Društvo
Divljaju cijene nekretnina u manjim mjestima

U manjim mjestima, naročito na zapadu Republike Srpske, cijene stanova svakodnevno rastu, po čemu su se uveliko približile banjalučkim, ali građevinari u tim mjestima nisu naročiti optimisti.
Oni naglašavaju da su poslovne kalkulacije loše, zbog povećanih troškova života i smanjene finasijske mogućnosti stanovništva. Neki od sagovornika Srpskainfo kažu da će, po završetku započetih objekata, uveliko razmisliti šta im valja činiti poslije toga.
Kupci stanova su većim dijelom iz inostranstva, ali je i njihov broj drastično umanjen.
Kupci gastarbajteri
Dragan Kotur, građevinski preduzetnik iz Kozarske Dubice, gradi na obali Une stambenu zgradu sa 26 stanova. Cijena je od 1.850 do 2.050 KM po kvadratu. To je jedan od četiri stambena objekta u izgradnji, u ovom gradu, sa ukupno stotinak stanova.
U posljednjoj, koja će biti useljiva u maju naredne godine, trećina stanova nije prodata.
Boro Zdjelar, vlasnik preduzeća “Beton” Gradiška, koje u izgradnji ima 40 stanova po cijeni od 1.000 evra po kvadratu, kaže da je gotovo sve rasprodao. Većinu njegovih kupaca čine radnici u inostranstvu.
– Istina je da su cijene stanova u Gradiški, gdje se najviše gradi, najniže u regionu. Stanovi u manjim mjestima, kao što je Srbac, skuplji su nego ovdje. U sadašnjim uslovima neminovno je poskupljenje, jer su troškovi gradnje i građevinskog materijala povećani, a teško je obezbijediti i dovoljan broj radnika – ističe Zdjelar.
Nemaju računicu, a grade
Slične konstatacije imaju i građevinari u Laktašima, Srpcu, Prnjavoru, Derventi… Cijena stambenog kvadrata u Laktašima je 2.500 KM, potvrdio je za Srpskainfo Miroslav Bojić, gradonačelnik Laktaša.
– U kojem pravcu će se cijene stanova kretati u ovoj godini teško je predvidjeti. Sada je u Laktašima u izgradnji 200 stanova – kazao je Bojić.
U mnogim mjestima Republike Srpske nostalgično komentarišu cijene kvadrata u odnosu na godine prije pandemije i izbijanja svjetske ekonomske krize.
– Prije tri godine u Gradiški je cijena stanova, na atraktivnim lokacijama, iznosila od 900 do 1.100 KM, a sada je to neuporedivo skuplje. Za očekivati je novi porast cijena stanova zbog poskupljenja komunalija od dvadesetak procenata – smatraju sagovornici Srpskainfo u Gradiški.
Cijene novih stanova u ovoj godini dostigle su astronomske cifre, a za samo godinu dana prosječna cijena kvadrata novog stana u Republici Srpskoj poskupjela je za oko 1.000 KM. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u trećem tromjesečju ove godine, prosječna cijena stambenog kvadrata dostigla je 2.685 KM. U istom periodu prošle godine prosjek je iznosio 1.714 KM.
Banjaluka prednjači
Najskuplji su i dalje stanovi u Banjaluci, gdje kvadrat u prosjeku košta 3.729 KM. Prema podacima nekoliko agencija za nekretnine i građevinskih preduzeća, u manjim mjestima cijene stanova su od 1.900 do 2.700 KM po kvadratu.
Osim Trebinja i Bijeljine, na jugu i istočnom dijelu Republike Srpske, Prijedor i Gradiška prednjače u zapadnom dijelu Srpske, po obimu gradnje ali i cijenama. Kvadrat stana u Bijeljini skuplji je za 30 do 40 odsto, nego godinu prije, a cijene su u 2022. godini dostigle 3.000 KM.
U Prijedoru stanovi su dostigli 2.700 KM, a u Gradiški 2.300 KM po kvadratu. Cijene stanova u izgradnji u Trebinju variraju od 2.600 do 4.500 KM po kvadratu.
Glavni razlog skoka cijene stambenih kvadrata su poskupljenja repromaterijala, ali i znatno veća tražnja. Najviše su poskupjeli željezo, cement, drvena građa, izolacioni materijal, stolarija, keramika.
Cijena građevinskog materijala je uduplana na početku rata u Ukrajini, ali je, kako kaže Ranko Mandić, građevinski preduzetnik iz Gradiške, u posljednje vrijeme došlo do pojeftinjenja građevinskog materijala i stabilizacije na ovom tržištu.
– Cijene nekretnina koje ubrzano rastu nemaju srazmjeru sa platama i životnim standardom. To ne može više ovako, negdje će pući, a investitori izgubiti – smatra Mandić koji se prethodnih godina primarno bavio građevinarstvom, a sada se opredijelio za uslužne djelatnosti.
Ekonomisti ipak vjeruju da će u narednoj godini doći do stabilizacije cijena nekretnina.
Potražnja manja 20 odsto
Prosječna cijena prodatih novih stanova u trećem tromjesečju 2022. godine, u odnosu na treće tromjesečje lani, viša je za 56,7 odsto, a u odnosu na prosječnu cijenu prodatih, novih stanova godinu prije, viša je za 50,2 odsto, saopšteno je iz Zavoda za statistiku RS.
Ovakvo kretanje cijena uticalo je na potražnju, koja je u ovoj godini pala za oko 20 odsto. Međutim, to nije dovelo do većih poremećaja na tržištu nekretnina. U gradovima i opštinama, u graničnom pojasu sa Hrvatskom i Srbijom, te na jugu sa Crnom Gorom, najviše se gradi, te su i cijene više nego u unutrašnjosti.
Ovu činjenicu u Gradiški tumače prvenstveno povoljnom lokacijom, blizinom većih evropskih centara i stimulativnim cijenama i procedurama prilikom pribavljanja građevinske dokumentacije, te formiranja građevinskih parcela.
Zbog toga je upravo područje koje graniči sa skorašnjom šengenskom zonom i najpoželjnije mjesto za život i investicije.
Društvo
NAJVEĆI PROBLEM TURIZMA U FOČI Pliva u turistima, ali ne i u prijavljenim gostima!

Suzbijanje poslovanja u sivoj zoni, prijavljivanje turista i ispunjavanje svih zakonskih obaveza rafting kampova, te popravka izuzetno loših puteva koji vode do turističkih destinacija, najvažnija su pitanja o kojima je danas bilo riječi u Foči na sastanku ministra trgovine i turizma Denisa Šulića sa turističkim radnicima.
Prema podacima opštinske Turističke organizacije, Foču godišnje posjeti više od 100.000 turista, a najveći broj dolazi zbog raftinga na Tari i Drini, dok je broj prijavljenih gostiju tek nešto veći od 20.000.
“Statistički podaci su poražavajući, zato što nisu u skladu sa stvarnim stanjem, a u interesu svih nas je da radimo na tome da budemo vidljiviji kada je u pitanju statistika”, rekla je direktor Turističke organizacije Foča Spomenka Popadić.
Ministar Šulić istakao je da je rafting jedna od najvažnijih ljetnih atrakcija u Republici Srpskoj, te da je cilj Ministarstva da se iz godine u godinu podiže nivo usluga i kapacitet smještaja.
On je naveo da su sastanke sa davaocima turističkih usluga i pokrenuli radi suzbijanja sive ekonomije.
“Imamo blagi iskorak u odnosu na prethodnu godinu, ali je to daleko od onog stanja koje je realno na terenu. Sa nama su ovdje i predstavnici inspekcijskih organa koji će sa ljudima koji imaju rafting centre proći sve one stvari koje je potrebno da ispune da bi poslovali u legalnim tokovima”, naveo je Šulić.
On je najavio da će od rafting sezone 2026. godine svaki rafting centar biti obavezan da bude dio centralno-informacionog sistema, čiju je realizaciju Ministarstvo pokrenulo ove godine.
“Bez dolaska u rafting centar moći ćemo vidjeti koliko ima prijavljenih gostiju i na osnovu toga ćemo inspekcijske organe usmjeravati prema onima koji nelegalno rade”, rekao je Šulić novinarima.
On je pojasnio da je u martu završen tender i izabran izvođač radova koji ima rok od 365 dana da završi centralni-informacioni sistem.
“U posljednjem kvartalu ove godine imaćemo testnu fazu, a već krajem prvog kvartala sljedeće godine u potpunosti implementiran centralni-informacioni sistem”, dodao je Šulić.
Predsjednik Udruženja raftera Foča Zdravko Matović kaže da je od 36 rafting kampova 20 učlanjeno.
Priznaje da se uplaćuju manje boravišne takse u odnosu na broj gostiju koji je prošao kroz rafting kampove, ali i kroz Nacionalni park, hotele, motele i stanove za iznajmljivanje.
Pomak je napravljen, tvrdi Matović, pa je u prethodnoj godini uplaćeno 47.000 KM boravišne taksu u odnosu na 17.000 KM iz 2023. godine.
Iznio je i podatak da 16 kampova nije uplatilo nijednu KM boravišne takse, koja je do ove godine koštala 1,50 KM, a od ove godine je povećana na 2,50 KM.
Rafteri su na sastanku upoznali ministra Šulića da je vožnja putem kroz kanjon Tare veliki rizik i da se jedva odvija.
Načelnik Foče Milan Vukadinović kaže da su put uz Taru, struja, interenet, voda, ključni problemi koji koče razvoj turizma.
“Imamo najave iz Vlade da će biti riješena strateški bitna putna komunikacija Foča-Šćepan Polje, ali isto tako želimo da istaknemo da je neophodno da se uvedu legalni tokovi, prije svega naplata boravišne takse. Insistiraćemo da imamo mnogo veći broj prijavljenih gostiju, da stanemo rame uz rame sa velikim centrima”, rekao je Vukadinović.
Time će Foča, dodao je, pokazati da zavređuje mnogo veću pažnju u rješavanju putne i druge infrastrukture.
Vukadinović je dodao da će opština incirati izdvajanje Parka prirode “Tara” iz okrilja “Šuma Srpske” i njegovo zaživaljavanje kao javne ustanove koja bi kontrolisala rafting turizam.
Društvo
U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.
Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.
“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.
Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.
Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.
“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.
Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.
“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.
U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.
“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.
Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.
Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.
“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.
Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.
U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.
“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.
Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.
“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.
Društvo
FOND SOLIDARNOSTI: Tri miliona KM za SANACIJU ŠTETA nastalih usljed poplava u Srpskoj

Fond solidarnosti Republike Srpske donio je odluku o izdvajanju tri miliona maraka, koja će biti usmjerena na sanaciju šteta nastalih usljed poplava u Republici Srpskoj.
Sredstva će biti doznačena gradovima i opštinama koje su pretrpjele najveće štete, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Laktaši, Srbac, Gradiška, Kozarska Dubica i Kostajnica.
Ova mjera ima za cilj pružanje pomoći onima koji su najviše pogođeni elementarnim nepogodama, kako bi se ubrzao oporavak i obnova pogođenih područja.
Lokalne komisije u ovim opštinama i gradovima zadužene su za izradu popisa i procjene nastale štete, kako bi se pomoć usmjerila onima kojima je najpotrebnija.
-
Politika2 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka1 dan ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika1 dan ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika1 dan ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”