Connect with us

Društvo

DRŽAVNA TAJNA ko je na budžetu?

Iako je Zakon o registru zaposlenih kod korisnika budžetskih sredstava Republike Srpske donesen prije nekoliko godina, registar zaposlenih nikada nije objavljen, a zvanično, zapelo je u tome što Srpska mora izvršiti određene dopune ovog zakona, te u činjenici što FBiH i Brčko distrikt još nisu uspostavili svoj registar.

Struka smatra da će nadležni i te kako morati da požure na ovom polju, jer je reforma javne uprave jedan od 14 prioriteta koje Evropska unija (EU) traži od BiH.

Podsjetimo, Zakon o registru zaposlenih u javnom sektoru stupio je na snagu 2017. godine, ali ni danas ne znamo ko se to hrani na budžetu, sa kakvim školskim kvalifikacijama i drugim podacima koji se tiču njegovog zaposlenja.

Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS podsjećaju da je plan da se podaci sadržani u registru vode u elektronskom obliku, a da će finansijska sredstva za uspostavu registra obezbijediti Svjetska banka.

Ali, kada je zakon zvanično donesen, Svjetska banka je, kažu, imala novi zahtjev.

“Kao uslov za odobrenje finansijskih sredstava za izradu i uspostavu registra, Svjetska banka je tražila da se obuhvat zakona kroz izmjene i dopune proširi i na zaposlene u oblasti zdravstva i jedinica lokalne samouprave. Rješavanje ovog pitanja zahtijevalo je dodatne kosultacije i uključivanje drugih institucija jer se finansiranje zaposlenih u ovim oblastima ne vrši iz sredstava budžeta Republike Srpske, već u oblasti zdravstva iz Fonda, a zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave iz budžeta tih jedinica, koje imaju svoju samostalnost u skladu sa Poveljom o lokalnoj samoupravi”, pojašnjavaju za “Nezavisne novine” iz Ministarstva.

Do zastoja je, ističu, došlo i zbog činjenice da realizacija ovog pitanja na drugim upravnim nivoima u BiH nije ni započela, osim u Kantonu Sarajevo, čija je Vlada još 2019. predstavila registar, a koji sadrži imena i prezimena zaposlenih u javnim preduzećima, kao i visinu njihove plate i informacije o radnom statusu.

Svako odugovlačenje uspostavljanja i objave ovih registara za BiH je problematično, smatra Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.

“Moramo tačno da znamo ko nam je na budžetu, ko gdje radi, kako je tu došao i sa kakvim kvalifikacijama”, kaže Marić za “Nezavisne novine”.

Prema podacima kojima raspolaže Sindikat uprave RS, u Srpskoj je trenutno između 5.500 i 6.000 državnih službenika.

“Tu je još između 1.500 i 2.000 namještenika, a kada su u pitanju lokalne zajednice, tu je oko 6.000 tih radnika. Takođe, u FBiH je mnogo veći broj radnika, zato se boje da objave to, jer to je čitav konglomerat. Oni imaju 10 kantona, 10 vlada i 150 kantonalnih ministarstava. Oni su onda htjeli da se to radi na nivou BiH, da stavimo sve u jedan lonac, pa da mi to razdijelimo. To bi značilo da državni službenik vlade bude premješten u kanton Livno. To bi bio klasičan prenos nadležnosti, to se ne smije dozvoliti nipošto”, jasan je Marić, koji kaže da Srpska ima 54.500 radnika u javnoj upravi (policija, pravosuđe, obrazovanje i zdravstvo).

“Ovo pitanje ne može biti državna tajna. Sve je to stvar samo političke volje”, ističe Marić i dodaje da je sporazum koji su potpisali SNSD, HDZ BiH i “osmorka”, a koji se tiče formiranja vlasti na nivou BiH, obavezao ove aktere da urade sve što se od njih traži na polju evrointegracija, uključujući 14 prioriteta koje BiH treba da uspuni da bi se približila EU.

“Siguran sam da će ih i rješavati, jer neće moći otvoriti druga sredstva koja se mogu ostvariti kroz IPA fondove i sve ostalo. Neće Evropa dati novac dok se ne riješi tih 14 prioriteta, a jedan od njih je reforma javne uprave. Republika Srpska jeste usvojila taj zakon i mi smo ispred FBiH, Brčkog i državnog nivoa, ali zašto ga ne primjenjuje, ne znam”, kategoričan je Marić, koji dodaje i da je pripremljen i zakon o državnim službenicima koji je temelj za reformu javne uprave.

“Trebamo reformu kompletne javne uprave, koja će konačno razdvojiti sposobne od podobnih i da oni koji ostanu u sistemu javnog sektora mogu primati platu dostojnu njihove profesije”, naglasio je Marić.

Ni Neven Akšamija, direktor Agencije za državnu službu BiH, nema ništa protiv da se objavi registar zaposlenih. Kaže da ovo pitanje još nije dolazilo na upravu, ali da će ga podržati ukoliko se bude raspravljalo o tome.

“Lično mi se sviđa sva ta priča. Mislim da niko od nas ne bi trebalo nešto da krije”, smatra Akšamija.

Ističe da je potrebna posebna zakonska odredba na nivou države po ovom pitanju, dodajući da bi se to trebalo uraditi što prije.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno sa kišom i pljuskovima

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se u većini krajeva očekuje nestabilno vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, te dnevnom temperaturom vazduha do 17 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne na jugu i zapadu biće oblačno sa kišom, u ostalim predjelima suvo, a na istoku toplije uz sunčane periode, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Tokom dana oblačnost će se proširiti ka istoku, pa će u drugom dijelu dana u većini krajeva biti nestabilno uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, dok će na planinama padati susnježica i slab snijeg.

Temperatura vazduha biće od tri do devet, u višim predjelima nula, a dnevna od osam do 17, u višim krajevima tri stepena Celzijusova.

Duvaće slab do umjeren vjetar, većinom južnog i jugozapadnog, a na sjeveru zapadnog i sjeverozapadnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorloškog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časov: Kalinovik i Čemerno sedam, Han Pijesak i Bihać devet, Gacko i Sarajevo 10, Sokolac, Kneževo i Rudo 11, Foča 12, Bileća, Zvornik, Srebrenica i Tuzla 13, Višegrad 14, Banjaluka, Doboj, Trebinje i Zenica 15, Novi Grad, Prijedor, Ribnik, Srbac, Bijeljina, Mrkonjić Grad i Livno 16, Šipovo, Bugojno i Mostar 17, Široki Brijeg 18 i Neum 19 stepeni Celzijusovih.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

IMATE LI DOVOLJNO? Evo koliko novca je potrebno za potrošačku korpu u Republici Srpskoj

Sindikalna potrošačka korpa za mjesec mart 2024. godine iznosi 2.606,60 KM i prosječna plata je pokriva sa 53,48 odsto, saopšteno je i Saveza sindikata Republike Srpske.

Sindikalna potrošačka korpa sadrži troškove za: prehranu, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, higijenu i njegu zdravlja, prevoz, obrazovanje i kulturu.

“Porodice u Republici Srpskoj su najviše novca trošile na prehranu 1.182 KM. Za stanovanje i komunalne usluge bilo je potrebno izdvojiti 650 KM, za prevoz 226 KM, nabavka odjeće i obuće koštala je 201 KM, dok je za tekuće održavanje domaćinstva u martu mjesecu bilo potrebno izdvojiti 145 KM”, sračunali su u Savezu sindikata.

Prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u martu mjesecu 2024. godine iznosi 1.394 KM i veća je za 2,00 KM u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u februaru mjesecu, ranije je objavio Republički zavod za statistiku.

“Najviša prosječna plata u Republici Srpskoj u martu mjesecu 2024. godine isplaćena je u oblasti finansijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosi 1.855 KM, a najnižu prosječnu isplaćenu platu dobili su radnici u građevinarstvu u iznosu od 1.097 KM. Niske prosječne plate u martu mjesecu 2024. godine primili su radnici zaposleni u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 1.153 KM, oblasti saobraćaja i skladištenja 1.148 KM, te prerađivačkoj industriji u iznosu od 1.186 KM”, navodi se u statistici.

Nastavi čitati

Društvo

Sve veći broj učenika treba DODATNE INSTRUKCIJE, roditelji primorani da traže POMOĆ

Zbog lošeg znanja i ocjena iz matematike, fizike, ali i zbog prijemnog upisa u srednje škole, svake godine se bilježi sve veći broj đaka u Srpskoj koji se odlučuju na instrukcije, za koje je potrebno izdvojiti i oko 20 maraka.

Naime, kako kažu oni koji nude instrukcije, najtraženije su one iz matematike i fizike, odnosno onih predmeta koje učenici treba najviše da vježbaju.

Nastavnica matematike iz Prnjavora izjavila je da djeca nižih razreda redovno dolaze na instrukcije upravo zbog takmičenja.

– Mada neki učenici dolazi na instrukcije pred kontrolni, i dalje je najviša zainteresovanost u vremenu kada je prijemni za upis u srednje škole – rekla je ona i dodala da čas od sat vremena košta 20 KM.

Iz Centra za obrazovanje odraslih Banjaluka rekli su da na instrukcije dolaze djeca različitih uzrasta, odnosno učenici šestog, sedmog, osmog razreda, kao i oni đaci koji žele da se pripreme za prijemni ispit.

– Dolaze učenici koji žele da poprave ocjene, ali i oni koji žele da zadrže dobre ocjene, a najviše traže instrukcije iz matematike, fizike i informatike – naglasili su iz Centra.

Dodali su da ako se radi u grupi, odnosno ako učestvuju dva, tri đaka sa nastavnikom, onda je cijena 40 KM, a ako se radi jedan na jedan, cijena je 20 KM.

Instruktor fizike iz Prijedora kaže da je tražnja za instrukcijama povećana i u ovom gradu, ali da on radi samo sa osnovcima, te dodaje da čas kod njega traje sat i po i da je cijena 25 KM.

– Postoji veliki broj roditelja koji žele privatne časove za svoju djecu i u svakom momentu imam priliku da povećam broj polaznika. Roditelji nemaju vremena ili ne znaju i onda dođu u situaciju da dijete ne stiže da prati nastavu u školi, pa se odlučuju da potraže pomoć stručnih lica – rekao je on.

Sanja Marković, apsolvent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, daje instrukcije iz matematike i kaže da je tražnja za instrukcijama povećana.

– To su naročito djeca koja se pripremaju za upis u srednje škole, pa u ovoj godini radim samo sa djecom tog uzrasta, jer očigledno nisu savladali gradivo – izjavila je ona.

Dodaje da je gotovo svaki dan pitaju da daje instrukcije, jer kako ističe, đaci ne uspiju da nauče i razumiju gradivo na nastavi ili im profesori loše objasne materiju, zbog čega imaju slabe ocjene.

Banjalučanka Lidija Udovčić, majka djevojčice koja ide u šesti razred, izjavila je da od početka drugog polugodišta njena kćerka dva puta sedmično ide na instrukcije iz matematike.

– Moje dijete uzima instrukcije iz matematike. Nastavnica ide brže s gradivom nego što djeca uopšte usvoje prethodno. Sama se zamislim često nad zadatkom pa sam primorana potražiti pomoć – rekla je ona.

Iz Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske saopštili su da je školama u Srpskoj data mogućnost realizacije časova dodatnog rada sa nadarenim učenicima ili dopunskog rada sa učenicima koji ne ostvaruju očekivani napredak tokom redovne nastave.

– Na osnovu analiza uspjeha i vladanja učenika u osnovnim školama koje izrađuje Republički pedagoški zavod možemo reći da su prosječne ocjene učenika, odjeljenja i razreda na visokom nivou – naglasili su iz Zavoda, prenose Nezavisne novine.

Nastavi čitati

Aktuelno