Connect with us

Društvo

ĐACI SE SMRZAVAJU U KLUPAMA! Veliki problem sa grijanjem u Gacku

Hladni radijatori, upaljene dotrajale grijalice i đaci u jaknama u školskim klupama, to je slika u hladnim novembarskim danima u Osnovnoj školi u Avtovcu kod Gacka.

U novu školsku godinu, ušli su sa starim problemom.

Peć u osnovnoj školi u Avtovcu pokvarila se krajem marta ove godine. Od tada do danas vrata kotlovnice su pod katancem.

Zbog hladnih učionica, časovi su skraćeni. Roditelji su ogorčeni i ljuti. Ivana je majka šestoro djece, troje ih ide u ovu školu. Njena djeca osim zadaće, ovih dana kući donose i prehladu.

“Djeci je hladno, šta će moraju da idu u školu,ali oblače se toplije. Jesu li danas vaša djeca u školi? Nisu danas, djeca su prehlađena. Ne znam šta da radimo, čemu ovo više vodi. 8 mjeseci kako nemamo grijanja u školi”, priča Ivana Gutović, roditelj.

Roditeljima je još u martu obećano da će ovaj problem biti riješen. Od tada do njih su dolazile različite informacije. Kažu žalili su se više puta direktoru. A kako do sada nije ništa urađeni, jutros su se okupili u znak protesta.

“Očekivali smo tokom raspusta da će to da bude riješeno, međutim nije. Na roditeljskim sastancima koji su održani, bilo je priče da je peć došla da treba da se pusti u rad. Danas je 13. novembar mislim da nije humani ni realno da djeca nemaju grijanje”, kaže Nataša Šupić, majka učenika.

“Ja sam rekla jutros da moja djeca neće ići, međutim on je obećao navodno da će se ovo srediti za 20 dana. Da će peć stići. Ta peć nije ni došla ni poručena. To je tek krenulo ima dva, tri dana. Kad će se to namontirati ja stvarno ne znam”, ističe Radmila Tepavčević, roditelj.

Nezadovoljstvo roditelja je zbog toga što nisu imali tačne i pouzdane informacije, smatra direktor Nikola Milinković. Za ATV kaže da su se od marta više puta obraćali resornom Ministarstvu. Odgovor su dobili sredinom septembra, kada su odobrena sredstva za nabavku nove peći. A dok ona ne stigne, radiće grijalice.

“Je li vi mislite da je sada to dovoljno, kada očekujete da će ta peć biti postavljena? Grijanje postoji, ubacićemo dodatne peći. A peć za centralni kotao će biti isporučena onako kako je predviđeno u narednih 10-15 dana”, rekao je Nikola Milinković, direktor OŠ “Sveti Sava”, Gacko.

“On misli da je rješenje jedna kvarcna grijalica, eventualno dvije u učionici. Mi mislimo da nije. Časovi jesu skraćeni, što ne predstavlja ništa”, priča Nataša Šupić.

Na upit ATV-a iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske odgovaraju da su upoznati sa ovim problemom, odobrili su sredstva i izabrali, na tenderu, najbolju ponudu za nabavku nove peći. Ovih dana pravi su srećnici oni učenici avtovačke škole, čije učionice tokom dana grije sunce. Tamo je dovoljna jedna grijalica. Dok sjevernije učionice, teško će se zagrijati i sa tri upaljene grijalice.

Društvo

ĐOKIĆ DAO NOVU SAGLASNOST Vlada ima nove kineske partnere za vjetroelektranu u Trebinju

Vlada Republike Srpske raskinula je ugovor sa kineskom kompanijom “Zhongbo Group” iz Pekinga, kao i sa singapurskim “China Power PTE. LTD” sa kojima je ranije ove godine dogovarala koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane “Trebinje” procijenjene vrijednosti od preko milijardu i po maraka.

Umjesto njih, sada je data saglasnost i ovlašten je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić da potpiše sporazum sa novim partnerima, kineskom kompanijom “Zhongji Construction” iz Pekinga i “Zodic Energy PTE. LTD” iz Singapura.

Кompanije “Zhongbo Group” iz Pekinga i “China Power PTE. LTD” iz Singapura obavijestile su Vladu RS 23. septembra 2025. godine pismom da prekidaju dalja istraživanja i razvoj projekata vjetroenergije i solarne energije na lokacijama u Republici Srpskoj.

“Кao razlog za prekid istraživanja navode se organizacioni problemi unutar kompanija i promjena politike investiranja. Takođe, Vlada je stavila van snage i odluku o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije putem pregovaračkog postupka za izgradnju i korišćenje vjetroelektrane „Trebinje“, na području grada Trebinje“, rekli su nam iz Vlade RS.

CAPITAL je u junu ove godine objavio da Vlada Republike Srpske planira da kroz pregovarački postupak i bez javnog nadmetanja kineskoj kompaniji „China Power PTE“ dodijeli koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane „Trebinje“.

Radi se o mega projektu instalisane snage od 537,5 megavata, sa godišnjom proizvodnjom procijenjenjom na 1.270 gigavat časova, što je oko deset odsto ukupne potrošnje struje u BiH. Koncesija je trebala obuhvatiti period od 30 godina.

Novi partneri “Zhongji Construction” iz Pekinga zainteresovani su takođe za obnovljive izvore energije, a planiraju da ih realizuju preko svoje kompanije u Singapuru, koja je osnovana u martu ove godine i čiji je zadatak da “pokriva” inostrane projekte.

“Republika Srpska ima značajan neiskorišćeni vjetropotencijal i energiju sunca, kao i obavezu da poveća učešća energije iz obnovljivih izvora. Prema izvršenim istraživanjima, na području istočne Hercegovine postoje veoma dobri uslovi za izgradnju vjetroelektrana, ali i solarnih elektrana. Kao prvi projekat koji kompanija predlaže je izgradnja vjetroelektrane, instalisane snage oko 500 MW na području Trebinje “, rekli su u Vladi RS.

Nastavi čitati

Društvo

Godinu dana od poplava u JABLANICI, KONJICU I FOJNICI

Bosna i Hercegovina danas se sjeća stradalih u katastrofalni poplavama koje su prije godinu dana pogodile Jablanicu, Konjic i dijelove srednje Bosne, odnijele ljudske živote i ostavile hiljade porodica bez krova nad glavom.

Padavine su pokrenule klizišta na obližnjem kamenoomu u Donjoj Jablanici, što je čitava naselja ostavilo odsečenim od sveta rušeći putnu i železničku infrastrukturu.

Tokom noći s 3. na 4. oktobra prošle godine u poplavama i klizištima u Bosni i Hercegovini poginulo je 27 osoba.

U Jablanici je život izgubilo 19 ljudi, Konjicu pet, dok su u Fojnici smtno stradale tri osobe.

Na mestima stradanja danas će biti održane komemoracije i polaganje cveća. Preživeli, članovi porodica žrtava i predstavnici vlasti zajedno će se prisetiti najtežih trenutaka, ali i pokazati da solidarnost nije nestala ni nakon što su se kamere ugasile.

Mnogi meštani i dalje žive u privremenim objektima, čekajući obnovu i sistemska rešenja. Podsećaju da tragedija ne sme biti zaboravljena, jer osim bolnih sećanja nosi i pouke o neophodnosti boljeg sistema zaštite i brže reakcije institucija.

“Ovo nije samo sećanje na prošlost, nego i upozorenje za budućnost. Klimatske promene donose sve češće i razornije nepogode, a naš odgovor mora biti organizovaniji i jači”, poručuju stručnjaci, prenosi portal Vijesti.

Nastavi čitati

Uncategorized

CENTRALNA BANKA: Bazna inflacija u proteklih osam mjeseci 4,31 odsto

Centralna banka BiH procijenila je godišnju baznu inflaciju za proteklih osam mjeseci u sektoru usluga na 4,31 odsto, dok je godišnji rast prosječnih potrošačkih cijena u ovom sektoru procijenjen na 4,83 odsto.

Iz Banke su naveli da su u julu inflatorni pritisci ojačali u prosječnim potrošačkim cijenama u uslužnom sektoru, i ostalim cjenovnim odjeljcima koji ulaze u proračun bazne inflacije.

Iz Banke su dodali da procjena bazne inflacije na osnovu zvaničnih statističkih podataka ne odstupa značajno od procjene iz junskog kruga brzih procjena bazne inflacije.

Nastavi čitati

Aktuelno