Društvo
DA LI ZAISTA TEŠKO ŽIVIMO? Građani Srpske na turistička putovanja potrošili 45 MILIONA KM

Turističke agencije i tur operateri iz Srpske prošle godine su imali skoro 45 miliona maraka prihoda i ostvarili dobit od preko 4,5 miliona KM.
Prema zvaničnim podacima APIF-a, najveći prihod imala je agencija „Happy travel“ iz Bijeljine, jer su građani Srpske preko ove turističke agencije na putovanja potrošili 7,4 miliona KM. Ipak, milionski prihod kao ni ranijih godina nije pratila milionska dobit, pa je ova agencija sa 12 zaposlenih prošle godine ostvarila mršavu dobit od „samo“ 44 hiljada KM.
Kada je riječ o prihodima, poslije „Happy travela“ najveći prihod imala je agencija „Dinamik turs“ iz Brčkog koja je sa 12 zaposlenih ostvarila nešto više od 6,2 milion prihoda i prikazala dobit od čak 654.000 KM.
Sljedeća po visini prihoda, ali sa daleko najvećom dobiti je turistička agencija „Otraks“ iz Srpca koja je sa devet zaposlenih prihodovala 6,1 milion i ostvarila dobit od čak dva miliona KM.
Banjalučki „Unis turs“ sa osam zaposlenih imao je prihod od 5,8 miliona KM i dobit od oko 97 hiljada maraka.
Milionski prihod imala je i agencija „Travel plan“ iz Banjaluke koja je sa četiri zaposlena prihodovala više od 5,2 miliona i ostvarila dobit od 189 hiljada KM.
Slijedi firma „Prevoz Vuković“ iz Kozarske Dubice u okviru koje posluje i turistička agencija koja je sa 15 radnika imala prihod od 3,98 miliona KM i dobit od 400 hiljada KM.
Turistička agencija „T4F“ čiji vlasnik Saša Marković je na optuženičkoj klupi zbog učešća u aferi „korona ugovori“ sa četvoro zaposlenih imala je prihod od oko 2,3 miliona KM i ostvarila dobit od čak 269 hiljada KM.
Listu turističkih agencija sa milionskim prihodom zatvara „Globus travel“ iz Pala koji je sa tri zaposlena imao 1,73 miliona prihoda, ali minornu dobit od svega 8.700 KM.
Banjalučka agencija „Bis travel“ sa dva zaposlena napravila je prihod od čak 919.000 KM i ostvarila dobit od 19,8 hiljada KM.
Trebinjska agencija „Lux travel“ sa šest zaposlenih je prihodovala 672.000 KM i ostvarila dobit od 31.000 KM.
Turistička agencija „IN travel“ iz Banjaluke sa četiri zaposlena prošle godine je prihodovala 666 hiljade KM i imala 116 hiljada KM dobiti, a slijedi je „Kontiki travel“ sa 578 hiljada KM prihoda i 68 hiljade KM dobiti sa ukupno pet zaposlenih.
Gotovo identičan kao godinu ranije i prilično uspješan poslovni rezultat imali su u banjalučkom „MIG tursu“. Ova agencija sa dva zaposlena ostvarila je 565 hiljada KM prihoda i zaradila 111 hiljada KM.
„Sebastijan turs“, takođe iz Banjaluke sa dva zaposlena je prihodovao 513 hiljada KM i ostvario dobit od samo 23.000 KM, a mnogo uspješniju poslovnu godinu imala je banjalučka agencija „Star travel“ koja je sa dva zaposlena napravila 518 hiljada maraka prihoda i ostvarila dobit od 315 hiljade KM.
Agencija „Friend travel“ iz Trebinja sa tri radnika je prihodovala 391 hiljada KM i ostvarila minimalnu dobit od 3.900 KM, dok je agencija „Sidro turs“ iz Gradiške sa dva radnika imala prihod od 305 hiljadu KM i 6.500 hiljada KM dobiti.
Mnogo bolje je poslovala agencija „Kompas“ koja je prošle godine sa dva zaposlena imala 312 hiljada KM prihoda i prikazala dobit od čak 124 hiljade KM.
Neuspješna godina
Turistička agencija „ARS“ koja posluje u okviru javnog preduzeća Aerodromi RS sa tri zaposlena je imala 130 hiljade KM prihoda, ali je poslovala sa gubitkom od 16 hiljada KM.
Uspješnom godinom ne mogu se pohvaliti ni u banjalučkoj agenciji „KOAL travel“ koja je sa dva zaposlena imala 91.000 KM prihoda i gubitak od 18.000 KM.
Preuzeće za saobraćaj i turizam „Balkan ekspres“ iz Istočnog Sarajeva sa tri zaposlena prošle godine imalo je prihod od 184.000 KM, ali je ostvarilo poslovni gubitak od 14.800 KM.
Agencija „Zepter passport“ je 2022. godine prihodovala 101 hiljadu KM i prikazala gubitak od čak 64 hiljade KM. Prema podacima APIF-a, ova agencija prošle godine nije imala ni prihode, ni rashode.
Dva zaposlena u agenciji „VD turs“ iz Prijedora prošle godine su napravili prihod od 249 hiljada KM i ostvarili dobit od 9.800 KM, dok su tri zaposlena u banjalučkoj agenciji „SKY2 travel“ sa prihodom od 214 hiljadu KM na kraju godine imali više od 46 hiljada KM dobiti, prenosi Capital.
Više od sto hiljada KM ili preciznije 143 hiljada KM prihoda imala je agencija „V.T.T.I. travel“ iz Banjaluke koja je sa četiri zaposlena na kraju godine imala dobit od 23 hiljada KM.
„Delfin travel“ iz Banjaluke sa dva zaposlena poslije dvije neuspješne poslovne godine sa prihodom od 47 hiljada KM 2023. godine je ostvario dobit od 6.400 KM, a listu uspješnih zatvara agencija „AS travel“ iz Šamca koja je sa dva zaposlena ostvarila prihod od 40 hiljada KM i minimalnu dobit od oko 2.600 KM.
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
Društvo
REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”
-
Politika3 dana ago
KOMŠIĆ U BOLNICI! Hospitalizovan u “Centru za srce”