Politika
DODIK TVRDI “Status pregovarača UGROŽEN, stvar komplikuje i REZOLUCIJA O SREBRENICI”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da je status pregovarača BiH ugrožen zbog djelovanja Kristijana Šmita i da se, ukoliko to pitanje ne bude riješeno, ulazi u period eskalacije, te ukazao da stvar dodatno komplikuje i rezolucija o Srebrenici, koja je otišla u Njujork bez saglasnosti Predsjedništva BiH.
Dodik, koji u Grčkoj učestvuje na Delfi ekonomskom forumu, istakao je da je riječ o velikom događaju koji je okupio mnogo predsjednika, premijera, te naveo da je sinoć prisustvovao i panelu čija tema su bile perspektive Balkana vezane za evropski put.
On je naveo da je direktoru za zapadni Balkan pri Еvropskoj službi za spoljne poslove Angelini Ajhorst saopštio da je taj početni entuzijazam nakon dobijanja odluke o statusu pregovarača ugrožen ponašanjem nelegalnog Šmita i da je zbog toga došlo do jedne krize i zastoja.
– Ukoliko se ne riješi to pitanje, ulazimo u period eskalacije. Dodatno stvar komplikuje i rezolucija o Srebrenici, koja je otišla u Njujork bez saglasnosti Predsjedništva BiH. Oni žele da od Srebrenice naprave mit. U približno ujednačenom broju žrtava, samo jedna strana ima pravo da oplakuje svoje žrtve – rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da su tu priču pokrenuli muslimani, unilateralno, a ambasador pri UN je to uradio ilegalno i to je zabrinjavajuće.
– Mi ne možemo da pristanemo na tu priču i smatramo da u BiH mnoge stvari neće biti iste – naglasio je Dodik.
Predsjednik Srpske je naglasio da, ukoliko ne budu ukinuta Šmitova nametanja, Republika Srpska će ući u donošenje izbornog zakona.
– Organizovaćemo i niz manifestacija kako bismo rekli da život u BiH sa Bošnjacima apsolutno nema nikakvog smisla. Tamo su tenzije koje troše vrijeme i njima i nama – rekao je Dodik.
Dodik je naveo da je Ajnhorstovoj prenio i da američki ambasador u BiH Majkl Marfi upravlja bošnjačkom političkom strukturom, da je on maliciozan.
– Marfi je običan spekulant. Na svu sreću – odlazi brzo iz BiH i on to zna. Nadamo se da onaj koji dođe neće biti ni sličan Marfiju – istakao je Dodik.
Delfi ekonomski forum okuplja više od 2.500 učesnika iz oblasti finansija, nauke i politike da bi uključili javne i vladine institucije, privatni sektor i civilno društvo u otvorene debate i diskusije.
Naziv ovogodišnjeg DЕF-a je “Velika tranzicija” i fokus je na višestrukim tranzicijama u svijetu kroz šest ključnih tema – geopolitika, održiva ekonomija i finansije, globalna budućnost, obrazovanje, planeta i ljudi.
Program je formiran u saradnji sa najvažnijim grčkim i međunarodnim istraživačkim centrima i institucijama.
RTRS
Politika
DRINIĆ: „Narod je u Banjaluci glasao časno, ali brojke iz Doboja, Zvornika i Laktaša su PREVIŠE UREĐENE”
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska, Nebojša Drinić, poručio je da su rezultati prijevremenih izbora pokazali jasnu razliku između sredina u kojima je, kako kaže, narod slobodno izrazio svoju volju i onih u kojima „brojke izgledaju kao da su pisane po unaprijed pripremljenom scenariju“.
Drinić ističe da je doprinos građana u Banjaluci i mnogim drugim opštinama pokazao da opozicioni kandidat ima čistu, poštenu i snažnu podršku.
„Na ovim prijevremenim izborima najviše ohrabruje jasna i poštena podrška koju je naš opozicioni kandidat dobio u Banjaluci i mnogim drugim sredinama. Narod je tu posao odradio čisto, bez ikakvih čarolija“, rekao je Drinić.
Međutim, naglašava da je situacija u pojedinim gradovima potpuno drugačija.
„Sasvim druga priča je Doboj, Zvornik i Laktaši, gdje su brojke ispale toliko ‘uređene’ da je teško povjerovati da je sve bilo prirodno. Izlaznost kao u filmu, rezultati kao da su rađeni po već poznatom šablonu. Ko pogleda biračka mjesta, vidjeće dovoljno“, dodao je on.
Drinić poručuje da sada odgovornost prelazi na institucije, prvenstveno Centralnu izbornu komisiju i pravosuđe.
„Sada je red na CIK i pravosuđe da reaguju bez odlaganja. Vladati bez podrške naroda, uz nedvosmisleno friziranje izbornog rezultata, najbolje govori u prilog činjenici da je ljudima iz SNSD-a samo i jedino bitna fotelja. Najveća tragedija je što mnogi koji učestvuju u takvim izbornim manipulacijama to smatraju normalnim poslom“, ističe Drinić.
Na kraju zaključuje da je neophodno uložiti sve kapacitete kako bi se razotkrile strukture koje manipulišu izbornom voljom građana.
„Sve raspoložive kapacitete treba usmjeriti na otkrivanje i javno eksponiranje svih učesnika prekrajanja volje naroda. Nažalost, ovo najbolje govori u kakvom je stanju moral našeg društva“, zaključio je Drinić.
Politika
NAPADNUT DRAŠKO STANIVUKOVIĆ “Incident sam odmah prijavio policiji”
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković saopštio je da je doživio neprijatan incident tokom kratke večernje šetnje na Banj brdu. Kako navodi, jedan od članova porodice Arsenić prišao mu je i uputio mu otvorene lične prijetnje.
Prema njegovim riječima, sve se odigralo iznenada, bez ikakvog povoda.
„Večeras, dok sam mirno šetao na Banj brdu, napao me je jedan od Arsenića, uz otvorene lične prijetnje. Incident sam odmah prijavio policiji“, naveo je Stanivuković.
View this post on Instagram
Politika
LOŠE VIJESTI ZA PREMIJERA! Minić dobio kritike, poražen i u kraju i na glasačkom mjestu
SDS je pobjedu ostvario i na biračkom mjestu u “Domu penzionera”, gdje je Minić glasao, a slično se desilo i u Pisarima, u Miničevom kraju, gdje je Blanuša ostvario pobjedu preko 55% glasova i time porazio kandidata SNSD Dodika Karana.
Кandidat Srpske Demokratske Stranke prof. dr Branko Blanuša sa osvojenih 3.123, odnosno 60% glasova odnio je ubjedljivu pobjedu na 23 redovna biračka mjesta na području opštine Šamac, odakle je i predsjednik Vlade Savo Minić (SNSD).
SDS je pobjedu ostvario i na biračkom mjestu u “Domu penzionera”, gdje je Minić glasao u Šamcu.

Slično se desilo i u Pisarima, u Minićevom kraju, gdje je Blanuša ostvario pobjedu preko 55% glasova i time porazio kandidata SNSD Dodika Karana.

Inače, kako BN saznaje Minić sinoć nije bio pošteđen, jer ga je “karao” Milorad Dodik zbog izbornog poraza u toj opštini, gdje SDS pobjeđuje već nekoliko izbornih ciklusa.
Kritike su dobili i ministri i funkcioneri SNSD iz Prijedora, Prnjavora…gdje je takođe pobjedu odnio kandidat SDS Branko Blanuša i to u mjestima, koja su važila za uporište “crvenih”.
“Imate ministre, direktore…Gdje je predsjednik Vlade, prije bio ministar… i sada poraz, šta radite…”grmio je Dodik, kako BN saznaje, u izbornoj noći u štabu SNSD-a.
Iako tvrde da su dobili ove izbore, rezultat je tijesan i Dodik je izgubio podršku naroda, jer je to bio referendum ne za nego protiv njega.
SDS osporava izborni rezultat i to zbog tradicionalne “krađe” u Doboju, Zvorniku i Laktašima, za šta, kako tvrde, postoje brojni dokazi o nepravilnostima u tim gradovima u korist SNSD-a.
(BN)
-
Društvo2 dana agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika2 dana agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika2 dana agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika3 dana agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
-
Hronika2 dana ago“TO JE BUDUĆI SILOVATELJ” Učiteljica prijavila policiji učenika prvog razreda ZBOG PIPKANJA
-
Politika1 dan agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika1 dan agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Banjaluka2 dana agoEKIPE USPJELE DA PRESPOJE VEĆI DIO GRADA: Snijeg i dalje otežava situaciju
