Connect with us

Društvo

DECENIJAMA PROKIŠNJAVA: Muzej RS proslavio 93. rođendan s LAVORIMA KAO STALNOM POSTAVKOM

Muzej Republike Srpske prokišnjava. Čim počne kiša, postavljaju se lavori.

Kada su ove, u najmanju ruku tužne scene, prije nekoliko mjeseci isplivale u javnosti, kada su se fotografije dijelile društvenim mrežama, a mediji o tome govorili, do danas se ništa nije promijenilo.

Da je stanje isto nedavno je podsjetio odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nemanja Kondić. On je posjetio Muzej, uvjerio se u kakvom se stanju nalazi i to objavio na društvenim mrežama. Na tom videu jasno se vide plastične posude i lavori postavljeni na više mjesta po Muzeju, tragovi curenja vode po zidovima, najlonom prekriveni eksponati.

Prije samo nekoliko dana, Muzej Republike Srpske proslavio je 93 godine od osnivanja. Na današnjoj adresi u Domu solidarnosti (nekada Dom radničke solidarnosti) je od 1982. godine. U objektu koji nije namjenski za obavljanje muzejske djelatnosti, kažu u ovoj ustanovi.

– Nastao entuzijazmom bana Tise Milosavljevića i Spiridona Špire Bocarića, kao mjesto u kojem će se čuvati materijalni dokazi našeg istorijskog identiteta i razvoja, već godinama je zapostavljen od nadležnih. Svaka kiša izaziva slijevanje vode kroz bušan krov. Eksponati su ugroženi. Plastični lavori postali su sastavni dio muzejske postavke – navodi Kondić.

Muzej RS nalazi se u istom objektu sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom RS i Dječjim pozorištem RS. Ovaj objekat izgrađen je poslije razornog zemljotresa koji je pogodio Banjaluku i nije namjenski za obavljanje muzejske djelatnosti.

Prokišnjavanje krova zgrade je višedecenijski problem s obzirom da arhitektonsko rješenje objekta nije prilagođeno ovdašnjim klimatskim uslovima. U pitanju je zgrada sa ravnim krovom, kakve se obično grade u mediteranskim područjima, Poznato je da Banjaluka ima veliki broj kišnih dana i obilne padavine tokom godine, što neminovno dovodi do prokišnjavanja. Globalne klimatske promjene praćene povećanim količinama padavina, čestim pljuskovima i nevremenom samo su povećali ovaj hronični problem – ističu iz Muzeja RS za Srpskainfo.

Tokom prethodnih decenija, u više navrata se, uz podršku republičkih i gradskih vlasti, ulagalo u sanaciju zgrade, ali parcijalne intervenciju nisu donijele dugoročnije rješenje.

U Muzeju RS kažu da je Strategijom razvoja kulture RS predviđeno da se za smještaj Muzeja RS, kao centralne institucije za zaštitu pokretnih kulturnih dobara, izgradi adekvatna zgrada koja bi ispunila sve uslove za smještaj i prezentaciju muzejske građe. Kada će to biti, ne zna se.

– I pored objektivnih poteškoća, Muzej RS živi i radi, dosljedno i posvećeno obavljajući svoju djelatnost. U proteklom periodu pripremljen je i javnosti prezentovan niz tematskih izložbi iz različitih oblasti, čiji su autori stručni radnici Muzeja RS. Kolektiv Muzeja preduzima sve raspoložive mjere kako prokišnjavanje ne bi ugrozilo vrijedne eksponate – ističu oni.

Odbornik Kondić pita da li su intelektualci mogli potpisati neku peticiju i zatražiti zaštitu i rekonstrukciju Muzeja, a istoričari dići svoj glas.

– Da li je istorija Srba na ovim prostorima toliko nebitna nadležnima da na ovo već duže od decenije ne obraćaju pažnju? Ovo su stvari na kojima treba dokazivati svoj patriotizam. I jedna istorijska činjenica za kraj. Ban Tisa bio je pripadnik vlasti, a Špiro Bocarić pripadnik opozicije. Banu nije smetalo da političkog protivnika stavi na čelo novoosnovane institucije, jer je Bocarić bio čovjek iz struke – istakao je on.

Akademski slikar Špiro Bocarić bio je prvi imenovani direktor. Uz etnološku, tokom prve decenije postojanja, s vremenom nastaju istorijska, arheološka i prirodnjačka zbirka.

Za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske (1941-1945) direktor Muzeja je ubijen, a Muzej je dobio „čisto“ hrvatska obilježja, od samog naziva (Hrvatski državni etnografski muzej, pa zatim Hrvatski državni muzej) do potpune promjene stalne postavke. Poslije oslobođenja 1945. godine, Muzej je nazvan Državni etnografski muzej Bosanske krajine. Godine 1953. objedinjen je s Muzejom narodnog oslobođenja (osnovan 1947. godine) i od tada nosi naziv Narodni muzej u Banjaluci. Godine 1962. preimenovan je u Muzej Bosanske Krajine u Banjaluci.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno