Connect with us

Svijet

Erdogan otkrio šta će učiniti ako izgubi na izborima

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan rekao je da će prihvatiti rezultat izbora u nedjelju i da će odstupiti ako izgubi, osvrćući se na zabrinutost da možda neće napustiti vlast.

“Veoma smiješno pitanje. Na vlast dolazimo demokratskim sredstvima u Turskoj. Ako naša nacija drugačije odluči, učiniću ono što demokracija traži, nema se šta drugo učiniti”, rekao je Erdoan za televiziju kasno u petak na pitanje hoće li predati vlast.

Njegov će blok poštovati “bilo kakve rezultate koji dođu iz glasačkih kutija”, dodao je on.

“Ako je opozicija zabrinuta po pitanju izborne sigurnosti, trebala bi nadgledati sva biračka mjesta i pobrinuti se za sigurnost upravo kao što to čine članovi Erdoanove stranke”, rekao je on.

“Volja nacije ne smije biti kompromitovana”, dodao je Erdoan, prenosi Index.hr.

Turski predsjednik je, takođe, kazao da vjeruje da će ponovno biti izabran za još jedan mandat te da će osigurati parlamentarnu većinu u nedjelju.

Erdogan se nakon 20 godina na čelu Turske suočava s najtežim izbornim ispitom usred negodovanja javnosti zbog privrednih poteškoća, upravljanja posljedicama velikih zemljotresa u februaru i oko 3,5 miliona sirijskih izbjeglica.

Kandidat ujedinjene opozicije Kemal Kilicdaroglu, prema anketama, nalazi se malo ispred Erdoana.

Svijet

SVAKOM SVOJE! SAD vratile 38 kulturnih artefakta Kini

– SAD su Kini vratile 38 kineskih kulturnih artefakta, a ceremonija primopredaje obavljena je u kineskom generalnom konzulatu u Njujorku.

Okružno tužilaštvo Menhetna predalo u srijedu je predalo artefakte delegaciji Kineske uprave za nacionalnu kulturnu baštinu, javlja CNI.

Kina i Sjedinjene Američke Države potpisale su u januaru 2009. godine memorandum o razumevanju čiji je cilj sprečavanje ilegalnog uvoza kineskih kulturnih artefakata u SAD.

Važenje ovog memoranduma je produženo po treći put, počev od 14. januara ove godine.

Nastavi čitati

Svijet

OTKRIVENO ŠTA JE PRAVI UZROK neviđenih poplava u Dubaiju

Hiljade turista zaglavljeno na aerodromu, piste su se pretvorile u rijeke, a automobili plutaju gradom. Ovako je posljednjih dana izgledao Dubai, pustinjski grad koji je pogodila najveća kiša u istoriji.

Postapokaliptični prizori na ulicama najnaseljenijeg grada Ujedinjenih Arapskih Emirata obišli su svijet, a mnogi se pitaju kako je došlo do prirodne katastrofe i da li je bilo moguće spriječiti njene smrtonosne posljedice.

Društvene mreže požurile su da pronađu krivca u zasijavanju oblaka, obliku geoinženjeringa, koji se, između ostalog, koristi za izazivanje i povećanja količine kiše. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je pogrešno vjerovati da je samo prisiljavanje oblaka da puste padavine izazvalo vremensku kataklizmu.

Zasijavanje oblaka je tehnika manipulacije vremenskim prilikama oslobađanjem supstanci koje upijaju vlagu iz okoline (kao što je srebrni jodid) u oblake, koji pomažu da se vodena para lakše kondenzuje u kapljice vode. Zemlje širom svijeta ovu metodu koriste više od pola vijeka, ali još nijedno naučno istraživanje nije dokazalo da značajno povećava količinu padavina. U prosjeku, zasijavanja oblaka povećava stopu padavina za otprilike pet do 15 procenata godišnje. A u Dubaiju je kiša pala za 24 sata, koliko inače padne za skoro dvije godine.

“Zasijavanje oblaka ne može da stvori oblake ni iz čega. Ono podstiče vodu koja je već na nebu da se brže kondenzuje i oslobađa vodu na određenim mjestima. Dakle, prvo vam je potrebna vlaga. Bez nje ne bi bilo oblaka”, objasnila je klimatolog Friderike Oto za Naučni medijski centar.

Nacionalni centar za meteorologiju Emirata (NCM), koji nadgleda operacije zasijavanja oblaka, rekao je da nije bilo operacija zasijavanja oblaka prije ili tokom oluje. Blumberg je ranije izvjestio da se zasijavanja oblaka dogodilo u nedjelju i ponedjeljak, ali ne i u utorak, kada je došlo do poplave. Modeli prognoze su predvidjeli velike količine padavina nedjelju dana prije ove oluje, i nije bilo potrebe da se ulazi u zasijavanje oblaka.

Važno je napomenuti da zasijavanje oblaka ima lokalizovan efekat i ne može uticati na globalni nivo, a oluja u Dubaiju se proširila na susjedne zemlje Bahreina i Omana, piše Jutarnji.hr.

Meteorolozi vjeruju da je ekstremne padavine u Dubaiju podstakla velika oluja nazvana mezorazmerni konvektivni sistem.

– Dešava se kada se mnoge pojedinačne oluje sa grmljavinom kombinuju i formiraju jedan veliki štit visokih oblaka, obično stotina kilometara u prečniku, u kombinaciji sa širokim područjem obilnih padavina – objašnjava Suzan Grej, profesorka meteorologije na Univerzitetu Reding.

Ovako izraženiji pljuskovi mogu brzo da dovedu do plavljenja površinskih voda, kao što se desilo na aerodromu u Dubaiju.

– Taj pritisak, pojačan kontrastom između toplijih temperatura na tlu i nižih temperatura iznad, stvorio je uslove za jaku grmljavinu – rekla je za Rojters Esra Alnakbi, viši prognostičar u NCM, dodajućo da su klimatske promjene takođe doprinele oluji.

Istraživanje ekstremnih konvektivnih događaja nad južnim Arapskim poluostrvom tokom prolećne sezone pokazalo je da se ista vrsta oluje kao ona koja je izazvala ovaj ekstremni događaj u regionu dogodila čak 95 puta od 2000. godine, a najčešća je u Arapsko poluostrvo u martu i aprilu. Ali je takođe otkrilo povećanje trajanja takvih oluja od 2000. nad UAE, što bi moglo biti povezano sa globalnim zagrijevanjem.

Naime, zagrijavanje globalnih temperatura dovodi do većeg broja padavina širom svijeta (čak i na mjestima koja su inače suva ili usred suše) jer topliji vazduh može zadržati više vlage. Tačnije, oko sedam odsto više vlage za svaki stepen Celzijusa, što zauzvrat može povećati intenzitet kiše.

– Kiša od oluja sa grmljavinom, kakva je posljednjih dana viđena u UAE, posebno raste sa globalnim zagrijavanje. To je zato što je konvekcija, snažno uzlazno strujanje u olujama, jača kako se svijet zagrijava – objašnjava klimatolog Dim Kumu.

Nedavna studija o modeliranju klime objavljena u časopisu “Scientific Report” sugeriše da bi godišnja količina padavina mogla da se poveća za oko 30 procenata u većem dijelu UAE do kraja vijeka, jer se svijet nastavlja da se zagrijava je da se Dubai brzo proširio tokom posljednjih nekoliko decenija, sa malo pažnje posvećene infrastrukturi kao što su drenažni kanali i kanalizacioni sistemi, što bi mu moglo pomoći da se nosi sa iznenadnim prilivom vode. Malo je zelenih površina koje bi upile vlagu, a drenažni sistemi nisu mogli da izdrže tako velike količine padavina.

Prije svega, stručnjaci predlažu prilagođavanje drumske saobraćajne infrastrukture i objekata klimatskim promjenama i izgradnju rezervoara za skladištenje vode tokom prolećnih kiša. U januaru je Uprava za drumski saobraćaja Ujedinjenih Arapskih Emirata osnovala novu jedinicu za upravljanje rizikom od poplava u Dubaiju, koji izgleda da će imati pune ruke posla.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAELSKI STRUČNJAK ZA HOLOKAUST! “Srbi su narod nad kojim je izvršen genocid”

Izraelski stručnjak za istraživanje Holokausta Gideon Grajf istakao je da su upravo Srbi narod o kome se može govoriti da je nad njim izvršen genocid, a da iza “tužne inicijative” o rezoluciji o Srebrenici u UN stoje politički razlozi i da ona neće doprinijeti miru u regionu.

Grajf je rekao da ono što se u Srebrenici dogodilo jula 1995. godine nije genocid i ocijenio da će ono što se sada događa u UN oko rezolucije o Srebrenici imati veoma negativne posljedice.

“Genocid znači potpunu likvidaciju grupe naroda, a to se nije dogodilo. Većina muškaraca koji su ubijeni su bili borci u ratu protiv srpskih snaga. To je vojni konflikt, nema veze sa genocidom”, rekao je Grajf za TV “Prva”.

Grajf, koji je i predsjednik Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, rekao je da je tokom dvije godine 10 najboljih naučnika radilo u ovoj komisiji.

“Jedan od zaključaka da se događaji iz jula 1995. godine ne mogu označiti kao genocid. Objasnili smo i zašto. Jedan od primjera je to što su sva djeca i žene pušteni da idu kućama. Niko ih nije ni pipnuo, nije im učinio ništa nažao”, rekao je Grajf.

On je naveo da je Komisija analizirala i istoriju regiona, gradove i sela, etničku strukturu i istakao da su upravo Srbi su “narod o kome se može govoriti kao narodu nad kojim je izvršen genocid”.

“Proučavali smo događaje iz svih uglova, učestvovali su eksperti različitih struka – istoričari, ekspert za pravna pitanja, za masovne grobnice… Komisija je bila veoma profesionalna, objektivna i mislimo da smo napravili odličan dokument koji je dostupan svima”, rekao je Grajf.

Upitan da li će donošenje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN imati posljedice u smislu istorijskog razumijevanja genocida, Grajf je rekao da sve ono što se događa u UN neće doprinijeti miru u regonu.

“Ono što se događa sada u UN i u regionu će imati veoma negativne posljedice, zato što ignoriše činjenice. Ljudi ne znaju istinu o tome šta se dogodilo u Srebrenici”, rekao je Grajf.

On je apelovao da svi pročitaju izvještaj, ističući da je objektivan i rezultat rada međunarodnih eksperata.

“Mi smo im rekli – otvorite izvještaj i pročitajte ga. Mi smo uradili objektivan izvještaj. Internacionalna komisija se potrudila da događaje prikaže upravo onakvima kakvi oni jesu. Eksperti su došli iz Japana, Australije, Izraela, Srbije, Amerike. Niko od nas nije umiješan u događaje. Imali smo samo dobre namere”, poručio je Grajf.

Nastavi čitati

Aktuelno