Connect with us

Društvo

DIGLA SE PRAŠINA! Gdje je nestalo Čajničko jevanđelje?

Čajničko jevanđelje je na restauraciji, te će nakon nje biti vraćeno u BiH i kao restaurirano će biti promovisano građanima.

Kazao je ovo za “Nezavisne” sveštenik Srpske pravoslavne crkve u Čajniču Dragiša Simić reagujući na informacije koje su se pojavile u javnosti da je pomenuto jevanđelje otuđeno iz BiH.

“Ovo su laži i izmišljotine kojima se pokušava uznemiriti javnost. Jevanđelje se trenutno nalazi na restauraciji i po završetku biće organizovana promocija gdje će svi moći da ga vide”, kazao je sveštenik Simić.

Čajničko jevanđelje je nacionalni spomenik BiH i jedini rukopis crkvenoga karaktera koji se čuva na teritoriji BiH.

Da je pomenuto jevanđelje otuđeno, na svojim društvenim mrežama objavila je Erma Ramić-Kunić, naučni saradnik u Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu.

Ona je istakla da je ovaj rukopis već mjesecima van granica države, a da se pri tom niko ne osvrće na tu činjenicu, niti se pita gdje je.

“Da li je i ko je dao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine? Ko ga je i kada otuđio i sakrio? Ako je rukopis odnesen zbog restauracije, postoji li odluka o tome i datum kada se vraća?”, pitanja su koja je Ramić-Kunićeva postavila.

Kako je dodala, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je 2013. godine donijela Odluku po kojoj iznošenje nacionalnog spomenika iz države nije dozvoljeno, a izuzetno je dozvoljeno njihovo privremeno iznošenje radi prezentacije ili konzervacije, ukoliko se utvrdi da konzervatorske radove nije moguće izvršiti u BiH, odnosno ako se procijeni da se konzervacija u inostranstvu može izvršiti kvalitetnije, brže i jeftinije.

“Odobrenje za privremeno iznošenje nacionalnog spomenika iz BiH u smislu prethodnog stava daje Komisija, ukoliko bude nedvosmisleno utvrđeno da to neće ni na koji način ugroziti nacionalni spomenik”, napisala je ona.

Tom prilikom je i pozvala Komisiju po ovom pitanju oglase.

Faruk Kapidžić, predsjedavajući Komisije je na svojim društvenim mrežama kazao da je Čajničko evanđelje za BiH, a pogotovo za svakog vjernika bilo koje konfesije duhovna i vjerska neprocjenjiva vrijednost.

On je dodao da su dva člana Komisije o ovome obavijestili nadležne organe i institucije, te pozvao iste da odgovore na pitanje da li je, a ako jeste gdje, kada, ko i kako “sakrio” nacionalno blago.

“Ovo jevanđelje je vjerska neprocjenjiva vrijednost, dok za obične hoštaplere je nažalost samo ogromna materijalna procjenjiva vrijednost. Ako se možda neko nekada usudio materijalno procijeniti tu vrijednost onda se taj isti možda nekada usudio i tu vrijednost ‘sakriti'”, poručio je Kapidžić preko svojih društvenih mreža.

Po ovom pitanju oglasili se i Mitropolija dobrobosanska iz koje su poručili da je nedopustivo prisvajanje srpskih dobara u Federaciju BiH.

Oglasili su se, kako kažu zbog neprimjernog i nacional-šovinističkog odnosa bošnjačkog i hrvatskog člana Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, te kako kažu, tendencioznog i nacionalističkog nasrtanja određenih bošnjačkih krugova na identitet Čajničkog jevanđelja.

Crkvena opština Čajniče, zahvaljujući činjenici da je nasljednica nekadašnjeg manastira u Čajniču, u svom vlasništvu posjeduje značajna kulturna dobra od kojih su napoznatija čudotvorna ikona “Čajnička Krasnica”, te rukopisno Čajničko jevanđelje.

Kako same crkve, tako i veliki broj pokretne imovine proglašen je kulturnim dobrom BiH. Učinjeno je to 2007. godine saglasnošću, kako vlasnika dobara čajničke Crkvene opštine, tako i davanjem saglasnosti Mitropolije dabrobosanske.

“U slučaju da Komisija BiH ne povuče svoju odluku iz 2013. godine po pitanju kulturnog dobra Crkvene opštine Čajniče, mitropolija dabrobosanska i čajnička Crkvena opština povući će svoje saglasnosti iz 2007. godine o davanju saglasnosti za proglašenje kulturnim dobrom ove crvene opštine i pokrenuće postupak za izlazak iz sporazuma, zaključeno je na stručnom savjetovanju”, poručili su iz Mitropolije.

Društvo

CIJENE HRANE U SVIJETU RASTU, poskupljenja ne zaobilaze ni BiH

Na jeftinije proizvode, pa i osnovne životne namirnice, građani u Bosni i Hercegovini zasigurno će još morati da čekaju jer su cijene osnovne hrane na svjetskom nivou, prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija, naglo porasle u oktobru i sada su najviše za posljednjih godinu i po dana.

Prema podacima ove organizacije, indeks svjetskih cijena prehrambenih proizvoda za oktobar iznosi 127,4 poena, što predstavlja rast u odnosu na septembarskih 124,9 poena.

Kako ističu, rezultat je posljedica rasta indeksa u svim kategorijama, osim mesa, pošto je zabilježeno istovremeno poskupljenje biljnih ulja, šećera, mliječnih proizvoda i žitarica.

Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da se rast cijena na svjetskom nivou, nažalost, već odrazio i na bh. tržište, jer, kako kaže, već duže vrijeme naši trgovci prate svjetske trendove rasta cijena.

“Ulje, brašno i puter su skuplji za od pet do deset odsto u trgovinama nego što su bili prošli vikend, kafa je poskupjela za oko 20 odsto, a uskoro možemo očekivati i nove cijene šećera. Pekari su već najavili nove cijene svojih proizvoda od Nove godine. Ono što je posebno nelogično je činjenica da naši trgovci dižu cijene samom najavom rasta cijena na međunarodnom tržištu, a ne njihovim stvarnim rastom, posebno zato što su te iste proizvode kupili nekad ranije po nižim cijenama”, kaže Arnautović.

Da li je u pitanju lov u mutnom i da li je ovo prilika za ekstrazarade pita se Arnautović i ističe da bi o tome inspekcije trebalo da daju svoje mišljenje.

“Građani znaju da iz dana u dan sve teže žive i da su prepušteni sami sebi, a posebno oni s najnižim primanjima i penzioneri”, zaključuje on za “Nezavisne novine”.

Milenko Stanić, ekonomista, navodi da su cijene hrane otišle neprirodno visoko na domaćem i inostranom tržištu i da posmatrajući kretanja statističkih parametara u zadnje četiri godine, odnosno od 2020. godine do danas, kada je u pitanju rast cijena, proizvodi hrane i bezalkoholnih pića su imali visoke stope rasta.

“Kod nas su cijene značajno više rasle, a rasle su i u okruženju. Sigurno da je to posljedica poremećaja i u globalnim lancima snabdijevanja. Ratovi ne samo da su poremetili proizvodnju hrane u tim važnim zemljama proizvođačima kao što je Ukrajina, već je došlo i do problema dostave hrane. Sigurno da će problem rasta cijena manje osjetiti stanovnici razvijenih zemalja koje imaju veće životne standarde, veće prihode i veće dohotke, a u zemljama kao što je naša imamo problem niskog životnog standarda, niska prosječna primanja i imamo natprosječne troškove rasta cijena”, kaže Stanić za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, neophodne su promjene.

“Jednostavno, visoke cijene hrane znače u pravilu veće prihode i profite proizvođačima, i upravo ti veći prihodi i profiti će privući postojeće proizvođače da povećaju proizvodnju, a i novi će ući u proizvodnju. Povećaće se proizvodnja i tako ćemo doći do stabilizacije i postepenog obaranja cijena. Preduslov je stabilizacija sukoba u međunarodnim okvirima”, objašnjava Stanić i dodaje da na nivou domaće politike i nije bilo politike po tom pitanju jer, prema njegovim riječima, molbe trgovačkim lancima da ograniče cijenu nikad nisu dale rezultate.

Nastavi čitati

Društvo

VRLO JE JEDNOSTAVNO! Koristite ove tri metode i uvijek ćete imati novca

Znamo da je u današnje vrijeme veoma teško ostavljati novac sa strane i odvajati za „ne daj Bože“, jer svakodnevna poskupljenja ne ostavljaju nikakvu mogućnost za štednju.

Zato je dobro poslušati savjete onih koji novac uvijek imaju jer su upravo te navike i promjene dovele do toga da i budu bogati.

Evo 3 dobra savjeta za uštedu
Luksuz

Suprotno onome što mnogi misle – većina bogatih izbjegava nepotreban luksuz. Oni će, na primjer, bez problema letjeti ekonomskom klasom na kraćim relacijama. To ne znači da se ne prepuštaju sebi, ali jednostavno znaju kada je vrijedno platiti za udobnost, a kada je to više sujeta nego stvarna vrijednost za novac.

Pokušajte da eliminišete dug

Ako želite da budete što je moguće finansijski stabilniji, stavite svoje dugove na papir. Pogledajte koliko je izvodljivo da otplatite dug i još jednom provjerite da li imate nepotrebnih troškova. Smanjite svoja očekivanja i budite strpljivi neko vrijeme dok ne budete imali dovoljno da sebi priuštite luksuz.

Popravite budžet

Jedna od karakteristika bogatih je da imaju jasan budžet i da ga se drže. Pogledajte koliko novca imate na mjesečnom ili nedjeljnom nivou, navedite sve troškove i vidite šta ćete završiti. Ako želite da poboljšate svoju finansijsku situaciju, postavite realan budžet i držite ga se, pišu na sajtu “Bankoncube”.

Nastavi čitati

Društvo

MNOGI SU IH ZABORAVILI! Ovo su stari slavski običaji

U jeku smo sezone slava, prastarog narodnog običaja proslave zaštitnika doma i ognjišta.

Među Slovenima ova tradicija se u kontinuitetu najbolje i najduže održala kod Srba, gdje smo je uspješno prenijeli kroz Hrišćanstvo do današnjih dana.

Istorijski gledano, slava je hristijanizovani oblik starog slovenskog praznika posvećenog mitskom pretku porodice, odnosno porodičnim precima uopšte. Ona potiče iz kulta predaka, jednog od najvažnijih praslovenskih kultova.

Stari Sloveni, ali Srbi posebno, veoma su držali do porodice i odnosa prema precima, pa je Slava tada (a i danas) održavala tu jaku vezu sa precima i porijeklom. Slavljenjem, porodice su prenosile kulturno naslijeđe sa pokoljenja na pokoljenje i čuvale svijest o sopstvenom porijeklu.

U prilog teorije da krsno ime – slava pripada kultu mrtvih, govori i spremanje koljiva o krsnom imenu koje se upotrebljava u kultu mrtvih.

Kako se čvrsto vjerovalo da pokojnici nastavljaju život poslije smrti, što se ogleda u pogrebnim ritualima popu daća, kada se trećeg, sedmog, dvanaestog i četrdesetog dana poslije smrti pokojnicima na grob odnosi hrana i piće, kao i poslije 6 i 12 mjeseci, uz druge posebne praznike mrtvih, zadušnice, koje se proslavljaju na grobovima i po kućama, otud se i na dan slave predaka kao žrtva umrlima prilaže i hrana i žito, a ova gozba se tako prenela i do današnjih dana u vidu bogate slavske trpeze, obrednog kolača i slavskog žita.

Najstariji pomen slave u našim krajevima potiče iz 1018. godine. Postoji teorija da su Srbi u vrijeme pokrštavanja, negdje krajem 9. vijeka, sam dan masovnog krštenja uzimali kao dan sveca zaštitnika ili je svako pleme usvojilo svog zajedničkog zaštitnika.

Kako je paganski narodni običaj bilo nemoguće iskorijeniti i kod ranih Srba koji su primili hrišćanstvo, mudri srpski arhiepiskop Sveti Sava je u 13. vijeku kanonizovao stare narodne običaje i uputio sveštenstvo da ih nasilno i uzaludno ne progone, nego da im daju hrišćansko obilježje. S druge strane, zabranio je svečarske gozbe sa krvnim žrtvama kod crkve.

U crkvi su tada počele da se vrše službe svetitelju, a gozbe su morale da se obavljaju u kući domaćina koji slavi svog zaštitnika kao krsnu slavu.

I tako je slava stigla u hrišćansko-pravoslavne običaje.

Današnju formu slava konačno je uobličio mitropolit Srbije Mihailo 1862. godine. Danas, pored porodične slave, postoje i crkvene, seoske zavjetine, gradske, slave udruženja i društava, pa čak i stranačke ili zanatlijske slave.

I tako je kroz istoriju hrišćanstva kod Srba, slava ostala naš glavni dokaz o poreklu još od paganskih vremena.

Nastavi čitati

Aktuelno