Banjaluka
DUŠA GRADA PONOVO DIŠE! Vrbas dobio obalu kakvu zaslužuje (FOTO, VIDEO)

Neko jako mudar davno je rekao da gradovi bez rijeke su kao bez duše.
Banjalučani, reklo bi se, kao da nisu imali dovoljno sreće budući da je grad decenijama živio okrenutih leđa prema svojoj duši. Prema svom Vrbasu. Ne bismo puno pogriješili kada bismo ustvrdili da su generacije Banjalučana rasle gledajući rijeku savršeno zelene boje samo na razglednici.
Koliko su uskraćeni uvidjeli bi odlaskom u neki drugi grad koji je punog srca gotovo prigrlio svoju rijeku i 365 dana u godini živi na obali. A, malo koji grad ima Vrbas!
Srećom, stvari su počele da se mijenjaju nabolje i Banjaluka je konačno počela da se otvara prema Vrbasu. Na radost Banjalučana. I starih i mladih, jer ima dovoljno mjesta i sadržaja za sve generacije.
“Banjaluka je bez rijeka ništa, a nekako se decenijama unazad sklanjala i bježala od rijeka i iz objektivnih i onih neobjektivnih razloga, tako da u posljednjih 20 godina nismo imali nijedno ozbiljnije uređenje obala rijeka, novu plažu ili šetalište uz obale”, smatra gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Za samo godinu dana uređene su i moderno opremljene plaže na više gradskih lokacija. Nakon što je izgrađeno pristanište za dajake na popularnoj banjalučkoj plaži “Abacija”, gradske vlasti mapirale su “švedsku plažu” u Sitarima, a zatim se obnovljeno kupalište sa termalnom vodom – popularna “Vrućica”. A, Banjalučane je posebno obradovalo uređenje plaža kod Zelenog mosta i “Abacija” koje je realizovano tokom proteklog ljeta. Kruna ovog važnog projekta bilo je uređenje šetališta koje spaja te dvije plaže, što je gradu dalo posebnu dimenziju, budući da je upravo ta “spojnica” nedostajala pa je sada cijeli potez dobio potpuno novi identitet. Banjalučki štrand!
Krenimo redom..
Nazovimo to rječnikom partizana (jer novembar), operacija “Proboj na Vrbas” započela je prošlog ljeta, tačnije krajem avgusta.
Uz slogan “Naša plaža – naš Vrbas” otvorena je prva uređena plaža i to u Srpskim Tolicama. Banjalučani su okupirali novi prostor za druženje i rekreaciju.
Uz uređenu plažu sa šetalištem i pratećim sadržajima oplemenjenim modernim mobilijarom grad se otvorio prema svojoj rijeci koja na ovom mjestu blista punim sjajem.
Ovu investiciju, vrijednosti oko pola miliona KM, Grad je realizovao uz podršku kompanije „M:tel“.
“Ne mogu da sakrijem sreću i zadovoljstvo što smo završili jedan ovakav projekat, jer upravo ovakvi projekti od našeg grada stvaraju bajku. Ovo mjesto nije samo prva plaža, ovo je i novo izletište, mjesto na kojem naši sugrađani mogu uživati ne samo tokom ljetnih mjeseci, već svakog dana u godini”, poručio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
MALI RAJ U BANJALUCI – plaža “Vrućica”
Tokom proteklog ljeta, Grad je nastavio misiju humanizacije obala Vrbasa. Sredinom jula, banjalučki biser, plaža i čuveni izvori termalne vode rekonstrukcijom su pretvoreni u pravi mali raj.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je prilikom otvaranja plaže podsjetio da više decenija u Banjojluci nisu građene niti uređivane obale Vrbasa i plaže.
“Vrbas jeste suštinski simbol Banjaluke i jedan od prirodnih bisera koji imamo. Čudno da grad na rijeci ne ide ka rijeci nego od rijeke. Mi smo promijenili tu praksu i ovo je već druga plaža koju smo završili, uredili i otvaramo u sezoni kada i treba”, poručio je gradonačelnik.
U uređenje tog prostora sa termomineralnim vodama uloženo je oko pola miliona KM.
Plaža i izvori termalne vode “Vrućica” je mjesto u koje je utkana duša Banjalučana.
A, o kakvom se značajnom ambijentu radi podsjetila je i koordinatorka tog projekta Milada Šukalo.
“Ovo je mjesto koje su kroz decenije naši građani uređivali, njegovali, dolazili ovdje, boravili i na neki način ostavili svoj pečat na plaži. Ova administracija na čelu sa gradonačelnikom Draško Stanivukovićem je prepoznala značaj ovog mjesta i dala i svoj pečat u uređenju ovog lokaliteta. Prateći sve što se nalazi ovdje, konsultujući se sa stručnjacima iz različitih oblasti ovo je uređeno u skladu sa svim propisima – naglasila je Šukalo.
Inače, u ovom dijelu Banjaluke nalazi se pet izvora, a termomineralne vode koristili još stari Rimljani.
Radi se o zemno-alkalnoj sulfatnoj vodi koja zbog visoke koncentracije sumpora značajno poboljšava stanje kod pacijenata sa reumatološkim oboljenjima, degerenativnim oboljenjima kičmenog stuba, zglobova, oboljenja kože i cirkulacije, a visina temperature je 25 do 35 stepeni Celzijusovih.
Sportsko-rekreativna zona od Gradskog do Zelenog mosta
U srcu Banjaluke i na veliku radost Banjalučana svih generacija zvanično je sredinom avgusta otvorena “banjalučka Kopakabana”.
Radi se o moderno uređenoj sportsko-rekreativnoj oazi na potezu od Gradskog do Zelenog mosta. Jednom riječju – RAJ!
Ova oaza pruža sadržaj za zabavu i rekreaciju svim generacijama. Obogaćena je mnoštvom kvalitetnog sadržaja – od stijene za penjanje, nove teretane na otvorenom, terena za mali fudbal, rukomet na pijesku, koji istovremeno može da se koristi i za odbojku i za mali fudbal.
Nisu izostali ni novi stolovi za stoni tenis, dok je igralište za basket u potpunosti sanirano.
“Velika je stvar da imamo tri kilometra uređenih obala uz Vrbas kada imate u vidu činjenicu da unazad 20 godina nije uređen nijedan metar”, rekao je prilikom otvaranja plaže gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kao kruna projekta uređenja obala Vrbasa svakako je izgrađeno šetalište koje spaja Abaciju sa plažom kod Zelenog mosta.
Ovim je završena izgradnja sportsko-rekreativne zone od Gradskog do Zelenog mosta koja je dodatno uljepšala Banjaluku i zahvaljujući brojnim sadržajima Banjalučanima je na raspolaganju tokom cijele godine.
Ah, “taj” kolektor..
Kako bi “prodor” na Vrbas u potpunosti opravdao smisao nedostaje još jedna karika – izgradnja kolektora. No, očigledno da Banjalučanima ne žele svi dobro, pa se tako sa dnevnog reda skupštinske sjednice uporno skida “pitanje izgradnje kolektora” za koji su čak obezbijeđena sredstva.
Svako normalan će se zapitati zašto. I svako, iole normalan, shvatiće da pojedini odbornici u Skupštini grada ne rade za Banjalučane, nego za političke interese.
Razlozi su prilično netransparentni.
Tako, na primjer, Slobodan Stanarević, odbornik DEMOS-a u Skupštini grada smatra da skupštinska većina nije protiv izgradnje kolektora, ali da su odbornici, ali i stanovnici ostali uskraćeni za brojne informacije.
“Ja se slažem da su kolektori potrebni pogotovo na Crkvenoj, ali hoćemo da nam se prezentuje šta i kako, naročito tim građanima, Mislim da je to potrebno građanima. Kakvi su to objekti, šta to znači? To je odjednom palo s neba. Ja vjerujem da zbog ovakve situacije u gradu da je to potrebno bolje prezentovati. Svaki normalan čovjek neće reći stop kolektorima, samo smatramo da je potrebno i narodu i odbornicima objasniti o čemu se radi, kako će funkcionisati, kako će se prečišćavati da se stručno objasni i da narod shvati”, zaključio je Stanarević.
Dok višedecenijsko pitanja ne bude konačno riješeno, Banjalučani će se poslužiti poopularnom “štipaljkom” sa kružnog toka kako bi lakše, uz pomoć iste na nosu, preživjeli “mirise” koji dopiru sa Vrbasa.
Insajder.in
Banjaluka
STIPENDIJE ZA ŠAMPIONE! Savić – Banjac podižu sport na novi nivo!

Do 15. jula sportisti sa područja grada Banje Luke imaju mogućnost da se, na osnovu ostvarenih rezultata, prijave za gradsku stipendiju.
Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac istakla je da su sportske stipendije dugogodišnja uspješna praksa Grada i da se kategorizacija sportista, odnosno dodjela sportskih stipendija ostvaruje na osnovu postignutih sportskih rezultata i sa jasno propisanim kriterijumima.
-Na ovaj način se zaista nagrađuju najbolji i daje im se dodatni motiv da budu još uspješniji – istakla je Savić – Banjac.
Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti napominju da sportisti, koji imaju najmanje tri godine prebivalište na teritoriji Grada Banja Luka prije ostvarenog sportskog rezultata, trebaju Zahtjev za kategorizaciju – Obrazac KS sa pratećom dokumentacijom da podnesu u periodu od 1. do 15. jula 2025. godine, putem protokola Gradske uprave Banja Luka (prijemna kancelarija br.16) Odjeljenju za društvene djelatnosti.
Period prijave ostvarenih sportskih razultata radi kategorizacije sportista je:
– period od 1. jula 2024. godine do 1. jula 2025. godine
Sportisti koji se prijavljuju za kategorizaciju mogu prijaviti postignute sportske rezultate u skladu sa gore navedenim periodom prijave, s tim da u izabranom periodu moraju ostvariti rezultate iz trenutne ili veće dobne kategorije kojom su obuhvaćeni u sistemu takmičenja pripadajućeg republičkog sportskog saveza, odnosno u dobnoj kategoriji u kojoj se takmiče, danom podnošenja prijave za kategorizaciju.
Uz zahtjev za kategorizaciju (Obrazac KS), pored dokaza o ispunjenosti opštih uslova iz člana 10. Pravilnika, sportista je dužan dostaviti i :
uvjerenje o državljanstvu,
uvjerenje matičnog sportskog saveza kojim dokazuje da sportista nema potpisan profesionalni ugovor sa sportskom organizacijom,
uvjerenje o prebivalištu,
uvjerenje da je aktivan član sportske oranizacije u kojoj je ostvario sportski rezultat, odnosno ispunjenje uslova za kategorizaciju,
zapisnik sa takmičenja ili službeni bilten međunarodne sportske federacije i nadležnog pripadajućeg sportskog saveza, ili podatke sa službenih internet stranica pripadajuće međunarodne federacije u skladu sa odredbama člana 3. Pravilnika, (napomena: kao dokument kojim se dokazuje ispunjenost uslova ne može biti screenshot sa telefona),
kopiju tekućeg račna i broja računa banke koja ima sjedište u Republici Srpskoj.
Dokumenti se dostavljaju u originalu ili ovjerenoj kopiji.
Preuzmite: Integralni tekst Pravilnika i Obrazac KS.
Obrazac KS se može preuzeti i u kancelariji broj 25 Gradske uprave Grada Banja Luka.
Za sve dodatne informacije kontakt osobe su Ognjen Golić i Boris Aljetić, Odjeljenje za društvene djelatnosti, telefon 051/244-444, lokal 714.
Banjaluka
Ševo odgovorio Zeljkoviću “LIJEPO JE BRANITI UJKU, ALI PONEKAD JE BOLJE ĆUTATI”

Nakon što je odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Marko Zeljković, iznio niz kritika na račun aktuelne gradske vlasti, uslijedio je brz i oštar odgovor iz PDP-a. Ovlašćeni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu, Miroslav Ševo, reagovao je na izjave mladog odbornika koje je, kako navodi, očigledno dao u svrhu odbrane svog bliskog rođaka – „velikog ujke“.
– Kako dirljiva situacija danas na političkoj sceni. Mlađani sestrić brani ‘velikog ujku’. Lijepo je kada se porodica tako slaže i pomaže, radi zajedno i čuvaju se međusobno. Jedan preuzme Fudbalski savez, iako, što bi naš narod rekao, ‘nije šutno mačku s praga’, jer – ima on ujku. Drugi, po direktivi, ulazi kao odbornik u Skupštinu grada Banjaluka, a osnovni zadatak mu je čuvanje lika i nedjela ujke, istakao je Ševo.
On je poručio da nije prvi put da „ujko pljune pa poliže“, te da sestrić sada, u pokušaju da popravi štetu, napada gradonačelnika gledajući sve kroz prizmu stranke kojoj pripada.
– Moram podsjetiti mlađanog odbornika Zeljkovića da Partija demokratskog progresa funkcioniše na principu podjele obaveza i odgovornosti, ne autokratije. Gradonačelnik Banjaluke, a to sam pokušao pojasniti i premijeru Viškoviću, je, kao svaki pravi domaćin, uradio podjelu obaveza, odgovornosti i prava. Umjeće rukovođenja je uspostavljanje sistema koji funkcioniše savršeno bez prvog čovjeka i njegovih direktiva i naredbi. Naravno, Vama, odbornče, to je nepojmljivo jer ste naučili na autokratiju.
Ševo se osvrnuo i na konkretne teme koje je odbornik pomenuo – poput Depota, vrtića, vodosnabdijevanja i saobraćajnih gužvi.
– Pomenuli ste Depot, vrtiće, vodu, saobraćajne gužve. Mladi jeste, ali niste toliko zaboravni da ne znate da su to problemi stari 25 godina, a upravo toliko je ujko na vlasti u Banjaluci, i nešto manje u Republici Srpskoj. Depot su vaši partijski drugovi unakazili jer ništa od planiranog i projektovanog nisu sproveli, a uprava je od osnivanja pod ujkinim patronatom. Pomislili ste da vrtići postoje od juče, a zapravo njima rukovodite decenijama. Saobraćajne gužve nisu novost, a Skupština je bila ta koja je odbijala planove razvoja grada – jer ujku nisu odgovarali.
Posebno je naglasio problem vodovoda, koji je, prema njegovim riječima, opozicija imala priliku da riješi, ali to nije učinila.
– Zamislite, Vi pominjete vodu. Pomislih da ovo prethodno možda ne znate, jer niste imali dovoljno godina, a ujko to nije baš sve prepričao u detalje. Ali, odbornče, prije nešto više od mjesec dana, pa ponovo prije deset dana, lično ste odbili da riješite problem koji su ujkini drugovi ‘proizveli’, a vaši partijski kolege prošle godine – a to je sistem ‘Tunjice 1 i 2’.
Na kraju, Ševo je poručio da je lijepo što odbornik brani porodicu, ali da ponekad treba stati i razmisliti.
– Lijepo je što branite ujku, ali nekada se pokaže da je istinita ona narodna: ‘Pametan ćuti, budala govori!’ A za ovo što se desilo ujki na sudu, narod kaže: ‘Rođaka ni sud ne sudi!’ – zaključio je Miroslav Ševo.
Banjaluka
„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.
Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”
-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.
Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.
-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“
-
Politika1 dan ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!