Connect with us

Zdravlje

DA LI STE SE PROBUDILI ILI SE ČESTO BUDITE SA GLAVOBOLJOM? Ne ignorišite, evo šta tijelo pokušava da vam kaže

Zašto se ujutru budite sa glavoboljom?

Glavobolja nakon buđenja nije prijatna. Ako se javlja povremeno, to nije razlog za brigu, ali glavobolja koja se ponavlja ujutru može da ukaže na različite poremećaje. Koji su razlozi zašto se ujutru budimo sa glavoboljom?

Jutarnje glavobolje mogu da imaju mnogo uzroka. Važno je da saznate odakle dolaze, jer ako se ne liječe, mogu veoma da otežaju život. Iako je primamljivo da uzmete lijek protiv bolova i stiskate palčeve da jutarnja glavobolja nestane, važno je da razmislite o ovom problemu. Jutarnja glavobolja može da ima mnogo uzroka:

Jutarnja glavobolja i nesanica
Prema riječima stručnjaka, “poremećaji spavanja povećavaju rizik od jutarnje glavobolje za dva do osam puta”. Liječenje nesanice zasniva se na kognitivno-bihejvioralnoj terapiji za nesanicu. Dio liječenja je primjena dobrih praksi higijene spavanja. Veoma je važno održavati stalne sate spavanja i budnosti. Pored toga, preporučuje se spavanje u hladnoj, dobro mračnoj i bučno izolovanoj prostoriji. Takođe bi moglo da bude od pomoći da ograničite upotrebu paravana koji emituju plavo svetlo prije spavanja.

Jutarnja glavobolja i depresija ili anksioznost
Depresija je jedan od faktora nesanice, baš kao i anksioznost. Ako se osjećate anksiozno, teže možete da se smirite, što otežava da zaspite. I depresija i anksioznost mogu da uzrokuju probleme sa spavanjem, što rezultira glavoboljom ujutru. Ako sumnjate da patite od depresije ili anksioznosti, obratite se svom ljekaru. Liječenje će imati pozitivan uticaj ne samo na vaš san, već i na vaše cjelokupno funkcionisanje.

Jutarnja glavobolja i apneja u snu
Apneja u snu se manifestuje višestrukim, ponavljajućim epizodama zaustavljanja ili ograničavanja protoka vazduha kroz respiratorni trakt uz istovremeni pojačan rad respiratornih mišića. Apneja u snu uzrokuje da se noću budimo nekoliko ili čak desetina puta, što nam otežava ulazak u dublje faze sna. Prema podacima klinike Mejo, jutarnje glavobolje su karakteristične za apneju u snu. Ako hrčete noću i probudite se ujutru sa glavoboljom, konsultujte svog ljekara radi dijagnoze apneje za vrijeme spavanja.

Jutarnja glavobolja i položaj za spavanje
Vaš položaj spavanja takođe može da bude odgovoran za jutarnje glavobolje. Na primjer, ležanje na leđima podstiče hrkanje, a hrkanje ometa san, što dovodi do jutarnje glavobolje. Jedna studija objavljena u maju 2011. u Cephalalgia pokazala je da oko 25 odsto ljudi koji su hrkali, takođe su patili od jutarnjih glavobolja. Ako imate problema sa hrkanjem, pokušajte da spavate na boku.

Jutarnja glavobolja i noćno škrgutanje zubima
Jutarnje glavobolje mogu da budu uzrokovane i noćnim škripanjem zubima. Ponovljeni pritisak i napetost stiskanja zuba dovodi do jutarnje glavobolje. Studija iz 2020. objavljena u časopisu Headache otkrila je da što se češće noću škrgutalo zubima, to se više glavobolja javljalo nakon buđenja.

Jutarnja glavobolja i kofein
Jutarnje glavobolje mogu da se jave kada spavamo premalo ili nedovoljno dobro. Na kvalitet sna utiču, između ostalog: količina kofeina apsorbovanog tokom dana. Ako se probudite sa glavoboljom, pokušajte da na neko vrijeme preskočite popodnevnu šoljicu kafe. Ograničavanje kofeina trebalo bi da pozitivno utiče na kvalitet sna i samim tim smanji jutarnje glavobolje.

Jutarnja glavobolja i večernje piće
Jutarnja glavobolja je takođe jedan od najčešćih simptoma mamurluka, odnosno trovanja alkoholom. Tijelo metaboliše alkohol u acetaldehid, koji je toksičan za tijelo i izaziva simptome koje poznajemo kao mamurluk. Pored dehidracije, možemo da iskusimo i jutarnje glavobolje sa mamurlukom. Alkohol je poznati ometač sna, koji utiče na kvalitet i kvantitet sna tokom druge polovine noći. Možda mislite da niste puno popili, ali se ujutru probudite sa glavoboljom.

Zdravlje

NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje

Kako započeti dan često određuje kvalitetu cijelog dana. Uključivanje nekoliko jednostavnih, ali efikasnih jutarnjih rutina može značajno poboljšati vaše raspoloženje, energiju i produktivnost. Evo nekoliko prijedloga kako da započnete svoj dan na najbolji način.

Ledeno tuširanje

Iako možda zvuči neugodno, ledeno tuširanje ima brojne zdravstvene prednosti. Ledena voda može pomoći u buđenju tijela, poboljšanju cirkulacije i jačanju imuniteta. Takođe, istraživanja pokazuju da hladno tuširanje može smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Počnite s toplom vodom i polako smanjujte temperaturu kako biste se navikli na hladnoću. Nakon nekoliko dana, ledeno tuširanje postaće vam lakše i prijatnije.

Meditacija

Nakon osvježavajućeg tuširanja, izdvojite nekoliko minuta za meditaciju. Meditacija pomaže u smirivanju uma, poboljšanju fokusa i smanjenju stresa. Pronađite mirno mjesto, sjednite u udoban položaj i zatvorite oči. Fokusirajte se na disanje, pokušavajući da usmjerite pažnju na svaki udisaj i izdisaj. Početnici mogu početi s meditacijom od pet minuta, postepeno povećavajući trajanje kako postanu iskusniji.

Zdrav doručak

Nakon meditacije, vrijeme je za hranjiv doručak. Doručak je najvažniji obrok u danu jer vam pruža energiju potrebnu za početak dana. Odaberite hranu bogatu proteinima, vlaknima i zdravim mastima kako biste održali stabilan nivo energije. Neki od prijedloga uključuju zobene pahuljice s voćem i orasima, grčki jogurt s medom i sjemenkama ili omlet s povrćem.

Vježbanje

Nakon doručka, posvetite se tjelesnoj aktivnosti. Jutarnje vježbanje pomaže u poboljšanju cirkulacije, povećanju energije i podizanju raspoloženja. Ne morate provoditi sate u teretani; dovoljno je 20-30 minuta aktivnosti kao što su brzo hodanje, trčanje, joga ili osnovne vježbe snage. Vježbanje će vam pomoći da se osjećate budnije i spremnije za suočavanje s dnevnim obavezama.

Početak dana s ledenim tuširanjem, meditacijom, zdravim doručkom i vježbanjem može značajno poboljšati vaše fizičko i mentalno stanje. Ove jednostavne, ali efikasne rutine pomoći će vam da započnete dan puni energije i pozitivnog stava. Isprobajte ove prijedloge i pronađite kombinaciju koja vam najviše odgovara, te uživajte u blagodetima dobro započetog dana.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Zdravlje

RECEPT ZA LIJEK koji izbacuje sve TOKSINE iz crijeva i obnavlja kožu

Ovaj narodni recept je poznat od davnina.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje.

Kada je organizam u dobrom stanju, to se odražava i na stanje kože.

Sama mrkva ima puno pozitivnih efekata za organizam zahvaljujući vlaknima, vitaminu A i beta karotenu kojima obiluje, a kada je pomiješate s još nekoliko sastojaka dobićete pravi melem za stomak.

Ovaj lijek je poznat od davnina, a naše bake su ga koristile kod problema sa crijevima i kako bi vratile svježinu koži.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje. Ovaj lijek će uspješno riješiti i problem zatvora, a ovako se pravi.

Sastojci:

3 veće mrkve

1 kašičica meda

Prstohvat mljevene paprike

Pola kašičice ulja

Priprema:

Izrendajte mrkvu u posudu pa dodajte i ostale sastojke. Miješajte dok se ne sjedine i lijek je spreman za upotrebu.

Preporučuje se da se mješavina jede umjesto doručka, a potrebno je konzumirati je pola sata nakon buđenja.

Nakon 10 dana redovne primjene, primijetićete poboljšanje i osjećaj lakoće u stomaku.
Glas

Nastavi čitati

Zdravlje

REVOLUCIJA U MEDICINI: Novi lijek se uvlači pravo u ćelije raka i uništava tumor iznutra!

Pacijenti oboljeli od raka krvi u Engleskoj prvi u svijetu mogu da imaju terapiju lijekom belantamab mafadotin, koji je razvijen u Velikoj Britaniji, a koji se uvlači u ćelije kancera i onda ih uništava, nakon što je Nacionalni institut za izvrsnost u zdravstvu i njezi odobrio danas upotrebu tog lijeka.

Ta terapija je nazvana “trojanski konj” zbog toga što se lijek na “prevaru” uvlači u ćelije raka koje ga apsorbuju, a zatim ih uništava iznutra.

Taj pionirski lijek može da zaustavi napredovanje multiplog mijeloma tri puta duže nego standardni tretmani, prenio je Gardijan.

Ciljana terapija se daje kao infuzija svake tri sedmice.

U Engleskoj oko 1.500 pacijenata godišnje oboli od multiplog mijeloma, neizlječivog karcinoma koštane srži.

Nastavi čitati

Aktuelno