Region
ĐACI SNIMAJU JEDNI DRUGE, a u toalet idu da igraju igrice: Roditelji u Srbiji sami mole škole da ukinu mobilne

Pet škola u Srbiji javno se pohvalilo da je zabranilo mobilne telefone
Čak pet osnovnih škola iz različitih dijelova Srbije nedavno se pohvalilo da su ukinuli mobilne telefone.
Pored osnovnih škola “Dositej Obradović” u Požarevcu, „Ratko Pavlović Ćićko“ u Prokuplju, “Branko Radičević” iz sela Uljma kod Vršca, još dvije škole su odlučile da primjene mjere zabrane upotrebe mobilnih telefona u svojim prostorijama. U pitanju su Osnovne škole “Dragan Lukić” na Novom Beogradu i “Aksentije Maksimović” u selu Dolovo.
Ono što im je svima zajedničko je da je inicijativa za ukidanje telefona krenula od samih roditelja. Kako u OŠ “Dragan Lukić” kažu za Telegraf.rs, roditelji su svjesni da njihova djeca zloupotrebljavaju ove uređaje, da snimaju jedni druge i to potom kače na društvene mreže.
– Zabranu korišćenja telefona u školi pokrenuli su roditelji na sjednici Savjeta roditelja 23. juna. godine. Razgovarano je o upotrebi telefona u školi, gdje su roditelji upoznati sa činjenicama da učenici koriste telefon za vrijeme nastave, da ga zloupotrebljavaju prilikom provjere znanja, da igraju igrice u toaletu za vrijeme časa, da snimaju jedni druge i snimke dijele po društvenim mrežama. Roditelji su se takođe žalili na zloupotrebe telefona, snimanja, diskriminaciju i uznemiravanje na đačkim grupama. Nakon razmjene mišljenja, roditelji su donijeli jednoglasnu odluku da se predloži zabrana korišćenja telefona u školi – objašnjavaju u ovoj školi.
Nastavničko vijeće je podržalo predlog roditelja. A potom je razmatrano i kako to da se sprovede u djelo. Jedan od modela je ostavljanje telefona u kutije na prvom času. Drugi model je da učenici isključe telefone kada uđu u školu, drže ih u torbama i uključuju kada pođu kući.
– Dogovoreno je da u početku primjenjujemo drugi model i ispratimo poštovanje odluke o nekorišćenju telefona, pa da u narednom periodu korigujemo nedostatke ili pređemo na model ostavljanja telefona u kutije – navode u školi.
Inače, korišćenje telefona na času podliježe sankcijama, spada u lakšu povredu obaveza učenika, i podliježe vaspitnim mjerama. S druge strane, zloupotreba telefona u cilju prevare na kontrolnom zadatku spada u teže povrede obaveze učenika, za koje je predviđeno pokretanje disciplinskog postupka i izricanje vaspitno-disciplinskih mjera – ukori direktora i nastavničkog vijeća.
– Dogovoreno je da sve hitne i bitne pozive u toku nastave učenici mogu da obave sa telefona odjeljenjskog starješine, direktora ili pomoćnika direktora. Sve poruke koje roditelji imaju za djecu, biće prikazane čim uključe telefon – kažu u OŠ “Dragan Lukić”.
Sve ove mjere, dodaju, su najavljene u najboljem interesu učenika jer su i nastavnici, a i roditelji, ustanovili da učenici previše vremena provode koristeći telefon u različite svrhe.
– Na velikom odmoru vidimo učenike kako svako gleda u svoj telefon, eventualno da dvoje gleda u isti, umjesto da ovaj najljepši period u životu, provedu u druženju, igri i zabavi. Takođe snimanje učenika u različitim situacijama, objavljivanje snimaka na društvenim mrežama, „izbacivanje“ učenika iz raznih virtuelnih grupa je problem koji spada u digitalno nasilje, koji u ovim najosetljivijim godinama ostavlja posljedice na njihovu psihu – piše u saopštenju ove škole.
I osnovna škola “Aksentije Maksimović” u selu Dolovo, donijela je ovu mjeru i ona je prema riječima jednog od roditelja đaka imala pozitivan efekat.
– Moja ćerka je četvrti razred, a sin mi je drugi. Prošle godine je bilo zabranjeno nošenje telefona, dok su za pametne satove neki učitelji bili blaži pa su djeca nosila. Ove godine, kad konkretno nismo dobili obavještenje da je zabranjeno, ali svakako ne dajem djeci da nose telefone. Satiće nose, ali ih drže u rancu, jer moram da se čujem sa njima – kaže Ivana Ivković, majka dva školaraca iz Dolova.
Kako i sama kaže, to je po njoj dobra odluka da deca ne nose mobilne telefone u školu jer oni deci odvlače pažnju od učenja.
– Smatram da je to ispravna odluka, satovi su mi donekle dobra opcija, ali telefon nikako. Moja ćerka ima telefon, dok sin nema i neće ga skoro dobiti. Mislim da je to za djecu jako loše, jer im odvlači pažnju od učenja, a znamo zbog čega se ide u školu. Kao roditelj, mogu da kažem da nisam srećna zbog ovolike količine digitalizacije, jer gledam djecu koja su konstantno na telefonima, tabletama i računarima što je za njih jako loše – kaže majka Ivana.
Podsjetimo, u martu mjesecu prokupačka Osnovna škola „Ratko Pavlović Ćićko“ zabranila je držanje mobilnih telefona tokom nastave.
Direktorka škole Vesna Todorović izjavila je tada da je sama inicijativa potekla od odjeljenskih starješina, a razlog je što đaci snimaju drugu djecu, nastavnike, a zatim neprimjereni sadržaj objavljuju na društvenim mrežama.
– Ja kao direktorka, zajedno sa nastavnicima, skretala sam pažnju da se djeca oglušuju o to pravilo. To u kodeksu jasno piše: “zabranjena upotreba mobilnih telefona, sem u edukativne svrhe”. Problem je u tome što danas svi koriste društvene mreže i što djeca to zloupotrebljavaju, snimaju svašta i kače neprimjereni sadržaj na njima. Pošto smo došli do takvih snimaka koje su objavljivala djeca, donijeli smo odluku da djeca mogu da koriste mobilne telefone samo u edukativne svrhe – izjavila je Vesna Todorović.
Takođe, istog mjeseca, đacima Osnovne škole “Dositej Obradović” u Požarevcu zabranjeno je da koriste mobilne telefone u školi.
Da iznenađenje bude veće, ova inicijativa potekla je baš od njih i podržali su je jednoglasno.
– Roditelji već godinu dana unazad o tome razmišljaju. Zajednički smo donijeli odluku na inicijativu Savjeta roditelja. Svi su bili saglasni, da ne kažem da su jedva dočekali, čak niko nije bio uzdržan – ispričala nam je tada direktorka Ivana Joksimović.
Prošle nedjelje i Osnovna škola “Branko Radičević” iz sela Uljma kod Vršca uvela je ovu mjeru.
Region
EU uvela sankcije Vulinu! Zabranili su mi ulazak u zemlje Unije!

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da je Evropska unija odlučila da mu uvede sankcije, zabranivši mu ulazak u zemlje Unije.
– Nije bilo nikakve polemike oko istine koju sam iznio. Јednostavno su imali neke komentare o meni lično, održali sastanak na najvišem nivou ministarstava spoljnih poslova svojih zemalja i odlučili da mi zabrane ulazak u zemlje EU – rekao je Vulin.
Prema njegovim riječima, ovako je Brisel odgovorio na njegove izjave u Evropskom parlamentu.
– Na sastanku radne grupe Savjeta EU za Istočno partnerstvo, komesar za spoljne poslove Evropske komisije, odnosno praktično njihovo Ministarstvo spoljnih poslova, predložio je uvođenje sankcija zbog, kako su naveli, “ruskih destabilizujućih akcija” – dodao je.
Vulin je naveo i da zaista ne zna šta je rezultat svega toga, da nije bio obaviješten, ali da zna šta je predloženo.
– Savjetovao bih vam da ih pitate, ali oni vam sigurno neće odgovoriti – naglasio je.
Kako je istakao, Brisel od njega očekuje da prestane da govori istinu.
– Znate, oni misle da ako zabrane rad ili emitovanje ruskih medija u svojim zemljama, onda ćete prestati da radite, prestaćete da govorite ono što sada govorite. Oni takođe misle da ću, ako mi bude zabranjen ulazak u EU, prestati da govorim istinu. To se, naravno, neće dogoditi – objasnio je Vulin.
Osim toga, on je podsjetio da je pod američkim sankcijama, te je već navikao na pritiske.
On je takođe zahvalio ruskim obavještajnim službama na pomoći u borbi protiv masovnih protesta u Srbiji.
Region
BROJNE EKIPE NA TERENU! Veliki požar u prijedorskoj fabrici

Veliki požar buknuo je danas oko 14:15 časova u fabrici namještaja “Cimss” u Prijedoru.
Za sada se ne zna šta je uzrok, prenosi Prijedordanas.
Na terenu su brojne ekipe prijedorskih vatrogasaca koje se bore sa vatrenom stihijom.
Gašenje požara dodatno otežava vjetar.
Kao ispomoć je stigla i cisterna sa vodom preduzeća “Niskoradnja Marjanović”.
Region
VUČEVIĆ PORUČUJE! “Srbija neće stati, to je naša obaveza prema precima”

Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas na ceremoniji obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta da Srbija neće stati i da je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim pokolenjima.
– Neka nam na umu uvijek bude izreka da su oni narodi koji zaboravljaju svoju istoriju osuđeni da je ponove. Neka to ne bude sudbina ovog pokoljenja. Moramo ostati trezveni i svjesni svih opasnosti koje su se nadvile nad našim društvom. Mi nikada nećemo prihvatati ulogu poslušnika, niti ultimatume bezimenih centara moći. Srbija će čuvati svoja prijateljstva, i na Istoku i na Zapadu, poštujući međunarodno pravo i preuzete obaveze – rekao je Vučević na ceremoniji u Spomen kompleksu “Sremski front” u Adaševcima pored Šida.
Dodao je da će spoljna politika Srbije ostati nezavisna, a vojna neutralnost nepromjenjiva.
– Ni pod pritiskom, ni pod prijetnjom od ovog cilja nećemo odustati, niti ćemo državu prepustiti bilo kome bez slobodno iskazane narodne volje na izborima – naveo je Vučević.
Rekao je da je srpski narod u borbi tokom Drugog svjetskog rata ponio ogroman teret shodno svom broju, navodeći da taj doprinos nikada ne smije biti zaboravljen niti umanjen.
– Na Sremskom frontu vođena je najduža, najteža i najkrvavija završna operacija za oslobođenje otadžbine. Od kraja oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, neprijatelj je u sremskoj ravnici pružao žilav otpor, svjestan strateškog značaja tog prostora – naveo je Vučević.
Dodao je da je vojska Srbije dobrim dijelom bila sastavljena od tek mobilisanih mladića iz Beograda i Srbije, a morala je u kratkom roku da se prilagodi frontalnom načinu ratovanja.
– Oni su uglavnom bili raspoređivani u 21. i 22. Srpsku diviziju kao i u 6. Ličku diviziju. Zbog surovih borbi, Sremski front je ostao duboko urezan u kolektivno pamćenje kao jedan od najtežih perioda u posljednjoj fazi Drugog svjetskog rata. Zvanično bitka je trajala 172 dana i za to vrijeme na strani NOVЈ poginulo je više od 13.500 vojnika. Realno je da su ti gubici bili mnogo veći – rekao je Vučević.
Uz srpsku mladost, naveo je Vučević, na ovom frontu ginuli su i Slovaci, Mađari, Makedonci, Dalmatinci i Ličani boreći se protiv Nijemaca i ustaša.
– Da li se toga danas neko sjeća? Danas odajemo i duboko poštovanje i hrabrim vojnicima Crvene armije, koji ovdje padoše i to njih oko 1.100, ali i vojnicima bugarske Prve armije i italijanskim partizanima koji su se borili sa našim jedinicama – rekao je Vučević.
Državna ceremonija obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta počela je polaganjem vijenaca, nakon čega je intonirana himna Srbije “Bože pravde”.
Vijence su položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bijele ruže.
Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.
-
Hronika2 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika3 dana ago
ŠAMAR BANJALUČANIMA! Ključevi grada u rukama Vlade Đajića
-
Politika3 dana ago
OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa
-
Politika3 dana ago
LUKAČ BRANI ĐAJIĆA “On je ljekar, zaslužio je KLJUČ GRADA”
-
Banjaluka2 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika2 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika2 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor