Banjaluka
DRAMA U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI U BANJALUCI! Đaci optužili direktoricu da je poslala SVOG SINA u Beč
Maturanti Elektrotehničke škole “Nikola Tesla” pisali su Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske kako bi izrazili nezadovoljstvo izborom učenika za putovanje u Beč, navodeći da je direktorica škole putovanje omogućila svom sinu i njegovim drugarima zanemarujući ostale maturante.
Predstavništvo Republike Srpske u Austriji je 22. aprila uputilo zvanične pozive banjalučkim srednjim školama, pozivajući učenike na putovanje u Beč sa ciljem upoznavanja obrazovnih, društvenih i kulturnih institucija naveli su oni.
Kažu da putovanje nije omogućeno učenicima sa prosjekom5,0, dobitniku Svetosavske nagrade, kao ni učenicima koji su predstavljali školu na takmičenjima i ostvarili zavidne rezultate, jer je to bila divna prilika da se nagrade takvi učenici. Ogorčenost je veća što je na putovanje otišlo 13 učenika od kojih 11 iz jednog odjeljenja.
Putovanje je zakazano u period od 25. do 27.aprila.
– Pozivi su bili namijenjeni svim učenicima, ali je uprava škole, bez transparentnih kriterijuma, samovoljno odabrala pojedine učenike. U Elektrotehničkoj školi, direktorica Irina Čavić je, prema svjedočenjima, sakrila zvanični dopis i putovanje omogućila svom sinu i njegovim drugarima, većinom iz njegovog razreda, zanemarujući ostale maturante. Ostali maturanti iz drugih odjeljenja a ni njihovi razrednici nisu bili obavjesteni o putovanju. Oni smatraju da se izbor trebao provesti podjednako na sva odjeljenja ili barem u dogovoru, a ne ovako samovoljom uprave škole – navodi se u pismu.
Smatraju da je ovim potezima mnogim učenicima uskraćena šansa da za svoj rad i trud budu nagrađeni.
Učenici Elektrotehničke škole su upravi škole u kojem su naveli da smo svjedoci smo brojnih nepravdi u društvu ali da se nisu nadali da će se ta nepravda uvući i u vaspitno-obrazovne institucije.
Istakli su da je predstavništvo Republike Srpske u Austriji poslalo pozive na adrese nekoliko srednjih škola u cilju da se organizuje putovanje kako bi učenici mogli da se upoznaju sa obrazovnim, društvenim i kulturnim subjektima u Austriji.
– Ono što nas je pogodilo jeste to na koji način su izabrani i koji učenici. Sramotan je pokušaj da se sav događaj prikrije u cilju skrivanja istine. Vrlo dobro znamo kako su izabrani učenici za to putovanje. Vrijeđaju nam inteligenciju pojedini izgovori sa kojima se pokušava opravdati izbor učenika za putovanje. Iako smo nemoćni, moralni ljudski instinkt nam ne dozvoljava da prećutimo na ovu situaciju – naveli su maturanti.
Dodali su da su “razočarani ovakvim postupkom uprave, koja čini sve da ovaj događaj prođe nezapaženo”.
– Na ovaj način nam dajete do znanja da sav naš trud i rad tokom srednje škole je uzaludan i zbog ovakvih situacija smo ogorčeni jer se ne cijene prave vrijednosti. Znamo da ništa ne možemo promijeniti, ali želimo ukazati da znamo i vidimo šta se sve radi iza naših leđa – naglasili su maturanti.
Komentar iz Elektrotehničke škole Nikola Tesla nismo uspjeli dobiti zbog vikenda, odnosno neradnih dana.
Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije, kazao je povodom istog slučaja u Medicinskoj školi izjavio je da je na adrese srednjih škola stigao dopis od Predstavništva, a da su razredne starješine bile te koje su izabrale učenike koji će ići u Beč.
Da podsjetimo, roditelji učenika Medicinske škole iz Banjaluke tvrde da je Savo Preradović, direktor ove obrazovne ustanove, sakrio dopis od Predstavništva Republike Srpske u Beču, gdje su maturanti srednjih škola dobili priliku da da se upoznaju sa kulturom austrijskog društva, ali da su izabrani učenici koji su “podobni” direktoru, što je on negirao, piše “Srpskainfo“.
Banjaluka
U Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”
Utakmicom između U 16 selekcija Republike Srpske i Rusije u banjalučkoj dvorani “Borik” počeo je “Turnira prijateljstva U16”. Slavila je selekcija “zbornaje” sa 95:67. Održana je i svečana ceremonija otvaranja turnira.
Raspored utakmica: srijeda Banjaluka: Rusija (U16) – Srbija (U15) (17 časova), Republika Srpska (U16) – Srbija (U16), četvrtak Laktaši: Republika Srpska (U16) – Srbija (U15) (12.30), Srbija (U16) – Rusija (U16) 14.30.
Ulaz na sve mečeve je besplatan.
Banjaluka
GIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke
Studentima Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci večeras su uručene sertifikate nakon jednomjesečne edukacije o sociološkim i politikološkim aspektima Holokausta i genocida nad Srbima u NDH, tokom koje im je predavač bio istaknuti izraelski istoričar Gideon Grajf.
Grajf je prije večerašnjeg posljednjeg predavanja istakao da je neophodno prenijeti spoznaje iz perioda Holokausta na buduće generacije kako bi istina i znanje o Holokaustu i genocidu nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ ostali sačuvani.
Prema njegovim riječima, istorija srpskog i jevrejskog naroda ima dosta dodirnih tačaka u pogledu gonjenja, mučenja i stradanja.
On je istakao da je posljednje predavanje posvećeno fenomenu ponižavanja kao alatke koju su koristili nacisti prilikom istrebljenja i mučenja, kako Jevreja, tako i svih drugih naroda ili grupa koje su definisane kao opasne po režimu.
„Uvijek mi je drago kada dođem u Banjaluku, Republiku Srpsku, Srbiju, jer osjećam da sam među prijateljima“, rekao je Grajf novinarima.
Prodekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Vlade Simović rekao je da je dvadesetak polaznika prošlo jednomjesečnu edukaciju koju je organizovao Centar za cijeloživotno učenje Fakulteta političkih nauka u saradnji sa Centrom za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.
„Značajno je da su studenti mogli da slušaju profesora Grajfa, da upotpune znanje o fenomenu genocida i Holokausta, prije svega kada je riječ o metodama kojima su nacističke vlasti provodile proces istrebljenja Jevreja, Slovena i drugih naroda za koje su oni smatrali da su prijetnja“, naglasio je Simović.
On je rekao da su se studenti tokom edukacije mogli upoznati o fenomenu degumanizacije.
„Moramo biti svjesni da iz ovih istorijskih lekcija učimo stvari koje će nam pomoći da se u budućnosti ne dese stvari koje su se dešavale tridesetih i četrdesetih godina dvadesetog vijeka“, rekao je Simović.
On je istakao da je nesumnjivo da su Holokaust i genocid nad slovenskim narodima tokom Drugog svjetskog rata velika mrlja u istoriji Evrope i njemačkog prostora.
„To je ono što moraju da nauče naši polaznici, jer ovo je viječita tema“, naglasio je Simović.
Direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske Dušan Pavlović rekao je da su učenje o genocidu i Holokaustu nad Jevrejima, o genocidu nad Srbima u NDH, istorijske lekcije za budućnost.
„Zato moramo biti svjesni da se zlo često pojavljuje u drugačijim oblicima i drugačijim istorijskim vremenima“, naveo je Pavlović.
On je dodao da se ne može isključiti mogućnost da će se nešto slično ponoviti u drugačijem ili sličnom obliku.
„Naš je posao da ovim mladim ljudima pomognemo da razumiju kako kroz društvene procese i administrativne odluke dolazi do situacije da je moguće i prihvatljivo uništiti dio ili kompletno jedan narod. Jako je važno i kako prepoznati danas takve procese i fenomene i kako se boriti protiv njih“, rekao je Pavlović.
On je istakao da se ne smije dozvoliti da prevlada mržnja i zlo, te naglasio da je važno razumjeti da zlo ne počinje u parlamentima, nego „u srcu pojedinca i u jeziku pojedinca i grupe“, zbog čega je važno razlučiti takve stvari.
Student drugog ciklusa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Srđan Radanović rekao je da je izuzetno važno da se govori i da se vraća na temu genocida nad Srbima u NDH sa akcentom na logor Jasenovac.
Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci tokom novembra održana je edukacija pod nazivom „Holokaust i genocid nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj: sociološki i politikološki aspekti“, koju su realizovali Centar za cijeloživotno učenje tog fakulteta i Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.
Predavač na ovoj edukaciji bio je istaknuti izraelski istoričar specijalizovan za proučavanje istorije Holokausta, naročito koncentracionog logora Aušvic, Gideon Grajf, koji je večeras polaznicima uručio sertifikate sa dodatkom o stečenim kompetencijama, prenosi SRNA.
Banjaluka
OKUPIO 150 UČESNIKA U Banjaluci održan Sajam inovatora i investitora 2025
U organizaciji Gradske razvojne agencije Banjaluka (CIDEA) danas se u Banjaluci održava Sajam inovatora i investitora 2025, pod motom: „Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja“, a koji je okupio 150 učesnika i partnera iz Republike Srpske, Srbije i Njemačke.
Projekt menadžer Grada Milada Šukalo istakla je u ime gradonačelnika Draška Stanivukovića da su strateškim pravcima maksimalno opredijeljeni za razvoj “Smart City“ i “Green City“ koncepta.
– Naša Gradska razvojna agencija suštinski radi mnogo toga kako bismo njegovali mlade kadrove i obučavali mlade ljude za zelenu tranziciju koja nam dolazi. Oni su naš strateški partner u ovom procesu – rekla je ona i istakla da je saradnja investitora i institucija u ovakvom procesu za njih od velikog značaja.
Dodala je da je Sajam inovatora i investitora bio prilika za susrete teorije i prakse u inovacijama.
-Mnogo zanimljivih predavača, ali i patenata imali smo priliku da čujemo i vidimo danas u prostorijama Studentskog kulturnog centra. Mene je posebno zainteresovao patent mladog studenta mašinstva koji je osmislio pametni kontejner za reciklažu PET ambalaže na solarnu energiju – poručila je projekt menadžer Grada Milada Šukalo i dodala da Grad Banjaluka – ostaje posvećen pametnim tehnologijama, ali u zelenoj agendi koji treba da učine naš grad i inovativnijim i čistijim.
Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj Aleksandrom Simić naglasila je da je Sajam posvećen povezivanju inovatora s investitorima, s fokusom na projekte i rješenja koja pokreću održivi razvoj i zelenu ekonomiju u našem regionu.
-I Grad i Republika trebaju da ovakve mlade ljude podrže i pomognu im da se profesionalno ostvare u svom gradu i svojoj Republici – da ostanu jer imaju kapacitet da daju doprinos razvoju zajednice – zaključila je Simić.
Direktor Gradske razvojne agencije Neven Stanić rekao je na otvaranju Sajma “Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja“ da su dobili dodatnu energiju zbog velikog broja sajmova i manifestacija, te da svako godišnje doba obilježe nekim događajem.
– Današnja konferencija je o temi koja je aktuelna u prethodnom, a sigurno će biti aktuelna i u narednom periodu. Danas ćemo razgovarati i razmijeniti iskustva. Stavićemo fokus na obnovljive izvore energije, na energetsku efikasnost i sve ono što se nosi sa tim izazovom – poručio je Stanić.
BLINK
-
Politika2 dana agoDODIK I STEVANDIĆ BIJESNI NA LUKASA! Otkazan nastup na otvaranju sezone na JAHORINI
-
Zanimljivosti7 sati agoSTIŽU VELIKE NOVOSTI! Meta zaustavlja krađu Rilsa
-
Politika2 dana agoDODIKOVO IMANJE I VOĆNJAKE U BAKINCIMA čuva cijela policijska stanica! ZAŠTO I OD KOGA?
-
Banjaluka8 sati agoGIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke
-
Region3 dana agoACA LUKAS I NASER ORIĆ zajedno uživaju dok Šerif Konjević pjeva (VIDEO)
-
Svijet7 sati agoPITANJE KOJE MUČI MNOGE! Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
-
Banjaluka3 dana agoPOLICIJA NIJE REAGOVALA! Vandali noćas uznemirili stanare banjalučkog naselja
-
Region2 dana agoNakon skandiranja u Sarajevu, Vučić poručio: “NE DA MI NE SMETA, VEĆ MI I IMPONUJE!”
