Connect with us

Svijet

EMBARGO NA UVOZ RUSKE NAFTE STUPIO NA SNAGU: Evo za koga ne važi zabrana

Embargo na uvoz ruske nafte stupio je 5. februara na snagu.

U junu prošle godine zemlje EU dogovorile su paket sankcija kojim se zabranjuje kupovina, uvoz i transfer sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije. Nakon šestomjesečnog prelaznog perioda embargo na sirovu naftu stupio je na snagu 5. decembra.

Prelazni period za uvođenje embarga na uvoz naftnih derivata trajao je dva mjeseca duže, što znači da je danas stupio na snagu. Sirova nafta koja se isporučuje cjevovodima i dalje podleže privremenom izuzeću. To podrazumijeva da zemlje članice koje zbog geografskog položaja zavise od ruske nafte mogu da nastave da je snabdijevaju cjevovodima. Primjeri takvih članica EU su Mađarska i Slovačka.

U suprotnom, oni ne mogu izvoziti ovu sirovu naftu ili naftne derivate u druge zemlje članice ili treće zemlje. Početkom decembra, zajedno sa embargom na uvoz većine ruske sirove nafte, stupio je na snagu limit cijena sirove nafte koju Moskva izvozi u treće zemlje. Članice EU postavile su ga na 60 dolara po barelu od 159 litara, slažući se sa grupom G7 i nekim drugim partnerima.

EU, grupa G7 i Australija su u petak zaključile i sporazum o uvođenju ograničenja cijena za naftne derivate koje Rusija izvozi u zemlje širom svijeta. Za derivate koji su skuplji od sirove nafte, gornja granica je određena na 100 dolara za barel od 159 litara, a za jeftinije 45 dolara. Ove dvije kapice su na snazi od danas.

Ograničenje cijena znači da je pružanje usluga kao što su tehnička pomoć, brokerske usluge, finansiranje ili finansijska pomoć u vezi sa trgovinom, posredovanjem ili transportom ruske sirove nafte u treće zemlje dozvoljeno samo za naftu kupljenu po cijeni od 60 USD po buretu ili manje. Za derivate, gornje vrijednosti su 100 i 45 dolara, respektivno.

Prema Briselu, Moskva snažno osjeća mjeru ograničenja na sirovu naftu. Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da to Rusiju košta oko 160 miliona evra dnevno.

(MONDO/RTVSLO)

Svijet

LUKAŠENKO TVRDI “U Ukrajini će se odlučiti o BUDUĆNOSTI SVIJETA”

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je Ukrajina poligon na kojem se odlučuje o budućnosti svetskog poretka.

“Svi razumiju da je Ukrajina trenutno poligon na kojem se djelimično odlučuje o budućnosti svjetskog poretka. Najveće nuklearne sile se bore na njenoj teritoriji, doduše indirektno”, rekao je Lukašenko u Narodnoj skupštini Bjelorusije, prenosi TASS.

Lukašenko je takođe ocijenio da rat u Ukrajini “neće vratiti prethodni svjetski poredak”.

Kandidovaću se ponovo ako narod to želi
Lukašenko je izjavio da će se ponovo kandidovati za predsjednika ako građani odluč” da on to uradi.

Naredni predsjednički izbori u Bjelorusiji biće održani 2025. godine.

“Rekao sam da ću se kandidovati na izborima, ako građani odluče da to uradim”, izjavio je Lukašenko.

Lukašenko je dodao da će, ako građani odluče da izaberu drugog predsjednika, on poštovati njihovo mišljenje.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL U FRANCUSKOJ! Bivši premijer kriv jer je LAŽNO ZAPOSLIO SUPRUGU

Francuski kasacioni sud proglasio je bivšeg premijera Fransoa Fijona krivim u slučaju lažnog zapošljavanja svoje supruge Penelope.

Sud je naložio novo suđenje za reviziju kazne bivšem predsjedniku vlade.

Apelacioni sud u Parizu osudio je Fijona na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 375.000 evra u maju 2022. godine, u slučaju fiktivnog zaposlenja, kao i na zabranu biranja u vladu na 10 godina.

Sud je potvrdio osuđujuću presudu protiv Fijona jer je svojoj supruzi Penelopi dao lažni posao kao pomoćniku dok je bio poslanik u parlamentu, ali mu je smanjio zatvorsku kaznu na četiri godine uz još tri uslovno. Penelope je osuđena na dvije godine uslovne kazne.

Fijona je proglašen krivim i za pronevjeru javnih sredstava, saučesništvo i prikrivanje zloupotrebe korporativne imovine u maju 2022. godine.

Nastavi čitati

Svijet

EVROPSKI PARLAMENT O KLIMATSKIM PROMJENAMA “Usvojena stroža ograničenja zagađenja vazduha”

Evropski parlament usvojio je stroža, pravno obavezujuća ograničenja zagađenja vazduha, sa kojim članice EU treba da se usklade do 2030. godine.

Pravila su usvojena sa 381 glasom “za”, 225 “protiv”, uz 17 “uzdržanih”.

Sporazum postignut između vlada članica EU i Evropskog parlamenta postavlja stroža ograničenja i usmjeren je ka dozvoljenim vrijednostima nekoliko zagađivača koji imaju veliki uticaj na zdravlje ljudi.

Nova pravila čine trenutno fragmentirane indekse kvaliteta vazduha širom EU uporedivim, jasnim i javno dostupnim.

Ukoliko se nova pravila na državnom nivou prekrše, oni koji su ugroženi mogu da pokrenu pravni postupak, a građani mogu da dobiju odštetu u slučaju narušavanja njihovog zdravlja.

Da bi novi zakon stupio na snagu, potrebno je zvanično odobrenje članica EU. Ta procedura uglavnom je formalnost.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno