Zdravlje
DA LI STE SE PROBUDILI ILI SE ČESTO BUDITE SA GLAVOBOLJOM? Ne ignorišite, evo šta tijelo pokušava da vam kaže

Zašto se ujutru budite sa glavoboljom?
Glavobolja nakon buđenja nije prijatna. Ako se javlja povremeno, to nije razlog za brigu, ali glavobolja koja se ponavlja ujutru može da ukaže na različite poremećaje. Koji su razlozi zašto se ujutru budimo sa glavoboljom?
Jutarnje glavobolje mogu da imaju mnogo uzroka. Važno je da saznate odakle dolaze, jer ako se ne liječe, mogu veoma da otežaju život. Iako je primamljivo da uzmete lijek protiv bolova i stiskate palčeve da jutarnja glavobolja nestane, važno je da razmislite o ovom problemu. Jutarnja glavobolja može da ima mnogo uzroka:
Jutarnja glavobolja i nesanica
Prema riječima stručnjaka, “poremećaji spavanja povećavaju rizik od jutarnje glavobolje za dva do osam puta”. Liječenje nesanice zasniva se na kognitivno-bihejvioralnoj terapiji za nesanicu. Dio liječenja je primjena dobrih praksi higijene spavanja. Veoma je važno održavati stalne sate spavanja i budnosti. Pored toga, preporučuje se spavanje u hladnoj, dobro mračnoj i bučno izolovanoj prostoriji. Takođe bi moglo da bude od pomoći da ograničite upotrebu paravana koji emituju plavo svetlo prije spavanja.
Jutarnja glavobolja i depresija ili anksioznost
Depresija je jedan od faktora nesanice, baš kao i anksioznost. Ako se osjećate anksiozno, teže možete da se smirite, što otežava da zaspite. I depresija i anksioznost mogu da uzrokuju probleme sa spavanjem, što rezultira glavoboljom ujutru. Ako sumnjate da patite od depresije ili anksioznosti, obratite se svom ljekaru. Liječenje će imati pozitivan uticaj ne samo na vaš san, već i na vaše cjelokupno funkcionisanje.
Jutarnja glavobolja i apneja u snu
Apneja u snu se manifestuje višestrukim, ponavljajućim epizodama zaustavljanja ili ograničavanja protoka vazduha kroz respiratorni trakt uz istovremeni pojačan rad respiratornih mišića. Apneja u snu uzrokuje da se noću budimo nekoliko ili čak desetina puta, što nam otežava ulazak u dublje faze sna. Prema podacima klinike Mejo, jutarnje glavobolje su karakteristične za apneju u snu. Ako hrčete noću i probudite se ujutru sa glavoboljom, konsultujte svog ljekara radi dijagnoze apneje za vrijeme spavanja.
Jutarnja glavobolja i položaj za spavanje
Vaš položaj spavanja takođe može da bude odgovoran za jutarnje glavobolje. Na primjer, ležanje na leđima podstiče hrkanje, a hrkanje ometa san, što dovodi do jutarnje glavobolje. Jedna studija objavljena u maju 2011. u Cephalalgia pokazala je da oko 25 odsto ljudi koji su hrkali, takođe su patili od jutarnjih glavobolja. Ako imate problema sa hrkanjem, pokušajte da spavate na boku.
Jutarnja glavobolja i noćno škrgutanje zubima
Jutarnje glavobolje mogu da budu uzrokovane i noćnim škripanjem zubima. Ponovljeni pritisak i napetost stiskanja zuba dovodi do jutarnje glavobolje. Studija iz 2020. objavljena u časopisu Headache otkrila je da što se češće noću škrgutalo zubima, to se više glavobolja javljalo nakon buđenja.
Jutarnja glavobolja i kofein
Jutarnje glavobolje mogu da se jave kada spavamo premalo ili nedovoljno dobro. Na kvalitet sna utiču, između ostalog: količina kofeina apsorbovanog tokom dana. Ako se probudite sa glavoboljom, pokušajte da na neko vrijeme preskočite popodnevnu šoljicu kafe. Ograničavanje kofeina trebalo bi da pozitivno utiče na kvalitet sna i samim tim smanji jutarnje glavobolje.
Jutarnja glavobolja i večernje piće
Jutarnja glavobolja je takođe jedan od najčešćih simptoma mamurluka, odnosno trovanja alkoholom. Tijelo metaboliše alkohol u acetaldehid, koji je toksičan za tijelo i izaziva simptome koje poznajemo kao mamurluk. Pored dehidracije, možemo da iskusimo i jutarnje glavobolje sa mamurlukom. Alkohol je poznati ometač sna, koji utiče na kvalitet i kvantitet sna tokom druge polovine noći. Možda mislite da niste puno popili, ali se ujutru probudite sa glavoboljom.
Zdravlje
ODLIČNE ZA ZDRAVLJE! Kao trešnje utiču na tijelo?

Iako im cijene rastu iz godine u godinu, teško je odoljeti ukusu ovih slatkih delikatesa, koje su bogate hranljivim materijama i zdravstveno korisnim svojstvima.
Trešnje, iako su uglavnom sastavljene od vode – oko 80 odsto – snabdjevaju tijelo vrijednim hranljivim materijama. Porcija od 100 g sadrži, između ostalog, 16 g ugljenih hidrata i 2 g vlakana. Nizak sadržaj masti – 0,2 g i proteina – 1,06 g, čini ih laganim, ali vrijednim dodatkom ishrani.
Ovo voće je odličan izvor vitamina C – 7 mg na 100 g, ključnog za izgradnju imuniteta i zaštitu ćelija od oksidativnog oštećenja. Pored toga, trešnje obezbjeđuju folnu kiselinu, vitamine A, E i K, kao i minerale poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma (222 mg) i joda, čiji je sadržaj impresivnih 330 mg u 100 g voća.
Trešnje su bogate polifenolima i antocijaninima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i djeluju protiv oksidativnog stresa. Studije pokazuju da ovo voće može efikasno da smanji oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima i takođe ublaži upale. Moguće je da mogu da smanje rizik od razvoja bolesti kao što su hipertenzija i dijabetes tipa 2.
Jedna od najvećih prednosti trešanja je njihov sadržaj vlakana, što pozitivno utiče na digestivni sistem. Redovna konzumacija ovih plodova može da poboljša rad crijeva i spriječi zatvor. Obrok bogat vlaknima takođe pomaže u kontroli tjelesne težine i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Podjednako važan sastojak prisutan u trešnjama je jod, esencijalni element za pravilno funkcionisanje štitne žlijezde. Adekvatna količina joda u ishrani doprinosi proizvodnji hormona štitne žlijezde, koji utiču na razvoj i metabolizam tijela. Idealan su dodatak ishrani starijih osoba zato što sadrže kalijum, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca. Pored toga, puni su bioaktivnih sastojaka koji mogu da poboljšaju kvalitet sna i smanje rizik od demencije.
Uprkos relativno visokom sadržaju prirodnih šećera (13 g na 100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks. To znači da dijabetičari mogu da konzumiraju ovo voće, iako u umjerenim količinama, bez rizika od naglih skokova glukoze u krvi, piše Mondo.
Trešnje je najbolje jesti sirove, ubrane direktno sa drveta ili kupljene na lokalnoj pijaci. Mogu da se koriste na mnogo načina u kuhinji. Ovo je voće koje ne samo da oduševljava svojim ukusom, već i pruža tijelu brojne zdravstvene koristi. To je dobar razlog da ih češće jedete tokom ljetnje sezone i uvedete ih u svoju svakodnevnu ishranu.
Zdravlje
OVAJ BOL NIPOŠTO ne smijete ignorisati jer ukazuje na SRČANI UDAR

Brza reakcija i prepoznavanje ranih simptoma srčanog udara mogu bukvalno spasiti život, upozoravaju kardiolozi. Jedan od najvažnijih znakova koje tijelo šalje jeste bol u ruci – najčešće u lijevoj, ali ni bol u desnoj ruci ne treba zanemariti.
Naime, bol koji se javlja u lijevoj ruci jedan je od klasičnih simptoma srčanog udara, jer su nervni putevi srca i ruke međusobno povezani. Međutim, ljekari naglašavaju da kod određenih pacijenata, posebno žena, bol može prenijeti i u desnu ruku, ramena ili čak u leđa. Upravo zbog toga važno je obratiti pažnju i na druge simptome koji mogu ukazivati na srčani udar.
Jedan od rjeđih simptoma koji takođe može ukazivati na problem sa srcem jeste – napad kašlja bez prisustva prehlade ili infekcije.
Stručnjaci upozoravaju da je u takvim situacijama vrijeme presudno. Ako primijetite neki od ovih simptoma kod sebe ili druge osobe, odmah pozovite hitnu pomoć. Ne pokušavajte da „sačekate da prođe“, jer odlaganje može imati kobne posljedice.
Prevencija i redovne kontrole kod ljekara takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje stresa – najbolji su saveznici u borbi protiv srčanih bolesti, piše Naj žena.
Zdravlje
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak

Sastojci
6 jaja
4 dl kiselog mlijeka
1 čaše (od kiselog mlijeka) oštrog brašna,
1 čaša kukuruznog brašna
2 dl ulja,
1 kesica prašak za pecivo
100 g sira
250 g šunkarice
150 g trapesta
2 crvene paprike
3 kisela krastavčića
susam
Priprema
Šunkaricu i trapist isjeći na kockice, papriku očistiti od sjemenki i petiljki te i nju isjeći na kockice kao i kisele krastavčiće.
U odgovarajućoj posudi sjediniti jaja, ulje kiselo mlijeko, oštro i kukuruzno brašno i prašak za pecivo. Dodati soli po ukusu i dobro izmiješati kako bi se dobila ujednačena smjesa.
U pripremljenu smjesu dodati sir, šunkaricu, trapist, papriku, krastavčiće i polako promiješati varjačom.
Tepsiju nauljiti i posuti brašnom pa sipati u nju pripremljenu smjesu. Odozgo posuti susam. Peći u zagrejanoj rerni na 180 C oko pola sata dok ne porumeni.
-
Svijet16 sati ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region2 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika2 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Svijet2 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Politika3 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika2 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA