela i namjena sredstava ostvarenih izdavanjem ovih dokumenata. Pomenutim pravilnikom propisana je visina naknade ličnih dokumenata i to za ličnu kartu 18 KM, dok je za vozačku dozvolu potrebno izdvojiti 60 KM.

Da se broj građana bez važnih dokumenata povećava može se zaključiti i kada se trenutni podaci uporede sa ranijim.

Tako su početkom godine, odnosno u januaru, “Nezavisne novine” pisale da ličnu kartu Bosne i Hercegovine tada nije imalo 248.206 građana, dok je nešto veći broj osoba bio bez vozačke dozvole, čak 258.523.

Nastavi čitati

Društvo

Danas pretežno oblačno, MOGUĆI KIŠA I SNIJEG

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladati pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini prijepodne lokalno slaba kiša. U Bosni u nižim područjima kiša ili susnježica, a u višim slab snijeg.

Prema kraju dana padavine uglavnom slabe i postepeno prestaju. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne slaba do umjerena bura, a u ostatku zemlje slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 0 do 6, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni.

U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme sa slabim padavinama. U nižim dijelovima grada se očekuje kiša ili susnježica, a u višim snijeg.

Temperatura zraka između 0 i 4 stepena, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, piše N1.

Nastavi čitati

Društvo

Ako se Božićna pšenica POSADI NA OVAJ DAN kuća će biti blagoslovena cijele godine

Po starom narodnom vjerovanju, trebalo bi svako da sadi svoje žito. Pšenica se sadi na praznik Svete Varvare koji se slavi 17. decembra ili Svetog Nikole, 19. decembra.
ako bi vam Božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća i tako vam osigurala dobru 2025. godinu, dajemo vam pet savjeta koji će vam pomoći u tome.

Prije sijanja pšenicu je potrebno dobro namočiti u mlakoj vodi pa je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnom ubrusu pa posijte jer će tako bolje proklijati.

Pšenicu je najbolje sijati na tanjiriću ili u manjoj saksiji. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta – čak je poželjno da se sjeme mjestimično preklapa. Zatim je prekrijte još jednim slojem zemlje.

Umjesto zemlje možete upotrebiti i sloj pamučne vate natopljene vodom i po njoj poslagati zrna pšenice. Vata je praktična jer upija višak tečnosti, piše Žena Blic.
Pšenicu nemojte držati na mjestu koje je previše blizu grijanja jer bi se mogla osušiti. Najbolje ju je staviti pored prozora, na umjereno toplo i svjetlo mjesto.
Prvih nekoliko dana, prije nego što pšenica počne nicati, prekrijte je aluminijskom folijom koja čuva vlagu. Čim počne puštati zelene izdanke, uklonite foliju i zalivajte pšenicu umjereno svaki dan. Za zalivanje tanjirića pšenice potrebna vam je otprilike jedna kašika vode, a da bi se tečnost ravnomjerno rasporedila, dobro je upotrebiti plastičnu bocu s raspršivačem, piše Krstarica.

Kada pšenica naraste, odsijecite vrhove tako da budu podjednake visine. Običaj je i vezanje ukrasne trobojne vrpce oko pšenice. Pazite da vrpcu ne stegnete prečvrsto nego tek toliko da ostane na mjestu.

Nastavi čitati

Aktuelno