Connect with us

Politika

DRINIĆ ” Treba da imamo FOND SOLIDARNOSTI, ali nepravilnosti zabilježene u TOKOVIMA HUMANITARNOG NOVCA su sramotne”

Dok je Narodna skupština Republike Srpske usvajala novo zakonsko rješenje koje nevladine organizacije označava agentima stranog uticaja, pozivajući ih na transparentno trošenje novca iz inostranstva, na istoj sjednici nije bilo sluha za upozorenje na moguće zloupotrebe i netransparentno trošenje novca građana Republike Srpske, planiranog za humanitarne svrhe.

Iako je Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske utvrdila nepravilnosti u radu Fonda solidarnosti za obnovu RS i Kompenzacionog fonda RS, Vlada nije Narodnoj skupštini podnijela godišnje izvještaje o njihovom radu.

Umjesto toga, po hitnom postupku usvojen je Prijedlog zakona o Fondu solidarnosti RS, čijim formiranjem prethodna dva praktično prestaju da postoje.

“Treba da imamo fond iz kojeg ćemo pomoći našim građanima u teškim i nepredvidivim situacijama. Posebno ako robne rezerve nemamo. Ali, nepravilnosti zabilježene u tokovima humanitarnog novca su, najblaže rečeno, sramotne”, rekao je Nebojša Drinić, poslanik PDP-a u NSRS.

Transparensi internešnel napominje da je iz Kompenzacionog fonda Republike Srpske mimo važećih propisa isplaćeno je – Gradu Istočno Sarajevo 300.000 maraka, privrednom društvu “Zvornik stan” 500.000 maraka, a Agrarnom fondu Bijeljina čak tri miliona maraka. Iz Fond solidarnosti za obnovu Republike Srpske, opštini Novi Grad, takođe mimo propisa, isplaćeno je 300.000 maraka. Sve navedeno utvrdila je Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske.

“Ovi fondovi najbolje ilustruju koliko je vlast u Republici Srpskoj spremna da transparentno troši novac građana, dok zakonski pokušava da ograniči rad nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva, a koje godinama upozoravaju na negativne trendove kod nas”, kaže Damjan Ožegović u ime Transparency International BiH.

Oni koje vlast u Republici Srpskoj etiketira stranim plaćenicima, podsjećaju da se i sama Vlada velikim dijelom finansijski oslanja na inostranstvo. Posljedično i fondovi za pomoć građanima u vanrednim okolnostima, koji se sumnjiče za nezakonite radnje i netransparentno trošenje novca, a čiji izvještaji o radu su još na čekanju.

U međuvremenu, ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da će budući Fond solidarnosti, koji će preuzeti prava i obaveze prethodna dva, biti punjen iz budžeta Republike Srpske, kao i zaduženjima kod međunarodnih kreditora, donacijama iz inostranstva.

Politika

REPUBLICI SRPSKOJ isporučen treći ruski helikopter Ansat

Treći helikopter Ansat isporučen je juče Republici Srpskoj.
Postoji mogućnost da letelica sutra bude javno predstavljena na pokaznoj vežbi Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske povodom Dana policije.

Treći helikopter na današnjoj probi manifestacije nije letеo.

Treći Ansat stigao je sa zakašnjenjem od četiri godine u trenutku kada je Vlada Republike Srpske odlučila da objedini Helikopterski servis i Helikoptersku jedinicu MUP-a u novu jedinstvenu organizaciju koja će se zvati Uprava za vazduhoplovstvo.

Novi entitet ostaće u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) jedini je evropski korisnik ruskog lakog višenamenskog helikoptera Ansat.

Do juče su posedovali dve letelice, prvu registracije E7-MUP (fabričkog broja 070A01, c/n 125) i drugu registracije E7-SAJ (fabričkog broja 070A02, c/n 139). Oba helikoptera proizvedena su i imali su svoj prvi let 2020. godine.

Tango Six je redovno pratio proces nabavke Ansat helikoptera.Nakon prvih naznaka krajem maja 2018, preko zvanične potvrde juna 2020. godine, primopredaje prvog helikoptera novembra iste godine i isporuke početkom februara 2021.

Ispratili smo i isporuku drugog primerka u junu 2021., kao i prvo zvanično predstavljanje helikoptera sredinom oktobra iste godine.

U decembru prošle godine objavili smo vest da je treća letelica namenjena Republici Srpskoj primećena u vlasništvu i operacijama fabrike koja ga je proizvela.

(tangosix.rs) Foto: Ruski Helikopteri

Nastavi čitati

Politika

NAJVEĆA TRAGEDIJA I PORAZ PRAVA: Nekontrolisana moć uništava jedan narod i državu

Zamislimo da neko, neka bitanga jer samo takvi mogu imati poriv i spremnost da to učine, pribavi sebi toliku moć da pretvori pokrajinu Vojvodinu u svoj privatni posjed, kao što je Milorad Dodik učinio sa Republikom Srpskom.

I zamislimo da taj jednog dana, zbog svojih ličnih interesa koje prikazuje kao navodne interese i odbranu pokrajine, zajedno sa likovima poput Nenada Stevandića, kojeg je upregao za svog predsjednika parlamenta Vojvodine, odluči da donese, i donese većinom ostalih za svoje interese upregnutih poslanika, zakon o zabrani djelovanja MUP-a Srbije na teritoriji Vojvodine.

Takav zakon znači da pododikovljeni policajci Vojvodine imaju obavezu da upotrijebe svu silu protiv MUP-a Srbije, ako bi taj MUP pokušao da obavlja svoje ustavne i zakonske dužnosti na teritoriji Vojvodine.

U tom slučaju bilo bi očigledno da su vojvođanski Dodik, vojvođanski Stevandić i za Dodika upregnuti vojvođanski parlament učinili krivično djelo napada na ustavno uređenje Srbije, iz člana 308. Krivičnog zakonika Srbije, i to silom i prijetnjom upotrebe sile, jer oni policajci vojvođanskog Dodika po tom za Dodika donesenom zakonu moraju da upotrijebe i silu, a ne samo da njome prijete, ako bi MUP Srbije pokušao da na teritoriji Vojvodine obavlja svoje funkcije, bez obzira što su taj isti Dodik i njegovi poslušnici nekoliko godina unazad glasali u parlamentu Srbije za zakon po kojem MUP Srbije ima pravo i dužnost da djeluje na cijeloj teritoriji Srbije, a to znači i u Dodikovoj Vojvodini.

Ubrzo poslije svega vojvođanski Dodik i Stevandić odu u inostranstvo, recimo u Mađarsku, pa tužilaštvo Srbije zatraži, a nadležni sud naredi izdavanje i međunarodne potjernice za njima dvojicom te sve to dostavi Interpolu.

Zvanični Beograd bi se s punim pravom bunio protiv svakoga ko bi ovakvo postupanje pravosuđa Srbije etiketirao kao navodni politički progon, s obzirom na to da u navedenim radnjama vojvođanskog Dodika i Stevandića nema ničega političkog, već samo i isključivo kriminalnog, zbog čega ni pravosuđe Srbije u tom slučaju ne vrši nikakav politički progon, već samo krivičnopravni progon učinilaca krivičnog djela napada na ustavno uređenje, koje krivično djelo propisuju i sve druge države članice Interpola kako bi zaštitile svoje ustavno uređenje.

Najveća tragedija i poraz prava u tom slučaju bilo bi da Interpol odbije da izda međunarodnu potjernicu, uz lakonsko “obrazloženje” da to čini zato što se navodno radi o političkom gonjenju, a da njemu član 3. Ustava Interpola zabranjuje da preduzme bilo koju intervenciju ili akciju političkog, rasnog, vojnog ili vjerskog karaktera.

Kako, pobogu, to, šta to znači, zapitala bi se u tom slučaju s punim pravom zvanična Srbija. Pa moj vojvođanski Dodik i vojvođanski Stevandić nisu preduzimali političke radnje, već krivičnopravne radnje napada na ustavno uređenje Srbije, što je, gospodo iz Interpola, krivično djelo, a ne političko djelo, i to ne samo u Srbiji, već i u vašim državama, bez obzira iz koje od njih ste došli da radite u Interpolu.

Osim toga, rekla bi dalje s pravom Srbija ovima iz Interpola, pa pogledajte i vaš Spisak krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica (Spisak ažuriran 28.1.2022. godine). Ni na njemu nije propisano da Interpol ne može izdati crvenu potjernicu za krivično djelo napada na ustavno uređenje države.

Dakle, zaključila bi s pravom zvanična Srbija, niti je krivično procesuiranje za napad na ustavno uređenje države politička radnja u smislu člana 3. Ustava Interpola niti se to krivično djelo nalazi na Interpolovom Spisku krivičnih djela za koja se ne može izdati Interpolova crvena potjernica.

Zato ste, gospodo iz Interpola, vi grubo zloupotrijebili svoja ovlaštenja kada ste protivpravno odbili da izdate crvenu potjernicu za vojvođanskim Dodikom i Stevandićem.

BN

Nastavi čitati

Politika

NENAD VUKOVIĆ “Napuštanje sjednice je KUKAVIČKI POTEZ delegata SNSD-a”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Nenad Vuković, oštro je kritikovao odluku trojice delegata SNSD-a da napuste jučerašnju sjednicu Doma naroda, ocjenjujući njihov potez kao „kukavički“ i bez valjanog obrazloženja.

„Priča kojom se pravda napuštanje sjednice, uz obrazloženje da se time štiti volja srpskog naroda, je jadna. Smatram da je sramotno što smo svjedočili ovakvom ponašanju i ovakvim opravdanjima. Očigledno je da delegati SNSD-a nemaju uporište ni u čemu što bi im moglo poslužiti kao argument za ovaj potez“, rekao je Vuković.

On je posebno ukazao na ulogu predsjedavajućeg ovog doma Nikole Špirića, podsjetivši da je upravo on u ranijim mandatima konzumirao pozicije i u Domu naroda i u Predstavničkom domu, kao predstavnik tzv. manjine.

„Gospodin Špirić sada ima podršku samo dvojice kolega, uz sopstveni glas. Sa podrškom od tri delegata, od ukupno petnaest, on sada pokušava da nađe opravdanje pred vama i pred narodom, sve u cilju zadržavanja pozicije na kojoj se nalazi“, poručio je Vuković.

Vuković smatra da su napuštanjem sjednice delegati SNSD-a dodatno produbili političke tenzije i da je riječ o pokušaju manipulacije i prikrivanja političke nemoći.

Nastavi čitati

Aktuelno