Connect with us

Politika

DODIK PORUČIO SATLERU “Umjesto ambasadora izabrao da bude FRANCUSKA SOBARICA”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je za eskalaciju krize u BiH odgovoran upravo šef Delegacije EU u BiH Johan Zatler, koji je izabrao da umjesto evropskog ambasadora bude francuska sobarica.

“Zatler je svjedok svih opstrukcija od bošnjačkih političkih elita koje traju godinama. Satler je svjedok rušilačke politike SAD u BiH koja sruši svaki dogovor domaćih političara. Zatler je svjedok i dolaska Kristijana Šmita, uz punu svijest da se Šmit ovdje lažno predstavlja, ali Satler podržava neizabranog Nijemca kome u leđa duva raspojasani Majkl Marfi”, rekao je Dodik odgovarajući na pitanje Srne da prokomentariše izjavu Zatlera da su Republici Srpskoj stopirana dva projekta vrijednosti 1,2 milijarde KM i da je za to odgovorno rukovodstvo Srpske i predsjednik Dodik, koji su, kako smatra, odgovorni i za eskalaciju krize u BiH.

Dodik je rekao da bi do ujutru mogao nabrajati na šta je sve zažmurio Zatler, ali i ovo što je nabrojao, kaže, previše je.

“I konačno, čovjek koji je poslat u BiH da promoviše evropske vrijednosti i standarde mrtav hladan komentariše i Izborni zakon koji je u BiH nametnuo čovjek koji formalno nema nikakvu funkciju u BiH. Kakve su to evropske vrijednosti i kakvo je to licemjerje ostavljam svima da prosude sami”, naglasio je predsjednik Dodik.

On je istakao da je promotor saradnje, i u BiH i regionu, Johan Zatler ćutao kada je Republici Srpskoj osporena izgradnja istočnog kraka gasovoda, Hidroelektrane “Buk Bijela”, aerodroma u Trebinju…

“Ćutao je na sve opstrukcije prema Republici Srpskoj. Upitao bih onda sve u BiH, a i izvan nje ko je odgovoran za krizu u BiH – Milorad Dodik, koji uporno istrajava na poziciji očuvanja ustavnog poretka u BiH ili Johan Zatler koji je riješio da svoj mandat u BiH potroši na podilaženje bošnjačkoj političkoj eliti i američkom ambasadoru, a ostatak vremena da se pravi mrtav”, istakao je predsjednik Srpske.

Ali kada Zatler odluči da se na kratko probudi, naglasio je Dodik, onda prekrši Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima miješajući se u unutrašnja pitanja BiH.

“Gotovo cijeli intervju Zatler je potvrđivao da je tu konvenciju davno čitao”, zaključio je Dodik, prenosi Srna.

Politika

PDP ODAO POČAST STRADALOJ DJECI U GENOCIDU NDH: “Ne smijemo zaboraviti monstruozne zločine”

Narodni poslanici Partije demokratskog progresa (PDP) u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Slaviša Marković i Milanko Mihajilica, prisustvovali su obilježavanju Dana sjećanja na djecu ubijenu u genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u zloglasnoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Delegacija PDP položila je vijence u znak pijeteta prema nevinim mališanima koji su stradali isključivo zbog monstruozne ustaške ideologije koja je vođena u NDH.

– To je bila jedina, nazovimo je državom, koja je imala koncentracione logore za djecu. Više od 75.000 djece je ubijeno, od čega najviše srpske, i to do 14 godina starosti. Ubijali su one najnevinije – i to je zločin koji posebno boli. Pamtimo i pamtićemo. Neka im je vječni pokoj – poručili su iz PDP.

Partija demokratskog progresa naglašava da je njegovanje kulture sjećanja i istine o stradanjima nedužnih civilnih žrtava ključ za očuvanje identiteta, istorijske pravde i dostojanstva srpskog naroda.

Nastavi čitati

Politika

PETROVIĆ: Zemlja apsurda, čuda, čemera i jeda, OSTALI SMO BEZ 108,5 MILIONA EVRA

Zemlja apsurda, čuda, čemera i jeda. Nažalost ovaj vikend nećemo početi lijepim pričama, ali naprosto moram se oglasiti i izraziti negodovanje, žaljenje i zabrinutost jer je Bosna i Hercegovina jedina ostala bez dodijeljenih sredstava iz programa Plana rasta Evropske unije, a koja su bila namijenjena za zemlje zapadnog Balkana.

Izjavio je to gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović dodavši da je planirano da Bosna i Hercegovina dobije 108,5 miliona evra, ali zbog neodgovornosti političara i funkcionera sa vrha, “ostajemo uskraćeni za taj novac”.

“Razlog zbog kojeg novac nismo dobili je taj što se već dvadeset mjeseci političari sa državnog nivoa nisu mogli dogovoriti oko nadležnosti i nije usklađen reformski plan prihvatljiv za Evropsku komisiju”, napisao je Petrović na društvenim mrežama.

Prema njegovim riječima novac namijenjen Bosni i Hercegovini će sada biti preusmjeren ka drugim zemljama zapadnog Balkana i biće vraćen u EU fondove.

“Za 108,5 miliona evra u planu je bila realizacija projekata poput modernizacije željeznice, asfaltiranje brojnih dionica, izgradnja auto puteva, ulaganje u energetski sektor, digitalizaciju, obnovu škola širom BiH…U prevodu ostajemo sa najlošijim putevima i najdužom putnom makadamskom mrežom u Evropi, sa devastiranim školama, sa pretećim energetskim kolapsom, sa brojnim dugovima i aferama “Viadukt”, “Serdarov”, “Kumova zgrada”, “Zapaljena IRB” i ovako možemo u nedogled”, naglasio je Petrović.

Ozbiljnu diplomatiju i borbu za narod zamijenile su šatorske fešte, smatra on.

“Bosna i Hercegovina jeste podijeljena zemlja, ali moraćemo da napravimo tektonske promjene ako želimo: da nas ne gledaju kao zemlju trećeg svijeta, da ne gledaju naše ljude kao jeftinu radnu snagu, da ne gledaju naše planine, rijeke i zemlju kao izvor litijuma i ostalih minerala čija eksploatacija uništava životnu sredinu, kao bure baruta i tlo pogodno za kriminal, korupciju, dilere droge i oružja, makroe i sve prljave radnje”, napominje Petrović.

On smatra da ako našim stavom, znanjem i kulturom pokažemo da smo drugačiji, htjeli ili ne htjeli moraće se i prema nama kako Evropa, tako i svijet drugačije odnositi.

“Braćo Srbi, Hrvati i Bošnjaci gotovo je izvjesno da se nikada nećemo moći dogovoriti oko zajedničke istorije, ali se moramo dogovoriti oko zajedničke budućnosti, jer u suprotnom ostaće nas tek toliko da svi zajedno stanemo pod jednu šljivu i gledamo na opustešenu zemlju zatvorenih fabrika, uništene prirode i bolesnih ljudi.

Mnogo smo šansi propustili, nije nam još mnogo vremena i prilika ostalo, tako da u pamet dok još ima nade”, dodaje Petrović.

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!

„Sanja Vulić, dosadašnja mjerna jedinica za glupost, sve više postaje mjerna jedinica za laž“, poručio je Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu PS BiH, reagujući na njenu izjavu u vezi sa slučajem arbitraže sa firmom Viadukt, koji Republiku Srpsku košta 120 miliona KM.

Kako ističe Borenović, dok su Milorad Dodik i SNSD godinama ćutali i zataškavali, on je javno upozoravao na skandaloznu otimačinu ogromnog budžetskog novca i protivljenje da se isti poklanja „nekim likovima iz Viadukta i njihovim pomagačima čije ulaganje je – jedno veliko ništa“.

– Sada ćemo vidjeti dosljednost SNSD-a: da li će zaustaviti isplate „Viadukt smutljivcima“, ili će se opet pokloniti odluci “turiste” Šmita, što sve više liči na dogovor Dodi–Šmit. Očekujem hrabrost i dosljednost od Dodika, Amidžića i ostale „bulumente“ ogrezle u stotinama miliona kroz Viadukt, Serdarove projekte i kumovske zgrade – navodi Borenović.

Dodaje da je krajnje vrijeme za otvaranje ozbiljnih istražnih radnji, maksimalnu policijsku i pravosudnu aktivnost, i da svi koji su učestvovali u arbitraži pred ICSID-om u Vašingtonu, uključujući bivše premijere Cvijanović i Viškovića, moraju odgovarati.

– Neka Vulić konačno objavi imena svih zastupnika u sporu sa Viaduktom – sa strane Vlade RS i sa strane slovenačke firme. Ko je sve zastupao? Ko su ti advokati i savjetnici? Dosta je skrivanja od javnosti! – zaključuje Borenović, poručujući da je spreman da sve informacije koje posjeduje podijeli s istražnim organima.

Nastavi čitati

Aktuelno