Politika
DŽERUZALEM POST “Amerika i Evropa IGNORIŠU RADIKALIZACIJU u BiH”
EU i SAD, koje u praksi upravljaju BiH, svjesno ignorišu proces religijske radikalizacije Bošnjaka koji pušta svoje korijene, naročito među mladima, piše list „Džeruzalem post“.
U tekstu se navodi da je bošnjačko stanovništvo pod velikim uticajem radikalnih islamskih elemenata, uključujući „Muslimansko bratstvo“, Iran i Tursku, još od raspada bivše Jugoslavije, krvavog građanskog rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je rat završen 1995. godine.
– EU i SAD, koje u praksi upravljaju BiH, svjesno ignorišu proces religijske radikalizacije bošnjačke muslimanske populacije koji pušta svoje korijene, naročito među njenim mlađim članovima, navedeno je u tekstu.
List piše da je značajan dio tog procesa radikalizacije kultivacija identifikovanja između Bošnjaka i Palestinaca, što je pojačano pronalaženjem direktnih veza između situacije u kojoj su bili Bošnjaci tokom rata u BiH i stradanja Palestinaca.
Prema tekstu „Džeruzalem posta“, Bošnjaci u svom istorijskom narativu žele da u potpunosti potisnu masakre tokom rata za koje su odgovorni i da predstave sebe isključivo kao žrtve navodnog genocida za koji tvrde da su ga počinili Srbi, dok Zapad ćuti, na isti način kao što Zapad „dozvoljava“ Izraelu da čini „genocid“ nad Palestincima danas.
– Takvo identifikovanje sa Palestincima razvilo je među Bošnjacima intenzivno antiizraelsko osjećanje, jasno izraženo na ulicama bošnjačkih gradova u BiH tokom demonstracija i izložbi, a baneri i zastave Palestinske oslobodilačke organizacije vise svuda, ističe se u tekstu.
Autor teksta primjećuje da mržnja prema Izraelu ne sprečava Bošnjake da iskorištavaju Holokaust u sopstvene svrhe, relativizujući ga i upoređujući sa „masakrima nad Bošnjacima“ tokom rata u BiH i sa ubijanjem Palestinaca u ratu koji je izazvao Hamas.
– Da li to intenzivirano antiizraelsko nahuškvanje u BiH uticalo i na Emreha Ibrahimovića, teroristu u Minhenu?, upitao je autor teksta.
U tekstu se podsjeća da gotovo 100.000 ljudi porijeklom iz BiH danas živi u Austriji, a u Njemačkoj oko 225.000, što su najveće grupe imigranata iz BiH u evropskim državama.
Autor dalje navodi da iako je rat u BiH završen prije gotovo tri decenije, mnogi od onih koji su došli u Austriju i Njemačku tokom rata kao izbjeglice nisu se vratili i postali su naturalizovani građani obe zemlje, ali održavaju prilično bliske veze sa BiH i inspirisani su političkim dešavanjima u BiH.
U tekstu se podsjeća da bošnjački društveni centri postoje u svim većim gradovima u Austriji, uključujući Salcburg, u kojem se nalazi i džamija za Bošnjake.
Međutim, navodi se u tekstu, stručnjaci za radikalni islam tvrde da, za razliku od talasa terorističkih aktivnosti, radikalizacija mladih muslimana u Evropi ne vrši se preko vjerskih službi u džamijama.
– Pošto su mladi muslimani svjesni da je u posljednjih nekoliko godina poošteren nadzor onoga što se dešava u džamijama, oni uglavnom dobijaju radikalne sadržaje i učenja preko interneta. To otežava bezbjednosnim službama da lociraju usamljene vukove prije nego što izvrše napad, napominje „Džeruzalem post“.
U tekstu se ističe da je Austrija, nakon što je godinama bila bezbjedno utočište, sada dodata na mapu meta islamističkog terorizma.
– S obzirom na to da je smrtonosni napad u centru Beča u novembru 2020. godine, u kojem je ubijeno četvoro ljudi, izvršio mladi austrijski musliman albansko-makedonskog porijekla, unutrašnja bezbjednosna služba uspjela je da spriječi brojne napade Islamske države, uključujući u junu prošle godine tokom gej parade, kada su napad planirali mladi Austrijanci bošnjačkog i čečenskog porijekla, kao i napad na koncertu Tejlor Svift, koji su isplanirali mladi Austrijanci makedonskog i tursko-hrvatskog porijekla, navodi se u tekstu.
Autor piše da sve to ukazuje na rastuću nasilnu radikalizaciju i spremnost potomaka izbjeglica i imigranata iz balkanskih zemalja da vrše terorističke napade.
– Saša Aulić, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, upozorava da pokušaj napada na Konzulat Izraela u Minhenu jasno ukazuje na to da sjeme zla posijano u BiH tokom devedesetih odavno širi svoje otrovne plodove širom Evrope. Problem neće nestati ako ga ignorišemo, samo će se povećati, dodaje se u tekstu.
Kada se radi o Ibrahimoviću, list piše da se njegova porodica nedavno preselila u privatnu kuću sa velikom baštom u mirnom gradu kod obale jezera blizu Salcburga, te da je očigledno da njegova radikalizacija nije proizvod siromaštva, ekonomskih poteškoća ili nečega što su preživjeli njegovi roditelji.
Osim toga, piše autor, Ibrahimovićeva radikalizacija nije ni proizvod medijskih izvještaja o situaciji u Pojasu Gaze i patnji arapskog stanovništva u toj enklavi od 7. oktobra, pošto je policija početkom prošle godine, desetak mjeseci prije eskalacije sukoba na Bliskom istoku, sprovela istragu o njemu zbog nasilničkog ponašanja u tehničkoj školi u koju je išao.
Ibrahimovića su ubili njemački policajci, kada je naoružan krenuo ka Konzulatu Izraela sa namjerom da izvrši napad. Međutim, istragom još nisu utvrđeni tačni motivi Ibrahimovića za napad.
List podsjeća da je porodica Ibrahimović došla u Austriju iz Zenice, „koja se smatra jednim od uporišta radikalnog islama u BiH“.
Politika
DA LI JE “LJUBAV” U KOALICIJI PRINUDNA MATEMATIKA? Ko bez koga (ne) može nakon izbora?
Samo dan nakon lokalnih izbora, postalo je jasno da “najdugovječnija i najstabilnija koaliciju na Balkanu”, kako je predsjednik SNSD Milorad Dodik znao opisati politički savez ove partije sa manjim političkim strankama u Srpskoj, i nije naročito stabilna.
Komentarišući činjenicu da su u Banjaluci stranački pobijedili, ali da su izgubili u trci za gradonačelnika, Dodik priznaje da neki nemirni vjetrovi duvaju u „unutrašnjosti“.
Iako je svim koalicionim partnerima data mogućnost da na lokalu rade kako žele, čini se da su te želje, kako je i sam rekao, bile usmjerene, upravo, protiv SNSD.
Zbog toga je, već s prvim rezultatima, poručio da postoji mogućnost da će sami imati većinu u gradskoj skupštini.
Uslijediće, kaže, analize, ali ne i osveta – ništa neće uticati na koaliciju na nivou Republike Srpske.
A, nije da ova koalicija i ranije nije pokazivala simptome gripe.
„Prelažali“ su, tako, i vremena kada je predsjednik SNSD „disciplinovao“ koalicione partnere iz SPS, Ujedinjene Srpske, DNS…, ali i Demosa.
Sada, čini se, isparava miris paljevine auta na Palama, jer je Dodik, iako je SNSD imao svoj kandidata u trci za načelnika ove opštine, rekao da je zadovoljan pobjedom kandidata Demos-a, jer su to njihovi koalicioni partneri.
Matematika
I dok čekamo rezultate i analize – ko će s kim, a ko bez koga, pitamo – ko bez koga (ne)može? SNSD bez koalicije ili koalicija bez SNSD?
Da se mnogo puta do sada pokazalo da priča prije i poslije izbora ne mora biti ista, ističe politička analitičarka Ivana Marić.
Sve, kaže, zavisi od matematike.
– Rijetko koja koalicija je programska. Sve su to prinudne matematičke koalicije, pa tako i ova. Biće je ako bude neophodna za vlast. Nemaju alternativu, nemaju koga drugoga, ako budu trebali uspostaviti vlast udruženim snagama, ponovo će se roditi ljubav između njih – smatra ona.
Snaga manjih partija je, kaže, izuzetno mala, što se moglo primjetiti i na izborima.
– Oni mogu negdje, u zavisnosti od toga kakvog kandidata imaju, ostvariti značajniji rezultat. Jednostavno, njima je potrebniji SNSD, nego oni njemu. I kada ga napadaju, znaju da će ih Dodik primiti nazad, ako mu zatrebaju. Uz ovako dobar rezultat SNSD, uz najveći broj osvojenih gradonačelničkih mjesta, mislim da mu male partije neće baš mnogo trebati, osim u pojedinim opštinama. Neće imati problem da ih primi, jer njemu ništa ne znači da malo moći podijeli, a njima će to značiti opstanak – smatra ona.
Lične razmirice
Da će rezultati stranaka odrediti sudbinu koalicije, smatra i politikog Vojislav Savić.SNSD bez koalicije ili koalicija bez SNSD-a.
– Prvo mislim da treba sačekati i vidjeti kakvi su rezultati manjih stranaka koje se nalaze u koaliciji sa SNSD, neke od njih pokazuju trend rasta, dok neke druge pokazuju trend pada podrške birača, i u skladu sa tim će biti postavljene i njihove pregovaračke pozicije kada su u pitanju budući dogovori. Mislim da nijedna od njih nema snagu da sama iznese neki veliki politički poduhvat bez SNSD, koji predstavlja glavno tijelo u tom političkom bloku oko kojeg gravitiraju ostale koalicione stranke. Vjerovatno neke od njih imaju ambiciju da rastu i dobiju veći stepen autonomije, ali imali smo slučaj DNS za vrijeme Marka Pavića, koji je isto tako ambiciozno najavljivao određene političke strategije, pa su završili fragmentirani i podijeljeni – ističe Savić.
Naglašava da nije moguće dosljedno spustiti dogovore koalicije sa republičkog nivoa na lokalni, budući da su lične razmirice ponekad prevelike.
– Tako stranke same prepuste da građani odluče kome će dati povjerenje, a opet sve ostaje u istom političkom bloku, šire gledano, kao što je slučaj, na primjer, na Palama, Stanarima i Dubici – zaključio je Savić, piše Srpskainfo.
Politika
TOTALNI GUBITNIK IZBORA Za Jelenu Trivić nisu glasali ni u njenoj ulici (FOTO)
Kandidat za gradonačelnika Banjaluke Jelena Trivić treća je po broju glasova u izbornoj utrci za prvog čovjeka, u ovome slučaju damu, Banjaluke.
Ukupno je osvojila 13,10% glasova Banjalučana, dok su njeni protivkandidati Draško Stanivuković 49,69% i Nikola Šobot 35,96% (rezultati na 98,08% obrađenih biračkih mjesta). Davor Dragičević ostvario je svega 1,25%.
Zanimljive podatke donose i glasovi iz ulice Jelene Trivić, gdje ni njene komšije nisu glasale za nju. Naime, na biračkom mjestu Starčevica 11 gdje Trivićeva ostvaruje svoje građansko pravo imala je samo 90 glasova, dok je njen bivši stranački kolega Draško Stanivuković imao 219, a SNSD-ov Nikola Šobot 141 glas.
TOK.TV
Politika
IZBORNA KRAĐA U HAMBARINAMA KOD PRIJEDORA! Glasovi pripisani strankama iako stanovnici ne žive u naselju
U naselju Hambarine kod Prijedora, gdje živi većinsko bošnjačko stanovništvo, pojavile su se ozbiljne sumnje na izbornu krađu. Prema dostupnim informacijama, Republička stranka Srpske i Socijalistička partija ostvarile su neprirodno visok broj glasova, iako veliki dio prijavljenih stanovnika već dugo ne živi u Hambarinama.
Sumnje u zloupotrebu dodatno su pojačane kada je utvrđeno da su srpski kandidati dobili veliki broj glasova u naselju gdje gotovo nema prisutnih stanovnika srpske nacionalnosti. Ovaj nelogičan rezultat izazvao je revolt kod mještana.
U narednim danima očekuje se detaljna istraga o neregularnostima, a protiv članova biračkog odbora biće podnesene i krivične prijave zbog sumnje na izborni kriminal. Ovaj slučaj baca ozbiljnu sumnju na regularnost glasanja u Hambarinama, te se očekuje hitna reakcija nadležnih organa.
Banjaluka24
-
Svijet2 dana ago
TERORISTIČKI NAPAD U IZRAELU! Ljudi izbodeni na autobuskoj stanici, JEDNA OSOBA UBIJENA!
-
Svijet2 dana ago
U NAPADU U IZRAELU UBIJENA ŽENA! Napadač pripadnik beduinske manjine?
-
Uncategorized3 dana ago
NAKON 10 GODINA ČEKANJA, ČESMA DOBIJA MOST: Ima li išta ljepše od spajanja obala, jer spajanjem obala, spajamo i ljude
-
Svijet1 dan ago
GODINU DANA SUKOBA IZRAELA I HAMASA: Mir ni na vidiku, a rat se širi
-
Region3 dana ago
RASTU VODOSTAJU RIJEKA U HRVATSKOJ! Vanredne mjere na području Kupe i Korane
-
Politika2 dana ago
NOVI INCIDENT! Dva posmatrača SNSD pokušala ući sa falsifikovanim akreditacijama
-
Hronika2 dana ago
NAJTUŽNIJA PRIČA IZ BiH! Ovo je bračni par koji je pronađen ZAGRLJEN ISPOD RUŠEVINA nakon poplava
-
Banjaluka2 dana ago
GLASAO I GRADONAČELNIK! Na biračko mjesto stigao sa bakom (VIDEO)