Connect with us

Politika

DODIK “Svaka generacija Srba ima “svoju” Kozaru”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Kozara, jedno od mnogobrojnih mjesta monstruoznog stradanja nedužnih Srba, krvava epopeja, te da u istoriji srpskog naroda nije bilo nijedne generacije koja nije doživjela “svoju” Kozaru.

“Kozara je naš usud, koji se dešava i dešavao se i prije i poslije Kozare 1942. godine. Kada pogledamo unazad dva, tri vijeka, stradanje i patnje srpskog naroda se ponavljaju i prate nas kao utvare. Ubijali su nas, nabijali na kočeve, žive spaljivali, sjekli uši, odrubljivali glave, i sve to samo zato što smo Srbi, što nismo trebali da se rodimo tu gdje smo se rodili, gdje su naša vjekovna ognjišta, naši preci, i što nikada nismo htjeli da budemo pod tuđim jarmom i sluge okupatora”, istakao je Dodik.

Povodom obilježavanja 82 godine od Bitke na Kozari kada je ubijeno oko 40.000 civila, a 68.000 je odvedeno u logore, među kojima više od 23.000 djece, predsjednik Srpske je izjavio za Srnu da je legendarna planina Kozara samo jedan od svjedoka srpske muke, patnje i stradanja od njemačkih nacista i ustaša u Drugom svjetskom ratu.

On je podsjetio da je ofanziva na Kozaru počela 10. juna 1942. godine kada je počelo i sistematsko ubijanje i uništavanje srpskog naroda i pljačkanje i paljenje njihove imovine.

Brojčano znatno nadmoćnije njemačke i ustaške jedinice sa oko 35.000 vojnika, naveo je Dodik, zatvorile su obruč oko slobodne teritorije kozarske oblasti, a u opkoljenom području zbjeg od oko 80.000 srpskih civila branilo je svega 3.500 boraca Drugog krajiškog partizanskog odreda.

“Tokom ove ofanzive spaljeno je, uništeno i opljačkano 140 sela. Partizanske jedinice su u noći između 3. i 4. jula 1942. godine, nakon intenzivne bitke, probile obruč kod brda Patrija između Prijedora i Kozarske Dubice i iz neprijateljskog obruča uspjelo se probiti oko 800 boraca i 10.000 civila, dok je zarobljeno 68.600 srpskih civila, među kojima više od 23.000 djece, koji su odvedeni u logore smrti Jasenovac i Staru Gradišku, gdje su podvrgnuti najsurovijim metodama mučenja sve do smrti”, istakao je Dodik.

O kakvom pogromu i dobro isplaniranom genocidu nad srpskim narodom, djecom, ženama i starcima je riječ, ukazao je Dodik, govori i tužna činjenica da su sva sela na Kozari 1942. godine ostala bez muške glave, a poslije Drugog svjetskog rata, 18 godina Kozarčani su čekali na prvog regruta za vojsku.

“Nakon svega, potomci nacističkih i ustaških krvoloka, koji su počinili plansko etničko čišćenje na Kozari, imaju obraza da kažu da su Srbi genocidni, žele da nas obilježe i žigošu, ali uzaludan im je trud, jer činjenice pobijaju njihove laži i pokušaje da krivotvore istorijske podatke”, naglasio je Dodik.

On je podsjetio da su i komunističke vlasti, na čelu sa Josipom Brozom, uporno krile broj stradalih na Kozari i u zloglasnim logorima za djecu.

Što je još monstruoznije, naglasio je Dodik, oni su ponovo ubijali ubijene tako što su u udžbenicima istorije izbjegavali da napišu da je stradalnički narod bio srpski, da su djeca bila srpska, već su pisali samo partizani i građani da bi sačuvali navodno bratstvo i jedinstvo, ali na štetu Srba.

“Ti `partizani i građani` imali su svoje ime i prezime, svoju nacionalnost. Oni su bili Srbi, ali se krila istina i falsifikovala istorija, kao što su sve vrijeme svoje vladavine komunisti prikrivali mjesta stradanja i masovnih zločina nad Srbima”, naveo je Dodik, dodavši da istina kad tad izađe na vidjelo.

Predsjednik Srpske je istakao da nije prošlo ni pola vijeka od genocida nad Srbima u Drugom svjetskom ratu, a nove generacije srpskog naroda ponovo su dočekale ubistva, progone, etnička čišćenja, “Oluje”, “Bljesak” i seobe.

“Zapad je želio kraj Jugoslavije i posijao je sjeme mržnje koje je duboko ukorijenjeno među bošnjačkim političkim predstavnicima koji svakim danom sve više i više siju tu mržnju prema Republici Srpskoj i svemu što je srpsko, nastojeći da ostvare svoj ratni cilj o unitarnoj BiH. U tome im svesrdno pomažu isti ti stranci koji su i prizivali rat u bivšoj Jugoslavije i natjerali nas da živimo zajedno u vještačkoj tvorevini zvanoj BiH.

Danas imamo situaciju da ti koji su izazvali rat na prostoru bivše Jugoslavije, sada tobože žele nama dobro i navodno brinu za napredak i razvoj BiH, za budućnost sva tri naroda, dok sa druge strane guraju ruke u naše džepove, u naša prirodna bogatstva, našu imovinu, našu Republiku Srpsku u čije temelje su uzidane kosti najboljih među nama”, naglasio je Dodik.

Predsjednik Dodik je istakao da je Republika Srpska naš pijemont slobode, naš zavjet i naša budućnost, jer samo ona je garant našeg opstanka i spas od novih genocida, protjerivanja, seoba i etničkog čišćenja.

“Republika Srpska ponosno čuva svoje dostojanstvo i, zarad ogromnog broja žrtava, nikada neće, ne može i ne smije da bude slijepi poslušnik i provodnik tuđih odluka, ucjena, uslovljavanja i zahtjeva, jer znamo ako se odreknemo svog prava na stav, na glas, prava da mislimo i govorimo – izgubićemo sebe i svoju otadžbinu. To ne smijemo dozvoliti nikada zbog Kozare, Broda na Drini, Garavica, Prebilovaca, Podrinja, Bratunca, Srpskog Sarajeva i brojnih drugih stratišta i masovnih grobnica nevinih Srba”, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Politika

VUKOVIĆ “Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU”

Delegat u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković danas je u posjeti Parlamentu Republike Slovenije.
Tokom programa predviđeni su sastanci sa predsjednicom Parlamenta Republike Slovenije, gospođom Urškom Klokočar Župančić, kao i sa gospodinom Anžejem Frangešom, predstavnikom Slovenije za Zapadni Balkan. Pored toga, planirani su razgovori sa članovima Komisije za izbore i javnu upravu slovenačkog Parlamenta, te sa poslanicima vlasti i opozicije.

– Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU kao sigurnoj budućnosti i razvoju svih zemalja Zapadnog Balkana. Razgovarali smo o izbornom procesu, razvoju demokratije od samostalnosti Slovenije do danas, suzbijanju korupcije, podsticanju transparentnosti i odgovornosti u javnom djelovanju i etičkim standardima- rekao je Vuković.

On je istakao da je danas, više nego ikada, važno isticati prednost članstva u EU što se potvrđuje i u Sloveniji i dodao:

– Bez obzira što nije sve idealno u EU, da ima izazova koje vidimo, opet trebamo prihvatiti činjenicu da je EU jedino mjesto budućnosti za nas. Sve antievropske politike treba odbaciti, kao i lažne priče i stvaranje privida da imamo alternativu. Srbija, Crna Gora i drugi nemaju nikakvu dilemu oko Evropskog puta, pa se antievropski SNSD treba zapitati koji to put vide i predlažu za nas. Suština je da o pitanju članstva vlast ne bi smjela imati promjenjiv stav, nego potpuno opredjeljenje koje ne može biti dnevna politika. Veoma je bitno istaći, zbog stanovnika Republike Srpske koje vlast sluđuje sa svojom retorikom, da EU od nas za učlanjenje uopšte ne traži statusne promjene dvoentitetskog uređenja i konstitutivnosti naroda, te naš narod treba da zna da je u pitanju samo prepadanje sa ciljem da se opravdaju antievropski narativi- zaključio je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

KAO PO LOJU! Bivši načelnik uslovno kažnjen zbog NAŠTIMANOG POSLA

Bivši načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović proglašen je krivim jer je naštimao konkurs na koji je u stalni radni odnos primljena nekvalifikovana osoba.

Međutim, kazna koju je dobio jer je utvrđeno da je zloupotrijebio službeni položaj je simbolična i teško da će destimulativno djelovati na one koje u budućnosti budu slično razmišljali kao i on.

Naime, Hasanbegović je osuđen uslovno na osam mjeseci zatvora uz obavezu plaćanja troškova krivičnog postupka od 200 maraka.

„Utvrđena kazna zatvora se neće izvršiti, ukoliko optuženi u vremenu od jedne godine i šest mjeseci ne počini novo krivično djelo“, navodi se u presudi.

Podsjećamo, optužnicom mu se stavljalo na teret da je prilagodio sistematizaciju radnih mjesta u opštini kako bi se mogao zaposliti D.M. na mjesto višeg referenta u službi finansija, trezora i zajedničkih poslova.

D.M. je imao završenu elektrotehničku školu, pa je načelnik izmijenio pravilnik o sistematizaciji i kao uslov u pogledu stručne spreme naveo da se za tu poziciju mora završiti baš ta škola koja inače nema veze sa poslovima u gore pomenutoj službi.

Nakon toga raspisao je javni konkurs i donio rješenje o prijemu D.M. u stalni radni odnos.
Capital

Nastavi čitati

Politika

“SVE PO ZAKONU”! NSRS imenovala Radukića za v.d. glavnog revizora

Narodna skupština RS imenovala je danas Jovu Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i Božanu Trninić za vršioca dužnosti zamjenika što se desilo prvi put od postojanja ove službe.

Naime, Radukiću i Trninićevoj je u aprilu ove godine istekao mandat i oni po zakonu više ne bi smjeli da budu na čelu ove institucije.

Međutim, poslanici su na prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika, danas napravili presedan i imenovali Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora, a Božanu Trninić za v.d. zamjenika iako zakon ne poznaje institut vršioca dužnosti revizora.

Oni su imenovani do okončanja konkursne procesure za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika.

Podsjećamo, Radukiću je mandat istekao u aprilu ove godine, a Narodna skupština je propustila da dva mjeseca prije isteka mandata krene u novu proceduru, na šta ju je zakon obavezao.

Inače, prošle sedmice je zatvoren konkurs za novo rukovodstvo Glave službe za reviziju na koji se prijavilo 11 kandidata, a među njima i Radukić i Trninićeva.

Međutim, s obzirom na to da prema zakonu ne mogu ponovo da budu izabrani na iste funkcije, njih dvoje su se dosjetili da mogu da zamijene funkcije, pa se tako Radukić prijavio za zamjenika, a Trninićeva za glavnog revizora.

Pored njih dvoje na konkurs se prijavilo još devet kandidata i to većina za obje funkcije.

Tako su među kandidatima za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika Dragan Zjajić, Goran Ćetojević, Dragan Bukajlović, Snježana Savatić Banjac, Ljubiša Lukić, Bojan Đurić, Vedran Stanetić, Branko Sladojević i Vladimir Stanimirović.

Nastavi čitati

Aktuelno