Connect with us

Politika

DRŽAVNE KASE NIKADA PUNIJE, a džepovi građana sve prazniji

Za razliku od državnih kasa, koje su sve punije, situacija za građane nije nimalo ružičasta, jer sve ukazuje da su im džepovi sve prazniji.

Tim riječima borci za zaštitu potrošača i sindikalci porede svakodnevicu “običnih smrtnika” s jedne, te prihode institucija koje se bave prikupljanjem poreza s druge strane.

Prije nekoliko dana, odnosno u četvrtak, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pohvalila se da je prvi put u istoriji za mjesec prikupila više od milijardu KM, tačnije u julu im je “leglo” milijardu i 73 miliona KM, što je za 122 miliona više u odnosu na jul 2023.
Već sutradan, Poreska uprava Republike Srpske je saopštila da je za sedam mjeseci ove godine naplatila 2,373 milijarde KM javnih prihoda, odnosno 288 miliona KM, tj. 14 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine.

Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, ističe da od ubiranja poreza najviše koristi ima država, a nikako građani. Tako će se, dodaje, desiti i ovaj put.

“Što je više poreza, bolje je svima koji su u vlasti da to lakše rasporede, a nikako nema ni povećanja penzija ni plata, tako da građani od svega ovoga imaju najmanje koristi. Ipak treba nahraniti silnu administraciju koju imamo, tako da ubiranje poreza nije na dobrobit građana”, kaže Marićeva.
U prošloj godini smo, dodaje, više trošili nego u ovoj, a to je pokazatelj da mi koji živimo u BiH imamo sve manje novca.

“Sveukupno, slika nije nimalo ružičasta, već je vrlo loša što se tiče građana BiH. Situacija je davno bila alarmantna, a ovo sada prelazi u to da se bavimo samo politikanstvom, a suštinske stvari ne rješavamo”, kaže Marićeva za “Nezavisne novine”.

Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS, kaže da je stav i sindikalaca da su građani sve siromašniji. Kako to izgleda u praksi, objasnila je na primjeru svoje branše.

“Prosječna plata u građevinarstvu je oko 1.100 maraka, što je svega oko 200 maraka više od najniže plate. Ali u tu prosječnu platu ulaze plate od menadžera i vlasnika, pa do onih koji imaju minimalac. To je jako malo i ne pokriva ni 45 odsto sindikalne potrošačke korpe, tako da radnici u građevinskom sektoru i dalje žive na minimumu egzistencije i nema naznaka da će to u narednom periodu biti popravljeno”, kazala je Vrabičićeva za “Nezavisne novine”.

Ona takođe ističe da su novčanici građana sve prazniji.

“Građani su sve siromašniji uprkos punjenju budžeta. Sve više se zadužuju i dižu kredite da bi preživjeli”, navela je Vrabičićeva.

Adis Kečo, šef stručne službe u Savezu samostalnih sindikata BiH, u izjavi za “Nezavisne novine” kaže da razlog za to što su budžeti sve puniji, a džepovi radnika sve prazniji, leži u činjenici da se svaki dan suočavamo sa poskupljenjem svih dobara i usluga koje građani koriste.

“Tome je jednim dijelom rezultirala inflacija, ali možemo slobodno reći i pohlepnost poslodavaca da korištenjem situacije na svaki mogući način uvećaju svoju dobit. Sve to ide preko leđa radnika”, rekao je Kečo.

Ekonomista Slaviša Raković kaže da od povećanih poreskih prihoda bolje “živi” država.

“Ne vjerujem da će to uticati na poboljšanje životnog standarda građana”, rekao je Raković za “Nezavisne novine”.

Prema podacima UIO BiH, prihodi od indirektnih poreza za sedam mjeseci 2024. godine iznosili su šest milijardi i 495 miliona KM i veći su za 543 miliona KM ili za 9,12 odsto u odnosu na isti period 2023. godine kada su iznosili pet milijardi i 952 miliona KM. UIO je za sedam mjeseci 2024. godine privredi vratio jednu milijardu i 196 miliona KM.

Iz Poreske uprave Republike Srpske su rekli da su dobri rezultati u naplati javnih prihoda rezultat ne samo rada Poreske uprave Republike Srpske, nego i povećanja stepena odgovornosti poreskih obveznika kada je u pitanju izvršavanje obaveza i, uopšte, povećanju svijesti građana o plaćanju poreza.

Politika

DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.

„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.

Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.

„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.

Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“

Nastavi čitati

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje MNOGE BESPLATNE MJERE koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića”

SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje mnoge besplatne mjere koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića. To ih izgleda jako muči, pa im je Banjaluka jedini grad kojim bezuspješno pokušavaju da se bave.

Izjavila je ovo narodni poslanik PDP u NS RS Mirna Savić Banjac, reagujući na izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića koji je rekao da će SNSD podnijeti inicijativu da u Banjaluci prevoz bude besplatan za sve građane.

-SNSD u Banjaluci nije htio ni da razmatra predloženu Odluku o dopuni Odluke o komunalnim taksama čiji je predlagač gradonačelnik. Ovom odlukom predviđeni su dodatni prihodi Grada koji bi se realizovali kroz destimulativne mjere smanjenja broja poslovnih jedinica privrednih društava registrovanih za priređivanje igara na sreću. Naročit cilj im je da se u što skorije vrijeme zabrani rad priređivačima igara na sreću čije poslovnice se nalaze u blizini obrazovnih ustanova. Jednostavno rečeno, ako vam je namjera ozbiljna, izglasajte da se novac iz kladionica, pogotovo onih pored škola, preusmjeri za besplatan prevoz i u korist svih građana Banjaluke- kaže Savić Banjac i dodaje:

-Građani bi najviše znali da cijene kada ovakve izjave ne bi bile samo farsa i već stotinu puta viđen pokušaj zbunjivanja javnosti. Oni odlično znaju ko je šta uradio za vrijeme svog mandata. Rješenje vam je predloženo, imate priliku da se pokažete na djelu – poručuje Savić Banjac.

Ističe da ako već ne žele da uvode besplatan prevoz za penzionere u druge gradove širom Srpske, nego se i dalje bave Banjalukom pored neurađenog posla za koji su dobro plaćeni, onda i ovaj put, kako kaže, ima rješenje za njih.

-Naprimjer, ministru Amidžiću predlažem da se malo više pozabavi svojim poslom u Sarajevu, a može početi sa tim što će više brinuti o institucijama Republike Srpske, a manje o budžetu zajedničkih institucija koji značajno raste iz godine u godinu, dok je istovremeno standard građana Republike Srpske sve niži- navodi Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

AERODROM u Bihaću pribavio URBANISTIČKU SAGLASNOST!

Aerodrom u Bihaću korak je bliže realizaciji jer od danas ima urbanističku saglasnost.

– Danas je izuzetno važan dan za grad Bihać i cijeli Unsko-sanski kanton. Jutros nam je od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića svečano uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać – saopćio je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Izdavanje Urbanističke suglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, tako da vrlo brzo možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole koju bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a zatim krenuti i u realizaciju faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara – dodao je.
– Prije nekoliko godina kada je tadašnja Vlada FBiH odlučila da dio sredstava namijenjenih za razvoj zračnog saobraćaja u FBiH preusmjeri za izgradnju aerodroma u Bihaću, imali smo samo studiju i livadu, odnosno zemljanu pistu sportskog aerodrome u vlasništvu Grada.

Danas imamo preko 90% otkupljenog zemljišta i ozbiljan projekt u zreloj fazi realizacije, urbanističku suglasnost za faznu gradnju kojoj su prethodile mnogobrojne studije, te suglasnosti i dozvole koje su potrebne sa svih nivoa vlasti u ovoj nam komplikovanoj državi, Bosni i Hercegovini.

Osim opredijeljenosti Vlade FBiH, koja je financijer cjelokupnog projekta, značajno je doprinijela upornost i aktivna suradnja Uprave JP “Aerodrom Bihać” sa državnim agencijama iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA-om – zaključio je Sedić.

Nastavi čitati

Aktuelno